Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

#13601

2014-01-10 18:10

Idea este ca nu mai votez pe nimeni
din aceasta clica

Musafir

#13602

2014-01-10 18:10

jos cu anest derbedeu
Vocea Natiunii

#13603 JOS BASESCU, JOS DICTATORUL!

2014-01-10 18:10

Viitorul suna sumbru acum ca USL si-a aratat adevarata fata, nu prea avem de ales, orice forma de protest va fi ambigua deoarece mereu vor fi in strada doua entitati diametral opuse: basistii si usl-istii!
Sa protestezi impotriva basistilor alaturi de basisti va fi greu, si sa demonstrezi alaturi de basisti impotriva usl-istilor va arunca manifestarea in desuet.
Basescu a reusit performanta Satanei: a facut lumea sa creada ca nu exista! A dezbinat poporul... a dezbinat politica...

Demisa Firei din PSD a scos la iveala inca o marsavie a USL, inca o dovada de tradare a noastra, cei care le-am dat votul: USL coabiteaza cu PDL, vedeti peste tot declaratiile facute de Firea. Deci astia de la USL sunt penibili rau de tot, de toata jena, nu le ajunge coabitarea cu chiorul, care oricum este o jignire fata de noi, cei care i-am votat, o mai ard in multe judete si cu PDL.
Pai atunci... noi ce-am votat stimabililor? Spuneti-mi sinceri, ce ati votat? Coabitarea cu chiorul? Coabitarea cu umdr? Coabitarea cu PDL? Chevron? Rosia Montana, Pungesti? Ce ati votat oameni buni?

Pentru mine e evident: USL si PDL aceiasi mizerie, o singura mafie!

Sarman popor roman... ANI, institutia care ar trebui sa se ocupe cu integritatea, este condusa de Horia Georgescu, fiu de securist ceausist, fiu de sef de penitenciar comunist, va intreb eu: cum poate fi un plod de securist garantul integritatii in Romania? Sa va aud... care e logica (in afara de cea de clan mafiot) ce a dus la alegerea acestui imaculat?
Asa, ca un P.S.: fratele acestuia a declarat public faptul ca Horia Georgescu a dat spaga sa ajunga la DNA, ca tac-su are dosarele fostei securitati de la Brasov si ca a santajat in stanga si in dreapta pentru a castiga putere si functii.

Regionalizarea propusa de UE ar da apa la moara autonomistilor. Nu TOATE lucrurile bune intr-o tara pot fi bune in toate tarile. Parerea mea e ca Romania NU trebuie sa aplice tot ce ii cere UE, trebuie sa ne gandim in primul rand la interesul Romaniei, apoi la interesul general. La o adica, peste 30 de ani (sau mai repede), UE se destrama, atunci noi ce facem? Tara e praf, impartita in regiuni, cu identitatea si integritatea nationala facute zob...Serios, stiu ca suntem condusi de mafioti aserviti, insa nimeni nu intelege acest pericol? Nimeni nu vede ca autonomistii castiga teren?

Sper ca veti tine minte aceasta zi cand mergeti la vot, uitati-va cum se comporta slugile aservite puterilor straine, uitati-va cum s-au dus la amabasada americana pentru ca au fost "convocati de urgenta"!!!! Cum vine asta domnilor cetateni ai unei tari suverane?!!!!
Cine-i mai gireaza prin vot pe tradatorii astia e cretin. Puteti sa va suparati pe mine, dar sa dai votul unei aliante care ma tradeaza pe mine ca roman e complicitate la tradarea tarii! Oficial, pentru mine personal, de azi, USL e dusmanul tarii! La acelasi nivel cu chiorul de Cotroceni! Acesti corupti coabitaci NU reprezinta Romania, NU reprezinta cetateanul care i-a ales (si eu am votat USL), acesti politicieni aserviti trebuie bagati la puscarie pentru tradare!

Codul penal: "Art. 394 Tradarea

Fapta cetateanului roman de a intra in legatura cu o putere sau cu o organizatie straina ori cu agenti ai acestora, in scopul de a suprima sau stirbi unitatea si indivizibilitatea, suveranitatea sau independenta statului, prin:
a)provocare de razboi contra tarii sau de inlesnire a ocupatiei militare straine;
b)subminare economica, politica sau a capacitatii de aparare a statului;
c)aservire fata de o putere sau organizatie straina;
d)ajutarea unei puteri sau organizatii straine pentru desfasurarea unei activitati ostile impotriva securitatii nationale."


Musafir

#13604

2014-01-10 18:10

Va multumesc pentru itiativa, avem posibilitatea sa ne exprimam opinia.

Musafir

#13605

2014-01-10 18:10

mult noroc
Marin

#13606 Roamania trezeste-te !!!

2014-01-10 18:10

Sper ca odata si odata sa se trezeasca si poporul asta. Ceausescu si securitatea lui au fost mici pui pe langa Basescu si serviciile slugarnice. E de 1000 de ori mai rau ca pe vremurile comunistilor. Iar USL- ul asta e o ceata de figuranti fricosi. Pai nu aveaq dreptate Ceausescu cand spunea de....amestecul in treburile interne ? Ce cauta spioana asta Americana sa se amestece in treburile noastre?

Musafir

#13607

2014-01-10 18:10

va felicitam pentru initiativa si dorim sa nu mai fim cenusareasa tuturor comunistilor si securistilor,banditilor acestea trebueau de mult eliminati din viata publica locul lor este sub nave

Musafir

#13608

2014-01-10 18:11

Ipotetic vorbind, daca ambasadorul Romaniei in SUA ii convoaca, ,,intempestiv'' sau nu pe sefii justitiei americane la sediul ambasadei Romaniei, yankeii percuteaza cu viteza si docilitatea ,,carpatina'' ?

Musafir

#13609

2014-01-10 18:11

Singurii cetateni romani cu supra imunitate sunt magistratii. Daca dau hotarari care se dovedesc a fi gresite la Cedo in loc sa plateasca ei pentru erorile comise platim noi care nu avem nici salariile si nici pensiile lor.

Musafir

#13610

2014-01-10 18:11

Cred ca aceasta petitie era necesara imediat dupa dezinformarea facuta de Monica Macovei cu fraudarea referendumului, de catre europarlamentarii PSD si cei liberali, pentru a nu trona minciuna si neadevarul atit la Bruxeles, cit si la Washinton.
Este necesar ca aceasta majoritate parlamentara de la putere, USL-ul, sa se trezeasca la relitate sa-si intre in atributiile pe care le au, fiindca sunt aproape doi ani de cind nu prea au facut multe. D-l Zgonea este departe de a fi ceeace este Presedintele Camerei Deputatilor, este mai degraba coleg cu Mihai Viteazul. Ar trebui sa-si dea demisia, sa fie supus cui o vrea el.

Musafir

#13611

2014-01-10 18:11

Sunt multi care vor sa semneze dar nu au adresa de email. Cum sa procedeze ?

Musafir

#13612

2014-01-10 18:11

Antena 3 trebuie sa impuna politicienilor sa. si tina promisiunile pe csre l au facut oamenilor de rind .Presedintele demis .lehi mai bune .respectarea opineii libere a ocariui subievt fie el si cele judiciare .si alte promisiunipe care le au facut si acum nu stiu ce motive sa invoce. pt.asi. ascunde neputints sau nepriceperea. sau alte preocupari

Musafir

#13613

2014-01-10 18:11

Banuiesc ca acasta petitie o sa fie tradusa in engleza si sa ajunga exact acolo unde trebuie , nu ?
Trebuie pana la urma sa iasa adevarul la iveala , despre ceea ce se intampla cu romanii in tara lor !
Salut aceasta initiativa si la cat mai multe astfel de initiative !

Musafir

#13614

2014-01-10 18:11

poate reusim acuma.

Musafir

#13615

2014-01-10 18:11

NU VĂ FIE FRICĂ, ȘI DESPOTUL...PICA!

Musafir

#13616

2014-01-10 18:11

Felicitari Antena 3!!!

Musafir

#13617 NU CEDATI

2014-01-10 18:11

Multumesc lui D-zeu ca existati, o echipa de patrioti si profesionisti.

Musafir

#13618

2014-01-10 18:11

Adresa principală:
Departamentul de Stat al SUA
2201 C Street NW
Washington, DC 20520



Stimate Domnule Secretar de Stat,John Kerry





Va adresam aceasta scrisoare deschisa in numele FAM, NISTOR IONEL a numerosi romani preocupati atat de evolutia democratica a tarii lor cat si de perceptia externa a situatiei politice din Romania, dar si in privinta raporturilor dintre stat si cetatean prin prisma respectarii drepturilor fundamentale ale omului.

Ne manifestam convingerea ca sprijinul pe care Statele Unite ale Ameericii l-au acordat, pentru constructia in tara noastra a statului de drept puternic si favorabil fiecarui cetatean, se va manifesta in continuare cu aceeasi deschidere si intelegere obiectiva a realitatilor din Romania.

Tocmai de aceea nadajduim ca veti credita si punctul nostru de vedere bazat atat pe buna credinta cat si pe o cunoastere corecta a contextului intern.

Romania a intrat in ultimii 9 ani pe o panta periculoasa, deviind de la cursul democratic autentic spre care nazuia. Actualul sef al statului, presedintele Traian Basescu , exponent al vechiului regim comunist - asa cum a si recunoscut de altfel - si banuit pe baza unor indicii temeinice de legaturi cu fosta Securitate [aparatul represiv al lui Nicolae Ceausescu], si-a construit un regim propriu, cu manifestari despotice periculoase. Acest regim, consolidat alarmant in ultimii ani, se bazeaza pe aservirea totala a institutiilor de forta si utilizarea serviciilor secrete, dar si a organelor de ordine publica sau chiar a structurilor fiscale pentru haituirea sau chiar eliminarea adversarilor din viata publica ori pentru protejarea abuziva a propriei clientele politice si financiare. Mult mai grava este insa exercitarea unei presiuni sufocante si a unui control abuziv direct asupra Justitiei.

Aceste interventii ale presedintelui Basescu au mers de la instalarea unor persoane compromise si deci usor de manevrat in pozitii cheie la conducerea Parchetelor sau a Instantei Supreme, pana la transmiterea public sau in cadru restrans a unor indicatii catre procurori privind felul in care sa administreze anumite dosare. Nu au fost singurele parghii ale puterii preluate si manipulate abuziv.

Li s-au adaugat rand pe rand altele, de la Consiliul Superior al Magistraturii pana la Curtea Constitutionala. Grava incalcare a delimitarii constitutionale a puterilor in stat a mers de la suprapunerea grosolana peste atributiile Guvernului pana la atentatele repetate la credibilitatea si rolul Parlamentului sau atacurile furibunde la adresa presei, a jurnalistilor, a dreptului fundamental la opinie si libera exprimare.

Regimul conceput si pus in functiune de Traian Basescu a protejat in tot acest rastimp marea coruptie de la varful puterii politice, trimitand insa in judecata, adesea fara probe suficiente pentru a putea sustine condamnarea, fie adversarii politici, fie oameni nevinovati si neimplicati politic, dar incapabili sa se poata apara in fata unui sistem judiciar construit pe abuz sau incompetenta .

In fata acestor numeroase incercari de a subordona fiecare institutie a statului in parte, intelectuali, sindicate, asociatii civice sau profesionale au ridicat vocea pentru a protesta si a se opune regimului autocratic. Ultima si cea mai surprinzatoare a fost asociatia care ii reuneste pe judecatorii din Romania, exasperati si ei de controlul politic instituit de presedinte prin acolitii sai din Consiliul Superior al Magistraturii.

In speranta ca mesajul nostru a fost corect inteles, tot ca o preocupare de a stopa aceste tendinte extrem de periculoase pentru afectarea profunda a democratiei din Romania, va multumim pentru interesul si sprijinul manifestate permanent pentru respectarea virtutiilor democratice si, mai presus de orice, a drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului.



dudyrody58@yahoo.ro

Medicul uciga? a uitat în coloana mea, în spinarii vertebre blocat un bisturiu!

Musafir

#13619

2014-01-10 18:11

APRECIEZ INITIATIVA POSTULUI "ANTENA 3" DE A PUBLICA O ASEMENEA PETITIE. NU FAC PARTE DINTRE CEI CARE CRED CA ESTE BINE SA NE SPALAM RUFELE IN PUBLIC DAR ATATA TIMP CAT UNII DINTRE CONDUCATORII ROMANI SE PLANG STRAINILOR ESTE BINE CA ACESTEA SA CUNOASCA PUNCTUL DE VEDERE AL CETATEANULUI ROMAN CARE ESTE FOARTE NEMULTUMIT CA IN ROMANIA O BUNA PARTE DIN JUSTITIE ESTE CONTROLATA POLITIC. VI SE PARE NORMAL CA IN ROMANIA CURTEA CONSTTUTIONALA CONSIDERATA INSTITUTIA SUPREMA A JUSTITIEI SA FIE NUMITA POLITIC?

Musafir

#13620

2014-01-10 18:12

Sper ca aceasta initiativa sa adune cat mai multe semnaturi, chiar daca nu la fel de multe ca voturile de la referendum, dar macar atat cat sa convingem ca suntem destui cei cu orizontul intelegerii mersului lumii in care traim, dincolo de usile birourilor unde se stabilesc strategii si se iau decizii care ne influenteaza viata. Sa le strigam tare: "nu sunte chiar asa de prosti, iar voi chiar atat de destepti'. STIM SI INTELEGEM..!

Musafir

#13621 Re:

2014-01-10 18:12

#2: -

din pacate ,aceasta este o realitate .Uneori unii abuzeaza de putere si o folosesc pentru bunul lor plac si nu se gandesc la oamenii de rand.Dorim o atmosfera linistita in aceasta tara,pentru noi si copii nostri.Apreciez in mod deosebit cele prezentate in aceasta petitie.


Musafir

#13622

2014-01-10 18:12

poate vor intelege si america necazul si durerea romanilor

Musafir

#13623

2014-01-10 18:12

Felicitari Antena 3!!!
Baciu

#13624 Ne aud americanii?

2014-01-10 18:12

Am semnat petitia si va doresc (imi doresc) din toata inima ca ea sa fie auzita si corect perceputa.
Imi amintesc destul de bine momentul abdicarii regelui Mihai (aveam 7 ani) si discutiile dintre parintii si bunicii mei care inca mai traiau cu speranta ca "nu se poate sa ne lase americanii". Peste ani, dupa mizeriile care urmat caderii lui Ceausescu, a venit randul meu sa-mi pun speranta in intrarea in UE si in faptul ca astfel guvernantii nostri vor fi obligati sa actioneze pentru popor si nu pentru ei.
Acum constat ca nici americanilor si nici europenilor nu le pasa de noi si ne trateaza ca si cum am fi o tara ideala pentru a-si varsa aici produsele expirate si pentru a-i exploata resursele naturale; o tara populata (si guvernata) de oameni docili, fara vointa, gata oricand sa se gudure si sa faca sluj pentru a-si primi portia iluzorie de zaharel.
Sigur ca am semnat petitia, cred insa ca ar fi necesara o petitie adresata poporului roman sa se trezeasca, daca mai are vlaga in el, sa inteleaga ca nici americanii, nici europenii si nici chiar Dumnezeu nu ne ajuta daca nu ne ajutam singuri si sa-si impuna vointa in fata guvernantilor intr-un demers coerent si unitar, fara subiecte de dezbinare cum ar fi Rosia Montana, gazele de sist, Steaua si Becali, Rapid si Copos, Bianca si "printul" Cristea etc.

Musafir

#13625

2014-01-10 18:12

Îmi pare rău că am susţinut USL-ul. Nu a schimbat aproape nimic din ceea cu ce nu erau de acord când erau în opoziţie. Joacă şi ei după cum le cântă Băsescu. De ce se tem?