Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Gabi

#76 Nu eutanasierea e o solutie

2013-09-05 19:21

Nu eutanasierea e o solutie, nu e decat un motiv de mai multa cruzime, violenta.E prea multa violenta in Romania, copiii sunt ucisi in primul rand de parinti, violatori, soferi beti...Cred ca am putea incerca solutia gasita de altii:
http://stirile.rol.ro/autoritatile-din-romania-ar-trebui-sa-urmeze-exemplul-cum-a-scapat-costa-rica-de-maidanezi-890153.html
cristina

#77 Re: Nu eutanasierea e o solutie

2013-09-05 19:26

#76: Gabi - Nu eutanasierea e o solutie

Se incearca de atatia ani... Ce crezi ca se poate imbunatatii, astfel incat sa apara si rezultate? Si in cat timp crezi ca o sa se vada aceste rezultate? In cazul eutanasierii rezultatele apar intr-un an. Asa au declarat, nu am estimat eu... Cu sterilizare in cat timp vor disparea de pe strada?


Musafir

#78 Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 19:26

#63: cristina - Re: Re: Da eutanasierii!

Cristina, esti mult prea "inteleapta"!

Este fain ca tu, dintre toti, ai reusit sa identifici "rostul" unui caine. Rostul tau care o fi?

Pentru ca tu simti ca esti buricul pamantului, crezi ca viata ta este mai importanta decat a oricarei alte fiinte de pe pamant. Ma rog, asta e o chestie subiectiva, ce ne priveste pe fiecare in parte.

Rational, viata unui om nu are valoare la nivel macro sau filogenetic mai mult decat viata unui copac, a unui caine, sau a unui peste.

Nu-mi plac chestiile lacrimogene, nu pun in balanta vietile indivizilor pentru ca nu am dreptul acesta si nici nu etichetez ca fiind pretioasa sau nepretioasa o viata. Astia ca tine au gazat evreii, pentru ca ei erau superiori!


Musafir

#79 Re:

2013-09-05 19:26

Susţineţi eutanasierea câinilor comunitari dacă nu sunt adoptaţi din adăposturi de către persoane responsabile în termen de 30 de zile de la prinderea lor!

#3: -

 


Musafir

#80 Re:

2013-09-05 19:29

#59: -

"Da, eutanasierii"? Uite, sa te luminez: dupa eutanasierea asta, in doi ani vor fi la fel de multi caini, pentru ca iresponsabilii isi vor abandona in continuare animalele, fara probleme. Singura satisfactie o vor avea cei suficient de bolnavi sa se bucure de macel si cei care isi vor umfla in continuare buzunarele pe spinarea animalelor si a credulilor infantili ca tine, care reactioneaza isteric si nu sunt in stare sa faca un calcul simplu. N-or fi inzestrati cu gandire sau nu sunt capabili s-o foloseasca - dupa criteriile tale, logic rezulta ca ar trebui si ei eutansiati.

Ramai, intr-adevar, uimit de cata prostie exista!


Musafir

#81 Re: Re:

2013-09-05 19:30

#79: - Re:

E potrivit sa scrii cu rosu cand inviti, decerebrat, la macel!


Musafir

#82 Re: Re: Re:

2013-09-05 19:35

#81: - Re: Re:

Ce fel de oameni suntem?? Incotro ne indreptam?

Ma doare cand vad un homeless in varsta,care doarme vara si iarna la mine sub scara, in timp ce cainii au padoc contruit pe banii nostri!!!

Cine se face vinovat de situatia actuala?
NOI TOTI SUNTEM VINOVATI ca lasam sa se intample si suntem nepasatori !!!

CE FEL DE OAMENI SUNTEM????
SAU SUNTEM CAINI???

cristina

#83 Re: Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 19:36

#78: - Re: Re: Re: Da eutanasierii!

Inteleptul esti tu, nu eu.

Si nici superioara nu ma simt.

Dar totusi... daca am de ales... oricand, ma aleg pe mine si pe cei dragi in defavoarea oricarui caine.

Ceea ce, sunt sigura, ai alege si tu.

Daca nu recunosti acest lucru este doar intre tine si caracterul tau


Musafir

#84

2013-09-05 19:37

Pentru a potoli acei "iubitori" de caini care iau cainii de la adapost si ii elibereaza pe strazi facand munca primariilor inutila, este cipul electronic implantat cainilor adoptati. Daca acel caine este prins pe strada din nou dupa adoptie, atunci persoana care a adoptat acel caine sa plateasca o amenda usturatoare. In aceste conditii acesti "mari iubitori" de javre s-ar gandi de 100 ori inainte de adopta o jigodie de caine.

Musafir

#85

2013-09-05 19:37

Sunt una dintre victimele maidanezilor din Bucuresti.Am fost atacata cu atatata cruzime incat am ramas o perioada lunga cu sechele.Nu am aruncat spre ei cu nimic ,nu am facut nici un gest sa-i starnesc pur si simplu imi duceam copilul la gradinita.Am anuntat autoritatile, mentionand ca pot identifica maidanezii, au spus ca trimit un echipaj care nu a ajuns nici in ziua de azi.Eu vad acei caini zilnic pt. mine e ca si o tortura psihica.Pe langa acest lucru, mi-au administrat vaccinul antirabic 2 luni.Eu recomand celor care sunt iubitori de maidanezi sa citeasca prospectul vaccinului antirabic sa vada ce efecte secundare are acesta asupra sistemului nervos si sa mearga la Matei Bals si sa se uite la fiecare plaga muscata,plagi care se vindeca foarte greu si raman cicatrici pe toata viata.Am multumit Cerului ca m-au muscat pe mine si fiul meu nu a patit nimic ,dar oare data viitoare ce se va intampla cand eu nu voi fi langa el?

Musafir

#86

2013-09-05 19:42

nu cred ca mai am rabdare,de 2 zile tot scriu,sper sa ma auda cel de sus
HahahaPROD

#87

2013-09-05 19:42

SA MOARA TOTI CAINII COMUNITARI SI NU NUMAI DIN BUCURESTI, CI DIN TOATE ORASELE DN ROMANIA! NU MA POT PLIMBA PE STRADA DE FRICA UNUI CAINE!

Musafir

#88 Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 19:43

#63: cristina - Re: Re: Da eutanasierii!

In schimb, rostul oamenilor este sa macelareasca nevinovati. Si sa faca sa dispara specii intregi de animale. Stii care e ironia? Tu sustii, de fapt, mentinerea problemei pe care spui ca o ai. In doi ani, vei da din nou nas in nas cu ei. Pentru ca problema e la oameni - aia care vor perpetua abandonul animalelor proprii intru refacerea populatiei de caini.

Si inca ceva: soferii omoara cateva sute de copii pe ani - nicio petitie, nimic?

Cateva zeci de copii mor chiar din vina parintilor (cum e si cazul de fata - cainii au fost doar agentul vulnerant, ca si curentul electic sau joaca cu focul, vina e a bunicii iresponsabile: daca s-ar fi inecat copilul in Dambovita, cereai secarea râului?


Musafir

#89 Re:

2013-09-05 19:43

#85: -

Vom fi nevoiti in curand sa facem un centru de recuperare in Bucuresti pentru victimele maidanezilor!

Si pe mine m-a atacat o haita de vreo 6 caini. Nu am ramas cu sechele si nici nu-i consider vinovati! Vinovati sunt astia care nu-i sterilizeaza si baga in adaposturi si aia care-i lasa pe strada.


Musafir

#90

2013-09-05 19:43

Nu e drept sa se ia aceasta masura impotriva tuturor cainilor,La fel se intamla si cu noi in momentul in care un conational face o fapta urata ,si toti suntem priviti ca criminali ,hoti si alte cele,si nu e drept ca avem toti de suferit.La fel si acesti amarati de caini ce vina au toti ca unii sunt agresivi?Aceasta masura e o rusine pentru romania.
Andrei

#91 Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 19:48

#60: - Re: Da eutanasierii!

Bai individule,

Poate intre o femeie si un caine sigur pariezi pe caine. Dar stiu sigur ca intre mine si un caine, cainele moare sigur.

Si o sa moara in chinuri.

Dar intre tine si un caine? Pe cine pariezi?

Pentru cei care le este o anumita teama de o confruntare fata in fata cu cainii vagabonzi recomand o cautare pe Google "cum se omoara cainii" si se gasesc destule solutii


Musafir

#92

2013-09-05 19:48

cainii vagabonzi au devenit rai tot din cauza oamenilor..a rautatii lor...la bistrita ,orasul meu natal sunt caini care dorm pe strada dar sunt hraniti de oamenii de la blocuri si nu fac rau nimanui...din contra...

Musafir

#93 Re:

2013-09-05 19:49

#87: HahahaPROD -

Sunteti o sleahta de psihopati inferiori si agresivi. O agresivitate egala cu cea a cainelui inculpat. Singura diferenta este ca voi puteti face "mac-mac" pe forum-uri. Si, din nefericire, pe voi nu va sterilizeaza nimeni si reusiti sa suprapopulati planeta cu plozi ce nu vor avea un IQ mai mare ca al vostru.


Musafir

#94 Re: Re:

2013-09-05 19:51

#89: - Re:

O atitudine absolut rationala!

Petitia asta ar trebui sa aiba finalitate, sa ceara obligativitatea sterilizarii animalelor CU STAPAN, cine este responsabil pentru cainii din strada si pedepse cu inchisoarea pentru cine nu-si face treaba.

Si punctul 1 ar trebui sa fie demiterea celor 7 primari pe care i-a durut in cot si acum incearca sa-si pastreze scaunul prostind lumea cu referendumuri.

Andrei

#95 Re:

2013-09-05 19:53

#90: -

Tu nu intelegi ca sunt doua solutii:

1. Se recurge la solutia eutanasierii de catre primarii.

2. Fiecare "rezolvam" cati caini putem .

Locul cainilor nu este pe strazi. Nu poti sa te plimbi in parc, sa mergi cu bicicleta sa-ti trimiti copilul la joaca din cauza cainilor.

Daca trebuie sa moara 1 milion de caini vagabonzi sa moara.

Ma ofer voluntar sa ajut la exterminarea lor.

Andrei

#96 Re:

2013-09-05 19:54

#92: -

Din contra... ce?

Satisfac femeile singure?


Musafir

#97 Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 19:54

#91: Andrei - Re: Re: Da eutanasierii!

Nea Andrei, fa-ti un control pentru ca limita intre cruzimea fata de animale si cruzimea fata de alte fiinte (copii, adulti ... homo sapiens, in general) este demarcata destul de fin. Cauta prin DSM cate ceva si s-ar putea sa te ingrijorezi!

Ai grija sa nu confunzi cainele cu vreo baba, ca devine PENAL :)))

Andrei

#98 Re: Re:

2013-09-05 19:57

#93: - Re:

Mai sunt cateva ONG-uri plin de femei nesatisafacute care sunt vinovate de situatie gen Cutu-cutu, 4 labute s.a.m.d.

Cred ca ar trebui sa incepem cu voi .....


Musafir

#99 Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 20:00

#91: Andrei - Re: Re: Da eutanasierii!

Intre caine si tine, tot pe caine pariez, stai linistit. Dat fiind ca nu intelegi substratul postului meu, e normal sa nu pariez pe tine. Probabil ca te va atrage in vreo capcana - tu tocmai ai cazut intr-una si ai oferit o mostra a tipologiei sustinatorilor  eutanasiei - pentru tine, e doar "sport sangeros".

 

 

Andrei

#100 Re: Re: Re: Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 20:01

#97: - Re: Re: Re: Da eutanasierii!

Ai mancat in viata ta o gaina? Stii cum ajunge ea sa fie mancata? I se pune capul pe un tocator corpul i se lasa in afara si i se taie capul cu toporul. Apoi i se lasa sa se scurga sangele.

Consideri asta cruzime? Din punctul meu de vedere este ceva absoluti normal pe care oamenii il fac de mii de ani si o sa-l faca pana cand o sa dispara de pe pamantul asta.

Sa te gandesti la asta cand mai mananci pui.