Stop kilometrilor de plase pe Dunare !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop kilometrilor de plase pe Dunare !

Ellya

#1 Asta-i petitie?

2013-04-13 13:54

Ce petitie e asta? S-a trezit unul sa puna si el o petitie, chiar daca nu propune nimic concret. Isi spune omul un off, dar nu are nicio solutie. Cum puteti semna asa ceva?

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-04-13 16:53


Catalin

#3 Re: Asta-i petitie?

2013-04-13 16:55

#1: Ellya - Asta-i petitie?

Pai e foarte simplu nu cer sa guvernez eu tara doar sugerez ca sunt si alte solutii mult mai eficiente de a exploata Dunarea. Cat despre solutii, de asta sunt atatea capete luminate acolo sa contribuie cu cate ceva. Daca tot este nevoie de sugestii, pot face si asta. Stiu ca poate cauza pentru care militez, este pentru anumite zone ale Dunari, precum Delta Dunarii, cu oarecare probleme. Deoarece multi oamenti traiesc din ce pescuiesc. Dar ce o sa se intample cand nu or sa mai aiba ce pescui? Dunarea este o mina de aur pentru toata industria tarii, din pacate fix ramura cea mai paguboasa profita de asta. Fac referire la pescuitul industrial. Introducerea Dunarii si a resurselor ei in circuitele turistice ar putea proteja fauna si in acelasi timp poate produce mult mai multe fonduri. Transportul pe Dunare ar ajuta si la fluidizarea transportului terestru cat si la relansarea economiei navale. Crearea unei fabrici de hartie in Delta Dunarii ar fi ca o floare pentru Romania,deoarece din trestia existenta acolo s-ar face foarte multa hartie de calitate si in acelasi timp ar rezolva o parte din problemele financiare ale localnicilor. Daca nu, exista posiblilitatea relansarii fabricii de celuloza de la Drobeta Turnu Severin, una dintre mandriile Romaniei de alta data. Vad anual trecand pe Dunare vapoare pline de masini germane, daca pentru ei renteaza transportul pe apa, pentru noi de ce nu ar renta. In timpul verii trec zilnic 2-3 vase de croaziera ce vin din alte tari. Dunarea, in opinia mea ca cetatean simplu ce am crescut pe malurile ei, ar trebui sa fie o oaza de relaxare, nu un mediu plin de peturi si maluri impanzite cu plase pescaresti. Solutiile nu se oprec aici. Petitiile nu trebuie sa ofere solutii dupa parerea mea, ci doar sa atraga atentia autoritatilor aspura anumitor probleme. Banuiesc ca, probabil aveti activitati de pescuit industrial si de asta incercati sa descurajati lumea sa voteze. Din pacate romanii sunt in mare parte nepasatori asa ca nu va stresati foarte mult. Iubitorii de natura probabil vor semna.

pescar de ocazie

#4 Re: Re: Asta-i petitie?

2013-07-15 10:33

#3: Catalin - Re: Asta-i petitie?

perfect adevarat  ce scrie catalin ,problema este ca nu doar in dunare se intampla asa ceva ,si in restul apelor


Musafir

#5

2015-01-21 09:56

îmi place să pescuiesc numai în ape sălbatice

Musafir

#6

2015-02-25 09:23

ar trebui mai bine reglementat pescuitul stiintific, deoarece in baza autorizarii in acest sens se braconeaza in prohibitie si in zonele de refacere biologica distrugandu-se habitate intregi in special pe raul Prut. Pescuitul stiintific ar trebui sa se permita doar de catre personal specializat din cadrul ANPA sau macar in prezenta unui reprezentant al ANPA, altfel se fac abuzuri, fiind prins prin diverse metode peste care apoi este comercializat.