Pentru Brukenthal si cultura romana

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pentru Brukenthal si cultura romana


Musafir

#76 Salvează Muzeul Brukenthal!

2013-04-24 15:16

ANALECTA LITERARIA REVISTA DE LETRAS, IDEAS, ARTES & CIENCIAS DE ARGENTINA, JUNTO CON SU COMITÉ EDITORIAL INTERNACIONAL, ES DIFUSORA DE LAS LETRAS Y LA CULTURA RUMANAS. NOS SOLIDARIZAMOS CON EL RECLAMO DE NUESTROS COLEGAS ESCRITORES Y ARTISTAS RUMANOS EN DEFENSA DE SU PATRIMONIO CULTURAL. EL ACCESO LIBRE A LA CULTURA ES UNO DE LOS DERECHOS HUMANOS DEL QUE DEBEN DISFRUTAR TODOS LOS PUEBLOS. LOS EDITORES DE ANALECTA LITERARIA SE UNEN A SUS COLEGAS EMANUEL POPE Y  LA REVISTA «CITITOR DE PROZĂ» Y A LOS ESCRITORES, POETAS, ARTISTAS E INTELECTUALES RUMANOS PARA SOLICITARLE AL MINISTRO DE CULTURA LA REAPERTURA Y SALVACIÓN DEL BRUKENTHAL PALACE Y SU COMPLEJO DE SEIS MUSEOS QUE ACOGE A MÁS DE 1.000 OBRAS DE ARTISTAS COMO VAN MIERIS, CARRIERA, DA CADORE, RAOUX, VAN DYCK, RUBENS, Y CON FRECUENCIA EXPOSICIONES DE ARTE CONTEMPORÁNEO DE ARTISTAS LOCALES.


Musafir

#77

2013-04-24 17:58

Vă mulțumesc pentru invitația la acest ACT DE MARE CINSTIRE, pentru Muzeul Brukenthal și cultura română !!!!
Constanța Abălașei-Donosă

Musafir

#78

2013-04-24 18:05

Trist dar adevarat si la Galati este acelasi fenomen desi s-a prezentat un proiect indraznet cum va arata noul muzeu care se va construi dar a ramas la stadiul de promisiuni .

Musafir

#79

2013-04-24 18:45

Statul mafiot nu protejează cultura.

Musafir

#80

2013-04-24 18:59

Da!... cu convingerea ca ceea ce fac este bine și corect!

Musafir

#81

2013-04-24 21:29

Muzeul Brukenthal este una din instituţiile culturale cele mai apreciate ale ţării care se bucură de un binemeritat prestigiu internaţional, nu poate fi lăsat fără fondurile necesare funcţiomării lui impecabile. Valoroasele lui colecţii de artă şi nu numai, îl aşază în ierarhia muzelelor lumii printre cele mai valoroase.Are şi un personal pe măsură.DEunde până unde nu are fonduri când un şef de penetenciar are un salariu de 188000 lei/lunăi şi alţii la fel începând de la 12-13000 lei/lună şi în calitate de conducători au provocat numai pierderi economiei româneşti.În ce fundătură ne aflăm? Unde ne sunt politicienii cinstiţi?

Musafir

#82

2013-04-25 09:47

Good luck with your campaign. The Brukenthal is a fantastic museum in a wonderful city, and it would be a tragedy for its legacy to be lost.

Musafir

#83

2013-04-25 11:23

Trebuie săne mobilizăm forțele pentru salvarea oricărei forme de manifeatare culturală!

Inventați-vă orice metodă de obținere de fonduri și pe cât posibil nu ezitați să gândiți o privatizare a muzeului! Promit că la venirea în țară îl voi vizita!...dacă se va redeschide,bineînțeles...!!!

E o luptă dură,dar nu puteți decât să o câștigați! Sunt cu voi!!!

http://proiectulmartisor.wordpress.com/2013/01/25/proiectul-martisor-2013/

Musafir

#84

2013-04-25 17:20

Pentru Sibiu si Brukenthal!

Musafir

#85

2013-04-25 18:49

Am semnat aceasta petitie,in primul rand pentru ca Muzeul Brukenthal din Sibiu,face parte din patrimonial National si trebuie ajutat sa functioneze,iar in al doilea rand,pentru ca fac parete din Judetul Sibiu si sunt mandra de faptul ca acest oras a fost nu de mult Capitala Culturala Europeana !

Musafir

#86

2013-04-26 05:59

Citeam mai devreme un articol despre salariul unui euro parlamentar, bani platiti la buget de noi toti, cei ramasi in tara. Pentru ce? pentru a ne reprezenta in lume.
Oare,chiar nu se "gasesc" bani la buget pentru cultura? Nu numai muzeele sunt in impas ci tot ceea ce tine de cultura si invatamant.
Dezinteresul generalizat, incepand de la varf, pana la ultimul nivel social, va face din Romania o tara de semianalfabeti, cretini si saraci, dar sigur, mai usor de manevrat, de condus. Asta se vrea, in cele din urma?
Iuliana Georgescu

Musafir

#87

2013-04-26 07:16

daca vom fi multi,vom reusi !

Musafir

#88

2013-04-26 11:45

Cultura se face prin mecenat. Eu sunt om dr cuktura si nu sunt MECENA. Iertati-ma si gasiti pe cei care au bani si care poyt sa fie Mecena.

Toate cele bune !

SG

Musafir

#89

2013-04-26 11:47

Cultura se face prin mecenat. Eu sunt om doar un om de cultura si nu sunt MECENA. Iertati-ma si gasiti pe cei care au bani si care pot sa fie Mecena. Dumnezeu a lasat si acest lucru. Trebuie doar BUNAVOINTA.
Toate cele bune !

SG

Musafir

#90

2013-04-26 11:52

L-am scris. Publicati-l!!!!!
Toate cele bune !
SG

Musafir

#91

2013-04-29 15:57

Un popor fara istorie, fara cultura, fara radacini, risca sa dispara in viitor. Suntem astazi ceea ce suntem, pentru ca de-a lungul istoriei nu ne-am pretuit valorile, cultura, personalitatile. Le-am aruncat mereu la gunoi. La loc de cinste am pus tinichelele zornaitoare si nu aurul.
Monica Dusan

Musafir

#92

2013-04-30 06:54

Exista o problema la validarea emailurilor. Ar fi bine sa se revizuiasca inainte ca posibilii sustinatori sa fie indepartati din aceasta cauza.

Musafir

#93

2013-05-01 17:29



E buna şi această petiţie.E un fel de alarmă parţială de război (civil) cu duşmanii neamului şi în domeniul apărării culturii naţionale.Dar atâta timp cât Ponta, Marga, Ruşanu, Voiculescu, Antonescu şi toţi căţeii lor puşi acum pe funcţii de conducere nu vor ajunge în puşcărie, unde le e locul, nu vom avea linişte.Să nu uităm ignorarea de către hoţul mitoman, ajuns premier prin diversiune, a petiţiei antiplagiat pe care am semnat-o peste 15.000 de intelectuali, cerându-i demisia.Dumnezeu să ne ajute să scăpăm de ei şi de stăpânii lor de la Kremlin!Nu ştiu ce joc face dl.Băsescu?

Musafir

#94

2013-05-05 11:35

Ce musée est superbe et mérite de rester ce qu'il est et les collections exposées où elles le sont...

A moins qu'il y ait création d'une infrastructure adaptée et les mettant en lumière ailleurs.... ce dont je doute au vu de la situation financière du moment...

Catherine KREMER

Musafir

#95

2013-11-03 10:35

Salvati cultura romana!
Om al muncii

#96

2014-03-25 07:39

Mai sunt si alte cazuri de acest fel in Romania!!!!! Cultura se duce de rapa!!!!Picajul ei in prapastie este inevitabil!!

Musafir

#97

2015-01-17 19:03

Este un muzeu important pentru turism
Retyiprimor

#98

2015-01-18 08:11

De când e lumea, cultura a avut Mecene. Noii îmbogățiț, din nefericire, nu dau bani pentru cultură, eventual pentru fotbal. Este o situație nefericită. Statul ar trebui să intervină. 


Musafir

#99

2015-03-20 22:11

Sunt nascut si crescut in Sibiu, Bruckental a facut parte din viata mea.