Pentru Brukenthal si cultura romana

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pentru Brukenthal si cultura romana


Musafir

#51

2013-04-15 17:44

Mi-e sila de toti acesti netrebnici care guverneaza Romania si nu dau bani pentru patrimoniul cultural al tarii

Musafir

#52

2013-04-15 18:00

Sunt nascut in Oradea si mi-ar pare rau daca muzeul se va inchide. Poate se gaseste o solutie inteligenta.

Musafir

#53

2013-04-15 18:05

Sint nascut in Oradea si as vrea ca sa se gaseasca bani pt. muzeu

Musafir

#54

2013-04-17 04:51

Fac parte dintre cei care se lupta de ani de zile pentru protectia patrimoniului artistic al Romaniei si mi se pare cel mai dificil lucru din lume.Arareori am gasit sprijin pentru actionare rapida,in al 12-lea ceas.

Musafir

#55

2013-04-18 07:11

Observ ca guvernul USL este, in genere, foarte neprietenos cu arta si cultura.

Musafir

#56

2013-04-18 07:34

when i was a kid i visited the museum later a bring my kids on now the goverment closing down the museum i live in uk london and most of the national museum they are free entrance.

Musafir

#57

2013-04-18 12:37

Dureros, rusinos, incalificabil!

Musafir

#58

2013-04-19 02:33

cine isi pierde limba si cultura e pierdut.sa-i obligam pe dei in drept sa dea atentia cuvenita identitatii noastre.asa sa ne ajute Dumnezeu!

Musafir

#59

2013-04-19 05:57

Sper sa putem clinti nepasarea print-o vointa concertata.

Musafir

#60

2013-04-19 10:47

faceti o pagina pentru cel de al 7-lea continet, ma refer la fb-ul, si cred ca veti reusi sa strangeti milionul de semnaturi. si cred ca trebuie facuta si sprijinita o initiativa legislativa ..... stiu ca 2 la suta din impozit este la alegerea oricarui salariat sa il distrubuie eu as imparti acest 2 la suta in patru directii, educatie( nu pentru plata prof. ci pentru dotare, inovare etc), sanatate( nu pentru compesarea medicamentelor, dotarea spitalelor, sprijinirea programelor nationale de prevenire a diferitelor boli, este mai ieftin sa previ decat sa tratezi)stiinta(esti mort daca omori institutiile de cercetare)mediu.

Musafir

#61

2013-04-19 12:21

Situaţia GRAVĂ din CULTURĂ se datorează NEREFORMARII SISTEMULUI CULTURAL DIN ROMANIA ! Acesta este încă în parametrii societăţii comuniste.Se observă acest lucru prin slaba dezvoltare a ONG-urilor, dezvoltare barată de presiunea politicului !

Musafir

#62

2013-04-19 16:02

votati cultura!

Musafir

#63

2013-04-19 16:03

pacat ca nu se finanteaza cu mai multi bani  cultura!

mai ales un asemenea muzeu impoprtant din sibiu si din romania!

rusine guvernul romaniei.


Musafir

#64

2013-04-19 23:15

este rusinos !
forever sibiu

#65

2013-04-21 05:50

bun gasit tuturor, in special sibienilor. Am vizitat cu familia orasul Sibiu in anul 2009. Primul popas a fost binenteles, Piata Mare si Muzeul Brukenthal. Pe langa turistii romani, erau si turisti straini pa fata carora se vedea interes si admiratie sincera pentru aceste locuri. Recomand romanilor care nu au ajuns in Sibiu sa-si planifice cateva zile de concediu in acest oras deosebit. Nu vreau sa neglijez alte orase din tara, dar mie mi-a placut si ramane alaturi de Brasov, in topul preferintelor. Succes in continuare si cat mai multe semnaturi ! Cu stima, Iancu

Musafir

#66

2013-04-21 17:50

Un popor care nu-si respecta istoria si cultura are un singur viitor: disparitia.

Musafir

#67

2013-04-24 11:54

Felicitari pentru initiativa!

Musafir

#68

2013-04-24 12:03

Patrimoniul istoric şi cultural, sunt mai importante decât casele, maşinile şi amantele demnitarilor.

Musafir

#69

2013-04-24 12:58

Sunt sigura ca insetatii de intelepciune si frumos , se vor grabi spre corul ce intoneaza maiestuos acest imn! Veniti , inimi dragi de tineri, cu pasul vostru de dans ritmic , sa grabim desavarsirea acestui vis!...

Musafir

#70

2013-04-24 13:03

Pacat, pacat, pacat...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-04-24 13:03


uica gustilugojanu ......
Musafir

#72

2013-04-24 13:11

...." Cultura este singura zestre care a ramas poporului Roman , nu poate fi scoasa nicum si nicicand la mezat !!! Cinste tie initiatorule, cinste tie semnatarule ...!!!....le meritati din plin !.....


Musafir

#73

2013-04-24 14:17

Câteva cuvinte despre Palatul Brukenthal..este" cea mai importantă construcție civilă din secolul XVIII-este legată de numele lui Samuel von Brukenthal ,un adevărat mecena al artelor din Transilvania.Palatul construit de acesta (azi reședința muzeului cu același nume)are un plan dreptunghiular ,închizând între laturile sale o curte interioară.Accesul în palat și spre curte se face printr-un portal plasat în axul laturii înguste dinspre frontul străzii ,iar pe latura opusă pasajul corespunzător celor trei deschideri facilitează ieșirea în curtea a doua,unde inițial se aflau anexele gospodărești.Fațada principală a palatului,ieșită mai în față în comparație cu frontul celorlalte clădiri din piață,este o realizare târzie ,în care arhitectul s-a îndepărtat oarecum de la canoanele baroce spectaculoase ,manifestând predilecție pentru un alt stil, mai ponderat.Verticalitatea sugerată de pilaștrii dublați și acoperișul mansardat în trei trepte este contrabalansată de rezolvarea apareiajului cu brâie orizontale a parterului.Elementele decorative cele mai frecvent folosite sunt ghirlandele ,cununile,rozetele,casetele,măștile,executate din piatră și stucatură.Ancadramentul de piatră al portalului ,bogat decorat cu elemente de plastică,dintre care menționăm blazonul lui Samuel Brukenthal,este flancat de câte o coloană deasupra cărora se ridică antablamentul încoronat de urne baroce.Din pasajul de trecere spre curte ,compartimentat în trei travee prin mijlocirea unor coloane masive galbate,se deschide ,în stânga,casa scărilor ce duce la nivelurile superioare.Mai întâi ne vom opri în fața celui de-al doilea portal,situat în curte.De fapt,acesta preia exact organizarea portalului principal,cu specificarea că locul coloanelor este preluat de atlanți.rezolvarea este inspirată dintr-un model vienez,palatul Kimsky oferind o analogie posibilă.Conform uzanțelor baroce ,primul etaj este cel de gală,remarcându-se cu precădere cele cinci încăperi festive situate spre fruntul străzii.Amenajării acestora Brukenthal i-a acordat o deosebită atenție.Astfel,încăperile din flancuri,de dimensiuni mai mici,intime,au fost tapetate cu cartoane pictate cu motive orientale:pomi și tufe cu flori ,păsări exotice.Tâmplăria ușilor și ferestrelor ,cu baghete cu perle,rozete și chenare,medalioane din lemn aurit,cu reprezentări de figuri orientale în relief,sunt artistic executate.Într-un colț se află un cămin decorat cu rozete ,triglife și ghirlande în relief ,având deasupra o urnă în ceramică ornamentată de asemenea cu o figură orientală.Peretele din zona căminului are o pictură murală decorativă cu palmieri,păsări exotice și urne.Cele trei încăperi centrale mai păstrează parțial tapetul original din damasc,candelabrele de cristal și sobele în stil baroc.Partea superioară a pereților este decorată cu medalioane de lemn cu scene mitologice sculptate în relief.În majoritatea încăperilor ,tavanul este acoperit cu stucaturi specifice epocii.Una din micile încăperi ale primului etaj este decorată pe marginea sudică cu picturi grisaille realizate în tehnica al secco ,reprezentând scene inspirate din muncile lui Hercule."(Cf.Ghid de oraș SIBIU,ALEXANDRU AVRAM. VASILE CRIȘAN)gabriela garlonta,sibiu,24 aprilie 2013

Musafir

#74

2013-04-24 14:36

Se vrea stergerea nobletei date de imensa valoare a obiectivului istoric, artistic in sine. Cand nu va mai exista acest MUZEU Sibiul va semana cu orice aglomeratie de blocuri ceausiste carora li s-a zis impropriu orase din Campia Romana si Baragan. La Sibiu ca si la Zinmicea sau oriunde prin Teleorman.

Musafir

#75

2013-04-24 14:47

Ce drac' de comentariu se poate lăsa?!