Siguranta elevilor din scoala Ita Wegman

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Siguranta elevilor din scoala Ita Wegman


Musafir

#1

2012-11-18 16:00

Din pacate in Romania intai mor oameni si apoi se iau masuri ...

Musafir

#2 Re:

2012-11-18 16:10

#1: -

Da, asa este. Tocmai de aceea trebuie semnata petitia.


Musafir

#3

2012-11-18 17:24

DUMNEZEU SA-L AJUTE SI SA-L AIBE IN PAZA PE ACEL COPIL.CAT SI PE AI NOSTRII.

O mama.

#4 implicare sau nu.

2012-11-18 20:50

E trist ca nici macar intr-un astfel de caz dramatic, cand in joc sunt copiii nostri, noi adultii nu suntem capabili sa avem o reactie prompta si sa luam atitudine intr-un mod ferm semnand aceasta petitie intr-un numar cat mai mare.
Pe un pat de spital, un copil nevinovat se lupta sa revina langa cei dragi, pentru ca noi, adultii nu ne-am facut treaba asa cum trebuia, nu i-am protejat, nu am insistat ca cei in drept sa isi faca datoria.
Ar fi putut fi copilul oricaruia dintre noi pe acel pat de spital.
Claudia Pamfil

#5 rog mentionati si demersurile anterioare

2012-11-19 11:03

Se pare ca aceasta responsabilitate este a Primariei Generale a Municipiului Bucuresti (PMB)- Administratia Strazilor.

Din cate am fost informati la sedinta de la inceputul anului scolar, directiunea scolii a facut numeroase cereri (si reveniri) in acest sens, inca din timpul vacantei de vara. Am propus sa ne adresam si noi, parintii, direct PMB. Personal am facut o petitie prin site-ul pmb.ro cu numarul de inregistrare 1113060/2012-10-16, apoi, la initiativa unui alt parinte din clasa I B, am adresat si un email direct catre Administratia Strazilor (admstrpmb@yahoo.com)in data de 18.10.2012. In ambele cereri/petitii am solicitatat presemnalizarea verticala si orizontala cu "elevi" si "scoala" a trecerilor de pietoni existente, precum si infiintarea unei treceri de pietoni (de asemenea presemnalizata) la strada Scoala herastrau si am atasat si vederea aeriana cu zona si intersectiile respective.
Rog asadar ca si prezenta petitie sa ajunga si la PMB-Administratia Strazilor sau chiar la Primarul General.
Si rog informarea semnatarilor cu privire la progres- este bine sa stim cand si unde ajunge acesta petitie, ca sa stim ce sa facem in continuare in cazul in care si acesta initiativa ramane fara rezultat.
Multumim,
Claudia Pamfil

CG

#6 Petitie

2012-11-19 12:19

Este buna petitia, dar, sotul meu spune ca fiind vorba despre probleme de circulatie rutiera ar fi mai bine si mai sigur sa sesizati si Politia, ei se ocupa, chiar daca tb aprobat de Primarie. Ba chiar s-ar putea interzice accesul masiinilor dupa bariera! Ar fi mult mai bine si mai sigur , mai ales ca exista parcari in lateral! Pana la urma este o scoala acolo!
Carmen Rizea

#7 Raspuns

2012-11-19 16:39

Sotul meu, initiatorul petitiei, o va inainta tuturor institutiilor responsabile direct sau indirect de aceasta problema.
De asemenea, va tine cont de sugestiile si informatiile dumneavoastra(pentru care va multumim)si va va informa despre stadiul demersului nostru. Demers care are nevoie, insa de participarea dumneavoastra(cat mai numeroasa)printr-o semnatura.
Cred ca ne dorim cu totii acelasi lucru: sa ne stim copiii in siguranta, atunci cand nu se afla in grija noastra. Si acest lucru depinde acum doar de noi.
Va multumim.

Musafir

#8

2012-11-19 20:28

Si scoala are o responsabilitate nu numai autoritatile!
Adrian Chiscop

#9 Dragi parinti

2012-11-19 21:54

Pot sa va asigur, oficial, ca aceasta petitie va fi inantata tuturor organelor abilitate . De la Traian Basescu, inclusiv, toate organele in drept(politie, prefectura bucuresti, primaria generala, primaria sector 2, jandarmerie, senat, camera deputatilot......etc) vor fi informate de acest caz.
Cu promisiunea ferma ca am proprietatea termenilor si ca murim ori noi(din pacate), ori ei, va asigur ca rezolvam problema.
Cu respect,
Adrian Chiscop
Un parinte
constanta ene

#10

2012-11-20 20:36

Este o zona cu un real pericol. Nu de multe ori la traversarea strazii nemarcata si nesemaforizata am avut parte de soferi nervosi. Probleme sunt chiar si in zonele semaforizate.
Este obligatorie semnalizarea prezentei scolii si a copiilor in zona.

Musafir

#11

2012-11-21 08:53

Si cei din Primarie sunt parinti. Le doresc sanatate copiilor lor si sa fie feriti de accidente de genul aceluia in care a fost implicat un copil din Ita Wegman. Dar totusi, nu aveti cumva domnilor mustratari de constiinta ca nu ati montat pana acum panouri de avertizare?

Musafir

#12 Responsabilitate

2012-11-21 09:08

Mustrari de constiinta ar trebui sa aiba nu numai cei din primarie.
Asa cum spunea un antevorbitor, o responsabilitate o are si scoala. Daca am fi preocupati de copiii ce invata la aceasta scoala macar la fel de mult cat ne preocupa imaginea scolii "in lume", poate ca acesti copii ar fi in siguranta.

Musafir

#13

2012-12-07 11:37

Scoala are o mare parte de vina.Parintii au crezut ca isi lasa copilul in siguranta la scoala.Oricare dintre noi putea fi in locul lor.

De ce au fost lasati sa plece din scoala/curtea scolii cei doi copii? mai mult decat atat - de ce nu a intrebat nimeni unde se duc? De ce nu erau la ore cei doi copii? Daca este adevarat faptul ca nu s-a facut ultima ora si astfel au avut timp sa plece - ce parere are profesorul care a lipsit?

Ne preocupam sa nu lasam parintii sa intre cu masinile in curtea scolii dar in schimb lasam copiii sa plece neinsotiti de parinti.

De ce nu exista un orar stabil si de ce exista ore care nu se fac? Oare acesi profesori chiar nu se gandesc ce sa intampla cu copiii in acest timp?

Dumnezeu sa il odihnneasca in pace si sa il aseze intr-o lume mai buna unde adultii se preocupa mai mult de copii.
Musafir

#14 Subiect

2012-12-07 22:14

Dar scoala isi asuma aceasta parte din vina?!

Sau precum Pilat din Pont, se "spala" in fata multimii de vina.
Consider ca este responsabilitatea noastra, a adultilor sa punem lucrurile pe un fagas normal si legal.

Daca scoala a fost deschisa/inaugurata fara ca aceste reglementari obligatorii de circulatie in perimetrul ei sa fie puse la punct, tragem concluzia ca aceasta scoala si-a ASUMAT IN TOTALITATE riscurile.
Implicit responsabilitatile ce decurg din aceasta fapta.


Claudia Pamfil

#15 Putem apela la ajutor specializat

2012-12-10 22:30