Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#48176 Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-22 17:52

Voi nu vedeti cu cine este Cernev in imagine cine are pancarda la gat cu greva foamei este Morcoase -Primvicepresedinte la sindicatul galben..Chimistul'',in componenta lui mai fac parte Bidin Vicepresedinte care zilele trecute a cerut la Conducere post de maistru si sa-i angajeze fata,Marcela cere interventie la Borza sa nu-i fie disponibilizat fratele de la CET toti cer cate ceva cu promisiunea ca;VA FI LINISTE IN OLTCHIM.


Musafir

#48177 Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-22 18:01

#48176: - Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 PAI SA NU SI BAGE FOTA POLICICA IN GURA LUI BARAGLADINA DE MARCELA SI BIDINU,SA LE FOOOT FAMILIILE NUMAI IN GURITE FARA LAMAITE,CE ZICI GAOAZA?

INTREBARE INTREBATOARE MAI GAOZARULE.

#48178 Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-22 19:30

#48176: - Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 KAKATUL ASTA DE MORCOASE A BENEFICIAT RUDARUL POOOLI DE CITIVA ZLOTII,OARE DE UNDE?..............ATI GHICIT,TOT DE LA NEMERNICUL DE TAMBALAGIU............OF TAMBALAFGIU ORDINAR SI MIZERABIL IMPUTIT,TIGAN RETARDAT SI BOSIT,TOT NE VOM INTILNI NOI VREODATA.

PCR= PILE, CURVE SI RELATII...

#48179 TOPUL salariilor liderilor de sindicat: 7.500 euro pe lună

2016-08-23 07:15

TOPUL salariilor liderilor de sindicat: 7.500 euro pe lună

În România lideri de sindicat încasează pe lună, doar din activitatea de reprezentare a colegilor lor și, implicit, din cotizațiile acestora, sume de peste 3.000-3.500 de euro. Recordul de aproape 7.500 de euro pe lună aparține liderului Federației Sanitas din România, Leonard Bărăscu, transmite Digi 24.

Bărăscu a avut în 2015, potrivit propriei declarații de avere depuse la Agenția Națională de Integritate (ANI), venituri în sumă de 404.591 lei. Adică, aproape 91.000 de euro pe an sau circa 7.500 de euro pe lună!

 

Sincer să fiu, nu îmi place mie să mă uit ce au unii şi ce au alţii, dar mi-a mai spus cineva că e unul dintre cele mai mari (venituri - n.r.). Orice venit şi orice salariu, ca al meu de exemplu anul trecut, a crescut cu acea sută de lei care însemna 6,4%. Și au luat-o şi colegii. Nu în ultimul rând, 25%. Și vă daţi seama că, la câteva zeci de milioane, 25% - pe care i-au luat şi colegii mei - nu însemna foarte puţin. Deci 25 şi cu 6,4, 31% într-un an. Dacă puneţi la un salariu de 5.000 de lei, sunt 16 milioane dintr-un foc”, a explicat Bărăscu.

Pe un loc doi într-un așa-zis top al liderilor sindicali bine remunerați, s-ar înscrie Eugen Luha, președintele Federației Sindicatelor Gaz-România (FSGR) și vicepreședinte CNSLR Frăția. Acesta a încasat în 2015 (potrivit declarației de avere depuse la ANI în 2016): 51.500 lei ca președinte al FSGR, 131.307 lei ca manager de proiect pentru FSGR, 7.909 lei ca membru în AGA a SC Sind România SRL (societate înființată în 1992 de cele trei mari confederații sindicale ale momentului pentru a gestiona patrimoniul UGSR) și 4.238 lei ca vicepreședinte al CNSLR Frăția. În total, 195.004 lei de pe urma funcțiilor sindicale sau circa 39.500 euro.

 

La acestea, Luha a adăugat 180.792 lei ca șef de departament la EON Servicii, 23.948 lei ca director al Asociației Naționale a Caselor de Cultură ale Sindicatelor din România, 2.916 lei ca administrator al SEA Complet și, atenție, 179.418 euro ca membru în Consiliu Supraveghere EON Ag Dusseldorf. Digi24.ro a încercat să obțină un punct de vedere de la șeful FSGR, dar fără succes.

Tot în categoria „peste 3.000 de euro pe lună din activități sindicale” intră Marius Sepi, prim-vicepreședinte al Federației Sanitas din România.

Mircea Ciocan, vicepreședinte Federația Sanitas din România - 147.717 lei.

Ion Samoilă, vicepreședinte CNSLR Frăția, președinte Institutul de Educație și Studii Sindicale, președinte Federația Sindicatelor Termoelectrica, membru al AGA Sind Tour Trading SRL - 132.201 lei.

Sebastian Oprescu, președinte Sindicatul Național al Funcționarilor Publici din România, vicepreședinte CNSLR Frăția - 159.522 lei.

Vasile Marica, președinte Alianța Națională a Sindicatelor Bugetarilor Sed Lex, președinte Sindicatul Național Vamal Unirea, președinte Federația Națională a Sindicatelor din Finanțe - 142.538 lei.

Marius Nistor, președinte Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”, președinte Sindicatul Salariaților din Invățământ București - 130.308 lei (incluzând diurne interne și externe, drepturi de autor).

Vasile Marica, președintele Alianței Naționale a Sindicatelor Bugetarilor Sed Lex, a explicat pentru jurnaliștii digi24.ro că se ocupă doar de activitatea sindicală și că, în calitate de lider, „trebuie să lupţi foarte mult ca să conştientizeze membrul acela de sindicat, care este al tău, că eşti folositor”. „Eşti într-un război permanent să nu-ţi pierzi membrii de sindicat, pentru că din clipa aia îţi pierzi salariul. Şi eu m-am bătut şi pentru un salariu, să-mi dea un salariu bun. Băi fraţilor, mă vreţi bun, îmi trebuie un salariu bun!”, a detaliat Marica raționamentul din spatele remunerației sale.

Față de omologii săi, Anton Hadăr, președintele Federației Naționale Sindicale Alma Mater, a preferat să nu încaseze bani de pe urma activității sindicale, concentrându-se pe celelalte activități. Aceasta și pentru că art. 50 lit. e) din Codul Muncii spune: „contractul individual de muncă se suspendă de drept în situația îndeplinirii unei funcții de conducere salarizate în sindicat”.

citeste tot aici http://www.flux24.ro/topul-salariilo


Musafir

#48180 Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-23 15:14

#48178: INTREBARE INTREBATOARE MAI GAOZARULE. - Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 BA GAOZARULEEEE,AM AUZIT CA TE A BAGAT PENALUL  DE GUTA..U MARE INSPEYTOR,BAGAMIA SI POOOLA IN MATA DE NEMERNIC,CITI ZLOTI I AI DAT MOOOISTULE LA PENALUL DE GUTA..U DE LA TACT O TAMBALAGIUL?


Musafir

#48181 Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-23 15:16

#48180: - Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 REPE GAOZARE,BAGAMI ASI POOOLA IN MATA DE NEMERNIC SOOGACI,CITI ZLOTII I AI DAT LA PENALUL DE GUTA..U?


Musafir

#48182 Re: Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-23 15:18

#48181: - Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 ACUM AVEM CE FOOTE FRATILOR,2 PENALII,AI BELIT POULICA MAI GAOZARE CIND NE VOM INTILNI.


Musafir

#48183 Re: Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-23 15:19

#48181: - Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 SI IARASI REPET PINA TE VEI SATURA GAOZAREEEEE,SA MI BAG POOOLA N GITU MATI SI A LUI LARGA,O FI BINE O FI RAU?


Musafir

#48184 Re: Re: Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul

2016-08-23 15:22

#48183: - Re: Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 BA GUTA..U,SA MI ALUP IGUS  MIE FOTA  CA TI AI TRAS ALT PENAL CA TINE,TE N GURITA MAI DRAGA GUTA..U DE VALCEA.

SA VA IA DRACU DE NEMERNICII

#48185 PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE CRA CRA

2016-08-23 16:27

#48184: - Re: Re: Re: Re: Re: Retragetiva din sindicatul Chimistul 

 PAI CE FACI MAI LUCICA TOT CE VORBESC CU TINE RAPORTEZI LA CERNEV,CONCUBIUL LUI NEVASTATA SAU CONSOARTA POOOLI MELE?..APROPO BA DRASOVENEEEEEEEEEE,ITI ADUCI AMINTE CE ITI SPUNEA FOTA INTR O NOAPTE?...LASULEEEEE,SA MI SOOOGI POOOLA CU TALPASANU,MATA  SI ZAMFIR,ATIT.............BAGA TI LA CAP MAI VITELOR DE OLTCHIM,ASTIA S AU INTORS LA COMUNISM,FRAIERILOR.


Musafir

#48186 Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE CRA C

2016-08-23 16:32

#48185: SA VA IA DRACU DE NEMERNICII - PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE CRA CRA 

 SI PT. CAKATUL DE AVRAM,MARELE DIRECTORASII,SA MA PUPI IN POOOLA CU MATA SI CU ROIBU COCALARULEE,CA LA PARASIT GAGICA MEA[A FUGIT] ADINA MEI ROSU,HAI SA MI ALUP IGUS MAI AVRAMEEE.

MERRGI INAINTE SI SA I FOOOTEM PINA N RADACINIII.

#48187 Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE C

2016-08-23 17:07

#48186: - Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE CRA C 

 PT. DOMNUL ASTA CU PETITIA,TU CE AI INTELES MAI FRATE CE MI AU FACUT ESCROCII SI ORDINARII DE SEFII?

UN SFAT DE LA PICASSO MAI GUTA..U.PUNCT.

#48188 Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL

2016-08-23 17:20

#48187: MERRGI INAINTE SI SA I FOOOTEM PINA N RADACINIII. - Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL DE C 

 BA PENALULE DE GUTA..U ,SCAPA DE MASEAUA STRICATA NUMITA GHIOCA ZIS EMUILUSI,TE VA VINDE[TRADA DE MITELE PE CARE LE VEI LUA] EXACT CA PE CERNEV TAMBALAGIUL,DACA NU UU,SA MI ALUP IGUS MAI GUTA..U.

SA NU MI SPUI MIE PICASSO?

#48189 Re: Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAG

2016-08-23 17:35

#48188: UN SFAT DE LA PICASSO MAI GUTA..U.PUNCT. - Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAGIUL  

 MAI GAOAZA RETARDATAAAA ,AI UN DECADERE FOARTE OSOARA,OSOARA FRATIOARE,TE VOI MIRLANI PINA N SARBATORII.

EU SUNT FOTA MAI RETARDATULE,FARA FEREASTRA

#48190 Re: Re: Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMB

2016-08-23 18:04

#48189: SA NU MI SPUI MIE PICASSO? - Re: Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1 TAMBALAG 

 BAI NEMERNICULEEEEEEEEEEEEE,BA ASTA CU PETITIA MATI DE JEGOS ROBULESCIAN,DORMI?.......SA MI BAG POOLA SI N MATA MAI JIGODIE PENALA CARE ESTI TU,SA MA PUPI IN POOLA CU MATA?


Musafir

#48191 Re: Re: Re: Re: Re: Re: PT. FOTA IUDA 2 SE NUMESTE SERBAN LUCICA DE LA SECTIA UTILITATI,DUPA IUDA 1

2016-08-23 18:06

Noi date despre jaful de la CET Govora

#48192 Noi date despre jaful de la CET Govora

2016-08-23 20:54

Noi date despre jaful de la CET Govora

Deşi societatea înregistra pierderi masive an de an, fosta conducere a societăţii a cheltuit sume extravagante pentru cosmetice şi servicii de îndepărtare a vegetaţiei în perioada 2011 - 2014

1.131.511 lei este suma exactă pe care a cheltuit-o CET Govora SA în perioada 2011 – 2014 pentru servicii de importanţă vitală pentru desfăşurarea în condiţii optime a activităţii societăţii vâlcene producătoare de energie electrică şi termică. Fosta conducere a societăţii a considerat justificată cheltuirea anuală a unor sume extravagante pentru servicii precum defrişarea şi îndepărtarea vegetaţiei, toaletare a arborilor, întreţinerea spaţiului verde, curăţirea platformelor betonate de gunoi şi resturi vegetale sau achiziţionarea de produse igienico-sanitare.

Din contabilitate pare că buruienile au fost culese cu penseta

2012 este anul în care s-a înregistrat un adevărat record în materie de astfel de cheltuieli, potrivit datelor sintetice obţinute de “Săptămâna în Oltenia”. Date din care se observă fără mari eforturi că multe cheltuieli sunt umflate, servicii similare fiind oferite de firme de profil la preţuri mult mai mici. Tot din aceste date, se mai observă şi că aceste cheltuieli sunt frecvent “sparte” în sume care să nu sară în ochii vreunui curios din instituţiile de control. Bunăoară, în 2012, fosta conducere a CET Govora a cheltuit 600 de milioane de lei vechi pentru “servicii de defrişare şi îndepărtarea vegetaţiei” şi încă 647 de milioane pentru “curăţire platforme betonate de gunoi şi resturi vegetale”. Dacă nu cumva angajaţii firmei contractate sunt specializaţi în smulsul buruienilor cu penseta, directorii societăţii puteau apela pentru astfel de “lucrări” la unii dintre proprii angajaţi, ne referim la cei necalificaţi pentru procesul de producţie, pentru un mic bonus salarial. Precizăm că la începutul anului 2015 CET a raportat pierderi pentru al treilea an consecutiv (2012, 2013, 2014).

Obrazul subţire cu cheltuială din banul public se ţine

Tot în 2012, societatea a cumpărat produse igienico-sanitare în valoare de peste un miliard de lei vech. 45.600 de bucăţi de săpun de 100g, 21.600 de recipiente cu cremă de mâini, 840 de şampon de urzică (500 ml) sunt produsele miraculoase preferate de “managementul luminat” care au răsfăţat tenurile pretenţioase ale angajaţilor societăţii. Doar ale unor angajaţi, după cum susţin numeroase surse din cadrul CET Govora, să nu uităm să subliniem. Şi asta cu mult înainte ca societatea să preia UMC Berbeşti! În acelaşi an, perioada Crăciunului a fost una deosebit de fructuoasă pentru firmele care furnizează flori şi arbori ornamentali. Pentru una sigur a fost, pentru că a vândut la CET (astfel de contracte au existat în fiecare dintre cei cinci ani supuşi analizei) brazi ornamentali de 110 milioane de lei vechi. În anii următori, nici florile nu au lipsit de la momentele festive din cadrul societăţii, “buchete mari/buchete mici” sau mai simplu, “buchete flori”, fiind vândute frecvent (şi de mai multe ori pe an) producătorului de energie electrică şi termică pe sume modice de câteva zeci de milioane de lei vechi pentru fiecare comandă. Şi în acest caz pare o achiziţie împărţită pentru a nu bate la ochi faptul că suma totală a ajuns an de an în conturile aceleiaşi firme, chiar dacă societatea dădea semne evidente de colaps economic.

Mentalitate de vechili pe moşia judeţului

În luna mai a anului curent, CET Govora SA a cerut intrarea în insolvenţă din cauza incapacităţii achitării datoriilor de sute de milioane de euro acumulate. Principalele cauze enunţate deja în spaţiul public de Remus Borza, proprietarul firmei de insolvenţă Euro Insol care a fost desemnată administrator judiciar, constau în furnizarea produselor către parteneri industriali sub preţul de producţie, achiziţii de materii şi servicii la costuri umflate şi multe altele. Chiar dacă par un mizilic în comparaţie cu alte tunuri date pe contul CET Govora, cheltuielile prezentate în acest raport conturează destul de limpede mentalitatea celor care au condus societatea şi nepăsarea lor faţă de balanţa economică a societăţii. Cauzele insolvenţei vor fi prezentate detaliat într-un raport ce va fi făcut public în septembrie a.c. Potrivit legislaţiei, documentul ar trebui să stea la baza cercetării administrative şi, după caz, penale a responsabililor pentru situaţia dezastruoasă în care a fost adus furnizorul de agent termic pentru aproape 150.000 de vâlceni.

TI AI DRACULUI CA NU MAI SCAPAM DE VOI.

#48193 MAI DRAGA DOTTORE VIOREL PONTA,AI 3 OPTIUNI DE LA UNUL FOTA;

2016-08-24 01:08

#48192: Noi date despre jaful de la CET Govora - Noi date despre jaful de la CET Govora 

 PRIMA[1] E SA MI ALUP IGUS,A DOUA[2] E SA MI ALUP IGUS CU BORFASUL DE SOCRUL TAU  ILIE SIRBU, UN BORFAS PENAL CA GUTA..U SI A TREIA[3] SA MI ALUP IGUS CU TOTI NEMERNICII DE PSD stiii COMUNISTO SECURISTIII.

REPEDE MAI GAOZAREEEE,GRABESTE TE N INCET.

#48194 Re: MAI DRAGA DOTTORE VIOREL PONTA,AI 3 OPTIUNI DE LA UNUL FOTA;

2016-08-24 01:10

#48193: TI AI DRACULUI CA NU MAI SCAPAM DE VOI. - MAI DRAGA DOTTORE VIOREL PONTA,AI 3 OPTIUNI DE LA UNUL FOTA; 

 NEATA GAOZAREEE,TE AI TREZIT?.......TRECI CU LARGA SI MERGE TI CU CALUL[HA HA]LUI PICASSO LA APA,ARE VREO 14 BERII LA BORD.


Musafir

#48195 Mica privatizare de la OLTCHIM: combinatul Oltchim este scos la vanzare pe bucati.

2016-08-24 08:46

Combinatul Oltchim este scos la vanzare pe bucati, prin noua pachete de active

de Carla Dinu, HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 9:15

Combinatul Oltchim din Ramnicu Valcea, aflat in insolventa din ianuarie 2013, este scos la vanzare pe bucati, prin noua pachete de active, procesul de selectie al investitorilor urmand a se incheia la sfarsitul acestui an, potrivit unui anunt al companiei citat de news.ro.


"Oltchim va lansa un proces competitiv de vanzare a activelor societatii, grupate in mai multe pachete, la acest moment avandu-se in vedere de catre societate noua astfel de pachete de active", se arata in anuntul companiei.

Investitorii interesati pot depune scrisori de interes pentru oricare sau pentru toate pachetele de active pana la 30 septembrie 2016, scrie News.ro. "Selectia cumparatorului/cumparatorilor se va face pe baza valorii economice a ofertei, procesul de selectie fiind estimat a se finaliza pana la sfarsitul anului 2016", se precizeaza in document.

Oltchim este singurul producator din Europa Centrala de soda caustica lichida si singurul producator din Romania de clor si polieter polioli. Societatea exporta aproximativ 70 % din productia sa.

Statul roman detine un pachet de control de 54,8% in cadrul societatii. In ianuarie 2013, Oltchim a fost declarata insolventa. De atunci, aceasta a trecut printr-un proces de reorganizare, conform unui plan elaborat de administratorul judiciar (si aprobat de majoritatea creditorilor Oltchim), vizand plata datoriilor anterioare din incasarile pentru o viitoare privatizare. Avand in vedere faptul ca pretul de vanzare estimat in eventualitatea unei privatizari nu ar acoperi intreaga datorie, creditorii publici ai Oltchim au acceptat anulari totale sau considerabile ale datoriilor.
CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#48196 BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM: BVB OLT OLTCHIM S.A. Vanzarea de pachete de active ale Oltchim

2016-08-24 08:55

Vanzarea de pachete de active ale Oltchim

23 August 2016

Oltchim S.A. ("Societatea") va lansa un proces competitiv de vanzare a activelor Societatii, grupate in mai multe pachete, la acest moment avandu-se in vedere de catre Societate noua astfel de pachete de active.

Partile interesate sunt invitate sa depuna scrisori de interes pentru oricare (inclusiv toate) dintre pachetele de active, pana la data de 30 septembrie 2016. Continuarea procesului competitiv de catre partile interesate este conditionata de indeplinirea urmatoarelor conditii : (i) depunerea unei scrisori de interes conform procedurii, (ii) cerintele de conformitate minime de catre ofertanti, (iii) analiza legaturilor existente intre ofertanti si actionarii Societatii si (iv) acceptarea de catre ofertanti a respectarii regulilor de sondare a pietei relevante. Selectia cumparatorului/cumparatorilor se va face pe baza valorii economice a ofertei, procesul de selectie fiind estimat a se finaliza pana la sfarsitul anului 2016.

Desi Societatea este in insolventa, veniturile acesteia si EBITDA au depasit estimarile din planul de reorganizare, fiind inregistrate venituri de 170,2 milioane EUR si EBITDA ajustata de 17,7 milioane EUR1  in anul 2015. Totodata, veniturile si EBITDA ajustata ale Societatii sunt asteptate a se ridica la 176,5 milioane EUR, respectiv 23,9 milioane EUR2  la sfarsitul  anului 2016.

1 EBITDA ajustata a fost calculata astfel in baza 1) pierderii aferente diviziei petrochimice Bradu-Pitesti de 2,9 milioane EUR, 2) pierderii aferente unitatilor non-operationale din Ramnicu Valcea 2,5 milioane EUR, 3) salarii compensatorii si taxele aferente de 2,4 milioane EUR, 4) penalitati de 3 milioane EUR, 5) costurile pentru serviciile de consultanta de 0,5 milioane EUR.

2 EBITDA ajustata a fost calculata in baza 1) pierderii aferente diviziei petrochimice Bradu-Pitesti de 2,6 milioane EUR, 2) pierderii aferente unitatilor non-operationale din Ramnicu Valcea 1 milion EUR, 3) costurile pentru serviciile de consultanta de 1,7 milioane EUR.

Precizare

Parte din declaratiile incluse in raport includ estimari care reflecta opiniile Societatii sau ale organelor de conducere cu privire la performanta financiara. Declaratiile care includ cuvintele "asteptate", "anticipate" sau declaratii similare sunt doar estimari. Toate estimarile se refera la aspecte care implica riscuri si incertitudini. Astfel, exista sau vor exista factori care ar putea genera ca rezultatele efective ale Societatii sa difere substantial de cele indicate in aceste declaratii.

site oltchim.ro http://www.oltchim.ro/index

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#48197 BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM: BVB OLT OLTCHIM S.A. RM. VALCEA

2016-08-24 09:00

BVB OLT OLTCHIM S.A. RM. VALCEA

 

http://www.bvb.ro/

 

OLTCHIM S.A. RM. VALCEA

 
 
  Suspended (insolvency procedure, 01/30/2013)

Current report - sell of asset packages

8/23/2016 6:37:00 PM http://www.bvb.ro/pdf

 

Oltchim se vinde pe bucăţi BURSA 24.08.2016

#48198 Oltchim se vinde pe bucăţi BURSA 24.08.2016

2016-08-24 09:26


PENTRU EVITAREA SANCŢIUNILOR ÎN ANCHETA PRIVIND UN EVENTUAL AJUTOR DE STAT

 

BURSA 24.08.2016

 
*  Gheorghe Piperea: "Am luat această decizie pentru a facilita vânzarea şi ca să nu mai pierdem timp inutil cu ancheta CE privind eventualul ajutor de stat"
     ----
       * ACTUALIZARE 09:16 Costin Borc: "Mi-am stabilit printre priorităţi, încă de la începutul mandatului meu, Oltchim."
     Ministrul Economiei, Comerţului şi Relaţiior cu Mediul de Afaceri (MECRMA), Costin Borc a declarat că încă de la începutul mandatului său şi-a stabilit printre priorităţi Oltchim, potrivit unui comunicat al MECRMA remis redacţiei.
     Costin Borc face precizări referitoare la anunţul de iniţiere a procesului de vânzare a SC Oltchim SA, proces prevăzut în planul de reorganizare al societăţii.
     "Mi-am stabilit printre priorităţi, încă de la începutul mandatului meu, Oltchim. Astăzi, compania şi-a anunţat intenţia de vânzare prin pachete de active şi sper ca, până la finalul anului, Oltchim să aibă o ofertă angajantă.
     Deşi este în insolvenţă, situaţia financiară a SC Oltchim SA s-a îmbunătăţit, ceea ce ne dă speranţă în găsirea unui investitor, deci pentru un viitor sustenabil al activităţilor economice ale companiei, în condiţii de piaţă.
     Menţinerea activităţii industriale în zona Râmnicu Vâlcea şi păstrarea locurilor de muncă sunt prioritare pentru noi", precizează Costin Borc, conform sursei citate.
     Ministerul Economiei, Comerţului şi Relaţiilor cu Mediul de Afaceri sprijină transparenţa procesului de vânzare, poartă în continuare un dialog deschis cu Comisia Europeană pentru clarificarea problemelor vechi ale SC Oltchim SA, ceea ce va oferi siguranţă juridică potenţialului investitor, mai transmite comunicatul.
     ----
     Combinatul chimic "Oltchim" (OLT) va lansa un proces competitiv de vânzare a activelor, grupate în nouă pachete, potrivit unui comunicat transmis Bursei de Valori Bucureşti.
     Compania a invitat investitorii să depună scrisori de interes până la 30 septembrie, urmând ca selecţia să se finalizeze până la finalul anului 2016.
     Comisia Europeană a lansat, în aprilie, o investigaţie privind un posibil ajutor de stat pentru "Oltchim" şi a transmis că opinează că procesul de vânzare astfel cum figurează în planul de reorganizare aprobat va conduce la o continuitate economică între Oltchim SA şi un posibil cumpărător al Oltchim SPV (o societate fără datorii, 100% deţinută de Oltchim SA şi destinată a fi vândută unui investitor).
     "Orice tip de ajutor ilegal poate fi recuperat de la beneficiar", preciza Comisia Europeană.
     Avocatul Gheorghe Piperea, partener în cadrul Rominsolv, administrator judiciar al Oltchim, ne-a explicat: "Este o variantă de vânzare (n.r. vânzarea pe pachete) solicitată de Comisia Europeană şi discutată cu creditorii, astfel încât să se asigure discontinuitatea dintre stat şi cumpărător, astfel încât eventualul ajutor de stat să nu treacă la cumpărător. Am luat această decizie pentru a facilita vânzarea, pentru a nu se suspenda reorganizarea şi ca să nu mai pierdem timp inutil cu ancheta CE privind eventualul ajutor de stat.
     Creditorii au angajat o bancă de investiţii pe care am agreat-o pentru accelerarea procedurii de vânzare".
     Conform domnului Piperea, teoretic, se poate ca activele "Oltchim" să fie cumpărate de nouă investitori diferiţi, însă, practic este destul de greu să se ajungă la această situaţie: "Practic, nu prea merge. Acest ansamblu func-ţionează destul de legat".
     Compania precizează în comunicatul transmis că, deşi este în insolvenţă, veniturile acesteia şi EBITDA au depăşit estimările din planul de reorganizare.
     Investigaţia Comisiei are în vedere trei măsuri de sprijin luate de România în favoarea combinatului: "Măsura nr. 1: neexecutarea silită şi acumularea de noi datorii de către Oltchim faţă de AAAS începând din 2012. AAAS nu şi-a reluat procesul de recuperare a creanţelor pe care Oltchim i le datora, după ce privatizarea a eşuat în septembrie 2012 şi nu a solicitat rambursarea imediată a creanţelor sale prin intermediul unei lichidări a Oltchim, ci a aşteptat conversia creanţelor în acţiuni, chiar dacă procesul de privatizare a Oltchim a eşuat din nou.
     Măsura nr. 2: anularea datoriilor, în 2015, de către AAAS şi diverse întreprinderi de stat în cadrul planului de reorganizare. În special, AAAS a fost de acord să anuleze 216 milioane euro din creanţele sale în vederea recuperării (nesigure) a unei sume de 47 de milioane euro.
      În ceea ce priveşte întreprinderile de stat, Electrica SA a fost de acord să anuleze o datorie de 112 milioane euro, SC CET Govora SA - 21,1 milioane euro, Salrom - 4,2 milioane euro şi Administraţia Naţională «Apele Române» - 2,2 milioane euro.
      Măsura nr. 3: sprijinirea operaţiunilor desfăşurate de Oltchim sub forma continuării livrărilor din partea furnizorilor publici (CET Govora şi Salrom). După eşecul privatizării din septembrie 2012, situaţia financiară a Oltchim s-a deteriorat şi producţia a fost suspendată. Oltchim şi-a reluat producţia la data de 24 octombrie 2012 datorită CET Govora şi Salrom şi care, în ciuda deteriorării situaţiei financiare a Oltchim, au continuat livrările către Oltchim (şi anume prin schimbarea sistemului de plăţi în avans cu cel de plăţi la scadenţă sau prin acceptarea amânării unor plăţi)".
     Comisia Europeană apreciază că măsurile respective pot constitui ajutoare pentru Oltchim, deoarece este posibil ca furnizorii publici şi creditorii să fi acţionat într-un mod diferit faţă de un operator economic privat în economia de piaţă aflat într-o situaţie similară. 
BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM: BVB OLT OLTCHIM S.A. Vanzarea de pachete de active ale Oltchim

#48199 Combinatul Oltchim, scos la vânzare pe bucăți; Borc: Sper să avem o ofertă angajantă ...

2016-08-24 09:48

Combinatul Oltchim, scos la vânzare pe bucăți; Borc: Sper să avem o ofertă angajantă până la finele anului

Combinatul petrochimic Oltchim Râmnicu Vâlcea este scos la vânzare prin nouă pachete de active, iar ministrul Economiei, Costin Borc, se așteaptă ca, până la finele anului, compania să aibă o ofertă angajantă, potrivit unui comunicat al ministerului de resort, remis AGERPRES.

"Mi-am stabilit printre priorități, încă de la începutul mandatului meu, Oltchim. (...) Compania și-a anunțat intenția de vânzare prin pachete de active și sper ca, până la finalul anului, Oltchim să aibă o ofertă angajantă. Deși este în insolvență, situația financiară a SC Oltchim SA s-a îmbunătățit, ceea ce ne dă speranță în găsirea unui investitor, deci pentru un viitor sustenabil al activităților economice ale companiei, în condiții de piață", a declarat Borc, citat în comunicat.

El a subliniat că menținerea activității industriale în zona Râmnicu Vâlcea și păstrarea locurilor de muncă sunt prioritare.

"Ministerul Economiei, Comerțului și Relațiilor cu Mediul de Afaceri sprijină transparența procesului de vânzare, poartă în continuare un dialog deschis cu Comisia Europeană pentru clarificarea problemelor vechi ale SC Oltchim SA, ceea ce va oferi siguranță juridică potențialului investitor", mai spun reprezentanții ministerului.

Potrivit unui anunț al Oltchim, remis marți Bursei de Valori București, "Oltchim va lansa un proces competitiv de vânzare a activelor societății, grupate în mai multe pachete, în acest moment avându-se în vedere de către societate nouă astfel de pachete de active".

Părțile interesate sunt invitate să depună scrisori de intenție până la data de 30 septembrie 2016 pentru oricare dintre pachete, inclusiv pentru toate.

Selecția cumpărătorului sau cumpărătorilor se va face pe baza valorii economice a ofertei, procesul de selecție fiind estimat a se finaliza până la sfârșitul anului 2016.

"Deși societatea este în insolvență, veniturile acesteia și EBITDA au depășit estimările din planul de reorganizare, fiind înregistrate venituri de 170,2 milioane de euro și EBITDA ajustată de 17,7 milioane de euro în anul 2015. Totodată, veniturile și EBITDA ajustată ale societății sunt așteptate a se ridica la 176,5 milioane de euro, respectiv 23,9 milioane de euro la sfârșitul anului 2016", se mai arată în anunțul Oltchim.

În luna ianuarie, reprezentanții companiei declarau că Oltchim a primit trei scrisori de intenție pentru privatizare din partea unei companii din China și a două din România.

"Compania chineză Junlun nu și-a pierdut interesul pentru a achiziționa Oltchim. Ei cunosc foarte bine starea combinatului și ce se întâmplă aici. Însă au nevoie de un investitor care, credem noi, încă nu a luat o decizie finală. Pe de altă parte, partea chineză preferă să nu se facă publice prea multe aspecte înainte de a se întâmpla ceva concret pe această temă. Însă interesul încă există și vor veni în luna martie într-o vizită la Vâlcea", a declarat Nicolae Bălan, reprezentantul BDO Business Restructuring, firmă care, împreună cu Rominsolv, asigură administrarea judiciară a combinatului.

În plus, mai există alte două firme românești interesate de preluarea combinatului, a mai spus, tot la acea dată, Gheorghe Piperea, reprezentantul Rominsolv. El a refuzat să dea vreun nume, însă a precizat că este vorba despre un consorțiu de companii și de o firmă de pe piața de capital.

Pe lângă compania chineză Junlun Petroleum, anii trecuți și-au manifestat dorința de a participa la privatizarea Oltchim fondul de investiții SIF Transilvania, compania Chimcomplex, deținută de omul de afaceri Ștefan Vuza, dar și compania petrolieră de stat din Azerbaidjan, SOCAR.

În luna martie, Adunarea Generală Extraordinară a Acționarilor Chimcomplex Borzești a aprobat participarea la procesul de achiziționare a activelor SC Oltchim SA.

AGERPRES

BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM: BVB OLT OLTCHIM S.A. Vanzarea de pachete de active ale Oltchim

#48200 Nouă pachete de active Combinatul Oltchim a fost scos din nou la vânzare

2016-08-24 12:42

Nouă pachete de active
Combinatul Oltchim a fost scos din nou la vânzare
 

Oltchim S.A., companie aflată în insolvență, va lansa un proces competitiv de vânzare a activelor societăţii, grupate în mai multe pachete, la acest moment avându-se în vedere de către societate nouă astfel de pachete de active, se arată într-un anunț al companiei.

Conform documentului, părţile interesate sunt invitate să depună scrisori de interes pentru oricare (inclusiv toate) dintre pachetele de active, până la dată de 30 septembrie 2016.

Continuarea procesului competitiv de către părţile interesate este condiţionată de îndeplinirea următoarelor condiţii:

(i) depunerea unei scrisori de interes conform procedurii,

(ii) cerinţele de conformitate minime de către ofertanţi,

(iii) analiză legăturilor existente între ofertanţi şi actionarii Societăţii şi

(iv) acceptarea de către ofertanţi a respectării regulilor de sondare a pieţei relevante.

Selecţia cumpărătorului/cumpărătorilor se va face pe baza valorii economice a ofertei, procesul de selecţie fiind estimat a se finaliza până la sfârşitul anului 2016.

Deşi Societatea este în insolvenţă, veniturile acesteia şi EBITDA au depăşit estimările din planul de reorganizare, fiind înregistrate venituri de 170,2 milioane euro şi EBITDA ajustată de 17,7 milioane euro în anul 2015 (EBITDA ajustată a fost calculată astfel în baza: 1) pierderii aferente diviziei petrochimice Bradu-Piteşti de 2,9 milioane euro, 2) pierderii aferente unităţilor non-operaţionale din Râmnicu Vâlcea 2,5 milioane euro, 3) salarii compensatorii şi taxele aferente de 2,4 milioane euro, 4) penalităţi de 3 milioane euro, 5) costurile pentru serviciile de consultanţă de 0,5 milioane euro).

Totodată, veniturile şi EBITDA ajustată ale Societăţii sunt aşteptate a se ridica la 176,5 milioane euro, respectiv 23,9 milioane euro la sfârşitul anului 2016.

EBITDA ajustată a fost calculată în baza: 1) pierderii aferente diviziei petrochimice Bradu-Piteşti de 2,6 milioane euro, 2) pierderii aferente unităţilor non-operaţionale din Râmnicu Vâlcea 1 milion euro, 3) costurile pentru serviciile de consultanţă de 1,7 milioane euro.

Oltchim este singurul producător din Europa Centrală de sodă caustică lichidă şi singurul producător din România de clor şi polieter polioli. Societatea exportă aproximativ 70% din producţia sa. Statul român deţine un pachet de control de 54,8% în cadrul societăţii. În ianuarie 2013, Oltchim a fost declarată în insolvenţă.

La începutul acestui an, combinatul din Vâlcea a primit trei scrisori de intenţie pentru privatizare, din partea unei companii din China şi a două din România.

http://www.cotidianul.ro/combinatul-oltchim-