Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

revolutia

#3201 Re:

2013-04-10 11:28

#3199: -

da da , ca guvernele au dormit

curiosul

#3202 Re: Re:

2013-04-10 13:25

#3201: revolutia - Re:

nici un guvern nu doarme la guvernare.  ar fi culmea.

-Au avut grija sa vanda totul inclusiv oltchimul. Altfel nu se explica dezinteresul lor .

-Au vandut totul. acum am mai ramas noi de vandut. pentru ca ei sa isi umfle buzunarele pentru ca nu se stie cand mai ajung la guvernare.


Musafir

#3203 Re: Re: Re:

2013-04-10 13:36

#3202: curiosul - Re: Re:

pina si sindicatul au incercat sa-l politizeze.

revolutia

#3204 putin adevar

2013-04-10 13:46

ia uite cum in sfarsit spune piperea adevarul :http://www.bursa.ro/epopeea-oltchim-piperea-creanta-avas-provine-din-credite-garantate-de-stat-si-neonorate-de-combin...&s=piata_de_capital&articol=203249.html

Avocatul Piperea ne-a declarat: "Am avut surpriza să constatăm că această creanţă este generată în 1995. Creanţa provine din credite bancare contractate şi neonorate de Oltchim, şi care erau garantate de stat. Băncile au executat statul şi aşa a ajuns AVAS să fie creditor al combinatului vâlcean".
Domnia sa ne-a spus că sunt 32 de acte adiţionale la garanţia acordată de stat pentru împrumutul luat de Oltchim, ceea ce arată că statul a tolerat situaţia întreprinderii. Între 1995 şi 2002, creanţa AVAS a cres-cut de cinci ori, la circa 165 milioane de dolari.
Avocatul Piperea a conchis: "Acest aspect arată cum s-a comportat statul faţă de Oltchim în ultimii 20 de ani. Insolvenţa Oltchim are rădăcini mult mai adânci de anul 2009, iar statul a tolerat cheltuirea nechibzuită a banului public şi creşterea datoriilor".

Musafir

#3205 Re: Re: Re: Re:

2013-04-10 14:00

#3203: - Re: Re: Re:

a descoperit piperea ROATA ? A INVENTAT APA CALDA?

eu nu cred ca guvernul a  tolerat . totul a fost intentionat . asteptam numele celor care au aprobat asta. ori care trebuiau sa aprobe si nu au aprobat.


Musafir

#3206 pentru mesteru manole

2013-04-10 14:12

am vrea si noi sa citim raportul complet al lui piperea. poate ne spui si noua de unde sa-l luam. se gaseste la librarie? poate dai si adresa de unde sa-l luam
Alain

#3208 datorii

2013-04-10 15:16

...stai ca s-au trezit nepotii....

deci, surpriza mare : Oltchim a fost vesnic dator... ca sa vezi ce chestie... bun management
Ion

#3209 ordonanta 116

2013-04-10 15:38

ordonanta va intra in dezbatere de guvern saptamana viitoare si va aplicabilitate in 90 de zile de la publicarea in Monitorul oficial Cum va arata numai D zeu stie.Ce vom face noi pana atunci/ poate stie cineva si nu vrea sa spuna
Alain

#3210 interpretare

2013-04-10 15:50

Exprimarea a fost la modul : "cu ordonanta pe masa, vom rezolva si salariile compensatorii la Oltchim" - eu am inteles ca saptamana viitoare se va da aceasta ordonanta! Si pentru Oltchim! Si speram sa se prezinte si normele metodologice de aplicare....

Speram sa nu se faca disponibilizari pana nu se va clarifica!

Din cate stiu, ca principiu, ordonanta prevede o plata de cca 1500 RON lunar, timp de cca 20-24 luni - in functie de vechime - practic, platile compensatorii date esalonat! Dar, atentie, asta cata vreme esti in somaj....
revolutia

#3211 Re: interpretare

2013-04-10 16:13

#3210: Alain - interpretare

alea nu sunt plati compensatorii , e abureala ... adica statul incurajaza munca la negru ?


Musafir

#3212

2013-04-10 16:27

aiti auzit ce au declarat dl PONTA si dl VOZGANIAN pe TVR1 la stirile de la ora 19?Sa mori de ras nu alta.Dau navala firmele sa ne cumpere si asa in insolventa.dintr-o data suntem ai dracului de competitivi.vanzarea se face cum scrie la carte ,deci ca castiga PCC.
I.P.

#3213 SA NE ADUCEM AMINTE. SA NU UITAM! SA NU IERTAM?

2013-04-10 16:42

Cernev ameninţă angajaţii cu demiterea dacă participă la protestul de la Bucureşti
<>
www.voceavalcii.ro/2013/04/08/cernev-ameninta-angajatii-cu-demiterea-daca-participa-la-protestul-de-la-bucuresti/print/

POLITICA „PUMNULUI ÎN GURĂ”
"SEMNALĂM CĂ LIDERII „BRAŢULUI ARMAT” AL CONDUCERII OLTCHIM – AŞA ZISUL SINDICAT VICTORIA – AU ÎNCEPUT SĂ FACĂ UZ DE AMENINŢAREA OPOZANŢILOR STĂRII ACTUALE DE NEFUNCŢIONARE A COMBINATULUI ŞI DE RESTANŢE SALARIALE DE 3 LUNI FIIND AMENINŢAŢI CHIAR CU ACŢIUNI ASUPRA INTEGRITĂŢII CORPORALE SITUAŢIE CARE PRESUPUNE NERESPECTAREA DREPTULUI LA LIBER PROTEST ŞI EXPRIMARE A OPINIEI PUBLICE COLECTIVE LEGAT DE SITUAŢIA IMINENTĂ DE FALIMENT A COMBINATULUI OLTCHIM – SITUAŢIE GENERATĂ DE NEAPLICAREA UNUI PLAN COERENT DE REDRESARE ÎN ULTIMELE LUNI DE ZILE."
www.voceavalcii.ro/2013/03/28/politica-pumnului-in-gura/print/

Cernev, vuvuzeaua PCC
"DIVERSIUNE. În aceste vremuri tulburi, angajaţii de la Oltchim, chiar dacă sunt supăraţi şi au spectrul şomajului deasupra capului, trebuie să judece limpede şi să nu se lase manipulaţi de indivizi care-şi urmăresc în primul rând interesul lor personal, iar mai apoi fac jocurile unora care vor să pună mâna pe Oltchim degeaba. Corneliu Cernev este cel mai periculos personaj de la Oltchim, pentru că, prin intermediul lui, PCC controlează o parte dintre salariaţi şi vor să-i coopteze şi pe ceilalţi. Nu trebuie să ne imaginăm că Cernev este inteligent, că nu e cazul, el este doar o marionetă în mâna celor care fac, cu adevărat, jocurile pentru a cumpăra Oltchim la preţ de nimic. Oare cei de la SRI şi SIE ştiu ce face Cernev? O întrebare legitimă la care nu aşteptăm neapărat un răspuns, însă măcar dacă s-ar rezolva ceva, am fi mulţumiţi. Nu facem parte din categoria celor care strigă „Nu ne vindem ţara”, însă, în cazul Oltchim, lucrurile încep să se aşeze astfel încât PCC-ul să aibă drum liber către a pune mâna pe combinat nici măcar ieftin, ci pe degeaba."
www.voceavalcii.ro/2013/03/07/cernev-vuvuzeaua-pcc/print/

După un protest de câteva ore în faţa sediului Guvernului, Angajaţii Oltchim au plecat plângând din Piaţa Victoriei - premierul Victor Ponta nu a ieşit să stea de vorbă cu ei
Angajaţii Oltchim au plecat plângând din Piaţa Victoriei premierul Victor Ponta nu a ieşit să stea de vorbă cu ei
"La miting au fost prezente aproximativ 1.000 de persoane. Din informaţiile pe care le avem la acest moment, premierul Victor Ponta a trimis doi consilieri de-ai săi să stea de vorbă cu protestatarii care au plecat plângând din Piaţa Victoriei."
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/45-univers-valcean/13946-angajaii-oltchim-au-plecat-plangand-din-piaa-victoriei-premierul-victor-ponta-nu-a-ieit-s-stea-de-vorb-cu-ei.html

Deputatul PSD Constantin Rădulescu: Funcţia mea n-are nici o importanţă, altele sunt importante!
Le recomand să stea cuminţi şi liniştiţi şi să se preocupe mai degrabă de sprijinirea celor de la Oltchim, a celor care rămân fără locuri de muncă la Oltchim, pe care poate îi angajează pe la firmele despre care a scris presa că au avut afaceri cu Oltchimul. Nu spun mai multe, însă să nu mă provoace pentru că e jale. Să-şi vadă de treaba lor şi îi asigur pe toţi colegii mei că îmi voi depune candidatura pentru aceeaşi funcţie de secretar dacă s-ar relua alegerile.
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/46-politic-i-administraie/13890-deputatul-psd-constantin-rdulescu-funcia-mea-n-are-nici-o-importan-altele-sunt-importante.html

Deputatul Romeo Rădulescu dezvăluie Minciunile lui Vosganian despre Oltchim
<<„În urma întâlnirii de luni, de la Ministerul Economiei, s-au tras mai multe concluzii. Cea mai importantă era că joi, 4 aprilie 2013, ne vor spune exact când vor primi cei 15 milioane de euro şi traderii care vor veni să proceseze la Râmnicu Vâlcea. În traducere liberă, trebuiau să vină 15 milioane de euro pentru salarii, iar firme interesate în procesare, adică în Lon, să vină cu materia primă şi să îşi ia produsele finite, pentru a se putea debloca situaţia şi să ajungem la o capacitate de producţie de 20 la sută. Domnul Piperea spunea că se produce acum undeva la 20 la sută, sindicaliştii au spus că merge la 6 la sută. Înclin să-i cred pe sindicalişti pentru că dânşii lucrează în acest combinat”, a precizat deputatul Romeo Rădulescu.>>
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/13803-deputatul-romeo-rdulescu-dezvluie-minciunile-lui-vosganian-despre-oltchim.html

Senatorul PNL Marin Adrănel Cotescu susţine că: Insolvenţa protejează Oltchim
"Procedura insolvenţei va fi susţinută atât de o infuzie de capital consistentă din partea statului, cât şi de credite bancare, deja existând negocieri în acest sens cu Comisia Europeană şi cu principalele bănci. Prin urmare, combinând cele două măsuri, insolvenţa şi acordarea de fonduri, se urmăreşte continuarea funcţionării Oltchim la o capacitate de 65% şi, foarte important, evitarea sau măcar reducerea disponibilizărilor de personal”, a precizat senatorul liberal. De asemenea, parlamentarul vâlcean face un apel către locuitorii judeţului nostru, susţinând că insolvenţa de la Oltchim nu înseamnă deloc intenţia Guvernului de a băga combinatul chimic în faliment: „Încă o dată, atât eu, cât şi guvernul USL, facem un apel către vâlceni să nu creadă informaţiile otrăvite oferite de opoziţie potrivit cărora Oltchim ar intra în faliment."
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/46-politic-i-administraie/11336-senatorul-pnl-marin-adrnel-cotescu-susine-c-insolvena-protejeaz-oltchim.html#comment-1384

Delegaţia de sindicalişti şi lideri politici vâlceni a fost deturnată de la cererea sa de a se întâlni cu primul ministru, spre Varujan Vosganian; Delegaţia a fost tratată la mişto: Nu există nici un plan pentru salvarea Oltchim
"Administratorul Bălan a spus că a discutat cu sindicatele pe cine să trimită acasă (adică pe cine să disponibilizeze, dar preşedintele Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu, cel mai reprezentativ sindicat din combinat nu ştia nimic şi cu el nu discutase nimeni, ceea ce rezultă că decizia a fost luată cu Sindicatul Victoria şi cu liderul său Corneliu Cernev)! Nu am nici un fel de plăcere să vorbesc despre Oltchim!"
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/50-primul/13621-delegaia-de-sindicaliti-i-lideri-politici-valceni-a-fost-deturnat-de-la-cererea-sa-de-a-se-intalni-cu-primul-ministru-spre-varujan-vosganian-delegaia-a-fost-tratat-la-mito-nu-exist-nici-un-plan-pentru-salvarea-oltchim.html

Vip în coborâre Mai mult încurcă
"La Corneliu Cernev se vede de la o poştă că nu are stofă de lider de sindicat. Protestul de ieri de la Oltchim a fost o mare debandadă din care nimeni nu a prea înţeles nimic, doar că oamenii s-au îmbulzit şi sunt nemulţumiţi."
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/46-politic-i-administraie/11648-vip-in-coborare-mai-mult-incurc.html#comment-1454

După Roibu, a venit vremea să fie şi Bălan sacrificat
"Nici una dintre promisiunile făcute de guvernanţi nu s-a întâmplat, iar Mihai Bălan a ajuns la aceleaşi concluzii, după câteva luni de stat în fotoliul de director general la Oltchim, ca şi Constantin Roibu: procesul de salvare a Oltchim nu poate să aibă altă cale decât cea naturală povestită mai sus, la începutul acestui text. Ştiam de câteva zile că va fi debarcat… din proprie iniţiativă, aşa cum s-a întâmplat şi cu Constantin Roibu."
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/49-opinia-mea/11733-dup-roibu-a-venit-vremea-s-fie-i-blan-sacrificat.html#comment-1462

Guvernanţii ne cred proşti
"Nu trebuie să ne mai mirăm că Oltchim-ul a fost pus pe butuci de guvernanţi, din moment ce ei continuă şi acum să mintă populaţia din întreaga ţară că pe Platforma Chimică de la Vâlcea lucrurile au reintrat pe făgaşul normal şi în curând totul va merge strună."
www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/49-opinia-mea/9381-guvernanii-ne-cred-proti.html#comment-1135

Musafir

#3214

2013-04-10 16:50

SCUZATI -MA , REFORMULEZ:AU VENIT O GRAMADA DE INVESTITORI DAR AM AVUT GRIJA;O SA CASTIGE CU SIGURANTA PCC
Alain

#3215 ha

2013-04-10 16:52

Tu crezi ce scrie pe aici? As vrea sa-l vad si eu pe ala amenintat de Cernev... Te mai miri de ce ne trateaza astia din guvern asa....
revolutia

#3216 Re: ha

2013-04-10 17:04

#3215: Alain - ha

poate e , poate nu adevarat .... ceva adevar tot e ... doar ca cei care ar fi amenintati nu inteleg care e problema lor : cu ce sa ii ameninte , ca ii da afara ? pai cine e el sa ii dea afara ? nu il ameninta si ei ca ii rup picioarele ? sau il inregistreaza si il dau pe mana politiei .... nu va lasati amenintati de nimeni

Alain

#3217 minciuni....

2013-04-10 17:17

Aia zic si eu - nu a umblat Cernev cu asa ceva, 100% iti spun. Astea sunt niste minciuni....
curiosul

#3218 Re: minciuni....

2013-04-10 18:00

#3217: Alain - minciuni....

sigur alain. doar nu se murdarea pe manutele lui albe ditamai liderul de sindicat. cu asta se ocupa analfabetii din jurul lui care habar nu au avut ce fac.

-acum incepe lumea sa vorbeasca.  despre amenintarile primite daca nu semneaza adeziunea la sindicacatul victoria

curiosul

#3219 Re: minciuni....

2013-04-10 18:04

#3217: Alain - minciuni....

stiri  de ultima ora ; in sindicatul victoria au mai ramas doar cernev si alain , cernev presedinte iar alain membrul lui cernev.

ion

#3220 sa nu fie prea tarziu

2013-04-10 18:17

Bai,fratilor,haideti sa ne intelegem.Oltchimul nu va mai functiona mai mult de 1o la suta pt ca asa se vrea.Traian Basescu a batut palma cu Angela Merkel pt Pcc.Lasati-l dracu si pe Cernev ca e o marioneta care a luat si el niste bani E pacat pt cei care au pus botul si s-au manjit pt niste bani si acum se erijeaza in mari lideri.Solutia e urmatoarea; Retrageti-va toti maine faceti-o pt binele vostru,si implicit al tuturora.Nu va vor ajunge banii pe care vi i-a dat Cernev. MERITATI MULT MAI MULT.
ALEN

#3221 ALAIN: CRED CA TU ESTI MINCINOSUL DE SERVICIU! IA SI TE UITA.

2013-04-10 18:24

VOSGANIAN CANTA LA TAMBAL.

POLITICA „PUMNULUI ÎN GURĂ” CONTINUA LA OLTCHIM!
LIDERII „BRAŢULUI ARMAT” AL CONDUCERII OLTCHIM (AŞA ZISUL SINDICAT "victoria") CARE S-AU ALIAT CU MEMBRII CORPULUI DE CONTROL AL MINISTERULUI ECONOMIEI (SI NU INTELEG - NU ESTE CORP DE CONTROL, ESTE POLITIE POLITICA) AU INCEPUT CU AMENINTARILE IMPOTRIVA OPOZANŢILOR CONDUCERII SI A STĂRII ACTUALE DE NEFUNCŢIONARE A COMBINATULUI, A RESTANŢELOR SALARIALE DE 3 LUNI.
ACESTIA, SUNT AMENINŢAŢI CU FABRICAREA DE DOSARE, CU PENALIZARI, CU DESFACEREA CONTRACTELOR DE MUNCA SI CU ACŢIUNI ASUPRA INTEGRITĂŢII CORPORALE.
ACESTE AMENINTARI GENEREAZA NERESPECTAREA SI INCALCAREA GRAVA A CONSTITUTIEI: LIBERTATEA INDIVIDUALA SI SIGURANTA PERSOANEI, SECRETUL CORESPONDENTEI, LIBERTATEA CONSTIINTEI SI LIBERTATEA DE EXPRIMARE CU PRIVIRE LA SITUAŢIA IMINENTĂ DE FALIMENT A COMBINATULUI OLTCHIM – SITUAŢIE GENERATĂ DE NEAPLICAREA UNUI PLAN COERENT DE REDRESARE ÎN ULTIMELE LUNI DE ZILE

Musafir

#3222 SIMPATIZANT

2013-04-10 20:02

multumim JANDARMERIEI ARGESENE PENTRU BRUTALITATEA DE CARE A DAT DOVADA AZI .MAI TINETI MINTE CAND VA CEREATI DREPTURILE SI NU V-A BATUT NIMENI CU BASTOANE SI OUA PRIN BUCURESTI ?
STATI LINISTITI VA TRAIE SI VOUA DREPTURILE .
MULTUMIM !

Musafir

#3223 prostia

2013-04-10 20:39








sa va spun adevarul si sa nu fiu crezut
Alain

#3224 buna dimineta

2013-04-11 03:49

Buna dimineata dragi nepoti si alte rude ale lui diculoiu care scrieti pe aici, de pe la financiar si centre de calcul...!

Care ati inceput sa inventati tot felul de dosare si alte amenintari - eu banuiesc ca va uitati la prea multe emisiuni politice de pe Animal Planet si Cartoon Netw!

Cum spuneam, as dori sa vad si eu oamenii aia amenintati de "locotenenti"! Am impresia ca ei lipsesc cu desavarasire.... mai sapati, mai sapati...

Trasca, ti-am zis sa nu mai scrii mizerii pe aici!
ZF

#3225 Diculoiu

2013-04-11 06:27

De 11 zile tot in strada si nu a obtinut nimic.
Il mai baga dracu in seama !
Imi pare rau de amaratii care inca il mai cred si se compromit ascultandu-i eternul discurs cu "reprezentativu" si cu "integratu".
Devenim patetici !