Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-04-04 13:13



Musafir

#2802 Re: ALain...

2013-04-04 13:17

#2799: Alain - Re: Pentru tine MARE ALain...

Pentru ca au terminat facultatea in timpul serviciului li s-a marit salariul? De ce numai la Resurse umane si nu in intreg combinatul nu s-a facut diferentierea la salariu in functie de studiile superioare si nu mai vorbesc de faptul ca angajatii nu au avut macar acces la concursuri pentru ocuparea unui loc conform pregatirii...?


Musafir

#2803

2013-04-04 14:21

salariile primite de la AJOFM SUNT LUATE SUB FORMA DE IMPRUMUT.conform legi societatea imprumutata este obligata sa le returneze in 6luni.
ADEVARATUL

#2804 Salarii

2013-04-04 14:32

Stati linistiti. Primul ing.a fost deja renegogiat conform grilei. URMEAZA CEILALTI.TOTI CEI CARE AU PRIMIT IN PLUS VOR FI RENEGOCIATI CONFORM GRILELOR CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-04-04 14:40


xxx

#2806 am zis

2013-04-04 14:47

Eu nu stiu de ce mai este Cernev in acest Olttchim,pe cata vreme:
- si-a angajat nevasta in Oltchim, atunci cand societatea era in aceasta criza si nu era loc nici pentru paserea cerului.
-a fost de acord cu marirea salariilor pentru anumite persoane,contribuind astfel la marirea fondului de salarii cu care suntem acuzati ca am dus la aceasta situatie grea a Oltchim.
-vine cu solutii de restructurare ,desi nu e treaba lui de sindicalist. (spune ca este ing.chimist si ca se pricepe,dar trebuie sa stiti ca a fost sef de sectie la El I,dar care era inchisa,apoi a condus El III fara pricepere,pe principiul ciuleste urechea.
- si-a permis de la sine putere sa mearga la Buc.sa accepte el primul,ordonanta 116 nu stiu cum modificata,in loc de salarii compensatorii,pe care si in forma nemodificata are destule articole care sunt in dezavantajul celor care ar fi disponibilizati,oferindu-le acestora doar un statut de somer in loc de disponibilizat cu salarii compensatorii.Cea ce inseamna ca pe perioada in care se spune ca vor fi platiti,defapt au obligatia de a merge ,ca orice somer sa ia la cunostinta de locurile disponibile si daca refuza vor pierde plata asa zisa compensatorie.
-zice ca e inconjurat de sfinti,desi il tine pe sfantul negru(Ghioca) pe langa el,stiind ce orpsit a fost acesta pe vremurile considrate de el de trista amintire(cu masina cu rezervorul plin la scara,pregatita pentru weekend)si ceilalti sfinti colorati de ex.Radu de la Afumati la El III,care isi jicneste colegii ca au alta opinie decat el.
- s-a intalnit cu Zaremba ,iarasi sa le hotarasca destinul celorlalti.
Acestea fiind zise,ce credeti ca vrea acest om?binele nostru sau propriul interes rezultat de la Zaremba neacceptand alte variante de functionare decat cea care ii convine acestuia,desi mai exista (Apropo:Zaremba nu a venit cu bani,ci a cumparat poliol,la pret redus).

Musafir

#2807

2013-04-04 14:53

Da este adevarat ca cei care au avut salarii marite au inceput sa vina la Pirnea la renegociere
INFORMATORUL

#2808 DESPRE DIRECTOR

2013-04-04 14:57

AR FI FOARTE FRUMOS DACA CERNEV AR FI NUMIT DIRECTOR. CRED CA AR PUNE UN PIC DE ORDINE IN SOCIETATE. ASTA ASA CA SA VEDETI CA UN TIGAN ORI TAMBALAGIU ESTE MULT MAI DESTEPT DECAT VOI.SI ASTA NU O SPUN DE LA MINE CI DE LA ALTI INGINERI MULT MAI DESTEPTI BECAT UNII INGINERI DIN SOCIETATE .SI SA STITI CA ESTE SI SUFLETIST DAR SI CINSTIT . UN SINGUR CUSUR ARE :SA-L FEREASCA DUMNEZEU PE CEL CARE L-A MUSCAT DE FUND PE CERNEV MAI ALES DACA L-A AJUTAT SI L-A CREZUT PRIETEN I-AR EL L-A TRADAT.
yyy

#2809 !!!!

2013-04-04 14:57

Ar trebui sa se recupereze banii de la acesti infecti care au cezut ca sunt mai destepti ca ceilalti.
Admiratorul informatorului

#2810 -=./

2013-04-04 15:04

Se poate sa ajungi director din sindicalist?Ce farmec are?Sau vrea sa fie detoate(varza)?
neicrezatorul

#2811 ordonanta 116/2006

2013-04-04 15:16

Se fac liste cu persoanele salariate care doresc sa fie concediati si sa primeasca bani conform ordonantei nr 116/2006. Mai cunoaste cineva acest lucru? Ce parere aveti?

Musafir

#2812 Re:

2013-04-04 15:19

Iubitor de sind. Victoria

#2813 ''''

2013-04-04 15:20

Intrebare?Daca Cernev ar putea fi director general,atunci Ghoca ar putea atinge nivelul de director adjunct,nu.....?Radu de la Afumati de El III,ar putea deveni si el sef de sectie la El III ca tot nu va functiona,etc.celelalte personaje.
Anhidreanu

#2814 Monitorizare

2013-04-04 15:29

La marele miting sunt doua tipuri de angajati:
1. Cei trimisi cu intentie de Roibu pentru a spune NU la orice propunere. Azi au cerut avansul pe ianuarie in loc de toata luna aprilie ! Si asta doar ca sa mentina samananta de scandal. Ei sunt Diculoiu, Prisecaru, Statie, Ocealan si altii asemenea, persoane foarte integre dupa cum stim !!
2. Oamenii chiar amarati dar din pacate manipulati de jigodii si care urla si striga ce le spun ele !

Totul este monitorizat si e stiut de catre servicii, e filmat si supravegheat. Noi decidem daca mai iesim. Eu unul am fost azi dar m-am saturat sa vad ca hotii imi sunt lideri !
REALISTA

#2815 PENTRU XXX

2013-04-04 15:30

TOTI IL ACUZATI PE CERNEV CA SI-A ANGAJAT NEVASTA. DACA ERATI IN LOCUL LUI VA ANGAJATI TOT NEAMUL PRECUM A FACUT SI FOSTA CONDUCERE. EX. FRATELE FOSTULUI DIR.GEN.ADJ. SORA HANDBALISTEI MEIROSU,DICULOIU SI-A ANGAJAT FIUL FOSTA NORA NEPOTUL SI AMANTA SI MULTI ALTII.SOLUTIILE DE RESTRUCTURARE NU LE PUNE CERNEV PE MASA CI LE CER BANCIILE PENTRU CA NU VOR SA MAI PLATEASCA NEMUNCA . BANCILE AU CERUT REDUCEREA FONDULUI DE SALARII DE LA 3,2MILIOANE EURO LA 2 MIL. EURO. ACUM APARE PROBLEMA CATI PLEACA ACASA DIN CEI CU SALARII MARI SI CATI PLEACA ACASA DIN CEI CU SALARII MICI.VOM VEDEA.....
UN BINEVOITOR

#2816 TRASCA ASCULTA..

2013-04-04 15:41

S-AR PUTEA DOMNULE TRASCA SA NU AI LOC NICI LA CET DACA VINE CERNEV DIRECTOR. TE-A AJUTAT SA REFINANTEZI C.A.R. AI LUAT BANII PE CONCEDIU INAINTEA TUTUROR. SI CAND AI DAT UN PIC DE GREU TI-AI ARATAT ADEVARATA CINSTE BRAVO DOMNULE TRASCA.
Alain

#2817 Re: Re: ALain...

2013-04-04 16:07

#2802: - Re: ALain...

Pentru ca au terminat facultatea in timpul serviciului li s-a marit salariul? De ce numai la Resurse umane si nu in intreg combinatul nu s-a facut diferentierea la salariu in functie de studiile superioare si nu mai vorbesc de faptul ca angajatii nu au avut macar acces la concursuri pentru ocuparea unui loc conform pregatirii...?

 

probabil, chiar nu pot sa-ti dau un raspuns... oricum, nu putea rasturna echipa Balan-Coclet intreaga platforma in cateva luni - multe chestii de acest gen insa, le puneti degeaba in spatele lui Cernev.... cand spui ca angajatii nu au avut acces la concursuri te completez si spun ca angajatii nu prea au avut acces nici la pregatiri serioase... dar, asta e alta discuti


Musafir

#2818 PTR TOTI

2013-04-04 16:17

A VENIT TIMPUL TAIERII DE CAPETE,DICULOIULE,PRISACARULE MARCULE OCEALANE TUDORANE STATIE VETI FI CHEMATI SA DATI CU SUBSEMNATUL SA VA VEDEM CÎTA POFTA DE GREVA MAI AVETI
UN PRIETEN

#2819 PTR2817

2013-04-04 16:21

NU TE MAI FORTA SA LE EXPLICI CA ORICUM SÎNT GREI DE CAP ADICA SCURTI ÎN BANDA
Alain

#2820 Re: am zis

2013-04-04 16:24

#2806: xxx - am zis

Eu nu stiu de ce mai este Cernev in acest Olttchim,pe cata vreme:
- si-a angajat nevasta in Oltchim, atunci cand societatea era in aceasta criza si nu era loc nici pentru paserea cerului.

R : se pare ca a fost - repet, doamna a fost angajata Designro (angajatii Designro au fost la Oltchim angajati si mutati abuziv)

-a fost de acord cu marirea salariilor pentru anumite persoane,contribuind astfel la marirea fondului de salarii cu care suntem acuzati ca am dus la aceasta situatie grea a Oltchim.

R : a fost de acord cam cum a fost si diculoiu - mi se pare o afirmatie trasa de par si tendentioasa

-vine cu solutii de restructurare ,desi nu e treaba lui de sindicalist. (spune ca este ing.chimist si ca se pricepe,dar trebuie sa stiti ca a fost sef de sectie la El I,dar care era inchisa,apoi a condus El III fara pricepere,pe principiul ciuleste urechea.

R : noi romanii suntem cei mai destepti, tu nu te dezici de aceasta chestie, banuiesc ca vrei sa spui mai concret ca tu esti destept si Cernev e prost - argumentele tale sunt scrierile tale pe forum

solutiile de restructurare au venit din partea celor care trebuie sa-ti dea bani - bancile - ai scos informatia din context;

- si-a permis de la sine putere sa mearga la Buc.sa accepte el primul,ordonanta 116 nu stiu cum modificata,in loc de salarii compensatorii,pe care si in forma nemodificata are destule articole care sunt in dezavantajul celor care ar fi disponibilizati,oferindu-le acestora doar un statut de somer in loc de disponibilizat cu salarii compensatorii.Cea ce inseamna ca pe perioada in care se spune ca vor fi platiti,defapt au obligatia de a merge ,ca orice somer sa ia la cunostinta de locurile disponibile si daca refuza vor pierde plata asa zisa compensatorie.

R : a fost delegat de sindicalisti, ordonanta era in proiect cu mult ianinte de Oltchim - eu zic sa ne punem intrebarea cam ce era daca nu exiista aceasta ordonanta.... adica, vreau sa spun ca se putea si mai rau... vezi Mechel, si de ce nu, la noi in ograda, vezi Mentchim, Designro....

-zice ca e inconjurat de sfinti,desi il tine pe sfantul negru(Ghioca) pe langa el,stiind ce orpsit a fost acesta pe vremurile considrate de el de trista amintire(cu masina cu rezervorul plin la scara,pregatita pentru weekend)si ceilalti sfinti colorati de ex.Radu de la Afumati la El III,care isi jicneste colegii ca au alta opinie decat el.

R: pari a afi un "prieten" de-al lui Radu.... dar nu retin sa fi zis Cernev asa ceva... daca stau sa ma gandesc un pic, nu stiu care din Oltchim suntem fara bube in cap.....

- s-a intalnit cu Zaremba ,iarasi sa le hotarasca destinul celorlalti.

R: cand?

Acestea fiind zise,ce credeti ca vrea acest om?

R: sunt convins ca vrea functionare; intreaba-te mai bine ce vrea diculoiu.... si incearca sa-ti raspunzi.... intreaba-te unde eram daca ar fi reactionat pe linie sindicala, atunci cand trebuia...

binele nostru sau propriul interes rezultat de la Zaremba neacceptand alte variante de functionare decat cea care ii convine acestuia,desi mai exista

R: o sa te rog sa le explici aici, iti reamintesc insa ca marea majoritate a acestor solutii au ca punct de plecare BANII - gaura de 800 milioane e lasata de fosta conducere cu complicitatea lui diculoiu pe care voi il sustineti in continuare... stii, acel diculoiu care va indica la microfon ce sa strigati....

(Apropo:Zaremba nu a venit cu bani,ci a cumparat poliol,la pret redus).

R : el a cumparat cu bani, nu a spus nimeni ca a donat acei bani - banii au fost folositi pentru a achita o factura de energie - esti rauintentionat

Alain

#2821 Re: Mda

2013-04-04 16:41

#2800: Aurel - Mda

Baieti, tare mi-e teama ca promisiunea primirii banilor prin AJOFM este o mare teapa! :( Fiecare dintre voi cunoasteti oameni care lucreaza la Mentchim, firma ce se afla in insolventa de ani de zile, .......

 

plec de la ideea ca tu ai citit legea 200/2006 si deci ai inteles ca:

- exista o conditie necesara pentru a accesa acei bani : sa ii ceri;

- poti sa te adresezi forurilor atat ca simplu angajat, cat si ca societate (poti sa mergi singur la AJOFM)

- mai este o conditie in afara de a fi in insolventa....

- legea spune ca banii NU se dau mai devreme de 45 zile

 

Ce pot sa-ti spun este ca pentru Oltchim s-au facut eforturi la nivel ministerial pentru a se accesa acest fond intr-un termen mai scurt de 45 zile (cum scrie in lege), si la nivel de admin judiciar pentru indeplinirea celei de-a doua conditii (retragerea partiala a dreptulului de administrare...)

banii se returneaza daca firma isi revine - practic e un imprumut....

AS VREA SA SPUN SI EU CEVA

#2822 ISTORIA VA JUDECA

2013-04-04 17:43

Am observat ca sunteti foarte inversunati.
Asta e bine,presupune ca inca n-ati murit.
Ce observ este ca sunteti foarte divizati.Nu stiu de ce? Nu inteleg pe cine ajuta toate astea?
Sa vedeti ce am inteles eu:
1. Roibu a fost fortat sa-si dea demisia
2. A doua zi apare unul Corneliul Cernev, care se da drept liderul revoltatorilor (cine la ales)nimeni nu-l cunostea din OLTCHIM decat dispeceri,pentru ca lucrase acolo,si cei de la sectia electroliza 3, pentru ca lucrase acolo
3. In jurul lui in acele momente,numai analfabeti,maxim 11 clase.Ciudat 11 clase nu-i asa?
4. Si incepe circul media.Toti incep sa spuna adevarul si numai adevarul, asa credeau ei.
5. Cernev incepe sa se uite in jur, mai avea un hop-DICULOIU- pe el baieti...
6. Incepe defaimarea lui Diculoiu, ca a furat, ca are firme, ca si-a angajat rudele, ca are sute de case, ca e plin de bani, etc...
7. Cernev organizeaza o sedinta (fara sa citeasca statutul sindicatului) o sedinta cu membrii de sindicat, fara sa isi adune in jur liderii, din contra ii intoarce impotriva lui, ii incita si mai rau, Radu ameninta ca baga cutitul in liderul de sindicat de la elect.3, Mitu ii mananca pe toti,etc... CEA MAI MARE GRESALA A LUI CERNEV.
8. Numeste in urma sedintei alti lideri-repet fara sa citeasca statutul
9. Diculoiu il da in judecata si castiga.
SA NU UITAM CA CERNEV ESTE SUSTINUT DE TOATA CONDUCEREA DE ATUNCI...A facut tot ce vroia..
10. Atunci pune de prima greva a foamei. Una dintre multele revendicari era si demisia lui Diculoiu,nu reuseste,dar pune mana pe statut si isi da seama ca e greu sa-l dea jos. Doar liderii il pot da jos...dar el ii umilise rau de tot!!!!
SA NU UITAM CA CEI CARE II STATEAU ALATURI AVEAU MAXIM 11 CLASE,CA AVOCAT LA AVUT PE CRAIOVEANU,PE BAIATU LUI UNGUREANU, SUSTINATORI AI PCC SI APAR PRIMELE SUSPICIUNI CA AR FI PLATIT DE PCC. Tot nu reuseste sa il dea jos.
11. Incepe la amenintari cu toata gloata,ca pune sechestru,ca ii ia gatu, etc. Tot nu reuseste.
12. Apare Marele Strateg COCLETZ o doua gresala a lui Cernev. Ba si il sfatuieste sa faca un referendum, in care se spune ca daca 75% dintre membrii de sindicat il alege pe el atunci Diculoiu pleaca. CEA DE A II A GRESALA MARE. SPIRITELE INCEPEAU SA SE RACEASCA,SI RACIREA CONTINUA.
13. Bineinteles ca a pierdut: doar aproximativ 800 pentru Cernev (cu tot cu amenintari masluiri,incercari de furt,etc) si vreo 600 pentru Diculoiu (imi cer scuze daca nu am spus exact, cam asa ceva) restul n-au votat pentru ca nu ii vroiau pe nici unul dintre ei.
Si cred ca de aici incepe declinul lui. De ce nu ti-ai facut ba TANTALAULE REPEDE ALT SINDICAT CA SE MUTAU TOTI LA TINE?
14. Si cum nu facusei destule greseli, incepi sa faci aceleasi lucruri ca si acuzatiile pe care i le aduceai lui Diculoiu: sa-ti angajezi rude, sa te dai cu conducerea, sa faci diferente intre salriati prin plata salariilor mai inainte decat la ceilalti - vezi pe exemplul Trasca. Dupa ce faci toate astea, te gandesti sa-ti faci sindicat si culmea aveai doar 570 de membri.
UNDE TI-A FOST CAPUL MAI BERBECULE? Mai ai azi 200?
15. Dupa toate astea,alta gresala - incepi sa te bagi sa conduci combinatul-lucru care il enerveaza pe Balan, si din prieten devi dusman cu el. Te mai apara COCLETZ si aia de la Bucuresti care trag de tine pana te lasa din mana, ai mare grija ca incep sa te lase putin,cate putin...NICI N-O SA-TI DAI SEAMA CAND TE LASA...VEZI CA E MARE ZAZANIE INTRE EI ACUM..
16. Apare din ce in ce mai des la Televizor fara sa aibe un discurs coerent,cu multe contradictii, si fiind suparat pe salariati ca nu iau dat sindicatul, incepe sa loveasca in ei,sa spuna ca e bine sa se faca restructurare???? Toate astea in timp ce Diculoiu s-a hotarat in sfarsit sa lupte pentru oameni, SI TREBUIE SA RECUNOASTEM CA O FACE FOARTE BINE...SE PRICEPE..STIE SA DESCHIDA USI...CUNOASTE SI STIE SA CITEASCA LEGI, SA NU INTELEGETI CA TIN CU EL, CA ARE MULTE BUBE MARI IN CAP, DAR DACA DISPAREA EL , ASA CUM S-A INCERCAT CONFORM STATUT,DAR NU S-A INTAMPLAT. Poate e bine sau rau o sa vedem.
17. Intalnirea cu Zaremba este cireasa de pe tort, si numirea lui Ghioca in functie de conducere la un departament inventat de Cocletz la propunerea lui Cernev a facut ca oamenii sa plece.
Atat am avut de spus.
Poate va intrebati de ce am vorbit doar despre Cernev, pentru ca despre Diculoiu nu stiu prea multe,doar am auzit, ca pe vremea lui lumea muncea prin combinat, nu prea aveam timp sa il vedem, multi nici nu-l stiau.
Sa fim seriosi e mai bun decat Cernev, iar daca il luam pe Cernev din capul mesei cine ramane?
In schimb la ce lideri are Diculoiu...e diferenta mare, despre organizare ce sa mai vorbim..
as vrea sa intelegeti ceva...

#2823 poate intelegeti ceva...

2013-04-04 18:14

Dragi cititori, dusmani sau prieteni, destepti sau prosti:
-orice salariat dintr-o societate comerciala,cu capital majoritar de stat,cand este disponibilizat (adica nu din vina lui), beneficiaza de urmatoarele drepturi:
1. Salarii compensatorii conform Contract Colectiv de Munca 6,12,18 salarii medii brute nete,existente in societate la data la care se fac disponibilizarile, in functie de vechime, indiferent de cand este angajat.
2. Salarii compensatorii cf OG 116,care se doreste a fi modificata astfel:
- cei care au mai beneficiat de aceste salarii nu vor mai lua
- cel care are o vechime in societatea respectiva mai mica de 36 luni nu beneficieaza de prevederile acestei ordonanate
- cine are mai putin de 2 ani pana la pensie nu ia nimic,dar nu poate fi dat afara,decat daca el doreste.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-04-04 18:22



Musafir

#2825

2013-04-04 18:56

- si-a angajat nevasta in Oltchim, atunci cand societatea era in aceasta criza si nu era loc nici pentru paserea cerului.

R : se pare ca a fost - repet, doamna a fost angajata Designro (angajatii Designro au fost la Oltchim angajati si mutati abuziv)


JEGOSULE NU MAI DEZIMFORMA 1. PIRANDA-CERNEV A FOST ANGAJATA DIN SOMAJ .
2. DE CE NU AU FOST PRIMITI TOTI ANGAJATII DESIGNRO SAU POATE DOAMNA- PIRANDA ESTE UN GENIU ,AM AUZIT CA ESTE IN DEPRESIE SI SUFERA CA NU PRIMESTE ATENTIA MERITATA.

ESTI UN MARE BOU MARE ALAIN----