Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

ghioncaneanu

#21451 Re: Re:

2014-06-01 13:17

#21429: - Re:

Ramane stabilit. Intalnirea va avea loc la Valcea si apoi vom hotarii e vom face. Nu uitati Director General era cel care acum tace si nu mai zice nimic. TALPASANU.

Mai nou vad ca a tacut Cernev cu intoxicarile si dezinformarile lui ordinare, dar la inlocuit Diculoiu , care atunci cand trebuia sa vorbeasca a tacut.


Musafir

#21452 Re: TRADATORI DE OLTCHIM

2014-06-01 13:24

#21449: GERULA - TRADATORI DE OLTCHIM

"Chematil pe Cernev sa va dea explicatii caci el va spus sa plecati -Diculoiu va spus sa nu semnati nici o hartie caci este fara valoare."

Ia sa vezi daca il mai pupi in cur si dupa ce te-or da astia afara si pe tine.

Datoria lui ca lider de sindicat nu era aia de a spune ci de a face ceva. Cand tie ti-o pune decizia in mana si va venii diculoiu sa-ti spuna sa nu semnezi ce mai poti face. Nu o semnezi ti-o trimit acasa si uite asa a ramas diculoiu cu spusu, dar a facut ceva concret?


Musafir

#21453 Re: TRADATORI DE OLTCHIM

2014-06-01 13:26

#21449: GERULA - TRADATORI DE OLTCHIM

Noi vorbim pe hartii nu pe ce zice Diculoiu sau Cernev, avem harti stampilate si parafare plus toate decizile, ce vorbesc ei ..., am vazut si stim, incotr-o ne imping ....

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-06-01 13:26



Musafir

#21455

2014-06-01 13:33

Ii recunoasteti:

 

Cornel Cernev - Sindicatul Victoria Oltchim
Emil Ghioca - Sindicatul Victoria Oltchim
Dumitru Marin - Sindicatul Solidaritatea Oltchim
Dumitru Bica - Sindicatul Solidaritatea Oltchim
Diculoiu Mihai- Sindicatul Liber Oltchim
Prisacaru Mircea- Sindicatul Liber Oltchim
Constantin Mihai - Sindicatul Liber Oltchim

Consortiu administrator judiciar

Rominsolv SPRL Gheorghe Piperea
BDO Business Restructuring SPRL Niculae Balan

acestia au stat la aceeasi masa si au semnat si parafat.


Musafir

#21456

2014-06-01 13:47

PENTRU 21455

LISTA NU E COMPLETA

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-06-01 13:53



Musafir

#21458 Re:

2014-06-01 13:56

#21457: -

SVO lasa comentariile astea..., exista ACTE cu stampile si semnaturi, tu poate apari si te simpti, cei de sus sunt in acte semnate si parafate.

AU STAT LA ACEEASI MASA SI AU SEMNAT. IN ORDINEA CARE A FOST ENUMERATA MAI SUS.

Eu n-am spus ca au facut vreo ilegalitate, am spus ca au stat la aceeasi masa.

 

MA INTREB UNDE SUNT INDIVIZII DE SUS? S-AU ANGAJAT PRIN ACTE LA CEEA CE AU SEMNAT.


Musafir

#21459 pitesti

2014-06-01 14:14

unde ne vedem?

Musafir

#21460

2014-06-01 14:22

Consortiu administrator judiciar, am aflat ei pleaca in China. Restul SINDICALISTILOR, unde sunteti??? Ce mai faceti.... Sunteti Ok? Aaaaa scuze, unu e in pijamale doarme, poate-l trezeste cineva...., unu e la vanatoare cu pistoale de apa si face pe maimuta prin copaci..., oooo unu se ocupa de prunele lui Dobrin, restul...hai va rugam sa ne spuneti ce mai faceti, ati mai pus de o nunta, de un gratar, o foaie verde...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-06-01 14:52


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-06-01 14:57


VA AJUTAM

#21463 hai pucistii

2014-06-01 15:26

HAI BAI POMANA, COMANESCU SI COMPANIA - CIND DRACU IL DATI JOS PE DICULOIU CA VA LAUDATI DRACU DEGEABA?
ia de la MARGELATUUUUUUUUU

#21464 Re: hai pucistii ; GHIOCAAA[alup igus];ti am spus ca ti pute gura

2014-06-01 15:32

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-06-01 15:55


ueeeee

#21466 Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 16:35

#21448: - Re: un bagator de seama

singurul lucru pe care doamna l-a cerut (dupa parearea mea) este: discriminarea intre angajati in functie de vechime. asa cred... pentru cei cu vechime mai mica ar fi o paine de mancat daca este asa cum banuiesc eu.

pentru maine la 10, aduceti si legislatia cu voi... plus buletinele. sa mergem la tribunal sa vedem cu ochii nostrii listele cu masa credala si data la care au fost salariile inscrise la masa credala... daca au fost inainte de concediere (dupa cum sugereaza lindiculoiu), este grav. daca au fost inscrise in 14, 15, 16, 17 iunie 2013, imi pare rau sa va spun, e supergroasa pentru noi. daca inscrierea s-a facut cu, sa zicem, 15-30 zile mai tarziu sau chiar anul asta, le luam banii dar ii bagam in faliment. plus ca ii bagam si pe ei in puscarie. cam asta este smecheria.

cei care aveti in forma tiparita legea insolventei, atat in forma de dinainte de februarie 2014 cat si versiunea noua, sa le aduceti la adunare.

ueeeee

#21467 si va rog frumos fara injuraturi, ca nu merita

2014-06-01 16:39

mai bine le dati cate una in bot, ca noi suntem un pic mai civilizati si mai energici...

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-06-01 16:43


ueeeee

#21469 Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:11

#21466: ueeeee - Re: Re: un bagator de seama

Şedinţe

13.05.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: C2-LM-FOND
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite contestaţia precizata. Modifica in parte decizia nr. 1210/15.05.2013 in sensul ca la art. 5 al acesteia se stabileşte un cuantum net al salariilor compensatorii in cuantum de 51318 lei. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce va fi depus la Tribunalul Argeş. Pronunţată în şedinţa publică azi, 13.05.2014, la Tribunalul Argeş, secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale. 
Document: Hotarâre  754/2014  13.05.2014

06.05.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: C2-LM-FOND
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 13.05.2014. Cu apel odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică azi, 06.05.2014, la Tribunalul Argeş, secţia pentru conflicte de muncă şi asigurări sociale.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    06.05.2014

 


Musafir

#21470 Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:30

#21466: ueeeee - Re: Re: un bagator de seama

"daca au fost inscrise in 14, 15, 16, 17 iunie 2013" domnul Diculoiu, are CCM si spune altceva acolo, plus sunt niste articole care de ar fi cum spuneti, obliga angajatorul, ....se specifica, sa anunte scris, sa comunice tuturor decizile luate si foarte  clar ca trebuie achitate prejudiciul cu penalizari de intarziere daca nu se pune in aplicare, chair pe perioada reorganizarii.  Diculoiu sa vina sa puna toate actele pe masa , are obligatie contractuala cu noi, pana la stingerea conflictului cu societatea. SLO are toate semnaturile pe CCM si angajator. Baniiii  ii luam deoarce apar impozitati, facturati si n-au ajuns la noi, deci NU SUNT LA MASA CREDALA.

NU AM FOST ANUNTATI DE BANII CARE  SPUN EI  CA AU FOST INCLUSI LA MASA CREDALA. (punct) Sa faca dovada.... Si in CCM spune clar, trebuie sa ni se aduca la cunostinta tot si sa primim informatii si acte ( si la cerere adresate  de noi ) de  la angajator, n-am prmit astfel de informatie de la ei si nici acte sa ne justifice suma, care nu a ajuns la noi, cu motivarea respectiva.

 

ITM le-a dat termen de achitare, pentru asta au primit amenda.

 

Si legea insolventei obliga si ea la achitare.

ueeeee

#21471 Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:48

#21470: - Re: Re: Re: un bagator de seama

sa nu te superi, dar penalitati de intarziere, dobanzi, etc. nu obtii decat daca declari neconstitutionala legea insolventei. iar pentru un asemenea demers trebuie bafta si ceva banuti pentru ca pentru muritorul de rand procesul dureaza o vesnicie... iar restul institutiilor statului nu o mai pot face. doar jegosii de parlamentari... asa ca ne putem uita lung dupa ponta, blaga, antonescu & co.

iar bugetul statului nu poate aduce banii. ceea ce a spus madam cacampeanu a fost o aberatie. daca era cum a spus ea, atunci statul ar fi avut voie sa aduca aport capital de lucru inainte de declansarea insolventei...

asa ca informati-va in legatura legea societatilor comerciale, legea ajutorului de stat, legea insolventei, tratatul de aderare la ueeeee si inca ceva legi si tratate...

dar recuperarea poate avea ceva sanse de succes in functie de data inscrierii la masa credala (daca s-a facut asa ceva), inexistenta unui program de reorganizare si programul de plata, toate documente aprobate in principiu de comitetul creditorilor si depuse la dosarul de insolventa. asa ca luati pixurile si ceva hartie sa cerem consultarea acestuia la tribunal.

 


Musafir

#21472 Re: Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

2014-06-01 17:52

#21471: ueeeee - Re: Re: Re: Re: un bagator de seama

Eu am spus ce spune legea, ce nu se poate, este  obligatie  de achitare a angajatorului, cine-si permite poate apela la a cere si penalizari de intarziere, chiar cu legea insolventei, care e mai aspra decat credeti, e punctul final spre faliment, se poate pune in executare silita prin vanzare si lichidare, pentru acoperirea prejudiciului, ori CCM specifica foarte clar, cei disponibilizati sunt prioritari in achitarea prejudiciului ca si creditori in creanta fata de societate.

V-am comunicat cu si din lege, se pot decide acestea doar prin judecator-sindic care conduce insolventa si  in cazul de fata nu isi face treaba, acesta avand drept si de autosesizare si monitorizare a starii societatii fata de creditori.

 


Musafir

#21473 Re: Gheorghe Piperea

2014-06-01 18:02

https://scontent-a.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/s403x403/10374027_7367123830...

#21439: - Gheorghe Piperea

Gheorghe Piperea ... el cu platoniciana noi cu carasu'.
Gheorghe Piperea ... el in China noi cu jalba la dna.


Musafir

#21474 platile compensatorii sunt la masa credala

2014-06-01 18:23

http://qmagazine.ro/actual/varujan-vosganian-angajatii-oltchim-disponibilizati-vor-primi-plati-compensatorii-timp-de-doi-ani/

Varujan Vosganian: Angajaţii Oltchim disponibilizaţi vor primi plăţi compensatorii timp de doi ani

Varujan Vosganian, Ministrul Economiei, a declarat că şomerii de la Oltchim vor primi timp de doi ani salarii compensatorii în valoare de 2.000 de lei pe lună.

Angajaţii Oltchim care vor fi disponibilizaţi vor primi ajutor de şomaj, dar şi venituri de compensare. Fiecare salariat ar putea primi două mii de lei lunar, timp de doi ani, după ce a fost dat afară.

“Persoanele disponibilizate vor beneficia într-o perioadă de câţiva ani de sume în jur de circa 1.800-2.000 de lei, deci fiecare persoană disponibilizată va beneficia de ajutor de şomaj şi venituri de compensare care, probabil, la veniturile medii ale salariaţilor Oltchim se vor situa la circa 2.000 de lei. Ei vor putea de asemenea să participe la masa credală şi să obţină şi salariile compensatorii. Vor putea avea un venit final mare. Noi sperăm însă ca aceste persoane să fie reintegrate odată cu privatizarea Oltchim”, a declarat Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, citat de RTV.

http://qmagazine.ro/actual/varujan-vosganian-angajatii-oltchim-disponibilizati-vor-primi-plati-compensatorii-timp-de-doi-ani/

Musafir

#21475 Unde sunt ???

2014-06-01 18:25

#21455: -

Cornel Cernev - Sindicatul Victoria Oltchim
Emil Ghioca - Sindicatul Victoria Oltchim
Dumitru Marin - Sindicatul Solidaritatea Oltchim
Dumitru Bica - Sindicatul Solidaritatea Oltchim
Diculoiu Mihai- Sindicatul Liber Oltchim
Prisacaru Mircea- Sindicatul Liber Oltchim
Constantin Mihai - Sindicatul Liber Oltchim

 

Sa vina pentru a discuta si sa puna actele pe masa, semnate tot de ei cu parafa.