Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-01-30 17:50


VAI DE CAPUL TAU MORCOASE

#16227 continuare 16172 " NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!! SI AM AFLAT.....

2014-01-30 17:57

Tiam spus ca vin cu completari d-le Morcoase si iata ce am aflat:
la o discutie "amicala"dintre GHIOCA si un prieten, PRIETENUL la intrebat pe Ghioca daca in cazul unei noi GREVE A FOAMEI mai sint oameni care ar intra in greva iar Gioca ia dat urmatorul raspuns:
Il am pe " COBAIUL SEF " MORCOASE si mai gasesc cu nea Cornel inca vreo 4-5 papagali.
Va meritati soarta !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SI ESTE FOARTE ADEVARAT COMENTARIUL.

Musafir

#16228 Bun ii vinu sus pe munte ! MAGIC TIC-TAC

2014-01-30 18:12


http://www.indiscret.ro/rks_images/articles/img_cover_2603.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spiru-Ciobescu AI INVATAT MA SA VINZI POLIOLI ????

2013-12-05 14:35

Sigur n-ai invatat nimic, ca noi RESTANTELE LE AVEM SI SE INMULTESC.

SAU O INTREBAM PE NAVASTA-TA CE TREABA FACI TU PE ACOLO SI CUM II IMPARTE EA :

=====================================================================

 

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu

CIND NOI MARSALUIAM DE LA OLTCHIM LA PREFECTURA PRIN GER SI VISCOL, ASTA SE CINSTEA SI CHEFUIA  CA ERA UNS DOMN MARE SI DIRECTORI LA OLTCHIM EL SI NEVASTA-SA FUGIND CU MASINILE OLTCHIM !!!!!!

POSTAREA II APARTINE SI NE CONFIRMA CAT DE INDOLENT ERA EL SI NEVASTA-SA PUSI POLITC  CAND ERA BALAN de la CET!!!! TOT CE SCRIE JOS E CREATIA LUI PE FACEBOOK

 

https://www.facebook.com/armandspiru?fref=ts

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu
December 27, 2012
Bun ii vinu sus pe munte !

Armand Laurentiu Spiru-Ciobescu shared a link.

December 27, 2012 near Ramnicu Valcea
Apar chiar si eu aici :)

http://stirileprotv.ro/stiri/travel/domeniul-de-schi-transalpina-locul-care-ar-putea-sa-rivalizeze-cu-statiunile-din-elvetia-si-austria.html

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/526022_526034174...

 

========================================================================================

http://i.imgur.com/VvE0nkB.png?1...

https://lh5.googleusercontent.com/-MoUG6fhMk_k/AAAAAAAAAAI/AAAAAAAAIck/0HUb6Eh_R...


Musafir

#16229

2014-01-30 18:14

Hai ca-l pupa-n CUR CERNEVUVUZEAUA, ca s-a uns de la taticu lui Spiru cu de toate, are cascavalul si deee... TATICU cu MAMICA ARE GRIJE DE PUIUTUL ARMAND LAURENTIU.

Musafir

#16230 Re: continuare 16172 " NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!! SI AM AFLAT.....

2014-01-30 18:18

#16227: VAI DE CAPUL TAU MORCOASE - continuare 16172 " NU-MI VINE SA CRED CE AM AUZIT!!!!!!!!! SI AM AFLAT.....

Macar atata lucru sa stii despre Sandu Morcoase: nimeni nu-l poate opri sa faca greva foamei, nimeni nu-l poate convinge, peste capul lui, sa faca greva foamei.


Musafir

#16231

2014-01-30 18:19

BAAAA JIGODIE CERNEV. NU UITA CA MANANCI DIN TRECUTUL MUNCIT DE ALTII IN OLTCHIM, TU SI TOATE LICHELELE CARE V-ATI URCAT IN CARUTA ACUM. SA VA INTRE IN CAPUL ALA DE BOI. MANCATI DIN TRECUTUL SC.OLTCHIM SA. MARSSSSSSSSSSS, LICHEA CARE NU STI CE E MUNCA. NU AVETI VOI MERITE, NICI TU SI NICI SPIRU ORI ALTII DIN CONDUCERE.


Musafir

#16232 OLTCHIM si ARPECHIM

2014-01-30 18:30

VA FAC ASTIA MAGIC TIC-TAC !!!!!!!!!!!!


Musafir

#16233 BREAKING NEWS: SE SCHIMBA CONDUCEREA LA OLTCHIM?

2014-01-30 18:43


Musafir

#16234 Sindicaliştii de la Oltchim cer înlocuirea administratorului judiciar

2014-01-30 18:50

http://www.focus-energetic.ro/sindicalistii-de-la-oltchim-cer-inlocuirea-administratorului-judiciar-14902.html

http://www.focus-energetic.ro/wp-content/uploads/2014/01/oltchim-300x157.jpg...

Angajaţii combinatului chimic Oltchim au de recuperat deja trei salarii restante, iar instalaţiile funcţionează la limita de avarie. Mai mult, reprezentanţii sindicaliştilor cer intervenţia Guvernului şi înlocuirea administratorului judiciar, reprezentat de avocatul Gheorghe Piperea, din cauza situaţiei în care a ajuns combinatul vâlcean. Aceştia acuză autorităţile că nu au fost în stare să găsească 45 milioane euro pentru ca Oltchim să lucreze la 65% din capacitate. Mihai Diculoiu, liderul Sindicatului Liber Oltchim, a declarat pentru Focus-Energetic.ro că fondul de salarii ar fi de circa 2 milioane euro/lună, ceea ce înseamnă că angajaţii combinatului vâlcean au de încasat în total aproape 6 milioane euro.

“De la declanşarea procedurii insolvenţei, Oltchim a înregistrat pierderi de 40 milioane euro. În loc să meargă pe profit, a mers numai în pierdere. Ei nu au fost capabili să găsească surse de finanţare de 45 milioane euro, pentru ca instalaţiile să poată funcţiona la 65% din capacitate. De când au venit ei (administratorii, n.r.), Oltchim nu a funcţionat la mai mult de 10% din capacitate şi nici nu au investit nimic la combinat”, a declarat liderul de sindicat.

De asemenea, licitaţia pentru achiziţionarea pachetului de acţiuni scos pentru vânzarea Oltchim, ce urma să aibă loc pe 31 ianuarie, a fost amânată pentru data de 28 martie, potrivit unei decizii a Adunării Generale a Creditorilor.

“Situaţia este critică, e generată de lipsa strategiei de reorganizare din partea administratorului judiciar Gheorghe Piperea. Şi nu există nicio şansă să fie realizată cât timp este el administrator judiciar al Oltchim, ci sunt şanse doar să intre în faliment. Avem neplătite salariile pe trei luni, noiembrie, decembrie şi ianuarie, iar joi vom primi abia lichidarea pe octombrie”, a afirmat Diculoiu.

Acesta îl acuză pe avocatul Gheorghe Piperea de administrare ineficientă şi de faptul că nu este adeptul dialogului social.

“Cerem înlocuirea administratorului judiciar Gheorghe Piperea de la Oltchim. Şi vrem să fie trimisă la combinat o comisie de analiză de la Guvern, să vadă dezastrul pe care l-a făcut Piperea la Oltchim. Mâine-poimâine o să fim o societate izolată şi de aceea Guvernul trebuie să intervină, până nu e prea târziu”, a menţionat şeful sindicatului.

De asemenea, Ştefan Vuza, preşedintele Grupului SCR, proprietarul Chimcomplex Oneşti, firmă înscrisă în cursa pentru achiziţionarea combinatului din Râmnicu Vâlcea, a declarat că are aprobat e către acţionari contractarea unui credit în valoare de 200 de milioane de lei pentru achiziţionarea pachetului scos la vânzare.

Chimcomplex Borzeşti, al doilea fabricant de produse clorosodice din România, după Oltchim, dar care deţine, în Europa, cea mai modernă instalaţie, de generaţia a V-a, pentru obţinerea de sodă caustică, ar fi urmat să concureze la termenul iniţial cu doi investitori, Oil and Gas Trade (Rusia) şi consorţiul de companii Baota Petrochemical Group şi Junlun Petroleum Co. din China. De combinatul vâlcean s-a mai interesat şi compania MOL, din Ungaria, prin divizia sa petrochimică, Petchem.

Activele puse în vânzare la Oltchim, două platforme chimice şi petrochimice, din Râmnicu Vâlcea şi din Piteşti, conectate printr-o conductă dublă care furnizează etilenă şi propilenă, includ instalaţii de producere de sodă caustică, propenoxid şi polioli flexibili şi rigizi, oxo-alcooli şi plastifianţi, PVC, precum şi echipamentele aferente, între care instalaţii de electroliză, de fabricare a acidului clorhidric, hipocloritului de sodiu.

Oltchim funcţionează, în prezent, potrivit conducerii sale, la 23% din capacitate.

În decembrie, Adunarea Creditorilor Oltchim a stabilit la 305,2 milioane de euro valoarea – reper a activelor Oltchim, care au fost transferate la o nouă societate şi vor fi scoase la privatizare. Creditorii au aprobat şi înfiinţarea acestei noi societăţi, Oltchim SPV, care va prelua activele viabile ale Oltchim, vechea companie, şi va fi privatizată.

Combinatul petrochimic din Râmnicu Vâlcea se află în insolvenţă de la începutul anului 2013.


Musafir

#16235 PENTRU ZDREANTA DE LA SVO

2014-01-30 18:51

#16226: -

Ce-ai bai zdreanta analfabeta si agramata cu autorul petitiei si cu petitia?
Ti-au stricat jucariile si nu mai poti papusii nici oameni nici obiecte?
Sa-ti fie rusine pentru limbaj si cred ca autorul ar trebui sa-ti blocheze gura (mana pe tastatura) aia spurcata de jigodie cernevista tradatoare.


Musafir

#16236

2014-01-30 18:53

Si in locul SVO-ului, Takigura Harakiri
SALARIT " LIBER "

#16237 VINE SPIRSITUL!

2014-01-30 18:54

Daca conducerea SIND.VICTORIA nu isi dau DEMISIA in maxim o luna sindicatul va dispare.VOR FI RETRAGERI IN MASA DIN SINDICAT.
ZIC-ZAGA-DAC mie imi vine sa ma c.. pe voi

#16238

2014-01-30 19:08

Ba sleahta de analfabeti, cu scoli facute pe unde te miri, la colt de strada ( din cate stiu uni deabia acum fac scoala ,se stiu ei care)va faceti dracului de ras, mama voastra de analfabeti a-ti ajuns sa conduceti Oltchimul si va dati mari strategi in frunte cu un tigan, un sudoro-sofer,o mainutica bezmetica si o mana de babuini urlatori de prin propen(se stiu ei).Ba, in ce dracului de tara traim santem in 1948 sau in 2014? Duceti-va ba dracului la guvernul asta tampit si poate va baga si voua un cod negru ca rosu aveti de mult ?
BOB

#16239 IHI?

2014-01-30 19:27

Paicodul negru e CERNEV! ALTCEVA MAI BUN----- BABUINI URLATORI

Musafir

#16240 VINE SPIRSITUL! DNA-ul NU DOARME.

2014-01-30 19:30

#16237: SALARIT " LIBER " - VINE SPIRSITUL!

PRIN ACTIUNILE INTREPRINSE IN FAVOAREA PCC AU SUBMINAT OLTCHIMUL SI SUNT PASIBILI DE TRADARE.
ATENTIE! DNA - NU DOARME.

COLEGUL MINCATORULUI DE>>>>>>>>>>>>> ION DAN

#16241 16238

2014-01-30 20:35

unul dintre ei care ACUM face scoala este mina dreapta a lui CERNEV,este MINCATORUL DE CACAT ,care altul decit, ION DAN din PROPEN
SIMBOLIC

#16242 DOAMNE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2014-01-30 20:44

Ce dracu ba sau adunat in propen toate scursurile din Oltchim ale sind.Victoria:ION DAN,PATRASCU, MORCOASE.Cind mergea in plin OXO si P.V.C.-URILE nici nu se auzea de PROPEN
MOBY DICK

#16243 UITUCULE

2014-01-30 20:51

Ai uitato pe DOBRE MARCELA < SIMBOLUL FEMINITATII> din OLTCHIM ( atentie GRASELOR SI URITELOR}

Musafir

#16244 Re: PENTRU ZDREANTA DE LA SVO

2014-01-31 07:24

#16235: - PENTRU ZDREANTA DE LA SVO

ce dracu mai cernev acum lingi si fundul lui spiru,mare boschetar poti fi,,,miirs;alup igus';CERNEV,vezi si eu stiu sa scriu cu litere mari


Musafir

#16245 OLTCHIM si ARPECHIM DISPONIBILIZATI

2014-01-31 08:43

LISTELE CU NUME SI PRENUME PLUS SUMELE ALOCATE LUNILOR : FEBRUARIE, MARTIE, APRILIE, MAI SI IUNIE LE GASITI LA SEDIUL OLTCHIM SAU LA MULTI DIN DISPONIBILIZATI CARE LE-AU FOST TRIMISE IN E-MAIL. SUNATI-VA COLEGII !

http://i.imgur.com/6kD2Z6w.png?1...


Musafir

#16246 Re: 16238 iar pt tine TUGURINEE

2014-01-31 09:14

#16241: COLEGUL MINCATORULUI DE>>>>>>>>>>>>> ION DAN - 16238

termina cu denigrarile si amenintarile lui FOTA,ca are dreptate in ceea ce spune si sa ai grija ,ca si noi suntem multiii,dar si destepti,,,,mare grijaa,FOTA are dreptate exista si levier care rupe tren,si mai stim ce poama erai si pe timpul luiROIBU,,,HOTULEE furai cu masina de POMPIERI si nici acum nu asti  un INGER,trebuia sa te dea ROIBU afara de pe timpul lui,escrocule,eu am fost paznic si mai TEPUIT,MI AI    ramas dator si tu STIIIII

Justitiarul

#16247 INCA UN OSCIOR PENTRU FRAIERI DE LA "NOILE CAPUSE ALE OLTCHIM"

2014-01-31 13:02

http://i.imgur.com/ati5xEN.png?1?5461...



MINCIUNA SI DEZINFORMARE LA NIVEL GUVERNAMENTAL PRIVIND OLTCHIM.

TOATA LUMEA VORBESTE DESPRE SALARII NEPLATITE DE DOUA LUNI SI JUMATATE.
FALS. ESTE VORBA DESPRE TREI LUNI SI JUMATATE (SAPTE CHENZINE SALARIALE)!

RESTANTELE SALARIALE ale oamenilor de la OLTCHIM sunt de 7 CHENZINE (3 LUNI SI JUMATATE), astfel:
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat) – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012 - (trebuia achitata in data de 10.01.2013);
2. avans luna IANUARIE 2013 (trebuia platit in data de 25.01.2013) – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. avansul lunii NOIEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.11.2013);
4. lichidarea lunii NOIEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuia platita in data de 10.12.2013);
5. avansul lunii DECEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.12.2013);
6. lichidarea lunii DECEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuia platita in data de 10.01.2014);
7. tichetele de masa aferente lunii DECEMBRIE 2013 (trebuiau distribuite in data de 10.01.2014);
8. avansul lunii IANUARIE 2014 (trebuie platit in data de 25.01.2014);
9. lichidarea lunii IANUARIE 2014, cu transport inclus (ar trebuii platita in data de 10.02.2014);
10. tichetele de masa aferente lunii IANUARIE 2014 (ar trebuii distribuite in data de 10.02.2014).

RESTANTELE SALARIALE ale disponibilizatilor de la OLTCHIM (trebuiau platite in momentul disponibilizarii – respectiv pana cel mai tarziu in data de 13.06.2013, sunt urmatoarele:
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012);
2. avans luna IANUARIE 2013 – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. o suma de bani aferenta concediilor de odihna neefectuate in anul 2013 sau rest. anterioare anului 2013 - conform unui comunicat al OLTCHIM, sumele aferenta CO se vor achita in perioada februarie - iunie 2014, in ultima zi a fiecarei luni;
4. salariile compensatorii datorate de OLTCHIM conform CCM.

Sa nu uitam de DETURNARILE DE FONDURI (furturi din avutul personal) facute de catre conducere OLTCHIM cu binecuvantarea liderilor SVO (directorul CAR este si lider / contabil SVO): retinerea CAR-ului pe statele de plata si nevirarea acestor sume la CAR, retinerea ratelor bancare pe statele de plata si nevirarea acestora la banci, retinerea “garantiilor” pe statele de plata si nevirarea acestor sume in depozitele bancare de garantii, etc.

Sa nu uitam ca, desi la ora aceasta OLTCHIM, functioneaza la maxim 10% din capacitatea de productie (dar managementul vorbeste de 25%), numarul de personal a scazut cu 30%, numarul directorilor (numiti pe criterii politice si de rudenie nu pe criterii de competenta) a crescut, fiind supradimensionat - este 22 directori (spre exemplu conducerea executiva a OLTCHIM a crescut de la 6 directori la 9 directori, deci cu 50% mai multi). Ei nu au fost sacrificati, nefiind disponibilizati!


Musafir

#16248 ce ziceti de asta?

2014-01-31 13:17

1000 de cotizanti X 20 ron fiecare = 200 milioane lei vechi
profit de la alimentari ,fedelesoiu ,baza sportiva =( stie numai diculoiu)
totul se inpart la trei(prisacaru ,diculoiu ,marcu ) CIT REVINE LA FIECARE ?
BATETI MONEDA PE CE BANI IA CEI DE LA VICTORIA?... EI SE POT LIPSI ORICIND CA SINT NE SCOSI DIN PRODUCTIE DAR AI VOSTRI PLATITI NUMAI DIN COTIZATI O POT FACE?
TERMINATI CU ,COPARATIILE SI CU ANTECEDENTELE...DICULOIU E UN VIITOR PUSCARIABIL IAR CERNEV UN OM ONEST SI NEPATAT

Musafir

#16249

2014-01-31 13:21

in luna martie dosarul lui diculoiu va fi pe masa dna pitesti .daca nu ati reusit sa scapati voi lideri lui de el o sa va scape procurori dna

Musafir

#16250 Re: ce ziceti de asta?

2014-01-31 13:23

#16248: - ce ziceti de asta?

Vreti sa fiti ca ei sau sunteti mai buni ca ei?
Daca vreti sa fiti ca ei continuati cu aceste retributii impartite pe criterii numai de voi stiute!
Daca vreti sa fiti mai buni ca ei renuntati la impartirea banilor intre cativa mafioti ai SVO sau DEMISIA si sa vina altii mai buni si ca ei si ca voi!

Despre onestitatea lui cernev si a celor care sunt pe langa el lasati-o mai usor pentru ca va amagiti degeaba. Si el si cei de langa el au fost intotdeauna niste oportunisti si fripturisti iar mai nou au imbracat haina tradarii.

Puneti-o si pe asta la DNA Pitesti!