Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#14901

2013-12-24 22:14

de ce nu ai vazuto ,tu primul?

Musafir

#14902

2013-12-24 22:15

sau prima?
0

Musafir

#14903

2013-12-24 22:17

????????????? esti m ori f?

Musafir

#14904

2013-12-24 22:19

chiar lucrezi la OLTCHIM?LA CE SECTIE?

Musafir

#14905

2013-12-24 22:19

???????????????????????

Musafir

#14907

2013-12-24 22:32

CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI! VA UREAZ DIN TOATA INIMA! CU STIMA MARIUS M


Musafir

#14908

2013-12-24 22:37

Laudaţi şi cântaţi
Şi vă bucuraţi!!!!!!

Mititel înfăşaţel
În scutec de bumbăcel
Laudaţi şi cântaţi
Şi vă bucuraţi

Neaua ninge
Nu-l atinge
Vântul bate
Nu-l răzbate
Laudaţi şi cântaţi
Şi vă bucuraţi!!!!!!!

Şi de acum
Până-n vecie
Mila domnului să fie
Laudaţi şi cântaţi
Şi vă bucuraţi!


Musafir

#14909

2013-12-24 22:39

Andra - O, ce veste minunata

Musafir

#14910

2013-12-24 22:40

CRACIUN FERICIT!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-25 02:03


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-25 02:07



Musafir

#14913 Re: daca fota se mai poate numi si puscariabil,tu nenorocotuleee de oltchim si hot ,te poti numi[cri

2013-12-25 02:12


Musafir

#14914 Re: LA MULTI ANI OLTCHIMISTI VA UREAZA FRATELE VOSTRU[FOTAAAA]],CARE ALTUL

2013-12-25 02:15


Musafir

#14915 Re: Re: LA MULTI ANI OLTCHIMISTI VA UREAZA FRATELE VOSTRU[FOTAAAA]],CARE ALTUL

2013-12-25 07:30

Unul

#14916 De ma vei scula, pre multi am sa popesc...........

2013-12-25 08:51

In rolul lui Alexandru Lapusneanu banuiesc ca stiti cine poate fi.

Alexandru Lăpușneanul (1552-1561)si(1564 - 1568)
de Costache Negruzzi

— Doamne, zise un aprod apropiindu-se, niște boieri sosind acum cer voie să se înfățișeze la maria-ta.

Vie, răspunse Alexandru.

Curînd intrară sub cortul unde el ședea încungiurat de boierii și căpitanii săi, patru boieri, din care doi mai bătrîni, iar doi juni. Aceștii erau vornicul Moțoc , postelnicul Veveriță, spatarul Spancioc și Stroici(ghioca si giurea).

Apropiindu-se de Alexandru-vodă, se închinară pînă la pămînt, fără a-i săruta poala după obicei.

Bine-ați venit, boieri! zise acesta silindu-se a zîmbi.

Să fii maria ta sănătos, răspunseră boierii.

Am auzit, urmă Alexandru, de bîntuirile țării și am venit s-o mîntui; știu că țara m-așteaptă cu bucurie.

— Să nu bănuiești, măria-ta, zise Moțoc, țara este liniștită și poate că măria-ta ai auzit lucrurile precum nu sînt; căci așa este obiceiul norodului nostru, să facă din țînțar armăsar. Pentru aceea obștia ne-au trimis pre noi să-ți spunem că norodul nu te vrea, nici te iubește și m.ta să te întorci înapoi ca…

Dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau, răspunse Lăpușneanul, a căruia ochi scîntieră ca un fulger, și dacă voi nu mă iubiți, eu vă iubesc pre voi și voi merge ori cu voia, ori fără voia voastră. Să mă-ntorc? Mai degrabă-și va întoarce Dunărea cursul îndărăpt. A! Nu mă vrea țara? Nu mă vreți voi, cum înțăleg? [1]

— Solului nu i se taie capul, zise Spancioc; noi sîntem datori a-ți spune adevărul. Boierii sînt hotărîți a pribegi la unguri, la leși și la munteni, pe unde au toți rude și prieteni.

— Ticălos nu poate fi acel ce s-au învrednicit a se numi unsul lui Dumnezeu, zise Veveriță.

Au doar nu sînt și eu unsul lui Dumnezeu? au doar nu mi-ați jurat și mie credință, cînd eram numai stolnicul Petre? Nu m-ați ales voi? Cum au fost oblăduirea mea? Ce sînge am vărsat? Care s-au întors de la ușa mea, fără să cîștige dreptate și mîngîiere? Și însă, acum nu mă vreți, nu mă iubiți? Ha! ha! ha!

Rîdea; mușchii i se suceau în rîsul acesta și ochii lui hojma clipeau.

— Cu voia măriei-tale, zise Stroici, vedem că moșia [2] noastră a să cadă de isnoavă în călcarea păgînilor. Cînd astă negură de turci va prăda și va pustii țara, pe ce vei domni măria-ta?

— Și cu ce vei sătura lăcomia acestor cete de păgîni ce aduci cu măria-ta? adăogi Spancioc.

— Cu averile voastre, nu cu banii țăranilor pre care-i jupiți voi. Voi mulgeți laptele țării, dar au venit vremea să vă mulg și eu pre voi. Destul, boieri! Întoarceți-vă și spuneți celui ce v-au trimis ca să se ferească să nu dau peste el, de nu vrea să fac din ciolanile lui surle și din pelea lui căptușeală dobelor mele.

Boierii ieșiră mîhniți; Moțoc rămase.

— Ce-ai rămas? întrebă Lăpușneanul.

— Doamne! Doamne! zise Moțoc(cernev), căzînd în genunchi, nu ne pedepsiți pre noi după fărădelegile naostre! Adă-ți aminte că ești pămîntean [3], adă-ți aminte de zisa scripturei și iartă greșiților tăi! Cruță pre biata țară. Doamne! sloboade oștile aceste de păgîni; vină numai cu cîți moldoveni ai pe lîngă măria-ta și noi chizeșluim că un fir de păr nu se va clăti din capul înălțimei-tale; și de-ți vor trebui oști, ne vom înarma noi cu femei și copii, vom rădica țara în picioare, vom rădica slugile și vecinii noștri. Încredi-te în noi!

— Să mă-ncred în voi? zise Lăpușneanul înțelegînd planul lui. Pesemne gîndești că eu știu zicătoarea [4] moldovenească: „Lupul părul schimbă, iar năravul ba“? Pesemne nu vă cunosc eu și pre tine mai vîrtos? Nu știu, că fiind mai mare peste oștile mele, cum ai văzut că m-au biruit, m-ai lăsat? Veveriță îmi este vechi dușman, dar încăi niciodată nu s-au ascuns; Spancioc

este încă tînăr, în inima lui este iubire de moșie; Îmi place a privi sumeția lui, pre care nu se silește a o tăinui. Stroici(ghioca) este un copil, care nu cunoaște încă pre oameni, nu știe ce este îmbunarea și minciuna; lui i se par că toate paserile ce zboară se mănîncă. Dar tu, Moțoace? învechit în zile rele, deprins a te ciocoi la toți domnii, ai vîndut pre Despot, m-ai vîndut și pre mine, vei vinde și pre Tomșa(zaremba); spune-mi, n-aș fi nătărău de frunte, cănd m-aș încrede în tine? Eu te iert însă, c-ai îndrăznit a crede că iar mă vei putea înșela, și îți făgăduiesc că sabia mea nu se va mînji în sîngele tău; te voi cruța, căci îmi ești trebuitor, ca să mă ușurezi de blăstemurile norodului. Sînt alți trîntori de care trebuie curățit stupul.

Moțoc îi sărută mîna, asemenea cînelui care, în loc să mușce, linge mîna care-l bate.

 

Acest dialog poate avea loc cat de curand.

 

 

IPU atunci i-am condamnat pe toti la moarte

#14917

2013-12-25 10:05

Sa dea domnul si sa stiti ca toti care, au denigrat, au scuipat si au profitat vor plati pana la urma. CRACIUN FERICIT

Musafir

#14918 Re: esti sigur de ce spui[gaocel],vezi care pleaca primul in martie,,,s o sugiii cu cernev

2013-12-25 10:16


Musafir

#14919 Re: Re: Re: LA MULTI ANI OLTCHIMISTI VA UREAZA FRATELE VOSTRU[FOTAAAA]],CARE ALTUL

2013-12-25 10:18

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-25 10:21



Musafir

#14921 Re: Re: Re: LA MULTI ANI OLTCHIMISTI VA UREAZA FRATELE VOSTRU[FOTAAAA]],CARE ALTUL

2013-12-25 10:26

#14915: - Re: Re: LA MULTI ANI OLTCHIMISTI VA UREAZA FRATELE VOSTRU[FOTAAAA]],CARE ALTUL

ESTI UN ESCROC;TRAIASCA REGELE[ROIBUUU]],NESIMtitule,,asta i o gluma frateee,,eu sint FOTA,LA MULTI ANI CU SANATATE LA TOATA FAMILIA

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-25 12:25


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-25 12:53


CHC

#14924 Re:

2013-12-25 13:13

#14917: IPU atunci i-am condamnat pe toti la moarte -

Sa dea domnul si sa stiti ca toti care, au denigrat, au scuipat si au profitat vor plati pana la urma. CRACIUN FERICIT

 

 

Asa sa fie cum zici, dar vezi ca si tu, la randul tau, esti unul din cei ce au denigrat. Ai grija ce-ti doresti, deci. Amin.


Musafir

#14925

2013-12-25 13:17

Fota, eu ma bucur pe de o parte ca nu pierzi niciun moment sa fii mojic, ca asta e nivelul petitiei asteia - mojicia si proasta crestere; pe de alta parte ma intristez ca-mi dau seama cat suntem de prosti tolerand imbecili din astia ca tine, printre noi. Sa te ajute Dumnezeu si sa-ti dea sanatate si tie si noua. Fericiti cei saraci cu duhul... o fi?