Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#13751 Haideţi în duba istoriei, domnule Victor Ponta

2013-12-07 14:17

http://adevarul.ro/news/politica/haideti-duba-istoriei-domnule-victor-ponta-1_52a31028c7b855ff56855a44/index.html

România ultimelor şase luni a fost numită stat poliţienesc, dictatură, a fost făcută în fel şi chip. Dar cea mai mare teamă a mea în viaţă sunt oamenii cu tupeu. Iar România de astăzi mă sperie prin tupeul celor care au obrăznicia de a spune că ne guvernează.
Nu voi face aici o expunere de motive pro sau contra Roşia Montana Gold Corporation sau Chevron. Alţii sunt mai buni decât mine la asta. Despre RMGC vă invit să citiţi pe Rise Project şi să aflaţi pe cine au plătit, de unde vin banii. E o investigaţie lungă, dar necesară. Despre Chevron şi #frackingromania vă invit să citiţi pe Casa Jurnalistului. Tupeul guvernării Ponta mă sperie. Pe voi vă lasă rece? Pentru că dialogul a fost interzis în România. Iar nepăsarea şi aroganţa cu care suntem trataţi, se traduce prin folosirea forţei cu orice preţ. Mă uit la sătenii din Pungeşti. Oameni simpli, care s-au educat singuri în privinţa gazelor de şist şi pericolelor lor. Ei vor să oprească exploatarea. Vor să intre pe un teren deţinut legal de către Chevron. Evident, jandarmii au posibilitatea de a interveni legal. Dar nu despre asta e vorba. E vorba despre intimidare, despre lipsa oricărui dialog cu oamenii, despre caschete puse pe cap şi împingerea oamenilor cu scutul. Unde ne veţi trimite, domnule Ponta, atunci când mai mulţi dintre noi nu vor mai avea răbdare? Aveţi pretenţia de a nu fi violenţi? De a dialoga? Dar ce poţi face atunci când frustrarea devine prea mare, când vorbitul la pereţi pentru a mima democraţia nu mai are niciun rost? Nu îţi vine să fugi şi să intri prin scuturile jandarmilor, să-ţi faci loc, ca să fii ascultat? Nu ştiu cât veţi citi din rândurile mele, domnule Ponta, dar eu simt că presiunea devine din ce în ce mai mare. Când ţara aceasta va fi un cazan fără răbdare, unde ne veţi mai alunga cu jandarmii? Ne veţi da afară din ţară? Ne veţi împinge cu scuturile peste Dunăre? Democraţia e un compromis. E un compromis al unui dialog. Nu există cu adevărat, dar el trebuie mimat. În lumea reală, acest compromis e realizat. Ai făcut o greşeală, ţi-o asumi şi pleci. Tupeul este pedepsit. Nu sunt băsist, uselist sau penelist. Sunt anti-tupeul acestor conducători care consideră că pot merge mai departe fără să fie traşi la răspundere. Poate au tot dreptul, doar au fost votaţi de români. Da, noi i-am votat. Cum îi veţi pedepsi la alegeri? Ce forţă politică se ridică? LIVE VIDEO Violenţe fără precedent la Pungeşti. Chevron anunţă suspendarea lucrărilor în urma protestelor Dar, domnule Ponta, aveţi un tupeu de-a dreptul nesimţit. În spatele ochelarilor de tocilari, sunteţi, cu mâna pe inimă spunând-o, un om crud, corupt, plagiator şi nesimţit. Despre asta e vorba. Nu aţi mişcat niciun muşchi atunci când toată lumea şi-a dat seama că aţi plagiat o teză. De ce? Câţi dintre votanţii dumneavoastră ştiu ce e acela un plagiat? Aţi avut tupeu. Tupeul de a reduce la tăcere o echipă de la TVR, pentru că a avut independenţa editorială de a relata acest lucru. Aţi avut tupeul de a spune că nu s-a întâmplat aşa. Aveţi tupeul de a nega faptul cu totul. Faceţi parte din filmul Matrix, acolo unde poţi să spui că lucrurile pe care le vezi nu există deja. Dar vedeţi dumneavoastră, cazanul se umple. Şi tupeul se va transforma în laşitate. Deja se vede. Aveţi tupeul laş de a nu spune nimic şi de a pune jandarmii să lucreze pentru dumneavoastră. Sunteţi exact ca mardeiaşul de doi bani din colţul blocului, care nu are curajul să-mi dea un pumn, dar îşi cheamă băieţii să o facă. Nu sunteţi destul de bărbat. Sunteţi slab, domnule Ponta, foarte slab. Tupeul mă sperie, dar nu mai e loc şi de dumneavoastră, domnule Ponta şi de un popor încins. Ne veţi da afară pe toţi din ţară cu dubele sau vă veţi urca în duba istoriei şi veţi face ceea ce e drept, demisia?

Citeste mai mult: adev.ro/mxfrqu

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-07 14:28



Musafir

#13753 Re: Re: Re: Re: Alo! Alo! Alooo! OLTCHIM si ARPECHIM

2013-12-07 14:30

#13419: - Re: Re: Re: Alo! Alo! Alooo! OLTCHIM si ARPECHIM

UITE CA AM AVUT MARE DREPTATE SE ADEVERESTE SI ESTE REAL, NU AM SCAPAT DE PCR, EL TRAIESTE SI E IN FLOARE. NE CONDAMNA PE TOTI LA MOARTE :

http://www.tsdsector2.ro/uploads/media/PSD.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/p480x480/1455157_62030539...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#13176: - Re: Re: Alo! Alo! Alooo! OLTCHIM si ARPECHIM

Dragi tovarasi si pretini, va rog ramaneti la locurile voastre!Alo! Alo! Alo! NU DERANJATI HAHALERELE COMUNISTE CARE VA CONDUC !!!! O sa aveti productie si capacitate inimaginabila la  planul de dezvoltare  pe 2014, totul o sa fie ISTORIE !!! SA TRAITI BINE !!! URA, URA, URA....


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRWoqeGNkUqPZrzneDqkdUmHY0I...


Musafir

#13754

2013-12-07 14:42

BANII NOSTRII SE VIREAZA CATRE INTERNE, STRUCTURI DE PARTID SI DE STAT, CATRE REORGANIZARI TERITORIALE *SIFONARE DE BANI PENTRU ALEGERI ELECTORALE* SI INSTITUTIONALE, CATRE BUGETARI SI APARAT DE ORDINE SI DISCIPLINA IN TARA. NU AU NEVOIE DE NOI, CA SI-AU LAUT SPAGA PERSONALA DE LA GAZE DE SIST.

SI BOUL DE CERNEV SE DUCE CU " MILA " ( PE DREPTURILE NOASTRE, BANII NOSTRII) LA GUVERN.....FI BA DEMN NU MUIERE, FI BARBAT, STAI DREPT NU SLUGOI, PUPINCURISTULE.........MMMMMARSSSSSSS BAAA CA AI INGROPAT USG-UL, ACUM ESTI GROPARUL SI AL OLTCHIMULUI.

 

LIDERI DE CACAT.


Musafir

#13755 Re:

2013-12-07 14:45

#13754: -

Cu mila? Cum adica?


Musafir

#13756 Re: Re:

2013-12-07 14:46

#13755: - Re:

asa a afirmat ca se milogeste la guveern pentru noi ........AM SI SCRIS II DADEAM CU FOSGEN IN NAS LUI PONTA SA PRICEAPA CA ARE DATORII LA NOI, NU MILOGIM CA BUGETARII (BUGETARII LUI FAC RISIPA) LA EL, NOI AM MUNCIT, AM ADUS BANII ASTIA CARE NE DATOREAZA.


Musafir

#13757 Re: Re: Re: Re: MINCIUNA SI DEZINFORMARE LA NIVEL GUVERNAMENTAL PRIVIND OLTCHIM.

2013-12-07 14:48

#13736: - Re: Re: Re: MINCIUNA SI DEZINFORMARE LA NIVEL GUVERNAMENTAL PRIVIND OLTCHIM.

DEMISIA! DEMISIA! DEMISIAAAA! DEMISIA CU TOTII!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.indiscret.ro/rks_images/articles/img_cover_2603.jpg...

 

TREBUIE SA PLATEASCA TOTI CEI VINOVATI DE ACEASTA STARE DE LUCRURI: PRIM MINSTRU PONTA SI MINISTRII CARE S-AU SUCCEDAT LA PUTERE !!!!! COCLETII, SPIRESTII (ARMAND & FELICIA), CERNEVII (CORNELIUS & CONSOARTA), TALPASANU, POPESCU VALENTIN & DENISA, NOROCEL MARINESCU, DANIEL PIRNEA, DANA MARDARE, LAURENTIU ENACHE, MIHAI GURAN, MARIUS PARVU, GHEORGHE PIPEREA, BALAN, STANESCU, DICULOIU, MARIAN DUMITRU!

STITI CE-AU PROMIS ... STITI CE-AU FACUT!

DACA PROBLEMELE OLTCHIM NU SE REZOLVA IMEDIAT, DACA SALARIILE NU SUNT ADUSE URGENT LA ZI, DACA NU SE PLATESC CAT MAI REPEDE RESTANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATILOR ... DEMISIA, "JIHADUL", "POTOPUL"!


TOATA LUMEA VORBESTE DESPRE SALARII NEPLATITE DE DOUA LUNI SI JUMATATE.
FALS. ESTE VORBA DESPTRE TREI LUNI SI JUMATATE (SAPTE CHENZINE SALARIALE)!

RESTANTELE SALARIALE ale oamenilor de la OLTCHIM sunt de 7 CHENZINE (3 LUNI SI JUMATATE), astfel:
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012);
2. avans luna IANUARIE 2013 (trebuia platit in data de 25.01.2013) – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. avansul lunii SEPTEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.09.2013);
4. lichidarea lunii SEPTEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuia platita in data de 10.10.2013);
5. tichetele de masa aferente lunii SEPTEMBRIE 2013 (trebuiau distribuite in data de 10.10.2013);
6. avansul lunii OCTOMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.10.2013);
7. lichidarea lunii OCTOMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuia platita in data de 10.11.2013);
8. tichetele de masa aferente lunii OCTOMBRIE 2013 (trebuiau distribuite in data de 10.11.2013);
9. avansul lunii NOIEMBRIE 2013 (trebuia platit in data de 25.11.2013);
10. lichidarea lunii NOIEMBRIE 2013, cu transport inclus (trebuie platita in data de 10.12.2013);
11. tichetele de masa aferente lunii NOIEMBRIE 2013 (trebuiae sa fie distribuite in data de 10.12.2013).

RESTANTELE SALARIALE ale disponibilizatilor de la OLTCHIM (trebuiau platite in momentul disponibilizarii – respectiv pana cel mai tarziu in data de 13.06.2013, sunt urmatoarele::
1. valoare transport luna DECEMBRIE 2012 (max. 80 lei / salariat – functie de timpul efectiv lucrat in luna DEC. 2012);
2. avans luna IANUARIE 2013 – (40% din salariul tarifar aferent lunii IANUARIE 2013);
3. o suma de bani aferenta concediilor de odihna neefectuate in anul 2013 sau rest. anterioare anului 2013;
4. salariile compensatorii datorate de OLTCHIM conform CCM.

Sa nu uitam de DETURNARILE DE FONDURI (furturi din avutul personal) facute de catre conducere Oltchim: retinerea CAR-ului pe statele de plata si nevirarea acestor sume la CAR, retinerea ratelor bancare pe statele de plata si nevirarea acestora la banci, retinerea “garantiilor” pe statele de plata si nevirarea acestor sume in depozitele bancare de garantii, etc.

Sa nu uitam ca, desi la ora aceasta OLTCHIM, functioneaza la maxim 10% din capacitatea de productie (dar managementul vorbeste de 25%), numarul de personal a scazut cu 30%, numarul directorilor (numiti pe criterii politice si de rudenie nu pe criterii de competenta) a crescut, fiind supradimensionat - este 22 directori (spre exemplu conducerea executiva a Oltchim a crescut de la 6 directori la 9 directori, deci cu 50% mai multi). Ei nu au fost sacrificati nefiind  disponibilizati!

 


Musafir

#13758 Re: Re: Re:

2013-12-07 14:49

#13756: - Re: Re:

ei na, hai sa nu exageram. e un cerc vicios aici: nu ne plac liderii, dar nu iese nimeni altcineva sa te reprezinte.toti stau pe margine si asteapta sa se urce in barca norocoasa.tipic romanesc. stam pe margine si radem de fraieri. cand se schimba datele problemei intorc toti spatele si te vand.


Musafir

#13759 Re: Re: Re: Re:

2013-12-07 14:51

#13758: - Re: Re: Re:

BAAA MAI BINE STAI, NU TE DUCI MUIERE BOCITOAREE, CA NOI NU SUNTEM MORTI, CHIAR DE MAI PICA CATE UNU DINTRE NOI, NOI TOT AVEM DE LUAT BANII MUNCITI SI COTIZATI, SEMNATE ACTE SI PARAFATE DE EI. NU-MI DA PONTA BANII  DE POMANA. BANII SUNT AI NOSTRII.


Musafir

#13760

2013-12-07 14:52




Firesc este atunci cand hotul iti baga mana in buzunar si te priveaza de niste bani car ti se cuvin,sa il iei la omor.Oare de ce nu ne purtam firesc cu astia de ne pacalesc cu banii,de ce ii lasam sa ne limiteze bucuriile de sarbatori noua si familiilor noastre,cu ce sunt ei mai presus decat niste hoti de buzunare.Trebuie sa facem ceva cu ei.Ne miscam si noi?sau stam si stam prost


Musafir

#13761 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-12-07 14:52

#13759: - Re: Re: Re: Re:

si deci, ce era de facut? nu trebuia mers? eu tocmai asta am inteles ca am ajuns sa ne milogim pe banii nostri; ca ne mint de un an. guvern de toata jena.


Musafir

#13762

2013-12-07 14:55

CERNEVE, TE-AI CACAT PE TINE S-A VAZUT LA TV, AI LUAT SUTU-N CUR SI NE-AI INJOSIT PE TOTI, CA AI LINS PODEAUA CU LIMBA LA PALATUL VICTORIA, SARACUL OM CE PATIMESTE AL DE E IN GREVA FOAMEI CU TINE, VAI DE EL.

Musafir

#13763 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-12-07 14:57

#13761: - Re: Re: Re: Re: Re:

BOULE NICI N-AI IESIT BINE PE TV, ASTIA ERAU DEMULT CU TABELUL SUIT PE SITE CUM NE DAU BANII. TU AI FOST CHEMAT CA SA STI DE UNDE PLECI.

MA MIR CUM DE NU TE-AU INTREBAT LA MISTO, DE UNDE AI BANI CERNEVE DE PLIMBAT LA BUCURESTI...TU SI OAMENII TAI, ASA LA MISTO....????


Musafir

#13764

2013-12-07 15:00

#13763: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

ramai sa injuri ca e mai bine asa; s-a inteles: e mai bine ca diculoiu, nu se baga dar castiga.


Musafir

#13765 Re:

2013-12-07 15:02

#13764: -

NU ESTI LIDER BAAAAA... LASA-L PE DERBEDEUL ALA DE DICULOIU, CA ALA E POTCOVIT DE ALTCEVA, NU VEZI CE RANJETE FORTATE OFERA, STIE EL CE URMEAZA..., DAR TU CERNEVE NE FACI DE RAS. O VEDE O TARA INTREAGA.

 

AAAA SCUZE TE-AU VAZUT SI NISTE PRIETENI DE AI MEI IN AMERICA, MAI GRAV DE ATAT CE VREI.


Musafir

#13766 Comentariu reancarcat.

2013-12-07 15:05

Musafir
#13740
2013-12-07 14:31

Gogule daca esti competen de ce nu esti la carma tu. De ce latri pe la colturi. Apropo vezi ca nu mai e nimeni in greva. Oamenii su inteles ca sitistia este de moment si vor veni si vremuri msi bune. Daca esti supercompetent de ce nu te cari in alta companie . Pe asta las-o ca ai s...-o destul

Musafir

#13767

2013-12-07 15:06

Cred ca mai repede ne-am facut noi de ras, toti angajatii; dar, ma rog, o dam in alte istorii. Generatie second hand, asta suntem.

Musafir

#13768

2013-12-07 15:06

Cernev trebuia sa iei mopu-n mana maaa sa stergi culoarele la Palatul Victoria, dupa Gerea si Pana iti dadea banii, dar tu cum nu muncesti.... se stie.... ne faci de ras pe noi.


Musafir

#13769 Comentariu reancarcat.

2013-12-07 15:06

Musafir
#13745 nuuuuu tu esti un rahat cernevist ,ti e necaz de ce spune fota, miiiiiirs a... ...s
2013-12-07 14:47

#13726: Realist - Fier vechi

Musafir

#13770 Comentariu reancarcat.

2013-12-07 15:08


Musafir
#13747 Re: nu mai rahatule nuuu, e taina din martie [FOTA] m.......e,intreaba-l pe talpa
2013-12-07 14:54

Musafir

#13771 Re:

2013-12-07 15:09

#13768: -

Dar de ce nu s-au dus altii acolo?


Musafir

#13772 Comentariu reancarcat.

2013-12-07 15:11

Musafir
#13748 Re: #13747 Re: nu mai rahatule nuuu, e taina din martie [FOTA] m.......e, intreaba-l pe talpa
2013-12-07 15:01

#13747: - Re: Re: nu mai rahatule nuuu, e taina din martie [FOTA] m.......e, intreaba-l pe talpa

zi gaocel si cernenobil cine-i beat, mai scoate-ti din gurite vorba, sa va dau din p... ciorba, miirs da miiirs cocalari si tambalagi,se stie, a... ...s, naiba sa va iaaaaaaaaa

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-12-07 15:13



Musafir

#13774 Re: Re:

2013-12-07 15:13

#13771: - Re:

Tot cu eschiva o dati sa munceasca altu, ca voi sunteti incompetenti, ai auzit de dat cu mopu si o arunci acum, baaaaaaaa ....SE COTIZEAZA BA IN BUZUNARUL TAU MACAR SA FACI SI TU CEVA.... STAI DRACU  ACASA CA TE AUDE BUCURESTIU SI TE VEDE, AIA TOT CE VOR FAC CU TINE.


Musafir

#13775

2013-12-07 15:16

Ai dreptate, e ca tine, ramai cu Fota la discutii.