Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Alain Delon ..prost

#1351 Re: bine le zici

2013-02-24 09:01

#1347: mariana - bine le zici

Citeste si Alain Delon chestiile astea, dar asa, printre randuri ca sunt cam plictisitoare....

 

Ai sa fii surprinsa sa constati ca nici eu nu sunt de acord in totalitate cu trupa aflata la conducere (ieri, alaltaieri etc.). Mai mult, consider ca fiind o rusine numirea familiei Ciobescu aici, in acest fel - am dedus insa ca ei sunt instalati pe linie politica - personal suspectez o relatie cu Chitoiu (printre altele mama lui Spiru este ceva prin partid - studiati si voi)! Si nu va inchipuiti ca ei sunt agreati de Balan!

Apoi : eu stiu ca linia Balan - Coclet a venit cu detasare de la CET - acolo aveau statele de plata - si consider ca a fost o solutie de moment ok, cu adevarat, agreata si de Cernev. Ca sa fiu sincer cred ca era greu sa gasesti o echipa tare care sa stie ce e de facut - insa totul depinde de banii de la stat.

In rest, ce sa zic, datele problemei sunt aceleasi : gaura de azi e lasata mostenire de Roibu; inteleg ca trupa lui Piperea au luat la mana toate contractele Oltchim si se asteapta raportul final!

Ca Roibu are bani, eu sunt convins, ca doar nu a stat degeaba in acesti ani. Insa in momentul in care iesi pe TV si tii monologuri amenintatoare... ce sa zic... trist. Cred ca ex-managerul Roibu putea sa-si faca o iesire mai eleganta!

Si daca va uitati un pic la nivelul discutiei o sa vedeti ca suntem cam pe copca, adica e ceva la modul "oare cine a furat mai mult, aia sau aialalti"! De-aia va zic ca, desi pare rautate, voi va cam meritati soarta!

Si acum si mai serios : cautati-va de lucru, pentru ca Oltchim nu va mai merge cu acest numar de personal. Probabil la nivelul lunii iunie vor fi disponibilizari, nu cred ca mai devreme! Posibil sa ramana cam 1500 oameni pe platforma Oltchim (poate mai mult, poate mai putin)! Si daca isi inchipuie cineva ca ar vrea Cernev sau Balan sau Coclet sau Ponta disponibilizari cu orice pret... ce sa zic, duceti-va si tratati-va sau mai bine faceti ceva constructiv, poate chiar o greva ca lumea, sanatoasa, in care sa nu tineti cont de nici un sindicat!

Dar FACETI ceva, nu mai trancaniti aiurea pe aici !


Musafir

#1352

2013-02-24 13:00

Vă rog frumos semnaţi şi petiţia pentru înlăturarea condiţiei definitivatului din art. 253, pentru a ajuta tinerii din sistemul de învăţământ. Mulţumesc!

http://www.petitieonline.com/inlaturarea_conditiei_definitivatului_din_articolul_253
nostalgic comunist

#1353 plecati acasa

2013-02-24 13:16

Preaiubit conducator tovarase BALAN,preaiubit si respectat tovarase CERNEV,preaiubit si cinstit tovaras COCLET,dragi politruci si securisti SRIRU=2 buc;ILINCA;POPESCU;COCLET ea IMPREUNA cu activistii si limbincuristi BURDOAZA si GHIOCA:

ESTE TIMPUL SA PLECATI

Mai bine murim pe mina noastra decat pe mina fochistilor si angrosistilor.
6 luni ne-ati bagat mai adanc in datorii si promisiuni.La plecare va asteapta Zaremba sa va dea banii.
dinamo

#1354 Re: Re: bine le zici

2013-02-24 13:21

#1351: Alain Delon ..prost - Re: bine le zici

Cine este CERNEV care trebuie sa agreeze noua conducere?

Un minoritar care are 400 de membrii si pupa-n cur tot ce prinde.

Este clar omul lor.

Alain prost

#1355 Alors....

2013-02-24 13:49

Pai... ce sa zic, are si nu prea relevanta pe cine agreaza Cernev sau eu, asa cum nu prea are importanta pe cine agreezi tu. Sincer, acum un an stiu foarte bine care erau ecourile prin Oltchim si stiu foarte bine ca marea majoritate nu-l agreati pe Roibu - dar se susotea cu teama, ca na, omu' avea multe antene intinse... si voi va turnati intre voi, altfel cum!

Spaima ca vei fi turnat, asta domnea pe vremea lu' Roibu, pe de o parte si pe de alta parte, lipsa de comunicare si viziune pe probleme tehnice si tehnologice.

Asemeni lui Ceausescu (se pare ca va amintiti de el, ca na, aveti tehnici din vremea aia) dr Roibu s-a incapatanat sa construiasca un morman de fiare, anapoda, si cand incerca vreunu sa-i atraga atentia ca e pe aratura, si-o lua in freza!

Mai mult, omu' a considerat de cuviinta sa vopseasca aceste fiare, vechi si ruginite, cu vopsea pe care o vindea de la propria firma... adica stai, firma fiului sau (un om pregatit prin strainatate, pe puteri proprii...), se mai vopsea si inoxul si alti pomi fructiferi!

Cernev este un om care a avut curajul sa iasa in fata si sa spuna ceva! Asta e Cernev - si chiar spune ceva constructiv! Cunoaste ce e prin fabrica si cu ce se mananca productia de acolo, lucrand in Dispecerat e clar ca e la zi cu informatiile. Nu are nici o treaba cu nici un Zaremba sau mai stiu eu ce agenti FBI... - iar daca si-ar dori sa devina director general, asta arata ca omu' are niste aspiratii, sincer si eu imi doresc sa devin director general, probabil si tu, daca ai avea ceva studii mai inalte...


... insa nu Cernev l-a facut pe Zaremba cu 32% - ne place sa credem, nu ne place, ii mai trebuie un maxim 20% si devine majoritar - asta face parte tot din maretul plan al lui Roibu orbit de prea multa mandrie!

 

Asteptam raportul final sa vedem adevaratele datorii lasate de marele manager, pana una alta, aproximativ minus 600 milioane eur si colaps total !

zbanghiul

#1356

2013-02-24 17:29

asa baieti munciti din greu, cernev plateste bine are zaremba grija de asta, spalati-l bine poate se mai decoloreaza putin, aveti grija cat il ridicati . sa nu il ia ciorile la intrebari acolo sus.
Prost

#1357 vorbe...

2013-02-24 17:38

...Zaremba, gard, ciori, oameni bine-crescuti, tramvai, -600 milioane eur, fier vechi vopsit... astept si eu sa zica vreunu' niste chestii mai lucide....

Musafir

#1358

2013-02-24 17:54

chestiile aste acum sunt doar translucide, dar se limpezesc ele curand....

oltchimist

#1359 au tupeu unii

2013-02-24 18:21

sa plece acasa aia care au contibuit la gaura de un miliard
maria

#1360 bineinteles

2013-02-24 18:24

Bineinteles ca au tupeu. Pe langa paguba pe care au facut-o si au pus in pericol toti salariatii, sa ceara sa plece nevinovatii, e nimic.
oltchimist

#1361 in asteptare

2013-02-24 18:26

Asteptam raportul de 40 de zile si vom cere vinovatilor sa plece.
oltchimist

#1362 oare?

2013-02-24 18:31

sa crezi tu ca o sa plece; urmareste-i de la cel mai mare pana la cel mai mic.
se autovictimizeaza bietii de ei; sunt de vina fomistii, ei au oprit combinatul, ei au furat miliardul de euro;
responsabilii de dezastru, care erau semizei in combinat acum de dau loviti; sunt niste victime.
xxxl

#1363

2013-02-24 18:35

din anul 1990 economia romaniei s-a dus pe apa sambetei si nu a platit nimeni ,este normal sa plateasca cineva pentru oltchim ? cum nu s-a platit pana acum ne se va plati nici de data asta .
baietii destepti var face de asa natura sa nu se gaseasca vinovatii .vina o purtam toti pentru ca ne numim roman si nu ne ridicam impotriva lor .poate intelegem ceva de la vecinii nostri bulgari

maria

#1364 curiozitate

2013-02-24 18:36

Eu am o curiozitate. am mai intrebat o data ceva si nu mi s-a raspuns.
Stiu sigur ca ni s-a oprit bani pe stat, la toata lumea in anul cu inundatiile, nu mai stiu exact. Si ni s-a spus ca o sa construiasca ceva pentru sinistrati.
Banii s-au retinut, dar nu am aflat nimic ce s-a facut cu ei.
Stie cineva?
Sau au avut aceeasi soarta pe care o au banii retinuti pentru inmormantari?
xxxl

#1365

2013-02-24 18:40

toti salariatii indiferent se optiuni (aderarea la un anume sindicat )ar trebui sa ne unim impotriva acestor nemernici care de ani de zile ne fura si care s-au imbogatit pe spinarea noastra .ceilalti ,parlamentarii vin din patru in patru ani ne promit ceea ce  nici ei nu cred pentru a fi votati dupa care trec la treaba  ADICA LA FURAT

pensionar fost oltchimist

#1366 pentru nostalgic

2013-02-24 18:42

Cred ca nu sti pustiule ce e ala comunist.
Cel mai bun exemplu e tata Roibu.
El hotaraste, el tipa, el jigneste, el da ordine.
Restul sa execute si sa tina gura inchisa.
Cine zice altfel decat el zboara.

Musafir

#1367

2013-02-24 18:47

CEAUSESCU A FOST CONDAMNAT LA MOARTE DE TOVARASI PENTRU SUBNINAREA ECONOMIEI NATIONALE EI CE FAC DE 23 DE ANI INCOACE ?CAND VOR FI JUDECATI ?PRIVITI LA VOICULESCU CE NEVINOVAT SI CE SARAC ESTE CA TOTI CEI CARE NE CONDUC DE 23 DE ANI .

pensionar fost oltchimist

#1368 http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/constantin-roibu-a-incasat-870-000-de-euro-de-la-oltchim-de-c

2013-02-24 18:49

Constantin Roibu a încasat în ultimii cinci ani peste 870.000 de euro de pe urma funcţiilor pe care le deţinea la Oltchim Râmnicu Vâlcea (OLT), a drepturilor intelectuale şi a altor funcţii deţinute în companii afiliate Oltchim, deşi sub conducerea lui combinatul chimic din Vâlcea a acumulat pierderi care au depăşit un miliard de lei (260 mil. euro).

Numai în anul 2007 şi 2008 Roibu a primit de la filiala Oltchim din Germania, controlată integral de Oltchim, un salariu de circa 61.000 de euro. Roibu a primit cei mai mulţi bani în 2007, an în care Oltchim a trecut pe pierdere, cu un rezultat negativ de 95,9 mil. lei (26,5 mil. euro). La acea dată şeful Oltchim a încasat 170.000 de lei din salariile de la combinat şi împreună cu alte remuneraţii a ajuns să câştige 554.000 de lei (154.000 de euro). Tot în 2007 soţia lui Roibu, care era angajată în combinat, Gabriela Roibu, a primit o indemni¬zaţie de la Oltchim de 32.300 de lei
Constantin Roibu a fost plătit cu o sumă similară şi în 2008, când combinatul s-a afundat în pierderi care s-au ridicat la 234 mil. lei (58,5 mil. euro).
betivul

#1369

2013-02-24 18:51

cand citesc aceste mesaje dragi nostrii conducatori se minuneaza si nu le vine sa creada cat de prosti si supusi suntem
Alain

#1370 atitudine....

2013-02-24 19:03

uite ca vad si ceva atitudine, incepe sa fie bine :-)

@maria : din cate stiu eu, banii aia s-au dus pe o schema coordonata de Protectchim - sincer nu stiu sigur daca s-a construit vreo casa pentru sinistrati, banuiesc ca ceva ceva s-a construit - zvonurile spun insa ca, beneficiar a fost si unul din parintii (sau nu stiu ce ruda, sper sa nu zic prostii) de-a lui Diculoiu, care, intamplator cica avea casa afectata.... nu stiu daca de inundatii....
LUTE

#1371 nesimtitule

2013-02-24 21:17

#1364: maria - curiozitate

bai magarule vrei sa spui ca a furat cineva banii pentru decedati?

hai sictir si sa ai tu parte de ei.

ronaldo

#1372 Re: atitudine....

2013-02-24 21:20

#1370: Alain - atitudine....

sPER SA AI SI TU CASA AFECTATA SA VEDEM CE MAI COMENTEZI.

gigi

#1373 maria-curioasa

2013-02-24 21:26

S-au construit case in comunele Slatioara,Fartatesti,Alunu,Mateesti_ _
harap alb

#1374 frica! frica! frica!

2013-02-24 21:28

De ce cernevistilor va este frica?De ce limbicuristilor actualei conduceri va este frica?
Se intampla ceva?


PLECATI ACASA MINCINOSILOR SI POLITRUCILOR !!!!
copy paste

#1375 din ziare adunate

2013-02-24 21:38

Soţii Ciobescu, numiţi pe criterii politice în conducerea SC OLTCHIM SA

• Ce vrăji au mai făcut politicienii Cîlea şi Buican:
Soţii Ciobescu, numiţi pe criterii politice în conducerea SC OLTCHIM SA

• combinatul tinde să se transforme dintr-o afacere portocalie într-una uselistă
• noii directori: Laurenţiu şi Felicia Spiru Ciobescu, liberali de frunte. Anterior au lucrat pentru Dan Ploscă – patron Magic Tic Tac, ca şefi de distribuţie cafea, ceai şi alte produse asemănătoare

În data de 16.10.12 prin decizia Consiliului de Administraţie al S.C. Oltchim S.A., consiliu condus de către Traicu Rodin, lider de seamă al PSD, s-a decis înlocuirea fostei conduceri a Oltchim cu o echipă, condusă de Mihai Bălan, fost director al CET Govora. Din nefericire pentru combinat echipa este formată în cea mai mare parte din politruci, oameni fără experienţă în domeniul activităţii petrochimice, toţi membrii simpatizanţi sau activi ai partidelor care compun USL. Realitatea este că lui Mihai Bălan i s-a impus această nouă componenţă a conducerii Oltchim. Oamenii lui Roibu erau pătaţi din punct de vedere moral şi unii dintre ei chiar penal, dar măcar aveau tangenţe cu obiectul de activitate al combinatului chimic de la Râmnicu Vâlcea! Aşadar, Oltchim tinde să se transforme dintr-o afacere portocalie într-una uselistă! Faptul că actualii directori din subordinea lui Mihai Bălan sunt implicaţi aproape toţi politic şi că nu au cunoştinţele şi experienţa tehnică necesară este grav. Ceea ce este însă şi mai grav este că şi-au generat un sistem clientelar în care şi-au numit membrii de familie lucru ilustrat clar prin comunicatul la bursă anexat la articol.


Politică de personal dictată de USL (Cîlea plus Buican)


Politica de personal de la Oltchim pare a fi dictată de către preşedintele Consiliului Judetean Vâlcea, Ion Cîlea (probabil cot la cot cu liderul PNL, Cristian Buican), exact aşa cum făcea şi la CET în sensul că a inclus în schema de manageri numai persoane implicate politic, rude etc.

Ion Cîlea are antecedente în acest sens: recent „Ziarul de Vâlcea“ a semnalat angajările făcute pe criterii politice la CET (numai membrii de partid USL fără nici un concurs pe posturi fără selecţie, strict pe sistem clientelar). Probabil că se doreşte ca Ion Cîlea să patroneze şi Oltchim şi să fie groparul acestui combinat, să-i desăvârşească astfel opera „ilustrului“ manager Roibu.

Revenim la noua conducere numită de curând pe criterii politice: Norocel Marinescu - Director Directia Tehnica Calitate Mediu, membru PNL Vâlcea; Mihai Tălpăşanu - Director General Adjunct Oltchim susţinător al Partidului Conservator împreună cu liderul de sindicat nou promovat Cornel Cernev; Marius Pîrvu - Director Direcţie Petrochimica unul dintre membrii de frunte ai Partidului Conservator Pitesti şi sponsor în campania electorală a candidatului Daniel Constantin, omul lui Felix, care candidează în colegiul din Pitesti. De asemenea, este un apropiat al preşedintelui Consiliului Judetean Argeş, Constantin Nicolescu. Pîrvu este bun prieten cu Dumitru Marian, liderul de Sindicat Unirea sindicatul de pe Platforma Arpechim Piteşti; Laurenţiu Spiru Ciobescu şi Felicia Spiru Ciobescu, liberali de frunte. Anterior au lucrat pentru Dan Ploscă – patron Magic Tic Tac, ca şefi de distributie cafea, ceai si alte produse asemănătoare. Numai că trebuie să precizăm ca ambii sunt soţ si sotie la fel ca şi în cazul altui director; Valentin Popescu - Director Directia Energetica si Mecanica fost Director Mentchim este omul care a adus în insolvenţă firma S.C. Mentchim S.A. cercetat în anii 2006 şi 2007 pentru spălare de bani şi afaceri cu metalurgice împreună cu fostul director Mentchim Serbulescu în relaţia cu ţiganii de la Strehaia, cercetat de DNA şi DIICOT. Aşadar, este clar pe ce criterii şi cum a fost construită noua conducere de la Oltchim.

Nu înţelegem de ce se extinde structura de personal în loc să se reduca. Un exemplu în acest sens este că pe lângă Serviciul Aprovizionare, existent la Oltchim, s-a mai creat şi Departamentul Achiziţii.
„Ziarul de Vâlcea“ continuă să monitorizeze situaţia de la Oltchim, urmând ca în numerele următoare să revenim cu noi dezvăluiri.

(Tiberiu Pîrnău)