Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#13276 STIMA

2013-12-03 21:13

RESPECT pentru cei care fac ceva, pentru cei demni, pentru cei curajosi.

Musafir

#13277

2013-12-03 21:14

Scirba pentru injuratori.

Musafir

#13278 Protest la Oltchim, linişte la Piteşti

2013-12-03 21:19

#13275: - http://ziarulargesul.ro/23146-protest-la-oltchim-liniste-la-pitesti.html

Ieri, timp de două ore, circa 100 de salariaţi de la Oltchim Râmnicu-Vâlcea au protestat şi au cerut conducerii executive o informare cu privire la modul în care se vor acorda salariile restante până la sfârşitul acestui an. Corneliu Cernev, liderul Sindcatului “Victoria” Oltchim, ne-a spus “reproşez conducerii lipsa dialogului cu sindicatele. Nu vrem vorbe, vrem un comunicat oficial, scris, semnat şi parafat de conducere, unde să ne răspundă când se recuperază restanţele, de ce nu se reduc cheltuielile cu protocolul, de ce nu se reduce numărul de directori, mai ales cei numiţi politic în combinat. Nu putem spune că nu discutăm cu directorul Marius Pârvu, dar vrem să aflăm un răspuns la doleanţele noastre. Din păcate, zece salariaţi au intrat în greva foamei”.

Trei luni restanţe

La Divizia Petrochimică Bradu nu a fost protest. Marian Radu, viceliderul Sindicatului “Unirea”, ne-a spus că “în decembrie vom primi salariul restant din luna septembrie, plus tichetele de masă pe septembrie şi octombrie. Nu e plata la zi a salariilor, dar acest lucru e de ceva vreme. Întârzieri au tot fost cu plata salariilor. Conducerea face eforturi pentru a găsi resursele necesare pentru achitarea restanţelor şi pentru procesele de producţie. În fiecare lună s-a achitat un salariu, numai că restanţele sunt din urmă”.

La Piteşti nu s-a protest ieri, însă şi în rândul salariaţilor de aici există o stare de nemulţumire. De când au fost preluaţi de Oltchim, petrochimiştii au tot primit salariile cu întârziere. Au protestat de nenumărate ori, dar numărul salariaţilor s-a tot subţiat. În vară, peste 300 de angajaţi ai Diviziei Petrochimice Bradu au fost disponibilizaţi.


Musafir

#13279

2013-12-03 21:20

Aceia care injura nu au suflet, sunt epave vi, nu au creier, judecata lor se rezuma la alcool si la nemernicii, nu-si dau seama ca familii intregi sufera si au probleme reale de viata.


Musafir

#13280 A fost înfiinţată societatea Oltchim SPV. Vezi ce se întâmplă cu dizivia petrochimică de la Bradu!

2013-12-03 21:22

#13278: - Protest la Oltchim, linişte la Piteşti

http://epitesti.ro/fost-infiintata-societatea-oltchim-spv-vezi-ce-se-intampla-cu-dizivia-petrochimica-de-la-bradu/

 

Adunarea generală a creditorilor, întrunită în Bucureşti, a aprobat ieri strategia de reorganizare judiciară a Oltchimului.

Cu această ocazie a fost înfiinţată Oltchim SPV, societate în care este inclusă şi Divizia Petrochimică Bradu (de lângă Pitești).

“A fost aprobată şi procedura de acceptare a ofertelor angajante (pentru privatizare), acestea urmând să fie depuse până cel târziu pe 31 ianuarie 2014″, precizează Corneliu Cernev, preşedintele Sindicatului “Victoria” de la Oltchim Râmnicu Vâlcea.


Musafir

#13281 Sindicaliştii Oltchim merg la Guvern să-şi recupereze 6 milioane euro

2013-12-03 21:23

http://www.puterea.ro/economie/sindicalistii-oltchim-merg-la-guvern-sa-si-recupereze-6-milioane-euro-82718.html

http://www.puterea.ro/media/article/img620/82/82718_1.jpg...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angajaţii combinatului chimic Oltchim caută soluţii pentru plata salariilor restante. Reprezentanţii sindicatelor se vor întâlni miercuri cu administratorii societăţii, iar joi merg la Palatul Victoria, pentru a-şi rezolva problemele. Cei 2.300 de salariaţi au de recuperat 6 milioane euro, adică salariile pe trei luni de zile.

“Am convenit pentru miercuri o întâlnire cu administratorul judiciar şi cu administratorul special şi joi ne întâlnim la Guvern cu un reprezentant al Cancelariei premierului şi cu ministrul pentru Dialog Social, Doina Pană. Sunt întârzieri la salarii. Banii pentru septembrie se plătesc în decembrie, din cauză că se lucrează numai la 23% din capacitate”, a declarat pentru PUTEREA preşedintele sindicatului “Victoria”, Corneliu Cernev.

Potrivit acestuia, fondul de salarii pentru o lună este de 2 milioane de euro, astfel că, în total, cei 2.300 de angajaţi au de recuperat 6 milioane de euro.

Opt angajaţi ai combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea au intrat în cea de-a doua zi de greva foamei. Liderul sindical Cornel Cernev afirmă că principala nemulţumire a oamenilor este aceea că nu ştiu când vor fi plătiţi, în condiţiile în care activitatea unor secţii este oprită.

Adunarea generală a creditorilor, întrunită la București, a aprobat luni strategia de reorganizare judiciară a Oltchim, însemnând înființarea, printre altele a Oltchim SPV, societate care va fi scoasă la privatizare, sub forma unei entităţi fără datorii.

“Oltchim SPV este o speranţă. Toţi cei care s-au arătat interesaţi să cumpere combinatul vor să preia compania fără datorii”, a menţionat Cernev.

Aproximativ o sută de salariaţi ai Oltchim din Râmnicu Vâlcea au declanşat, luni, un protest spontan, oamenii ieşind în curtea combinatului şi cerând salariile restante pe două luni şi jumătate şi schimbarea directorilor despre care afirmă că sunt “puşi politic în funcţii”. Ulterior, 90 dintre salariaţi s-au retras în secţii, în timp ce zece dintre angajaţi au anunţat că nu renunţă la protest şi intră în greva foamei, în final rămânând numai opt.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-03 21:26



Musafir

#13283

2013-12-03 21:26

Respect pentru cei care fac ceva.
Nu conteaza de unde sunt, de la ce sindicat sau partid.

Nici pitestenilor nu le place golanul de Pirvu.

Musafir

#13284 Continuă greva foamei la Oltchim

2013-12-03 21:27

http://adevarul.ro/locale/ramnicu-valcea/continua-greva-foamei-oltchim-1_529defa3c7b855ff566c06d5/index.html

http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/12/03/529deff6c7b855ff566c087...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opt angajaţi ai combinatului chimic Oltchim au intrat în cea de-a doua zi de greva foamei. Aceştia spun că protestează în numele celor peste 2000 de salariaţi care nu şi-au primit salariile pe ultimele trei luni.

Greviştii îşi vor petrece şi această noapte în dispensarul combinatului, iar starea lor de sănătate este bună până în acest moment. Un singur protestatar a fost sfătuit de medici să renunţe la grevă pentru că are tensiunea arterială mărită. „Eu am tensiunea un pic mai mare iar doctorii mi-au spus că sunt în grevă pe propria răspundere şi m-au pus să semnez dacă vreau să continui protestul. Conducerea ne-a reproşat că am intrat în greva foamei din motive personale. Nu e adevărat acest lucru. Noi am cerut plata salariilor restante pentru toţi colegii, pentru toţi salariaţii”, spune Valeriu Drăgănescu, unul dintre protestatari. O parte dintre cei aflaţi în greva foamei au mai recurs la acest protest extrem şi anul trecut. Este vorba despre angajaţi care au o vechime de peste 20 de ani în cadrul societăţii din Râmnicu Vâlcea. Aceştia se tem că vor rămâne fără locul de muncă. „Eu lucrez aici de mai bine de 20 de ani. Nu ştiu ce am face în Vâlcea fără Oltchim, CPL-ul s-a închis, fabrica "11 Iunie" s-a închis. La vârsta de 46 de ani nu mă mai angajează nimeni, nu ştiu ce aş putea să mai fac”, se plânge un alt protestatar. Conducerea combinatului Oltchim a încercat să-i determine pe angajaţi să renunţe la greva foamei, fără succes însă. Mâine, pe platforma din Râmnicu Vâlcea este aşteptat reprezentantul administratorului judiciar de la combinat.

Citeste mai mult: adev.ro/mx8kne




Musafir

#13285

2013-12-03 21:31

In compensatie Pirvu a gasit cativa lingai la Ramnicu Valcea.

Musafir

#13286 HA! HA!

2013-12-03 21:31

Ai vazut padure fara uscaturi?
disponibilizat

#13287 PENTRU DISPONIBILIZATI

2013-12-03 21:32

#13243: - Sindicaliştii Oltchim merg la Guvern să-şi recupereze 6 milioane euro

Am convenit pentru miercuri o întâlnire cu administratorul judiciar şi cu administratorul special şi joi ne întâlnim la Guvern cu un reprezentant al Cancelariei premierului şi cu ministrul pentru Dialog Social, Doina Pană.

Stie cineva unde si la ce ora are loc intalnirea miercuri cu ADMINISTRATORII JUDICIARI?

Daca este la Ramnicu Valcea trebuie sa participe si DISPONIBILIZATII (in numar cat mai mare).

Rog RASPUNS URGENT!


Musafir

#13288 STIMA

2013-12-03 21:33

Domnilor, si eu va respect! Numai bine!

Musafir

#13289 Re: PENTRU DISPONIBILIZATI

2013-12-03 21:34

#13287: disponibilizat - PENTRU DISPONIBILIZATI

La Bucuresti are loc intalnirea scrie in postare .

 

"Reprezentanţii sindicatelor se vor întâlni miercuri cu administratorii societăţii, iar joi merg la Palatul Victoria, pentru a-şi rezolva problemele. Cei 2.300 de salariaţi au de recuperat 6 milioane euro, adică salariile pe trei luni de zile."

 


“Am convenit pentru miercuri o întâlnire cu administratorul judiciar şi cu administratorul special şi joi ne întâlnim la Guvern cu un reprezentant al Cancelariei premierului şi cu ministrul pentru Dialog Social, Doina Pană. Sunt întârzieri la salarii. Banii pentru septembrie se plătesc în decembrie, din cauză că se lucrează numai la 23% din capacitate”, a declarat pentru PUTEREA preşedintele sindicatului “Victoria”, Corneliu Cernev.

disponibilizat

#13290 PENTRU DISPONIBILIZATI

2013-12-03 21:38

#13289: - Re: PENTRU DISPONIBILIZATI

In postare nu scrie unde are loc intalnirea cu administratorii miercuri. Scrie ca "joi merg la Palatul Victoria, pentru a-şi rezolva problemele".


Musafir

#13291 Re: PENTRU DISPONIBILIZATI

2013-12-03 21:40

#13290: disponibilizat - PENTRU DISPONIBILIZATI

Corect, sa-l sune cineva pe Cernev , dar nu cred ca fac aia naveta aici administratorii , numai daca au procese cu noi la tribunal si trebuie sa se prezinte aici.

DISPONIBILIZAT

#13292

2013-12-03 21:43

Avem maine procese cu Rominsolv si BDO la Valcea (Oltchim), nu stiu daca o sa participe chiar Piperea aici..., stie avocatul meu asta.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-03 21:45



Musafir

#13294 Re: sa mi sugi pila;[scirba,miiirs,alup igus,miiiirs],se stie nuuuu

2013-12-03 21:48

DISPONIBILIZAT

#13295

2013-12-03 21:58

Pai de noi nu se mai vorbeste, gata am plecat..., asta este, avem adeverintele semnate si parafate, ei ne scot ochii ca luam bani de la ajofm si CAR-ul ne taxeaza ca intarziem la ratele blocate de ei la masa credala, plus banii restanta care au sa ni dea etc. Procesele se blocheaza toate si vad ca se baga legea insolventei, asa caaa... , NE MINT TOT CA PE CEI RAMASI ANGAJATI IN COMBINAT.


Musafir

#13296 MULT RESPECT CELOR CARE AU IESIT SI CELOR CARE SUNT IN GREVA FOAMEI !!! MULT RESPECT SI VA SALUT.

2013-12-03 22:13


Musafir

#13297 Re: PREMIEREA LA CINEMATOGRAF OLTCHIM si ARPECHIM

2013-12-03 22:20

#13257: - OLTCHIM si ARPECHIM

Bunaaa asta .... hahahahaaa , numai Arnold Schwarzenegger ne mai SALVEAZA.

 

Arnold Schwarzenegger va atentioneaza in ianuarie 2014 urmeaza SABOTAJ :

TEN MEN. TEN MILLION. ZERO TRUST.

ZECE OAMENI. ZECE MILIOANE. INCREDERE ZERO.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1456743_574391495974779_1...


Musafir

#13298 Adrian Năstase riscă să se întoarcă în puşcărie în Ajunul Crăciunului Citeste mai mult: adev.ro/mx8

2013-12-03 22:25

http://adevarul.ro/news/eveniment/adrian-nastase-risca-intoarca-puscarie-ajunul-craciunului-1_529e2b5dc7b855ff566d536a/index.html

http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/12/03/529e2e5ac7b855ff566d617...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pe 19 decembrie vor avea loc pledoariile finale în dosarul „Zambaccian“. Dacă judecătorii vor menţine decizia dată pe fond, Năstase şi-ar putea petrece sărbătorile după gratii.

Citeste mai mult: adev.ro/mx8wtb

CEL CARE A ADUS RAUL OLTCHIMULUI !!!!!!!!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2013-12-03 23:03