SUBIECTIVA, SINGURA VARIANTA DE RASPUNS.

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SUBIECTIVA, SINGURA VARIANTA DE RASPUNS.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-06-27 22:49


da

#2 da

2012-06-27 23:17

Susţin.
eu

#3 da

2012-06-27 23:37

Nu este normal asa ceva.
Nu conteaza numele
Musafir

#4

2012-06-27 23:39

Domnule Ministru, ma regasesc si eu printre putinii elevi care au ales subiectiva ca si raspuns corect.Doresc sa va marturisesc ca toti colegii, dar nu numai, care au ales ca varianta predicativa nu stiu de ce au ales-o.Au considerat ca aparitia verbului "este" determina cu siguranta o predicativa, acesta fiind in toate cazurile predicat nominal incomplet.Ei bine, eu stiu sigur de ce am ales subiectiva ca varianta de raspuns si va voi explica in urmatoarele randuri.Putem inlocui propozitia subordonata cu un cuvant,spre exemplu:problema.Ne rezulta urmatoarea propozitie:Problema mea este dificultatea rasfoirii.In acest enunt, cuvantul "problema" este subiect, deci propozitia este subiectiva.In acest fel am am facut contragerea frazei, si este vizibil rezultatul.Consider ca 60 de sutimi sunt multe...Ele pot face departajarea.Ganditi-va doar cati copii au ales propozitia ca fiind una subiectiva sau predicativa...Sunt multi, deoarece sansele sunt mari, este un exercitiu grila, iar probabilitatea ca un copil sa raspunda corect este de 0,(6)% dintr-un intreg.Este enorm!Daca mereu incurajam greseala si nu sanctionam cand este cazul rezultatele vor fi ca pana acum, slabe.Chiar daca un singur copil raspundea corect la o intrebare, baremul nu trebuia fi corectat!Exercitiile sunt numai din ce am lucrat la scoala si ele reflecta atentia si munca depusa in acesti 8 ani de zile de truda...Nu puteti sa schimbati baremul asa, pentru cativa parinti care de fapt incearca sa va insele ...Dar, asta-i Romania!De aceea copiii buni pleaca din tara la studii, si de aceea sistemul nostru de invatamant nu merge!Cu siguranta si dumneavoastra ati fost elev..Stiti cat se invata pentru un examen!Sincer, sunt dezamagita!De fiecare data forta negativa o bate pe cea pozitiva...De ce?!Nu inteleg..Sper sa cititi acest mesaj si sa va ganditi si la noi, niste copii de 14 ani, care simtim si resimtim erorile care pentru dumneavoastra sunt banale...Ei bine, pentru noi sunt foarte importante!

Va multumesc si sper ca mesajul meu sa fie auzit...!


Musafir

#5

2012-06-28 14:07

sunteti niste prosti ofticati.

Musafir

#6 Re: da

2012-06-28 17:38

 

 

Invisible.

#7

2012-06-28 20:39

Sunt total de acord.
Dacă cei cu predicativa au făcut scandal, noi de ce să nu facem ?
Vrem dreptate !

Anonymous

#8 impostura a castigat

2012-06-29 06:02

Acesta e adevarul !Copiii seriosi si studiosi au raspuns corect !Cei lenesi si indiferenti au gresit.Parintii ii vor insa egali la note cu cei harnici !Asa ca au dus de nas si ministerul chiar si Academia si au incercat sa ne convinga de faptul ca sa fraieresti e mai simplu decat sa muncesti!Hotie ,marca psd !halal!