Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#3676 Re: sugeti pula

2012-06-26 15:40


Musafir

#3677 Re: Re:

2012-06-26 15:40

#3573: - Re:  

 1.Este Gramatica limbii romane si nu gramatica Academiei !

 2. blogul este al unui elev de cl IX sau X

„Când se întâlnesc situaţii în care poţi inversa, contează topica. Într-o topică normală, subiectul este prima parte de vorbire” (Adrian Costache, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional “Sfântul Sava”; declaraţie pentru “Adevărul”). hmmmmmmmmmmmm :) esti sigur?!

 

sugeti pula sugeti pula sugeti pula sugeti pula sugeti pula sugeti pula sugeti pula sugeti pula sug

#3678 Re: sugeti pula sugeti pula

2012-06-26 15:40

#3674: Anonim. -

sugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pulasugeti pula sugeti pula

L.E.I

#3679

2012-06-26 15:40

Traim intr-o tara in care toti trebuie sa judecam la fel, nu putem avea interpretari diferite. Daca s-a comis o greseala , toti vor incerca sa o ascunda, in cazul nostru spunand ca ''mai simplu ar fi fost daca alegeam varianta c, adica subiectiva'',prin urmare trebuie sa intelegem ca intotdeauna varianta cea mai simpla e corecta, cea complicata ''e gresita desi nu e gresita'', adica nu se puncteaza, desi este considerata a fi corecta . Unii spun ca ne revoltam deoarece nu acceptam faptul ca am gresit....nimic mai gresit, noi am ales varianta pe care noi am considerat-o corecta, care corespunde interpretarii noastre, care s-a dovedit a fi corecta, dar care nu este punctata, de ce? pentru ca nu este varianta cea mai simpla.

Musafir

#3680

2012-06-26 15:41

Saracul copil.. stiti la care ma refer.

Musafir

#3681 Re:

2012-06-26 15:41

#3658: :) -

NU INTELEGETI? NU SE SCHIMBA TOPICA! AIA E GRESEALA!

Adevarul

#3682 Adevarul

2012-06-26 15:41

Voteaza impotriva revizuirii baremului ! Asa este cel mai corect! Raspunsul c. subiectiva! http://www.petitieonline.com/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom Asa zisi" destepti" cu predicativa sunt de fapt varza ! Votati deci subiectiva!C

Musafir

#3683 Re: Re: Re: Re: Lucrarile au fost corectate!

2012-06-26 15:42

#3651: - Re: Re: Re: Lucrarile au fost corectate!

Tu de unde stii treaba asta?! N-am mai auzit de asa ceva...sa se puna semnul intrebarii pe vreo lucrare!

Si copilul meu a scris "predictiva"...am zis "asta e, sa fii sanatos!si sa iei la mate 10!" ...bine, asta in caz ca pana maine nu se schimba si rezultatul adunarii 1+1...si sa faca cumva 3...?!?...

Apropo...a schimbat vreodata o petitie CEVA? Sau e numai asa...sa ne "descarcam" si noi of-urile undeva?...


Musafir

#3684 Re:

2012-06-26 15:42

#3624: Lovely -

Esti penibil.

"au vazut verbul "a fi" si-au dat seama din prima"...cea mai mare aberatie pe care am citit-o pana acum. :)

Merg ambele

#3685

2012-06-26 15:42

,,Jenanta este dificultatea rasfoirii.'' Cine este jenanta? Dificultatea este jenanta. Cum este dificultatea? Dificultatea este jenanta. De aici se vede clar ca merge si predicativa si nu s-a schimbat ordinea. :)

Musafir

#3686

2012-06-26 15:43

Sa se acorde 6 pt pentru subiectiva si predicativa!Daca si profesorii se incurca noi,elevi de clasa a 7-a ce sa mai facem?
Adevarul

#3687 Adevarul

2012-06-26 15:43

Topica nu poate fi schimbata! Intotdeauna va fi subiectiva propozitia data ! Schimba greseala celor care cred ca trebuie luate in considerare ambele propozitii si semneaza pentru subiectiva!http://www.petitieonline.com/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom

Musafir

#3688

2012-06-26 15:43

Corect. Deci, vom avea sansa ca Institutul superior de Matematica sa faca si el un parteneriat cu Institutul Superior( de data asta cu "S"(mare)) de Pile si Incompetenta. Oare "cimitirul" de sotii, nepoate si alte"calitati"din diverse comitete si comisii ale inca ineficientului, inutilului dar conflictualului minister al Educatiei??!!?? nu poate avea sfarsit...Pana si "mineriada" s-a sfarsit, de ce persista"FUNERIADA"/
:)

#3689

2012-06-26 15:44

Mai! Voi , cei care ati pus subiectiva ziceti ca noi , cei care am pus predicativa suntem prosti ! Defapt nu suntem , doar am gandit-o logic atata tot !. Eu sper sa fie punctate ambele variante !

Musafir

#3690

2012-06-26 15:44

Sunt pensionata de acum 9 ani. Sunt inca in faza de "om lucid"/ "agresiv de lucid"!
Am fost profesor, iar una dintre nemultumirile mele a fost faptul ca am avut nu numai colegi- diletanti in jurul meu, carora li se atrofiasera simturile din cauza afacerilor, dar si pentru ca isi mai dadeau, si aere de inteligente sclipitoare si, de cate ori alcatuiam Grile la LR, 90 % dintre ele erau gandite, intentionat, "in coada de peste", ca sa ia - candidatii lor - , solutia data de ei la meditatie - desi era anapoda - , sau concepeau Grile kmetrice - si la comanda, si la solutii - ca sa-i oboseasca pe candidati( ai lor avand deja raspunsul), ca, vezi Doamne, admiterea mai este, si un prilej de testat, si rezistenta psihica a acestora.
Asa se explica, si ACUM, cand alti diletanti si alti dascali manjiti, care au meditat, au spus copiilor lor sa ia o varianta anume, derutandu-i si departajandu-i pe cei merituosi.
Pacat! Mare pacat si-au facut si isi fac asemenea monstri umani!
Niciodata, un dascal adevarat, un om onest, intransigent si inteligent, nu da la solutii diferite, faptul de limba care poate fi de doua feluri:
1) sau duplex, in functie de semnificatia semantica, de structura de adancime, de conotatia cuvantului, de logica si teorie - " Suntem, dupa nevoie, si lacrima, si dinte."#- , unde "dupa nevoie" poate fi, si c.c.cdt., si c.c.t., in functie de indicii de mai sus.
Deci, sub nicio forma nu trebuie date la doua puncte din grila, ci numai la una, cu bara intre ele, adica asa: c.c.cdt./ c.ct.;

2)sau unice, in functie de alti indici la care iarasi concura Semantica, Logica, Teoria, Lexicul, Conotatia etc.- # De rea / ce este / n-are amici./#, care semnifica ceva si se da la un punct, comparativ cu # De frig /ce este/ crapa pietrele./#, care semnifica altceva si se face alta Grila cu acest model de limba, cata vreme - si "ce", si "este" si subordonata sunt total diferite, sunt unice;sunt exact asa cum trebuie sa fie ca sa fie luate corect si de catre un megadascal, si de catre un megacandidat!

Ce sa mai spun? Har Domnului ca stranepotii nostri sunt la gradinita!
Ma imbolnaveam, si mai rau, daca aveam nepoti in admitere.
Nimic nu s-a schimbat si nu se va schimba vreodata!
Asta este tara in care sa traim!
Traiasca pitipoancele si dascalii cabotini!Ele cu trup la vedere, iar dascalii, majoritatea, cu magnet la tur si cu ochii numai pe "ce pica si ce curge!"
Doamne, iarta-i pe toti, ca nu stiu ce fac!

Musafir

#3691

2012-06-26 15:44

rusine...

Musafir

#3692 dsa

2012-06-26 15:44

http://www.realitatea.net/petitie-realitatea-net-revizuirea-baremului-la-proba-de-romana_956231_semneaza.html#view

Aici sunt sanse mai mari sa ne auda cineva !
Ei o sa ne ajute. La 4 la conferinta de presa o sa ii duca ministrului teancul de semnaturi !

Musafir

#3693 gfd

2012-06-26 15:44

http://www.realitatea.net/petitie-realitatea-net-revizuirea-baremului-la-proba-de-romana_956231_semneaza.html#view

Aici sunt sanse mai mari sa ne auda cineva !
Ei o sa ne ajute. La 4 la conferinta de presa o sa ii duca ministrului teancul de semnaturi !
Adevarul

#3694 Adevarul

2012-06-26 15:44

Se pare ca cei de pe acest site nu stiu nici in ce clasa sunt( " noi , in clasa a 7-a") Asa ca votati impotriva prostiei , pentru subiectiva! http://www.petitieonline.com/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom a

Musafir

#3695 kjg

2012-06-26 15:44

http://www.realitatea.net/petitie-realitatea-net-revizuirea-baremului-la-proba-de-romana_956231_semneaza.html#view

Aici sunt sanse mai mari sa ne auda cineva !
Ei o sa ne ajute. La 4 la conferinta de presa o sa ii duca ministrului teancul de semnaturi !

Musafir

#3696

2012-06-26 15:44

Elevii trebuie sa sustina examene de verificare a cunostintelor generale NU testarea nervilor (stressului) parintilor!!!
Stefan

#3697 Decizie

2012-06-26 15:44

Ministerul a spus ca va lua o decizie la 16.00.

Musafir

#3698

2012-06-26 15:44

Sunt clasa a VIII-a si eu, si imi dau seama cam cat de imensa este greseala, nu sunt cine stie ce isteata, dar ma descurc, iar la subiectul II la ex. 3 stiu sigur ca era predicativa.... Acuma astept rezultatele, sper sa se revizuiasca baremul de corectare, este un lucru corect pentru toti elevii de clasele aVIII-a..
Conor M.

#3699 PR

2012-06-26 15:44

Faza e ca unii comenteaza ca e SB , ca n-au analizat in viata lor o fraza sau nu au pus mana pe manualul de roamana !:))

Musafir

#3700 Re: Re: Re:

2012-06-26 15:45

#3677: - Re: Re:

Dar poti inversa astfel incat ''dificultatea rasfoirii'' sa fie subiect!!!