Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Demisia premierului Victor Ponta cerută de mediul academic

Anca

#926 Tupeul lui Wictor Pontta

2012-06-25 12:41

Mie mi se pare grav că a Ponta a furat copiind, dar încerc să-l înţeleg deoarece s-a înscris într-o practică generalizată încă la noi în ţară. În subconştientul său limitat şi-a zis că toţi fac la fel, n-o să fie el mai breaz şi să asude făcând o lucrare originală. De asemenea, nici prin gând nu-i trecea lui pe vremea aceea că va ajunge vreodată din rahat, bici (adică, prim ministru) altminteri s-ar fi oprit la timp. Când opinia generală a populaţiei despre plagiat se va schimba, atunci şi tentaţiile de a copia se vor reduce simţitor.
Ceea ce mi se pare şi mai grav decât plagiatul este poziţia lui după ce a fost prins. În loc să plece privirile în pământ şi să-şi ceară iertare, el se cocoşeşte şi sare la bătaie, spunând că alţii sunt de vină pentru defăimarea ţării, pentru că l-au demascat public, în loc să-i cocoloşească matrapazlâcurile. Este aici la acest avorton al doctoranturii în drept un tupeu impardonabil de beizadea comunistă, care îi crede imbecili şi răi pe toţi cei care nu sunt de partea lui.


Musafir

#927

2012-06-25 12:43

Asa sa ne ajute D-zeu!

Musafir

#928

2012-06-25 12:46

Sper ca acest vot sa ajute la destituirea acestui hot.
Anca

#929 Re: privilegiul universitarilor

2012-06-25 12:48

#913: non universitar - privilegiul universitarilor

Cred că n-ai înţeles esenţialul. Petiţia nu este un "privilegiu al universitarilor", deci poate fi semnată de oricine, fie el universitar sau nu. Poartă această denumire deoarece universitarii au iniţiat-o. Probabil însă că pentru cei mai grei de cap trebuia să  li se fi explicat mură-n-gură cum stă treaba asta, ca să nu-şi mai pună întrebări stupide.


Musafir

#930

2012-06-25 12:49

Ponta.....lasa-ne!

Musafir

#931

2012-06-25 12:54

Demisia,dati-va demisia dle. Ponta !!Este scandalos ,rusinos si grav ce se intampla!!In ce lume traim????

Musafir

#932

2012-06-25 12:55


Am fost lector in sistemul de invatamant militar.Desi nu sunt cadru universitar, semnez aceasta petitie - vitala pentru poporul roman - pentruca plagiatul este evident pentru oricine si nu necesita nici o demonstratie stiintifica.Din pacate, la conducerea guvernului roman a ajuns un impostor si escroc.NU INTELEG DE CE NU SE AUTOSESIZEAZA PARCHETUL.Salut Hotararea Universitatii Bucuresti de a cerceta cazul de Plagiat al fostului lor student Victor Ponta.

Musafir

#933

2012-06-25 13:12

Sa fie inlaturati de la putere toti plagiatii, comunistii,coruptii ca Romania sa poata incepe o era nou.

Musafir

#934

2012-06-25 13:26

Primministrul Victor Ponta e o persoana compromisa.
In afara tarii, mai ales la nivel inalt va fi ignorat in cel mai fericit caz.
PSD trebuie sa gaseasca urgent o alta solutie.
Adrian Severin da dovada deasemeni de o nesimtire fara margini.

Musafir

#935

2012-06-25 13:28

Sunt blocata. Nu inteleg cu de este posibil asa ceva...

Musafir

#936

2012-06-25 13:43

Tara aceasta in care dorim sa ramanem si sa traim trebuie sa fie condusa de un guvern in fruntea careia sa fie o persoana impecabila. Numai asa vom mai putea scoate ochii in lume. Este inadmisibil sa suferim toti pentru niste oameni care sunt lipsiti de cinste si de onoare. Demisia!

Musafir

#937

2012-06-25 14:05

Premierul copy-paste.
UN SIMPLU CETATEAN

#938

2012-06-25 14:07

Ma doare sa vad ca ROMANIA nu reuseste sa se ridice!Ma doare sa vad ca in ROMANIA cucereste tot mai mult teren non valoarea,si ca adevarata valoare nu are putere sa inlature nonvaloarea!CAT MAI PUTETI VOI OAMENII DE VALOARE SA INDURATI?DE CE NU RIDICATI VOCEA SI SA PUNETI ROMANIA PE DRUMUL DREPT SI BUN?CAT MAI AVETI DE GAND SA VA FACETI CA NU VEDETI CE SE INTAMPLA?AVEM DOVADA CLARA A VINOVATIEI SI NE FACEM CA NU O VEDEM!!!!!!!!!!!!

Musafir

#939

2012-06-25 14:08

Ar fi o mare rusine nationala daca Dl Victor Ponta nu si-ar da demisia si am fi guvernati in continuare de un guvern condus de un plagiator.
Andronache

#940 Re:

2012-06-25 14:08

#1: -

SA MA CAC PE VOI TOOOOOOOOOOTIIII! FORTA USL! FORTA PONTA! FORTA ILIESCU! SA VA DAM LA MUIE DE PD-LISTII PULII!!! HUAAAAAAAAAAAA!!!! MOARTE LA MARINARU PULII SI SUSTINATORILOR LUI!


Musafir

#941

2012-06-25 14:13

nu adaug

Musafir

#942

2012-06-25 14:14

sa ne lase...n-are pregatire, n-are "stofa", n-are caracter si nici "prezenta" de prim...se vede de departe ca nu va aduce nimic bun pentru Romania...
Victoras

#943 Cititi inainte sa acuzati

2012-06-25 14:14

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-25 14:21



Musafir

#945 Re: Re:

2012-06-25 14:30

#940: Andronache - Re:

acesta este adeptul tipic cocalaro USL-ist...e bine ca au inceput sa-si arate adevarata fata...sper ca in curand sa se autoizoleze in nesimtirea si nemernicia caracteristica

 


Musafir

#946

2012-06-25 14:31

Victor Ponta e o persoana compromisa!
Nu poate reprezenta Romania.
E rusinos. Nu are credibilitate.
Adrian Severin , nu mai e de miscat desi e complet izolat.

Musafir

#947

2012-06-25 14:35

Cat mai repede!

Musafir

#948

2012-06-25 15:03

Personal, ca om care a muncit enorm pentru obţinerea titlului de doctor în filologie, consider că am obligaţia morală de a protesta împotriva oricăror practici neacademice, deoarece ele afectează, din păcate, imaginea tuturor intelectualilor din această ţară, deci implicit pe a mea. Orice formă de însuşire a produsului efortului creator al altei persoane este descalificantă în mediul academic autentic şi trebuie sancţionată prin oprobriul public. Mi-e imposibil să accept scuza domnului prim-ministru, conform căreia dânsul nu a ştiut cum trebuie date corect referinţele biografice, căci corecta lor întrebuinţare este o condiţie obligatorie pentru orice student care aspiră la titlul de licenţiat, în orice domeniu de studiu, darămite pentru aspirantul la titlul de doctor! Chiar şi numai această afirmaţie pune serioase urme de îndoială asupra seriozităţii parcursului său academic. În consecinţă, consider că domnul Victor Ponta nu este demn să mă reprezinte, pe mine sau ţara mea, nici în calitate de prim-ministru, nici în cea de intelectual sau de cadru universitar.
Profund dezamăgită de această situaţie,
Anca Rus, doctor în filologie
Cluj-Napoca

Musafir

#949

2012-06-25 15:53

Trebuie schimbat...este un impostor ca a furat munca altor intelectuali...este un parat....
plagiatoarea

#950

2012-06-25 16:03

stiti voi ca a plagiat!!! Foarte interesant! Nu puteti judeca singuri trebuie sa repetati ca papagalii plagiat, plagiat! Cred ca multi nu cunoasteti termenul dar nu va place de unul sau altul si atunci urlati "Jos X" pentru ca a plagiat. Ce pacat ca voi sunteti veritabili autori ai prostiilor ce le strigati. Nici macar nu sunteti plagiatori. Nu-l agreez pe Ponta dar urasc manipularea si voi sunteti cu cheita toti. Invart unii cheita si voi functionati. Spor in toate si macar mintea de pe urma sa va ajunga si voua.