Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#826

2012-03-15 03:19

Au cursuri-predare in lb.maghiara.Ce mai vor? Ei vor trata doar pacienti maghiari cind vor fi doctori? Acest lucru nu va insemna discriminare?! Va doresc succes!

Musafir

#827

2012-03-15 03:37

sunt interese de politicieni, nu ale minorităţii maghiare, care nu a beneficiat cu nimic din aceste jocuri,în afară de câţiva "repreyentanţi"

Musafir

#828

2012-03-15 03:47

Într-o Europă integrată, segregarea este o prostie iar când segregarea este politică devine şi imorală şi ilegitimă. Apartheidul care prevedea segregarea raselor (locuirea separată)a fost condamnat de istorie.

De neînţeles această mişcare izolaţionistă însă şi mai de neînţeles sunt "guvernanţii" care, pentru a rămâne la putere se maculează într-atât încât să rămână în mentalul colectiv ca Guvernul Şantajat al Marii Trădări Naţionale. Aşteptăm Panouri pe care scrie: "Numai pentru uzul persoanelor de etnie maghiară"

Musafir

#829

2012-03-15 03:57

Zice poetul: "Eu imi apar saracia si nevoile si neamul", Noi ce facem??? Trebuie sa privim la inaintesii nostrii cum si-au sfarsit viata si sa le urmam credinta - asa ne invata Apostolul neamurilor Pavel.
Doamne ajuta si mantuieste-i Doamne pe cei binecredinciosi
pr Prodromos

Musafir

#830

2012-03-15 04:00

Poetul zice: "eu imi apar saracia si nevoile si neamul [...]", noi ce facem??? Trebuie sa privim la inaintasii nostri cum si-au sfarsit viata si sa le urmam credinta - asa ne invata Apostolul neamurilor - Pavel.
Doamne ajuta si mantuieste-i Doamne pe cei binecredinciosi.

pr Prodromos

Musafir

#831

2012-03-15 04:42

Stalin a spus" Nu avem noi atatea topoare cite cozi de topor aveti voi(romani) sa ne dati"

Musafir

#832

2012-03-15 04:47

Respectati Demnitatea Neamului!

Musafir

#833

2012-03-15 04:58

Ma consider unul dintre aceea caruia ii place sa traiasca in democratie fapt pentru care am facut si fac tot ce pot pentru a respecta toate opiniile semenilor mei.A impune insa cuiva,prin constringeri politice, in cazul nostru UMF Tirgu Mures, cum sa-si organizeze activitatea pentru a obtine tu beneficii electorale, in conditiile existentei autonomiei universitare, consider ca este nu numai o sfifare flagranta a regulilor elementare a democratiei dar si o jignire a statului de drept in care ne place sa credem ca traim..

Musafir

#834

2012-03-15 05:04

Locuiesc in America. De maine ma postez si eu in fata la Harvard University si cer invatamant in ungureste, sa vad in cate minute ma ''preiau''niste politisti.
Cer pentru ca li se permite de catre guvernanti !!!!!!!

Musafir

#835

2012-03-15 05:25

daca eu ca pacient merg la un medic care a invatat in limba maghiara, ce fac imi iau translator cu mine; in tara mea???????????????????

Musafir

#836

2012-03-15 05:39

pina la urma cred din ce in ce mai mult ca trebuie sa ne consideram o tara ocupata de straini si sa reactionam ca atare.

Musafir

#837

2012-03-15 06:22

destul cu atitea pretentii pentru cateva capete infierbintate ale capilor din udmr care agita ,incita si promoveaza sparatismul
Daca vor limba maghiara nu au decat sa plece linistiti in ungaria pentru ca fiind tara membra UE poate nu stiu ca se poate circula si fara pasaport
Sa nu ne mai atite ca ne suparam si le facem noi vint peste dunare dincolo de Budapesta si mai atirnam odata opinca de steagul parlamentului unguresc din Budapesta


Musafir

#838

2012-03-15 06:32

CONSTITUTIA ROMANIEI A FOST VOTATA DE POPOR SI NUMAI POPORUL O POATE MODIFICA!

Musafir

#839

2012-03-15 06:34

NU E PROST CINE CERE, PROST E CINE DA!

Musafir

#840

2012-03-15 06:44

M**E LA UNGURI

Musafir

#841

2012-03-15 06:58

Unii intreaba de ce sa NU se infiinteze o linie de invatamant in limba maghiara la UMF Tg.Mures. Eu insa intreb de ce sa se infiinteze ? Mai ales acum, ca de fapt se intentioneaza sa se renunte la sectii in limba romana...V-ati intrebat CE s-ar intampla oare daca la toate facultatile din tara s-ar dori linie de invatamant in limba maghiara? Dar daca toate etniile ar dori cate o linie de invatamant in limba ei la toate facultatile din tara?? Cred ca e momentul sa se faca distinctia intre multiculturalism-ce tine de actiuni specifice Min.Culturii si invatamant-ce tine de Min.Educatiei...!!

Musafir

#842

2012-03-15 07:01

Maghiarii toti, sa mearga in Ungaria si sa ceara orice acolo !
Romani , treziti-va , uniti-va , nu mai fiti dezbinati, caci maghiarii asta asteapta.
In cazul UMF Tg-Mures, toti politicieni romani ai tarii, din aceasta perioada, in care Transilvania se daruieste pe bucati maghiarilor perversi ,vor intra in ISTORIE ca tradatori de neam si tara . Cei care inca mai simt ROMANESTE, folositi toate mijloacele pentru ai impiedica pe perversi si tradatori .
Doamne Ajuta-ne !

Musafir

#843

2012-03-15 07:04

Imbecilii portocalii, fac jocul iredentistilor unguri, pentru ca setea lor de putere, furtul banului public, tradarea si umilirea noastra, sunt mai presus pentru ei decat interesele natiunii romane.

Musafir

#844

2012-03-15 07:06

Inmormantarea Romaniei se face treptat cu pasii mici si metodic si organizat !!! PERICOL MARE !!!
Oare, NOI ))) Bastinasii !!! V-om deveni Vasalii veneticilor in propria tara (casa) ???

TRAIASCA LIMBA ROMANA si ROMANIA MARE si LIBERA  !!!  ROMANIA TE IUBESC   !!!

(semnat : ROMAN basarabean)


Musafir

#845

2012-03-15 07:09

RESPECTATI AUTONOMIA UNIVERSITATII CA SA AVEM GENERATII DE MEDICI DE NADEJDE, VA RUGAM !!

Musafir

#846

2012-03-15 07:21

rusine politicienilor romani tradeaza unitatea pentru putere .ajungi sa ceri dreptate la tine in tara impotriva minoritatii

Musafir

#847

2012-03-15 07:21

Constitutia Romaniei trebuie respectata .
Politicul sa faca doar politica daca poate asa ceva ,daca nu sa invate mai mult .
Nu lasati o facultate pe mana unor nemernici
Este dreptul fiecarui tanar sa studieze nu sa fie obligat de politic care are cu totul alta menire .

Musafir

#848

2012-03-15 07:29

Somnul ratiunii guvernantilor romani, naste monstri etnici!....

Musafir

#849

2012-03-15 07:30

Bătaia lungă a UDMR = Kosovo de România .

Musafir

#850

2012-03-15 07:31

Sper sa tina cineva cont de asta !