Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#4451 Re: Re:

2012-03-22 07:46

#4425: - Re:

Nu, pentru pretentiile nejustificate ale unei minoritati obraznice. In conditiile in care tara asta s-a ridicat prin eforturile unor mari eroi, in conditiile in care tara are nevoie de fiecare banut, veniti cu pretentii-abuzuri dovedind o data in plus ce "eforturi" depuneti pentru dezvoltarea statului roman. In statul roman, limba oficiala este romana, iar medicii indiferent de nationalitate trebuie sa poata deservi intreaga populatie, nu numai pe etnicii maghiari. Nu, separarii pe criterii etnice! Sa va fie rusine comunitate maghiara de toata jena! Rusine profunda! Sunteti totali inutili statului roman si ati dovedit-o a mia oara! Sa faceti asa ceva in conditii de criza economica, cand numai de facultate in limba maghiara are nevoie tara asta, este ca si cand ne-ati cere, precum Udrea, construirea de bazine de inot in sate fara canalizare. Rusine PDL si, mai ales, UDMR, vanzatori si tradatori de tara.


Musafir

#4452 Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 07:50

#4432: - Re: Re: Re:

nici nu e cazul, limba romana este limba oficiala a statului roman! Nu stiti decat sa jigniti si sa faceti presiuni asupra majoritarilor care v-au suportat cu toleranta de prea mult timp. Asta este nivelul vostru de educatie!


Musafir

#4453 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 07:54

#4430: - Re: Re: Re: Re: Re:

sovinismul vostru arata ca nu vreti sa dedicati meseria voastra statului roman si populatiei, indiferent de etnie. Exista deja de f mult timp predare in limba maghiara, voi vreti separare totala, ignorarea completa a limbii romane,  fonduri care, desi sunt putine, sa se dea din alta parte pentru chestii absolut inutile. Pe seama cui???


Musafir

#4454 Re: Re: Re: Re:

2012-03-22 07:57

#4434: - Re: Re: Re:

se vede ca nu v-am dat autonomie culturala dupa cat de rau scrii in limba romana! Rusine voua ca nu cunoasteti limba romana si vreti sa fiti medici pentru cine, oare???


Musafir

#4455 Re: Re:

2012-03-22 08:02

#4380: - Re:

unde in lume exista facultate in limba minoritatilor ca sa aveeti tupeul sa cereti asta??!!


Musafir

#4456 Re: Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

2012-03-22 08:11

#4449: - Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

Nu cred ca va preocupa pe voi salile de sport,volei..etc, cu siguranta nu au fost facute din fondul studentilor maghiari. In cel priveste pe BenedeK..? va mai amintiti cand a fost oprit de Politia Rutiera in Tg. Mures ce scandal a facut. Daca el nu respecta legile statului ce discutam? Bine ca comenteaza de altii. Nu au patit nimic nici-o data,  oare de ce? din discriminare, dare de mita? relatii personale? . Parerea mea este ca majoritatea maghiarilor care sunt in UMF nu au ce comenta, au primit mult mai mult decat merita. Sa o lasam asa cum este, sa nu intram in dedesupturi mult mai serioase. Am facut si eu facultatea la TG. Mures si cunosc destul de bine problemele voastre, stiu foarte bine ce destepti erau ungurii vostrii, in anul meu nu au avut restante nici unul, ca sa nu mai vorbim de repetarea anului sau exmatriculare. Erai intrat la sectia maghiara, erai deja doctor. Au fost si colegi seriosi maghiari, foarte buni, de ce nu au fost opriti de sectia maghiara sa-i promoveze?; ca nu au suficienti profesori cine-i de vina? Benedek, Brrasai, Yung, Gabos, Nagy O etc, poate frica de concurenta serioasa si din partea ungurilor si a romanilor nu ia lasat. Acum ca va indeamna sa invatati totul in limba maghiara ca o sa aveti locuri separate la terminarea acultatii? NEVER!! VOR TOT PENTRU EI SI COPIII LOR, NEPOTII LOR, dar si aceea nu care sunt foarte isteti. Cu ceilalti ce se intampla ? , In secuime sunt ceva locuri , dar nu foarte multe, voi ceilalti ce faceti? In Ungaria o sa fiti discriminati incomparabil mai mult si cred ca este foarte dureros, ca te discrimineaza romanul este cum este, dar cand te discrimineaza fratele tau este dureros. Parerea mea este sa nu le faceti jocul celor ca Benedek, Brrassai, Szabo B, etc ei sa spuna ce vor de fapt, ca nu cred ca nu sunt doctori maghiari mult mai capabili ca oricare dintre ei in Romania, dar asta este.. au prins la ciolan mai dai jos. Bafta colegi maghiari in lupta cu fratii vostrii.


Musafir

#4457

2012-03-22 08:15

Cred ca problema UMF TG.MURES este mai mult o problema electorala a UDMR si de cistigarea unor functii pentru profesorii maghiari

Musafir

#4458 Re: Re: Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

2012-03-22 08:24

#4456: - Re: Re: Ce se întâmplă la UMF e dezgustător, o manipulare grosolană

e o mare nedreptate ce se face romanilor si este bine, ca si noi din afara UMF, putem afla ce se intampla cu romanii de acolo. Multumim si suntem solidari cu petitia. Tot corpul profesoral din tara ar trebui sa ia atitudine! Sa fim uniti!


Musafir

#4459

2012-03-22 08:26

Trebuie opriti acum cat se mai poate.

Musafir

#4460 Re:

2012-03-22 08:37

#4436: -

responsabilitatea pentru actuala situatie o poarta guvernul, PDL-ul cu UDMR-ul. Cu ocazia asta ati pierdut orice credit morala, iar la alegeri veti culege roadele, daca nu le veti fura (ceea ce nu ar fi exclus). Rusine!


Musafir

#4461

2012-03-22 08:40

Mi se pare ca traim intr-o tara unde nimic nu se mai respecta. Cand polititcul este la nivelul actual ( cu interlopi in parlament, cu asocieri cu clanuri interlope)..... nici nu poate fi vorba de a se mai respecta ceva in tara asta. Unora le acorda privilegii in timp ce cetatenilor proprii li se incalca in mod flagrant drepturile RUSINE POLITICIENILOR HOTI

Musafir

#4462

2012-03-22 08:41

rectorul UMF Tg. Mures a fost demis. Iata unde s-a ajuns cu mizeria UDMR. Dragi romani, va rog sa cititi punctul de vedere a rectorului UMF, un mare patriot roman.
http://www.umftgm.ro/fileadmin/consultare_publica/Motivatie_Audiere_Publica_UMF.pdf


Musafir

#4463

2012-03-22 08:42

Limba oficiala de predare in scoli ar trebui sa fie limba romana.

Musafir

#4464

2012-03-22 08:43

Si condica de activitati este scrisa in limba maghiara, in invatamant, ce mai vor???

Musafir

#4465

2012-03-22 08:44

In invatamant si condica de actitati la clasa este scrisa in limba maghiara, ce mai vor???

Musafir

#4466 Re:

2012-03-22 08:45

#4436: -

tradatorilor, va deranjeaza ca s-au pus peste 25000 de semnaturi pe care cu buna stiinta le ignorati. Rusine sa va fie! Gargara, autonomia universitara, gargara despre proiectul supus dezbaterii publice. Cum ati luat in seama cele peste 25000 de semnaturi??? Ordinarilor! Eroii nostri si-au dat viata pentru ca noi sa traim liberi aici si voi ne luati totul, salarii, pensii, sanatate, viata, demnitatea de a fi romani. RUSINE! Ar trebui demonstrat pe strai sa terminam odata cu mizeria asta de guvernare impotriva romanilor. RUSINE!


Musafir

#4467

2012-03-22 08:45

Toata aceasta tevatura pentru cativa profesori maghiari care vor functii administrative rector, prorector etc. sa le fie rusine.

Musafir

#4468

2012-03-22 08:48

din pacate mizeria noastra de politica a ajuns sa demita rectorul UMF, netinandu-se cont de suportul nostru. MIZERIE! "Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului a emis ordinul nr. 3575/21.03.2012 prin care constată încetarea mandatului de rector al d-lui prof. dr. Constantin Copotoiu și, în vederea asigurării conducerii operative a Universității, îl numește pe d-l prof. dr. Leonard Azamfirei ca ordonator de credite la Universitatea de Medicină și Farmacie Tîrgu Mureș"
Se alege praful de tara noastra din cauza unor politicieni mici de caracter si vanduti!JOS UDMR SI PDL!

Musafir

#4469

2012-03-22 08:50

sa va fie rusine

Musafir

#4470

2012-03-22 08:54

va rog, dati mai departe aceasta petitie. Veniti in Pta Universitatii cat mai multi, am vazut in statistici, ca cei mai multi sunt din Bucuresti.Nu trebuie sa ne lasam! Vom continua cu petitia!

Musafir

#4471 Re: UMF Târgu Mureş, între ilegalitate şi multiculturalitate

2012-03-22 08:59

#4435: - UMF Târgu Mureş, între ilegalitate şi multiculturalitate

va intereseaza sa defaimati medicii romani si sa luati Ardealul, nu mai faceti gargara aiurea. Nu va mai ascundeti dupa vorbe goale: legi, drepturi. Voi nu sunteti in stare sa respectati majoritatea romana si nu stiti decat sa "puneti piciorul pe grumazul romanilor", conform spuselor maghiarilor de teama voastra care nu mai au nevoie sa se jeneze sau sa se ascunda in cuvinte pretioase ca voi. Rusine sa va fie!


Musafir

#4472 Re: Re:

2012-03-22 09:02

#4443: - Re:

Unde in Europa sau America sunt universitati in limbile minoritatilor. In Ungaria exista invatamant in limba romana numai pana la clasa primara. Numai prostii sustineti voi, nerusinatilor, care nici macar limba romana, limba oficiala in stat nu o cunoasteti. Unde sunt autoritatile romane??!!! Asta nu se vede???


Musafir

#4473 Re: Re:

2012-03-22 09:04

#4444: - Re:

numai in capul vostru sovin exista separari si segregari, in lumea civilizata, nu.


Musafir

#4474

2012-03-22 09:05

CRED CU TARIE CA AJUNGE CU PUPATUL IN C.. A MINORITATILOR.DIN PACATE DA DEPENDENTA.

Musafir

#4475

2012-03-22 09:05

ANULAREA PROIECTULUI HG PRIVIND SEPARAREA PE CRITERII ETNICE LA UMF TARGU-MURES