Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#3976

2012-03-20 18:28

Infiintarea unei universitati strict cu limba de predare : maghiara face parte din planul A.V.O. sprijinit de serviciile speciale austriece, plan ce urmareste constituirea unei zone de influenta politica si economica pe teritoriile vechii Austro-Ungariei, plan ce actuala conducere a Romaniei nu l-a contracarat niciodata, din contra sustinandu-l tacit


Musafir

#3977

2012-03-20 18:30

oare dc in usa,gb,franta,germania,danemarca,spania,italia nu sunt facultati se invata doar in limba tarii respective?

Musafir

#3978

2012-03-20 18:32

Nu am auzit de sectie si nici de linie in limba maghiara la Universitatea Yale si nici la Harvard. Avand in vedere marimea diasporei maghiare din SUA cred ca ungurii din intreaga lume ar fi trebuit sa inceapa de acolo. Nu am auzit de sectie in castellano la aceste universitati desi emigrantii de origine hispanica sunt foarte numerosi si se apropie de jumatate din populatia SUA.Ma intreb chiar: oare americanii ar fi dispusi sa faca finantare de stat pentru a scoate absolventi de universitati cu predare in spaniola care apoi sa lucreze in Venezuela sau Cuba?
tina

#3979 Desteapta-te, ROMANE!

2012-03-20 18:38

Unde-i unul nu-i putere,unde-s multi,puterea creste!

Musafir

#3980

2012-03-20 18:41

RUSINE,RUSINE,RUSINE!!! PDL+UNPR

Musafir

#3981

2012-03-20 18:46

In nicio tara din lume nu se invata in limba minoritatilor meseria de medic !

Musafir

#3982

2012-03-20 18:48

Limba romana este o limba f.frumoasape care trebue obligat sa fie invatata si de maghiari care traesc in ROMANIA.
Daniel

#3983 Re: Re: Re: Re: Schengen si nu numai ...

2012-03-20 18:59

#3962: - Re: Re: Re: Schengen si nu numai ... 

 Ati fost la Budapesta, sau macar la Szeged !? Mai scoateti putin capul din fundul curtii si priviti peste gard, ca aveti ce invata, parerea mea!


Musafir

#3984

2012-03-20 18:59

Normal este ca intr-un stat de drept, limba oficiala a romaniei sa fie limba romana. Parca asa spune constitutia. O alta problema este cum poate ministerul educatiei si invatamantului sa acrediteze o universitate in alta limba decat cea romana si cum pot da examenele finale: licenta, masterat, doctorat date in limba maghiara cand Universitatile din Romania se subordoneaza legilor romane? Cum poate fi evaluata o lucrare de diploma, teza de doctorat intr-o alta limba, cand comisia profesorala este romana?

Musafir

#3985

2012-03-20 19:07

romanii nu trebuie sa fie discriminati

Musafir

#3986

2012-03-20 19:08

Pe cand si Cartile Funciare in Limba Maghiara ???

Musafir

#3987

2012-03-20 19:15

M-am nascut, am crescut si traiesc intre maghiari.Raman deschis dialogului interetnic bazat pe respect reciproc.Resping exagerarile si abuzurile care pot dauna climatului de buna intelegere romano-maghiar.

Musafir

#3988

2012-03-20 19:15

Suntem in Romania si vreau, oriunde merg in ,,TARA MEA",sa pot sa ma inteleg cu orice cetatean al tarii!

Musafir

#3989 Re:

2012-03-20 19:22

#3975: -

"Respectati Legea Inavatamintului si autonomia universitara la UMF Tg-Mures. Nu separatism pe criterii etnice...."

 

Petiţia pentru respectarea Legii Învăţământului se găseşte AICI.

Ai semnat o petiţie diferită: asta e pentru nerespectarea legilor şi drepturilor constituţionale.


Musafir

#3990 Re:

2012-03-20 19:30

#3988: -

Da, suntem în România, noi, maghiarii suntem cetăţeni români. Şi vreau să fie măcar un singur loc în ŢARA MEA unde putem învăţa în limba maternă (din cele 11 universităţi de medicină).


Musafir

#3991

2012-03-20 19:36

Respectati autonomia universitara la UMF Tg.Mures

Musafir

#3992 Re:

2012-03-20 19:37

#3987: -

"Resping exagerarile si abuzurile care pot dauna climatului de buna intelegere romano-maghiar."

Atunci respinge exagerările şi abuzurile de la UMF, unde în loc de învăţământ în limba maternă (drept constituţional!) există doar învăţământ mixt pt. minoritari, unde 70% dintre profesori sunt români şi doar 30% maghiari, unde nu se respectă Legea Educaţiei Naţionale şi drepturile constituţionale.


Musafir

#3993 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 19:41

#3971: User - Re: Re: Re:  

 

Draga era schizofrenica, n-ai auzit? Sau voi  nu aveti bolnavi schizofrenici, numai sinucigasi?


Musafir

#3994

2012-03-20 19:44

ceace vor sa faca guvernantii nostri (romani si unguri) in legatura cu ufm tg. mures, este cea mai mare bataie de joc la adresa noastra.sa le fie rusine!

Musafir

#3995 Re:

2012-03-20 19:49

#3972: -

"Bunicul meu si-a dat un picior si-o mana pentru ca eu sa pot sa spun ca sufletul meu e de "DAC LIBER" sa pot vorbi limba daco-romana si sa ma inchin unui Dumnezeu ortodox!"

 

De aceea aţi umilit, aţi discriminat şi le-aţi chinuit chiar şi pe propriile voastre fraţi greco-catolici?

Xenofobia voastră câteodată e atât de mare că nu suportaţi nici chiar românii de altă religie sau opinie. Cum să aşteptăm să toleraţi ca maghiarii să fiu mai puţin discriminaţi...

 

 


Musafir

#3996 Re:

2012-03-20 19:51

#3981: -

Greşit: În multe ţări se învaţă. Am şi scris mai sus multe exemple.


Musafir

#3997

2012-03-20 19:56

obtinerea de foloase necuvenite , contrare intereselor majoritatii, prin SANTAJ GUVERNAMENTAL !! AS MAI COMPLETA CU:-1) DESFIINTAREA SI INTERZICEREA PARTICIPARII ORGANIZATIILOR , UNIUNILOR ETC , PE CRITERII ETNICE -2 ) RETRAGEREA CETATENIEI ROMANE SI EXPULZAREA CELOR CE DAU DOVADA DE SOVINISM IMPOTRIVA STATULUI ROMAN SI A CELOR CE ADUC INJURII SIMBOLURILOR NATIONALE !!!!

Musafir

#3998

2012-03-20 19:57

M-as bucura nespus de mult, daca s-ar mai potoli odata, si maghiarii astia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#3999

2012-03-20 19:59

Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures,LIMBA ROMANA,ATAT

Musafir

#4000 Re:

2012-03-20 20:04

#33: Musafir -

Din fericire Ardealul (Transilvania nu include si Crisana) nu apartine Ungariei... Dar cand ungurii au fost la putere in Ardeal au dorit sa le stearga identitatea romanilor schimband-le fortat numele cu altele unguresti si au comis tot felul de atrocitati, nu exagerez absolut deloc, despre care nimeni nu vorbeste! Daca ar fi fost invers, noi, romanii am fi fost discriminati si cu siguranta obligati sa vorbim doar ungureste si nu ar exista nici macar scoli generale cu predare in limba romana... Poporul roman nu a maninfestat niciodata un patriotism dus la extrem asa cum ungurii au dovedit, vezi cazul de anul trecut cand un magiar a dat foc 'papusii' care il reprezenta pe Cuza(si nu numai), iar daca sunt intrebati de ce nu merg in Ungaria daca le merge chiar atat de rau aici si sunt atat de discriminati, raspund ca asta e tara lor ca sunt romani, atunci sunt romani, nu?... Nu spune nimeni sa nu fii mandru de originile tale, sunt la fel de mandra ca sunt romanca si aici si in orice alta tare din lume, dar asta nu inseamna ca doresc sa invat in limba mea daca merg intr-o tara in care limba mea materna nu este una OFICIALA si nici nu as avea pretentia sa fie. Dar nimeni nu vorbeste de faptul ca unii dintre romanii am fost discriminati chiar de unii dintre unguri, ei fiind o minoritate in aceasta tara. Chiar eu am fost discriminata si nu o data; din punctul meu de vedere ei sunt mai sovini decat ne acuza pe noi ca am fi... Ca sa nu mai vorbim de faptul ca in niciun stat european, de fapt niciunde in lume, minoritatile nu au reprezentanti in guvern, oricum este o ilegalitate ce se intampla in Romania!

Dar daca Ardealul ar fi apartinut Ungariei noi ca romani am fi vrut autonomie pentru ca suntem MAJORITARI! Dar din fericire Ardealul face parte din ROMANIA!

Subliniez ca nu am nimic cu minoritatea maghiara, traiesc printre maghiari si am prieteni maghiari, dar asta nu insemna ca trebuie sa trec cu vederea anumite lucruri (de exemplu ca exista romani de origine maghiara nascuti si crescuti in Romania, cetateni ai acestei tari care nu stiu sa vorbeasca deloc limba romana, mi se pare inacceptabil!...nici nu mai are rost sa vorbesc depre cei care refuza sa vorbeasca limba romana)si faptul ca mereu se vorbeste de discriminarea maghiarilor din Romania si niciodata invers.

Cu toate acestea, problema cea mai grava in cazul de fata este nerespectarea autonomiei universitare la UMF Tg-Mures! Nu e vorba despre autonomia maghiara. Sper ca interesele politice sa nu afecteze activitatea acestei universitati!