Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#3176

2012-03-19 00:16

Multumesc pentru tot !

Musafir

#3177

2012-03-19 00:27

UDMR-ISTI, T O T U S I TRAITI IN ROMANIA,VA HRANITI, LA PROPRIU SI LA FIGURAT DIN ROMANIA, LIMBA OFICIALA ESTE ROMANA. IN CASELE VOASTRE, IN RELATIILE DINTRE VOI, UNGURI, PUTETI VORBI UNGURESTE LINISTITI.
S A S I I, CIVILIZATI, NICIODATA NU AU CERUT CATE CERETI VOI.
VOI, UDMR. VRETI SA FITI STAPANI DACA SE POATE CHIAR SI PE TOATA ROMANIA. VRETI. NU AVETI SCRUPULE. UITATI CA SUNTETI PLATITI SA TRAITI BINE SI SA FURATI CAT SE POATE, DIN BANII TUTUTOT ROMANINOR.

Musafir

#3178

2012-03-19 00:29

Sa fie dreptate!

Musafir

#3179

2012-03-19 00:34

Avem timp destul sa oprim continuarea agresiunii psihice la care suntem supusi de maghiari, doar nu suntem tampiti sa asistam neputinciosi si la asa ceva! Eu presimt ca nu vor merge mai departe, totusi!

Musafir

#3180

2012-03-19 00:36

UDMR intinde cam mult coarda si trebuie sa se rupa intr-o zi.

Musafir

#3181

2012-03-19 00:43

Sa se respecte Recomandarea europeana legata de educatia grupurilor etnice ale statelor si autonomia universitara a UMF Tg.Mures

Musafir

#3182

2012-03-19 00:44

Mi se pare o exagerare cererea unor politicieni de a se infiinta o linie separata de studiu doar in limba maghiara in cadrul UMF Targu-Mures. Cred ca ea ar putea concura doar cu pretentia ca in locurile unde se invata in romaneste sa nu aiba acces cetatenii de etnie maghiara. Doua aberatii. Nu cred ca este asa cum a spus dl. Frunda, ca asta ar stabili egalitatea in drepturi intre studentii romani si unguri din UMF Tg-Mures. Cred ca este doar o incarcare mascata de segregare. Pana la urma nu sunt nici 100 de ani de la Marea Unire, nu?

Musafir

#3183 Re: Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

2012-03-19 00:54

#245: - Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

Ai dat si tu copy-paste din Monitorul Oficial si ce ti-ai zis, hai sa ii luminez eu pe prostii aia care nu cunosc legea...ha ha.Tin sa te anunt ,ca aceasta lege inventata de niste baieti smecheri ,una care este in contradictie cu Constitutia Romaniei,ar trebui abrogata de urgenta.


Musafir

#3184

2012-03-19 00:56

Daca vor sa invete in maghiara sa mearga in Ungaria.

Musafir

#3185

2012-03-19 01:00

Juramântul Hipocratic ne interzice, noua medicilor, orisice forma de discriminare: rasiala, religioasa, etnica, sociala, etc. Inchipuiti-va ca facultatea de medicina din Strasbourg s-ar face in germana! Cum ar reusi medicul vorbitor de germana sa trateze poulatia franceza sau cum ar putea studentul ne-vorbitor de germana sa urmeze cursurile? Ruptura fata de limba nationala nu poate duce decât la o forma de ghetou: procedura confiscatorie pentru unii si de izolare etnica pentru altii. Sa nu uitam ca drumul spre iad este pavat de bune intentii.

Musafir

#3186 Re: Re: Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

2012-03-19 01:06

#3183: - Re: Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

Constitutia spune ca tara se numeste Romania, iar limba care se vorbeste este limba romana; cei care nu cunosc limba sunt sfatuiti ori sa invete limba romana, ori sa invete limba romana: facultatea lor particulara din Cluj are profesori care predau in limba romana, si e facultate de limba maghiara, cum se face ca au deja o facultate autorizata? De ce nu le ajunge? Sunt de acord sa existe o sectie sau o linie in limba lor, cum zic ei, dar nu o serie, ce inseamna de fapt asta? Inca un pas in telul lor de la Horty incoace, uciderea UMF Targu Mures! De ce nu se face la UMF Bucuresti facultate in limba maghiara ca e tot in Romania! De ce la Targu Mures, care este miza?


Musafir

#3187

2012-03-19 01:24

INAFARA ABUZULUI CLASEI POLITICE, DE A SE IMPLICA SI DE A DISTORSIONA AUTONOMIA UNIVERSITARA, SE FACE SI UN "TARG" UMILITOR CU UNGARIA! NOI SUNTEM IN PIATA UNIVERSITATII DIN BUCURESTI SI VOM IMPIEDICA ACEST ACT DE TRADARE A GUVERNULUI ROMANIEI FATA DE POPORUL SI TARA NOASTRA.

Musafir

#3188

2012-03-19 01:24

sanatatea fizica si confortul psihic pot echilibra Romania,printr-un efort financiar sustinut!

Musafir

#3189

2012-03-19 01:29

sunt impotriva separarii pe criterii etnice!

Musafir

#3190

2012-03-19 01:31

Am fost cu multi ani in urma in tari ale Europei si Americii dar,in nici una o minoritate nu punea problema sa nu cunoasca limba tarii in care traieste.Ma intreb in ce institute vor profesa.Va trebui in viitor sa le construim si aceste unitati in care evident rominii nu vor avea acces decit daca invata limba maghiara.Probabil ca vor sa izgoneasca populatia romina din Ardeal.Si asa rominii in multe orase din Ardeal sint marginalizati si nu pot sa-si gaseasca un loc de munca.

Musafir

#3191

2012-03-19 01:33

Ma bucur ca am gasit-o

Musafir

#3192 Re:

2012-03-19 01:33


Musafir

#3193

2012-03-19 01:38

Respectati Constitutia acestei Tari si Autonomia Universitara la UMF Tg. Mures !

Musafir

#3194

2012-03-19 01:58

Apartheid universitar? Cu aprobarea guvernului roman? De ce?

Musafir

#3195

2012-03-19 02:00

Vinovat este Partidul Liberal si ...incapatinarea lui Crin Antonescu! Daca acesta se unea cu PDL si nu cu PSD-FSN(Iliescu!), mare rusine istorica, UDMR-ul ar fi ajuns ca partidul lui Becali sau ca al lui Vadim, adica inexistente! UDMR nu ar fi ajuns la putere, sa faca tot felul de "trocuri" politice(cind cu PSD, cind cu PDL) in avantajul lor, dar de distrugrere a Romaniei! Crin Antonescu-istoria te va condamna aspru, iar predecesorii tai liberali se intorc in mormintele lor pentru netrebniciile dovedite la conducrerea Partidului Liberal!Citeste istoria si cea a Partidului Liberal si vei vedea cit de departe esti fata de idealurile acestui partid!Cere-te afara Crin! Nu mai murdari istoria in continuare!

Musafir

#3196 Re: Re: Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

2012-03-19 02:11

#3183: - Re: Toti cei care semneaza, semneaza aiurea

Da deci orice lege care nu-mi convine, trebuie abrogata...

 

Asta este purul adevar si incontestabil, daca este vorba de unguri, daca ei cer, indiferent daca e lege sau nu (daca nu e lege de aia, daca exista lege trebuie abrogata) nu le dam nimic.

Abordare tipica nationalista, sudista, nicidecum europeana


Musafir

#3197 Re:

2012-03-19 02:13

#3194: -

Macar stii ce inseamna cuvantul apartheid ? Probabil nici nu stii.


Musafir

#3198 Re:

2012-03-19 02:15

#3177: -

Ar trebui sa-ti multumesc ca tu majoritarul imi dai dreptul sa pot vorbi linistit acasa in limba mea materna ?


Musafir

#3199

2012-03-19 02:23

Nu sunt de acord cu separarea invatamantului pe criterii etnice si vreau respectarea Constitutiei si a Legii Invatamantului.

Musafir

#3200 Re:

2012-03-19 02:24

#3177: -

Nu trăim aici ca nişte musafiri, domnule, ci FACEM PARTE din această ţară, ca orice alt cetăţean. Ne hrănim din România şi România se hrăneşte din noi. Suntem cetăţeni români, avem acelaşi obligaţii ca şi majoritarii, plătim acelaşi taxe şi impozite - şi ca urmare trebuie să avem drepturi EGALE, inclusiv cele lingvistice (garantate şi de CONSTITUŢIE).