Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#3001

2012-03-18 18:46

De data asta chiar ca ajunge!
Sa vad si eu universitate in limba chineza la americani,
in limba ari asta de secole!

Musafir

#3002

2012-03-18 18:48

Prosti sunteti voi, nu noi.

Musafir

#3003

2012-03-18 18:49

Stimati doctori si studenti maghiari, nimeni nu are nimic cu etnia d-stra, ceea ce se pare ca nu e valabil si invers!
Am citit multe comentarii care spun ca si maghiarii platesc taxe si impozite si pentru acest lucru au drept la studiu in limba materna! E perfect normal! CCea ce se uita insa in acest caz este ca pentru plata impozitelor si taxelor, statul reintoarce anumite servicii pentru a servi Romaniei, nu altor state! Maghiarii trebuie pregatiti pentru piata muncii din Romania!
Am vazut alte comentarii care spuneau ca de ce la Arte s-a putut, iar la Medicina nu?! Pentru ca oricine poate picta sau canta in orice limba!
In privinta teatrului deja apare separarea: este teatru pentru maghiari si teatru pentru romani! Fiecare alege unde doreste sa mearga.
Medicina este o meserie aparte, care priveste lucrul cu oamenii! Aici traim in Romania si nu e posibil ca in spitalele romanesti sa se angajeze persoane care nu stiu limba! Ce vom face, aducem translator la doctor?Nu, se va ajunge la o alta separare, triere in spital: tu la maghiari, tu la romani!

Este uimitor si pune foarte multe intrebari de ce maghiarii nu doresc insusirea limbii romane si integrarea in tara in care locuiesc!

Prin tot acest separartism se formeaza doua lumi paralele care traiesc in acelasi teritoriu, doua lumi total diferite care nu interactioneaza una cu cealalta! Asta doriti?  Formati limitele in toate planurile: aici romani, aici maghiari! Nu inteleg de ce va deranjeaza atat de mult! Daca unii dintre maghiari refuza sa se integreze in statul roman sunt liberi sa plece, nimeni nu-i tine cu forta impotriva dorintei lor,  dar trebuie sa intelegeti ca aici este Romania iar puntea de legatura dintre doua etnii este limba oficiala a statului pe care va straduiti prin orice mijloace sa o ocoliti!

 

 


Musafir

#3004

2012-03-18 18:49

In mod normal toti politicienii actuali trebuiesc pusi la zid .Lipsa lor de demnitate nu are nici oscuza in fata poporului si dezastrul este evident cand oameni fara nici cea mai elementara notiune de aritmetica pot ajunge sa discute(mai rau ca ajung sa aiba si putere de decizie)....ceea ce pregatirea lor nu le permite sa priceapa.

Musafir

#3005

2012-03-18 18:54

Nu.
Astazi putem sa ne plimbam liberi prin Europa.Vreti invatamant in limba maghiara ???Mergrti studiati in UNGARIA.Fiti medici buni si apoi plimbati-va ,gasiti-va loc de munca in ce tara doriti.Daca va fi Germania..ma indoiesc ca veti vorbi cu pacientul dumneavoastra in limba maghiara,daca va fi Franta???Elvetia???Italia??? Daca va fi Romania........cum o sa ma inteleg eu cu dumneavoastra???eu nu cunosc limba maghiarasi nici nu mai am timp sa o invat.

Musafir

#3006

2012-03-18 18:55

Nu trebuie sa cedam presiunilor.Suntem in Romania si toti trebuie sa comunicam in limba ofociala l.romana Cui nu-i convine sa plece,libera circulatie este garantata.Rusine politicienilor tradatori.Safie convinsi ca vor plati ptr.aceste tradari.

Musafir

#3007

2012-03-18 18:55

Nu e normal sa inveti intr-o limba si apoi sa profesezi intr-o alta limba.

Musafir

#3008

2012-03-18 18:56

Nu sunt xenofoba dar nu va dauna nimanui autonomia universitara la UMF Tg-Mures.

Musafir

#3009

2012-03-18 18:56

ungurii sa plece in tara lor si sa emita acolo tot felul de pretentii!!!!!!!!!!!!

Musafir

#3010

2012-03-18 18:59

LIMBA OFICIALĂ POTRIVIT CONSTITUȚIEI ESTE LIMBA ROMÂNĂ. CEI CARE NU DORESC SĂ VORBEASCĂ LIMBA ROMÂNĂ, FIIND PREGĂTIȚI DE STATUL ROMÂN, SUNT LIBERI SĂ PLECE ÎN UNGARIA ȘI SĂ RĂMÂNĂ DEFINITIV ACOLO.

Musafir

#3011

2012-03-18 19:03

Prin santaj vor sa ii elimine incet-incet pe romanii din judetele Harghita, Covasna si Mures.La fel au facut cu locurile speciale pt. maghiari la Academia de Politie, au facut 2 sesiuni de examene in acelasi an(lucru nemaintalnit pana acum) si desi nu a luat nimeni examenul, i-au declarat admisi desi aveau note de 3 si 4 la examenul la limba romana!Cine a mai vazut asa ceva?! Sa vina Vlad Tepes, sa faca el dreptate!

Musafir

#3012

2012-03-18 19:05

Am fost studenta la Tg Mures in anii comunismului si pot intelege cu adevarat ce ar insemna acum separarea etnica.

Musafir

#3013

2012-03-18 19:05

Opriti-va sa mai stricati ce e bun, murdarind cu interesul personal de lideri corupti, pusi in pericol de o concurenta nou venita ... voua UDMR ului va e frica sa nu pierdeti cascavalul din cioc, uitind ca festila voastra a fost onoarea si promisiunea tinuta... Ce e si mai grav e ati fost lasati sa va faceti voi politica voasta segregationista si antiromaneasca tot timpul, ca si cind traiati in alta tara si nu in ROMANIA! oare cit mai credeti voi ca prostiti pooprul si de origine maghiara si romana?
Eu sper sa fiti pe ultimii metri in fruntea unei tari care v-a primit si dat ce nu a dat romanilor!

Musafir

#3014 Re:

2012-03-18 19:06

#3003: -

Voi chiar credeti ca un tanar care a facut 12 ani de scoala, a dat bacalaureatul, a intrat la medicina, unde a invatat 6 ani (toate in Romania) nu va reusi sa comunice cu bolnavii sai de nationalitate romana?

Acel tanar doctor de minim 24 de ani este un intelectual, care vorbescte cel putin 3 limbi, nu un neica-nimeni de pe strada!

Facultatea in limba maghiara (materna) vine in ajutorul ecelui student sa aprofundeze mai bine materia, din care fapt vor profita toti bolnavii care vor ajunge pe mana lui/ei.

 


Musafir

#3015

2012-03-18 19:07

Educatia,sanatatea si religia sunt fara culoare politica,asa ca autonomia UMF Tg.Mures trebuie respectata precum autonomia unitatii statului roman

Musafir

#3016 Re:

2012-03-18 19:08

#3003: -  

 AI dreptate!Eu locuiesc in Miercurea-Ciuc si vad cel mai bine ce se intampla: vor sa elimine romanii si limba romana din aceste locuri iar cei de la centru nu i-au nici o atitudine!


Musafir

#3017

2012-03-18 19:09

Nu sunt de acord cu magiarizarea UMF, pe banii statului.Sa-si faca facultate particulara

Musafir

#3018

2012-03-18 19:10

Domnilor,
Nici o tara normala din lume nu plateste din banii contribuabililor universitati in limbile etniilor. In toate universitatile de stat limba de predare este limba oficiala a tarii respective.
O universitate este "multiculturala" prin insasi menirea ei, prin sectiile pe care le are sau prin studentii care invata in ea. Desigur pot exista Sectii in diverse limbi: Engleza, Franceza, Germana, Rusa, Spaniola, Araba, Hindi,Punjabi, Chineza,Japoneza, etc.in cadrul facultatilor de filologie.
A pregati in limba maghiara medici, asistenti sau moase intr-o universitate de stat romaneasca mi se pare o aberatie fara precedent.
Multiculturalismul se castiga prin traditia unei universitati in a pregati oameni valorosi, in a oferi programe de studiu viabile, competitive, recunoscute international. In a pregati studentii astfel incat sa le asigure succes in competitia pentru un job oriunde in lume. Oxford, Cambridge, Harvard, Duke, Sorbona, Uppsala, MIT, Waterloo, etc. sunt universitati recunoscute in lume prin multiculturalismul lor, nu in ce priveste limba de predare, care este limba oficiala a tarii respective ci prin capacitatea lor de a atrage studentii din toata lumea.
Multiculturalismul gresit inteles de dl. A. Marga si aplicat in trista premiera la Cluj nu a dus la nici un succes in UBB, dimpotriva a dus la secesiunea totala pe criterii etnice, a contribuit la scoaterea pe banda a unor "semidocti", si iata, este inca odata un exemplu otravit pentru niste oameni bolnavi de sovinism care uita ca traiesc intr-o tara unitara a carei limba trebuie sa o respecte, daca nu pot sa o iubeasca. Si daca nu se vor stradui sa inteleaga acest lucru, in vecii vecilor vor ramane doar chiriasii Transilvaniei.



Musafir

#3019

2012-03-18 19:12

nu vrem sa ajungem ca in tara noastra sa fim obligati sa invatam magiara,am fost la recensamant in sate cu populatie maghiara si se faceau ca nu inteleg cand le ceream buletinul.... RUSINE!

Musafir

#3020

2012-03-18 19:15

Asa cum medicii ce vor lucra la urgenta odorhei trebuie sa stie limba maghiara, asa si etnia maghiara, cetateni romani trebuie sa stie romaneste cat sa n-o hingheasca la urgenta. Sa se respecte autonomia universitara altfel peste 2,3,4, diplomele, vor fi nule !!! rezidentiatul se va muta in alte centre pt ca aracis-ul nu iarta nimic.

Musafir

#3021

2012-03-18 19:15

Felicitari pentru initiativa!

Musafir

#3022

2012-03-18 19:16

Stiinta nu are nevoie de politica!

Musafir

#3023

2012-03-18 19:17

Il rugam pe domnul ministru al educatiei sa isi aduca aminte ca este Roman. Oricum, ungurii au primit destul. Transformarea in Cluj Napoca a unei universitati private intr-una cu finantarea de stat este un precedent pe care numai implicarea mizerabila a politicului o putea realiza.

prof. dr. Alexandru Mihai Bica

Musafir

#3024

2012-03-18 19:23

Respectati autonomia si aveti bun simt!!!!!

Musafir

#3025

2012-03-18 19:24

GUNOAIELE NU AU NICI ”culoare” POLITICA, NICI „etnie”!!!...