Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#1926

2012-03-16 17:23

si acum treizeci de ani, cand am inceput eu facultatea de medicina de la Tg. Mures, am avut in grupa sase colegi care au facut cursurile in limba maghiara si lucrarile practice in limba romana deci nu este adevarat ca maghiarii n-au avut drepturi in Romania niciodata!!

Musafir

#1927 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 17:24

#1918: - Re: Re: Re: Re: dupa limbaj nu pari foarte inteligent nici tu... sau ai doar un vocabular limitat...

De ce? Pentru ca nu folosesc cuvantul 'bozgor'?

 

Maghiara ta n-ar fi mai buna, decat romana mea....


Musafir

#1928

2012-03-16 17:24

Respectarea autonomiei universitare la UMF Tg-Mures este absolut necesara

Musafir

#1929

2012-03-16 17:25

nu sunt de acord ca maghiarii sa invete in limba maghiara! ce ma fac daca ajung la un medic si el nu stie sa ma intrebe in romaneste ce ma doare?? sau nu cumva voi fi pus pe coridor sa astept pana are timp medicul pentru ca nu stiu eu sa vorbesc maghiara?? totusi, in ce tara traim? Romania sau Campia Panoniei??? sa fim seriosi
Mr Me

#1930 Re:

2012-03-16 17:25

#1912: -

Eu ca maghiar de ca sa platesc ca voi sa invatati in romaneste? E dreptul meu sa invat in limba mea materna. Faptul ca te deranjeaza, nu e problema mea. E problema ta. Si cu ce te doare pe tine daca altii invata pe limba lor materna? Pe tine nu te obliga nimeni sa inveti ungureste.


Musafir

#1931

2012-03-16 17:26

respectati autonomia universitara la uMF Targu Mures

Musafir

#1932

2012-03-16 17:28

Pentru ca niste lepadaturi de politicieni sa ramana la putere, doua nationalitati vecine sunt invrajbite artificial. Romanii si Maghiarii traiesc foarte bine de multe sute de ani impreuna. Ardealul nu este nici al romanilor si nici al maghiarilor, ESTE AL ARDELENILOR. Dar cum si ungurii au tembeli ca Vadim Tudor, se inceaerca FORTAREA unor actiuni netionaliste CARE DAUNEAZA ARDELENILOR. Nici Bucurestiul si nici Budapesta nu ar trebui sa aibe nici un amestec in Ardeal, pentru ca imediat ce-si baga coada, apar extremisme ca acesta.
Mr Me

#1933 Re:

2012-03-16 17:29

#6: -

Da ce te deranjeaza pe tine daca unii invata pe limba lor materna? E un drept european. Vrei nu vrei asta e.


Anonymous

#1934

2012-03-16 17:30

Autonomia universitara este garantul unui invatamint superior performant,accesibil tuturor cetatenilor din Romania, cu principii acceptate atit de profesori cit si de cursanti, adoptate pe baza experientei anterioare precum si pe baza noutatilor in domeniu.Imixtiunea politicului, a administratiei locale sau centrale in problemele de organizare si functionare a activitatilor Universitatilor incalca grav aceasta autonomie si cestea devin acte de cenzura .
Mr Me

#1935 Re:

2012-03-16 17:31

#1929: -

Sa fim seriosi. Si pana acum s-a predat in limba maghiara la UMF. Ai auzit tu vreodata undeva ca medicul maghiar nu a tratat un pacient roman, ca nu intelegea ce zice? Hai ca esti penibil. Doar ura si prostia mai exista in voi.


Musafir

#1936

2012-03-16 17:32

sunt tot roman si tot asa raman

Musafir

#1937

2012-03-16 17:34

Vremea strutilor s-a ispravit! Sa scoatem capetele din nisip si sa trezim din anestezie spiritul romanesc! Cine vrea universitati in limba maghiara, sa le infiinteze pe banii lor, nu pe banii Statului Roman. Cine se ambitioneaza sa refuze cunoasterea limbii oficiale a statului in care traieste, este liber sa se mute in statele unde limba sa materna este cea oficiala.

Maghiarii stiu sa vorbeasca numai despre drepturile cetatenesti care li se cuvin mai mult sau mai putin, insa niciodata despre obligatii. Fiecare cetatean al unui stat are obligatia (macar din bun simt), sa cunoasca limba oficiala a Statului al carui cetatean este. Indiferent cate drepturi li se vor acorda maghiarilor, niciodata nu vor fi suficiente pt ei, fapt dovedit in ultimii 20 de ani.


Musafir

#1938 Re:

2012-03-16 17:35

#1904: -

In Romania ar trebui sa fie normal sa se respecte toate etniile. Aveti ce aveti cu etnia maghiara, aveti tot dreptul sa invatati romaneste, ce va deranjeaza ca unii vor sa studieze medicina in limba lor materna? Cu ce va deranjeaza? Va pierdeti locul de munca? Nu o sa mai aveti loc pe tren? Ce paguba directa o sa aveti? Haideti ca ura voastra e penibila


Musafir

#1939 In orice tzara, daca esti doctor, TREBUIE SA VORBESTI LIMBA ACELEI TZARI.

2012-03-16 17:35

Daca la Tg.Mures se invata in limba maghiara, foarte bine, e dreptul lor. DAR ACEIA CARE NU INVATA ROMANESTE, NU TREBUIE SA CAPETE LICENTA DE PRACTICA PE TERITORIUL ROMANIEI DECIT DUPA SUSTINEREA UNUI EXAMEN DE LIMBA ROMANA. Eu, aici in America, nu am putut practica decit dupa ce am dat TOEFL.
Lasati-i sa invete ungureste, dar de practicat sa practice doar in Ungaria. IN PLUS, SA PLATEASCA STUDIILE - DOAR STUDIILE IN ROMANA SUNT GRATIS.

Musafir

#1940 Re:

2012-03-16 17:37

#1937: -

Desteptule!!!!!!! Si etnia maghiara contribuie la bugetul statului. Asa ca mi se pare normal sa aiba dreptul la cateva locuri la UMF.


Musafir

#1941 DR.ARTHUR FUX

2012-03-16 17:39

PENTRU LICENTA DE PRACTICA PE TERITORIUL ROMANIEI, EXAMENUL DE LIMBA ROMANA AR TREBUI SA FIE OBLIGATORIU. SI ATUNCI N-AI DECIT SA INVETI MEDICINA SI IN CHINEZA.

Musafir

#1942 Re: In orice tzara, daca esti doctor, TREBUIE SA VORBESTI LIMBA ACELEI TZARI.

2012-03-16 17:40

#1939: - In orice tzara, daca esti doctor, TREBUIE SA VORBESTI LIMBA ACELEI TZARI.

Si ai invatat pe banii statului roman ca sa te duci in SUA si sa lucrezi acolo? Nu ti e rusine ca ai furat statul roman? Nu ti e rusine ca esti roman si ai plecat? Ar trebui sa-ti platesti studiile! Va doare daca altii vor sa invete in limba maghiara si cu siguranta o sa-si gaseasca un loc de munca. De asta va temeti. Vreti sa scapati de concurenta? Penibili ce sunteti.


Musafir

#1943

2012-03-16 17:41

inadmisibil separare pe criterii etnice a invatamantului intr-un stat european.

Musafir

#1944

2012-03-16 17:41

sa se respecte dorinta studentilor

Musafir

#1945

2012-03-16 17:42

Romani si nu numai ei, ci toti cei cu o minima logica omeneasca, acesti extremisti trebuie respinsi si chir pedepsiti, paharul sa umplut.

Musafir

#1946

2012-03-16 17:42

Cand ceva functioneaza bine si putem sa ne mandrim , se face ceva sa nu mai existe....

Musafir

#1947

2012-03-16 17:43

Nu cred ca separarea duce la ceva bun sau mai bun ;insa cred in multiculturalitate

Musafir

#1948

2012-03-16 17:43

Sa se respecte legile acestei tari da toti cetatenii tarii, indiferent de culoarea politica

Musafir

#1949 Re: Re: Re:

2012-03-16 17:45

#1886: - Re: Re:

Da ce te doare pe tine daca cu un pacient maghiar medicul vorbeste in ungureste si cu tine in romaneste? Ce te doare?


Musafir

#1950

2012-03-16 17:45

Se vede ca onor "prietenii" nostri din guvern si din asazisul partid, neinregistrat legal, sustin exact ceea ce incalca etica politica elementara. De altfel in Romania in facultati nu se studiaza nimic despre constiinta, etica si moralitate, asa cum se studiaza peste tot in lume la toate facultatile. Sper sa avem, la alegeri, rezultate pe placul poprului roman.