Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Dr.Tudor Ciuhodaru
Musafir

#1426 Linia maghiara

2012-03-15 22:15

Constatam ca in Romania orice lege poate fi suntata prin introducerea unor termeni aberanti. Oricine se poate intreba pe buna dreptate ce inseamna linie in limba maghiara. In sensul strict al cuvantului eu nu o vad decat ca o dunga, eventual de culoare verde, desenata in fata UMF Targul Mures, pe care sa scrie in limba maghiara ceva; dar si aceasta nu se poate face decat in urma aprobarii senatului universitatii, deoarece asa o cer principiile autonomiei universitare.
Daca aceasta linie doreste sa se substituie unei facultati in alta limba decat cea oficiala in Romania, atunci ea trebuie sa apara tot pe baza hotararii senatului universitatii si numai dupa ce intruneste toate criteriile necesare acreditarii, inclusiv cele ARACIS.
Presupunand ca ea se va infiinta, ma intreb cum vor putea practica medicina in Romania absolventii acestei linii: pe baza unui test de limba romana? Si ce va face pacientul roman atunci cand va avea nevoie de un medic ce nu ii cunoaste limba?
Cerem respectarea legilor romanesti existente si a principiilor autonomiei universitare, indiferent de presiunile politice exercitate.

Musafir

#1427

2012-03-15 22:16

Ce pot sa spun?
Daca doresc studierea in limba maghiara pot urma cursurile unei universitati din Ungaria.
Am pacient ungur care mi-a spus indignat ca nu intelege cum eu clujeanca nu am invatat ungureste, iar altii care s-au transferat deoarece nu stiu ungureste. Imaginati-va ce se va intampla cu acesti profesionisti
Spirchez
Musafir

#1428 APEL

2012-03-15 22:18

Acum ,mai mult ca alta data , este nevoie de RATIUNE si INTELEPCIUNE.
Opozitia parlamentara ar trebui sa lase orgoliile si vanitatile si sa creeze impreuna cu PDL si UNPR o "UNITATE ROMANEASCA " capabila sa gestioneze pana la viitoarele alegeri criza creata.
Treziti-va fratilor !

Am fost mintiti de udmr si min .invatamantului ca la Univ Babes -Bolyai din CLUJ ar functiona o facultate in limba maghiara.NU este adevarat; in fapt fiind doar o sectie de limba maghiara , adica exact ce la UMF exista de mult timp.

Premierul MRU pare a fi un tip inteligent,genial spun unii .Sper sa fie si demn si un bun patriot.Ar fi pacat ca numele lui sa mareasca lista celor ce de alungul istoriei au tradat neamul romanesc.
DUMNEZEU sa lumineze mintea tuturor locuitorilor acestei tari.


Musafir

#1429

2012-03-15 22:18

Sa inceteze genocidul portocaliu!

Musafir

#1430

2012-03-15 22:21

Nu calcati in picioare autonomia universitara!

Musafir

#1431

2012-03-15 22:22

Un student maghiar spunea acum cateva zile, fara sa stie ca-l aud, ca el "a venit aici sa invete nu sa separe universitatea". Cred ca foarte multi dintre ei gandesc la fel, dar stau deoparte...

Musafir

#1432

2012-03-15 22:24

respect pentru autonomia universitara.toata stima pentru nationaliatatile conlocuitoare. dorim si noi romanii drepturile pe care le au nationalitatile. politicul si-a depasit limitele. sa nu uitam ca este an electoral. nu santajului politic. UDMR se poate retrage de la guvernare sau greva parlamentara, precum USL, de ce se foloseste santajul. de fapt obtinerea acestor privilegii, pe care sa recunoastem UDMR le-a obtinut, fac parte din ANGAJAMENTELE DE CAMPANIE ELECTORALA pe care pun accent in preajma alegerilor. este adevarat ca PROCENTUL de vot al populatiei maghiare a fost constant si pe acesta se bazeaza cererile UDMR, care au fost in general indeplinite. de 22 de ani UDMR si-a adaugat prin aceaste voturi putin cate putin din ceea ce si-au propus. mai ingrijorator este faptul ca populatia din judetele covasna , harghita si mai putin mures sunt printre fruntasele in ceea ce priveste saracia. acestea ar trebui sa fie problemele care trebuie sa framante populatia din aceste zone si nu universitatea de care nu prea au habar multi maghiari. de aici se vede ca populatia este manipulata si invrajbita de clasa politica. haideti sa vedem cine sunt baronii din aceste judete. tot parlamentari de nationalitate maghiara, care au saracit cu afacerile lor aceste zone. care sunt programele de dezvoltare sustinute si implementate de UDMR pentru aceste zone?

Musafir

#1433

2012-03-15 22:28

tovarasi comunisti !!!!!!!!!!!!!
Vedeti-va de treburile voastre daca mai puteti daca nu lasati pe alti dar , din alta generatie ca voi va-ti ramolit cu tosul si nu este destul cu voi va va-ti vandut diavolului ne-ati vandut si tara si pe noi vreti sa ne terminati cu totul ca si asa e destul .
GATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AJUNGEEEEEEEEEEE .


Musafir

#1434

2012-03-15 22:28

Nu inteleg ce e atata zarva. In Romania se invata la 3 (trei) universitati in limba maghiara, iar la celelate n - spe mii numai si numai in limba romana.

Musafir

#1435

2012-03-15 22:41

domnle de ce separare si nu linie ? si de cand trebuie sa ii invatam pe alti ce si cum ca sa nu lucreze pentru tara noastra

Musafir

#1436

2012-03-15 22:42

Fratilor iesiti in numar mare la vot, indiferent daca votati cu USL,PDL etc eu unul m-am saturat de udmr si de santajul ordinar, practicat de ei!!!!

Musafir

#1437

2012-03-15 22:47

n-au decit sa plece in ungaria cine vrea sa studieze in limba maghiara.
Anonimus
Musafir

#1438

2012-03-15 22:52

Traiesc de 40 de ani in Statele Unite ale Americi care este o tara fundata pe principii democratice. USA este o tara multietnica si multiculturala si drepturile civile ale minoritatilor sunt respectate. Eu traiesc si lucrez in academia ca profesor univeristar. In universitate sunt inrolati studenti minoritari cu diferit etnic si cultural profil, dar interviul la admitere si predarea se face numai In limba Engleza. Spre exemplu in Texas, California si alte state din USA populatia de origina hispanica este in jur de 40% dar cu toate acestea educatia la toate nivelele se face numai in limba Engleza. Ceea ce se intimpla la Tg. Mures in Romania este de necrezut si nu se intimpla in nici o alta tara civilizata si democratica. Este cu totul neconstitutional si anti democratic. Este o attitudine ce incurajeaza irredentismul si nationalismul care a facut atit de mult rau in trecutul istoric al Romaniei si Europei.


Musafir

#1439

2012-03-15 22:56

nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
visunt latas ro

#1440

2012-03-15 23:00

Prin faptul ca etnicii maghiari nu invata si limba romana, sunt-fara stirea lor- enclavizati, marginalizati si saraciti de UDMR. Un medic nevorbitor de limba romana nu va putea gasi un job la Bucuresti, Iasi Craiova sau Constanta c numai in Harghita si Covasna, unde locurile sunt limitate. Enclavizarea nu face rau decat ungurilor de rand. Eu tin cu ei si nu cu politicienii lor(de fapt nici cu politicienii nostri de la putere, tradatori de tara si de neam) si le spun. Dragi maghiari ( am multi prieteni de etniemaghiara, oameni extraordinari), invatati romaneste, englezeste, nemteste, frantuzeste. Va va prinde bine toata viata voastra. Eu sunt inginer si stiu frantuzeste, englezeste, nemteste, spanioleste(mai putin) si in drumurile mele la Biborteni, dupa apa minerala, am invatat si ma descurc si in ungureste. Si, va rog sa ma credeti ca imi prinde bine prin toate tarile pe unde merg.
Va pup pe toti. Nu ascultati neaparat de politicieni. Faceti asa fel sa fie bine pentru voi si copiii vostri. Sa puteti gasi un loc de munca oriunde v-ati duce in Romania si in lume. Politicienii-si ai nostri si ai vostri- traiesc din aceasta ura etnica. Daca ura ar disparea,ar disparea si ei si s-ar duce la munca. De fapt ura nici nu exista ci o intretin ei artificial.

Musafir

#1441

2012-03-15 23:01

Va rugam sa lasati invatamintul sa faca ceea stie mai bine: invatamint, nu-l mai implicati politic!

Musafir

#1442

2012-03-15 23:02

E bine asa cum e ....

Musafir

#1443

2012-03-15 23:04

buna tuturor fetelor

Musafir

#1444

2012-03-15 23:06

E pacat sa desparti in mod fortat relatii care au fiintat si functionat timpuri si spatii distanta... Politicul a fost mereu pe langa pulsul si simtirea cetateanului de rand. Cetatean care nu vrea decat sa fie lasat sa traiasca in liniste si sa nu fie amestecat in lupta lipsita de rost si gust a fortelor tensionate dintre partidele politice. E pacat, domnilor de la UDMR sa vreti neaparat sa va justificati locul pe care il ocupati in politic prin aceasta initiativa de dezbinare. Daca chiar va pasa si vreti, aveti multe alte initiative de luat si de dus la indeplinire!

Musafir

#1445

2012-03-15 23:06

pe probleme ca aceasta, generate de udmr, m-am exprimat de nenumarate ori, inclusiv la un simpozion desfasurat la tg. mures. Regret enorm ca dezbaterile pe subiect din cadrul televiziunilor romane (publice sau private seamana cu "arta pentru arta", in loc sa fie dezbateri militante, in care sa se demaste caracterul extrem de periculos al actiunilor udemeristilor (mai diplomati sau mai duri, totuna-i!). Imi pare rau romanilor, dar dorinta de a va adresa autoritatilor centrale, mi se pare un esec de la inceput. Cu un presedinte pseudojucator, cu guvernanti , pentru care conteaza ciolanul mai mult decat demnitatea nationala, suntem sortiti pierii. Uitati-va la zambetul malefic al lui Ulianov (alias marco bela - intentionat i-am stalcit numele, asa cum au facut si ei cu romanii dupa august '40) la intrebarile idioate ale unor pseudoziaristi romani. VA DORESC (totusi) REUSITA IN DEMERSUL DVS.

Musafir

#1446

2012-03-15 23:11

Un medic care vrea sa lucreze in Romania trebuie sa cunoasca limba romana si deci este numia normal sa studieze in limba romana.
Informare

#1447 Informare

2012-03-15 23:18

Pentru initiatorii petitiei. Spuneti CLAR ce anume doriti si cu argumente. Cateva idei nu spun multe si nu ma conving sa semnez petitia.

Musafir

#1448

2012-03-15 23:21

Am studiat la Tg.Mures si stiu ca decizia guvernantilor nu face altceva decat sa distruga o comunitate educationala interetnica ce putea fi data ca exemplu de buna intelegere si civilitate in intreaga Europa.

Musafir

#1449

2012-03-15 23:21

Orice actiune de acest gen trebuie sa se finalizeze cu un rezultat facut public undeva vizibil !!!
Astept acest rezultat (chiar si partial, pe parcurs).
arh. D. Boila

Musafir

#1450

2012-03-15 23:22

tara arde si baba se piaptana, de ce toti prostii ajung in posturi de raspundere,nu stiu si nu pot gandi,de unde sa le mai ceri sa fie raspunzatori, saracii de ei si saraca tara...