Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectati autonomia universitara la UMF Tg-Mures!


Musafir

#1401

2012-03-15 21:41

In Romania, limba oficiala este limba romana, conform Constitutiei

Musafir

#1402

2012-03-15 21:41

Respectati autonomia universitara la UMF Tg Mures

Musafir

#1403

2012-03-15 21:42

doresc pe aceasta cale sa transmit tuturor etniilor din Romania si de pretudindeni, sa nu se alature initiativelor politice de invrajbire; viata este darul suprem de la natura si nu are nationalitate .

Musafir

#1404

2012-03-15 21:42

rusine sa va fie celor de la putere ca va agatati de putere si oferiti totul UDMR-ului numai sa nu plecati de la putere,sunteti in stare sa va vindeti tara

Musafir

#1405

2012-03-15 21:43

UMF Tg. Mureş este actualmente una dintre cele mai bune şcoli de medicină din ţară pentru copiii noştri. Este inadmisibil să distrugem un asemenea edificiu de învăţământ şi de cultură pentru a satisface nişte deziderate neîntemeiate !!!

Musafir

#1406

2012-03-15 21:44

Infiintarea liniei de invatamant in limbile maghiara-engleza este absolut inutila din punct de vedere educational,dar este extrem de periculoasa din punct de vedere geopolitic!Atentie deci domnule MRU!

Musafir

#1407

2012-03-15 21:44

Mi se pare de bun simt sa se respecte actuala forma de autonomie universitara, in special la Tg. Mures, altfel ne trezim ca la Constanta sa avem Univ. in lb. turca, la Timisoara in lb. sarba, etc. S-ar putea ca la un moment dat sa cerem cu vehementa sa avem o universitate in lb. romana...

Musafir

#1408

2012-03-15 21:45

Mult noroc!

Musafir

#1409

2012-03-15 21:46

Bine a zis PONTA,PDL le va da si sediul din MODROGAN ungurilor ,doar sa ramana langa ei pentru a mai putea fura pana la alegeri,UMF-ul deci,e deja dat cu contributia (lasa) a spionului sef !!!

Musafir

#1410

2012-03-15 21:46

Nu categoric,pretentii nedrepte provenite din infatuare istorica .Reminescente de huni invadatori,asta pe intelesul tuturor.

Musafir

#1411

2012-03-15 21:50

Nu e corect,e Romania si cu asta basta. Romanii din Ungaria au asemenea pretentii? Nici nu sufla.

Musafir

#1412

2012-03-15 21:52

Nu uitati ca sunteti romani,si trebuie sa ne luptam pentru aceasta tara si pentru drepturile noastre!

Musafir

#1413

2012-03-15 21:53

Invatamant in toate limbile...sa fie !!!....
dar autonomia universitara sa fie respectata!
Politicienii vin si pleaca....dar FACULTATILE...trebuie sa formeze OAMENI nu politicieni !
Daniela Banu
Musafir

#1414

2012-03-15 21:57

Cred ca nici studentii unguri nu vor sa invete numai in limba maghiara medicina. Oricum stiu ambele limbi ,de cele mai multe ori, daca au ajuns studenti la medicina. Iar pacientii pot fi si romani si unguri,tot BOLNAVI sunt. Si romanii ar trebui sa stie ungureste,din respect, in zona respectiva. E si mai practic asa.


Musafir

#1415

2012-03-15 21:58

Sa li indeplinesca cererea daca si romanii din ungaria beneficiaza de acealeasi 'facilitati'!

Musafir

#1416

2012-03-15 22:00

Suntem o familie etnic mixta,sotia fiind maghiara.Nu trebuie sa cadem in capcana ultranationalismului si sa jignim,caci marea majoritate a etnicilor maghiari sunt oameni ca si noi romanii,mai buni sau mai rai.Noi pe cei rai ai nostri, ii jupuim de piele?Sotia mea este medic,a facut toate studiile in limba romana,pentru ca a considerat ca va lucra in Romania(nu toti absolventii "incap"in Harghita si Covasna) si atunci ce sa-i spuna pacientului majoritar:nem tudom?Pretextul politicienilor ca studiul exclusiv in limba maghiara nu aduce prejudicii mai tarziu exercitarii unei meserii pe teritoriul Romaniei, este o gogorita.Trebuie sa luam atitudine,dar concilianta,insa neitelegerea limbii romane in foarte multe localitati din Harghita si Covasna,reprezinta pentru bunul roman,o bariera aproape de netrecut de comunicare si buna intelegere.Politicul,daca mai are demnitate,nu va semana furtuna ci se va deplasa in judetele majoritar maghiare,cu vorbitori de limba maghiara,pentru a sta de vorba cu oamenii.Pentru cei ce doresc sa profeseze in afara,este altceva.Sotia mea profeseaza acum in Germania,temporar,a invatat limba germana in localitatea in care a copilarit,dar vorbeste limba romana mai bine decat multi romani.Respectam autonomia universitara,dar sa respectam si tara in care traim.


Musafir

#1417

2012-03-15 22:03

Încă o "vânzare" care ne va costa enorm...

Musafir

#1418

2012-03-15 22:06

O mie de ani de istorie inseamna impreuna, colaborare, convietuire, respect reciproc, munca de echipa si spirit de sacrificiu.Competenta, profesionalismul, tehnocratia, meritocratia presupune intelepciune, inteligenta, noblete, eleganta, daruire, modernism, europenism.TRECUTUL NE LEAGA PREA MULT IN ISTORIE, CULTURA, MUNCA, REALIZARI, EDUCATIE, CA SA NE DESPARTA PREZENTUL, INTERESELE POLITICE SI DE GRUP, PENTRU VIITORUL COPIIILOR,NATIUNII SI JUSTITIEI, AL STINTEI SI MEDICINEI!
IUBESTE-TI APROAPELE!

Musafir

#1419

2012-03-15 22:07

Sa inteleg ca in cazul in care ajung la Tg. Mures si ma imbolnavesc subit nu voi putea comunica cu medicul curant in aceeasi limba sau ca voi avea nevoie de translator? Nu, in tara mea nu se poate intampla asa ceva!!! Este strigator la cer!

Musafir

#1420

2012-03-15 22:09

Oamenilor le pasa foarte mult de universitatea de la Tg. Mures si speram ca semnaturile noastre sa fie luate in considerare.

Musafir

#1421

2012-03-15 22:09

DESTEAPTA-TE ROMANE!!!

Musafir

#1422

2012-03-15 22:10

Aceasta cerere a unor lideri maghiari reprezinta o masura flagranta de segregare , in scopul de contribui la atingerea unui tel final : Autonomia teritoriala .

Musafir

#1423

2012-03-15 22:11

am semnat cu draga inima si sper sa fie cu succes, dar imi pare rau ca nu s-a inteles modul inteligent si diplomatic in care a abordat dl.prim-ministru chestiunea,
nu putem spune nu doar ca asa vrem noi, ci avand argumente sustinute sau subscrise unui principiu recunosc
sa nu mai devenim asa repede patimasi si sa actionam cu calm si inteligenta.
udmr forteaza nota ca sa dovedeasca electoratului ca a fost in stare de ceva, un fel de cantec de lebada, nemaifiind unicul partid maghiar si asteptand o noua impartire administrativa care nu-i vor mai avantaja.

Musafir

#1424

2012-03-15 22:14

cui nu-i place in romania e liber sa plece unde ii convine dar daca ramane, sa se conformeze legilor acestei tari si sa stea linistit.... Mi-ar fi placut ca in acest timp Romania sa fie condusa de Vlad Tepes sau Stefan cel Mare. Cred ca nu ar mai fi fost probleme de acest gen.

Musafir

#1425

2012-03-15 22:15

Conform anexei care este supusa dezbaterii publice la nr de locuri pentru farmacie in lb maghiara si moase este stabilit un nr de cite 75 si 25 de locuri iar in sbsolul anexei este mentionat faptul ca la aceste specializari repartizarea se va face 50 % lb romana 50% limba maghiara ; din cite am invata in scolile care le-am facut 50 % din 75 este 37.5 iar 50 % din 25 este 12.5 ... as vrea sa vad si eu cum vor impartii acele locuri vor taia cite o jumatate de romani si o jumatate de maghiar si vor face un viitor student sau vor alege un cetatean de nationalitate romaa cu un parinte roamn si unul maghiar .