Sunt Roman si am dreptul la vot!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Sunt Roman si am dreptul la vot!


Musafir

#26

2012-02-25 14:55

foarte buna idea

Musafir

#27

2012-02-25 15:23

Este un drept al tuturor romanilor de pretutindeni! locul nostru este acolo unde ne sint radacinile,acolo unde avem familia,acolo unde ne intoarcem de fiecare data !ne pasa de tara noastra si vrem sa demonstram asta,este dreptul nostru!

Musafir

#28

2012-02-25 17:15

Mult succes in continuare!Sa avem cat mai multi adepti pentru semnarea petitiei.

Musafir

#29

2012-02-25 17:42

SINT ROMANCA din tata fica din strabunici in bunici si din strastraaaaa decind este neamul meu pe pamint am fost romani, nimeni dupa pamint nu are voie sa ne taie dreptul la vot,va rog sa le taiati dreptul la vot la romanii de sint in tara si au avut nesimtirea sa scoata sume fabulkoase de bani din tara,sa fii iubita DRAGA DIASPORA cu atit mai bine prin corespondenta,in loc DIASPORA sa fie sustinuta ca isi aduce cit de cit aportul la sustinerea financiara a tarii sintem ponegriti, ptr singurul lucru rau care il facem muncim in afara inclusiv duminici, si trimitem banii in tara, cgiar

Musafir

#30

2012-02-25 17:48

va multumesc ptr initiativa, si scrisei un coment pe forum, sa fii iubita DIASPORA

Musafir

#31

2012-02-25 23:50

Dacă partidele sunt persoane juridice de drept public, cetăţenii sunt persoane fizice de drept public. Nimeni nu are dreptul de a îngrădi/ condiţiona/ suspenda/ interzice dreptul de vot, pentru că asta ar însemna să ucidă persoana fizică de drept public din cetăţean. Adică, ar putea, dar numai cu decizie judecătorească. Aşadar, nu vă lăsaţi prostiţi şi călcaţi în picioare! Dacă azi veţi consimţi la nemernicia adversarilor votului prin corespondenţă, mîine va fi rîndul vostru.

Musafir

#32

2012-02-26 00:30

succes!

Musafir

#33

2012-02-26 02:08

Va rog sa semnati...in toate tarile civilizate se voteaza de la distanta, e normal sa avem si noi, cei care nu suntem aproape de consulate, aceasta `posibilitate. Multumesc.

Musafir

#34

2012-02-26 05:54

Sunt Roman in diaspora,ma intereseaza Romania,viitorul ei si al copiilor mei,e necesar ,,,VOTUL PRIN CORESPONDENTA,,,

Musafir

#35

2012-02-26 06:57

Doresc din tot sufletul sa se poata schimba tot sistemul din romania.Am obosit de alergat prin tari straine.Sper sa nu ma dezamagesc si de data aceasta cum ma dezamagit tovarasul basescu.Tineretea mea sa perdut.

Alege numele de user

#36 Subiect

2012-02-26 07:03

Scrie un comentariu...

Musafir

#37

2012-02-26 07:10

Doresc din tot sufletul sa se poata schimba tot sistemul din romania,am obosit de alergat prin tari straine,sper sa nu ma dezamagesc si de data aceasta cum ma dezamagit tovarasul basescu.Tineretea mea sa perdut.

Musafir

#38

2012-02-26 08:17

Cui ii este frica de voturile romanilor din strainatate?Doar comunistilor,care au inteles ca cei care au trait capitalismul pe pielea lor,apreciindu-i beneficiile,nu-i vor vota niciodata!!!...
temi dumitriu
Musafir

#39

2012-02-26 09:43

Da, oriunde in lumea civilizata se practica si acest mod de a vota. E dreptul oricarui cetatean roman. In ultmii ani, cei care sau succedat pe la putere, au profitat si de aceasta ocazie, hai sa-i spun asa. Romanii din-afara granitelor tarii sunt periculosi la vot. Ei chiar voteaza curat, fara mici si bere, fara sa creada in minciuni si alte prostii.
E buna ideea acestei petitii si, cu permisiunea voastra, am sa difuzez tot ce se poate despre acest lucru, pe micul meu radio online, "RADIO TEMI".


Musafir

#40

2012-02-26 12:59

toti romanii au drepturi egale atata timp cat toti suntem cetateni romani!

Musafir

#41

2012-02-26 18:51

Doresc si eu ca toti romanii din lume sa poata vota pentru tara lor, sa aiba de ce se intorce acasa!

Musafir

#42

2012-02-26 23:26

sa ne fereasca D-zeu de strainii de la conducerea tzarrii.basescu si guvernu sunt de pe alta planeta>ei nu au nimik in comun cu Romania !!!

Musafir

#43

2012-02-27 11:11

Este normal ca toti cetatenii romani, oriunde s-ar afla, sa-si poata exercita dreptul constitututional de a putea alege reprezentantii in Parlamentul Romaniei fara a parcurge sute de kilometri si a astepta ore in sir !!!

Musafir

#44

2012-02-27 21:22

CETATEAN ROMAN= DREPT LA VOT!
In rest? Probleme tehnice; se pot rezolva asa cum se pot rezolva problemele financiare de la distanta. Atat. Restul? VORBE:-)

Musafir

#45 Re:

2012-02-27 21:25

#11: -

Pe vremea lui Ceausescu, plecarea = moarte. Acum? Cetateanul roman TREBUIE sa aiba dreptul de a decide ACASA.


Musafir

#46

2012-02-27 21:33

pe toti,ca romani, ne intereseaza ce se intampla in tara noastra,oriunde am fi.


Musafir

#47

2012-02-27 21:39

la cat mai multe semnaturi........

Musafir

#48

2012-02-27 21:45

Votul prin corespondenta ofera Romaniei sansa de a folosii inteligenta oamenilor plecati, si de ce nu o sansa de a isi recupera valorile si forta de munca pierduta. Atunci cand mai poti face o diferenta in modul in care e condusa tara, cand votul tau o poate schimba in bine, pastrezi deschisa posibilitatea de a te intoarce. Suntem multi, si multi dintre noi sunt oameni inteligenti si profesionisti buni. Tara noastra ar putea avea un beneficiu din gandirea noastra, politicienii insa ne vad ca pe o amenitare.

Musafir

#49

2012-03-04 16:42

DE MULTI ANI SINT PLECATA DIN TARA, POATE ASA O SA MAI AM SI EU OCAZIA SA VOTEZ!!! PACAT CA NU SINT MAI MULTI DORITORI SA SEMNEZE, EU AM TRIMIS LA 5 PERSOANE CARE NU LOCUIESC IN TARA,SPER SA SE ALATURE NOUA.

Musafir

#50

2012-03-05 17:04

merg alaturi de cei multi care locuim in afara romaniei si dorim sa votam. opozitia din romania ne ataca mereu acuzind ca noi am fraudat alegerile. opozitia din romania[actualul usl] nu doreste sa ne ofere acest drept deoarece stie ca noi de aici din aFARA ROMANIEI nu putem fi cumparati si votam in cea mai mare cunostinta de cauza. nu me pot suporta insa banii trimisi de noi acasa [miliarde de euro] sunt buni deoarece cresc pib-ul romaniei si au ei de unde primi salariile uriase chiar daca nu muncesc si fac greva in parlament. vrem vot liber prin corespondenta.