Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA


Musafir

#926

2013-02-11 21:46

Dl. Ponta ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa-si incalce afirmatiile si promisiunile facute anul trecut. Cei 67% dintre romani l-au votat tocmai pentru ce promitea in 2012. Nu cred ca-i va fi bine daca acesti romani ies iar in strada!

Musafir

#927 Re:

2013-02-11 22:00


Musafir

#928

2013-02-12 07:20

o tara de oi merita un guvern de lupi

Musafir

#929

2013-02-12 09:43

IUBESC ROMANIA SI ACEST POPOR .IL IUBESC PE DUMNEZEU SI CREATIA SA .SUNT ALATURI DE VOI SI VA FELICIT .VA DORESC SUCCESE IN TOATE DEMERSURILE CARE SERVESC SCOPURILOR DIVINE (IUBIRE ,PACE ARMONIE ,RESPECT ,IERTARE ,RECUNOSTINTA ,SMERENIE ,ALTRUISM ,ETC.)

Musafir

#930

2013-02-12 09:44

nu stiu de ce ,de tot ce se intimpla in ROMANIA devina trebuie sa fie domnul BASESCU documentativa mai bine si veti afla cu stupoare ca vinovatii sint altii

Musafir

#931

2013-02-12 17:00

Ne-am "trezit" Si in curand ne vom da "jos din pat"

Musafir

#932

2013-02-12 19:12

Cautati informatii despre problemele pe care le au oamenii de rand in America care locuiesc in apropierea acestor exploatari. NU MERITA RISCUL!

Musafir

#933

2013-02-13 08:55

Consider aceasta decizie a presedintelui Romaniei si a altor politicieni asemenea lui, ca fiind una criminala impotriva cetatenilor sai.Mie si altor colegi cu care dezabat aceasta problema, ne e f. teama de consecintele acestei metode de explorare si exploatare a gazelor de sist.De ce nu ne asculta nimeni si optiunile noastre?Numai profitul acestei companii conteaza?Aerul pe care il respiram nu intereseaza pe nimeni.Dar daca dansii, copiii lor,nepotii lor,parintii,bunicii ar locui in aceste zone si ar trebui sa suporte consecintele tot la fel ar actiona? Apreciez aceasta pozitie ca un afront la adresa acestui popor,chiar la dainuirea acestui neam pe pamantul pentru care bunicii si toti inintasii nostri au platit cu viata lor.
RUSINE!RUSINE!

Musafir

#934

2013-02-13 11:30

Comisia Europeana organizeaza un amplu proces de consultare a publicului in privinta riscului si a legislatiei privind gasele de sist la nivel european.


formularul este in limba romana si poate fi completat aici:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=SHALEGAS〈=ro


Musafir

#935

2013-02-13 21:33

De ce sunt impotriva...pentru ca tot acest lucru duce la pieirea noastră ca natie si ca sa extind fenomenul pe o scara majora poate duce chiar la dispariția speciilor si a omenirii.Exploatarea gazelor de sist este cea mai mizerabila metoda tehnologica folosită vreodată ,de cea mai joasa speta.Am văzut interviuri cu cei ' mari' de la Chevron si mi-a fost ușor sa înțeleg ca bat moneda pe faptul de a 'oferi aparatelor de romani' locuri de munca.Dar noi oameni buni am trăit si fără Chevrom si fără exploatarea lor,ne-am descurcat in felul nostru mai mult sau mai puțin dar am avut demnitatea noastră de romani,si nu ne-am bătut joc de alții din afara niciodată .Ce sa caute americanul la mine in tara sa-mi exploateze pământul stramosesc si sa ne distruga vietile, pentru care si-au dat sângele si viața Mihai Viteazul si Ștefan Cel Mare .Trebuie sa înțelegem toți absolut toți romanii cu iubire de tara ca trebuie sa fim uniti pana la unu ca sa impiedicam total acest dezastru major cu consecinte dramatice asupra României întregi si a populației ,trebuie sa ne luptam noi pentru noi,ca nu vine nimeni sa ne ajute,sa ieșim cu milioanele in strada si sa ne facem auziti in toate colturile,sa punem stop odată pentru totdeauna la aceasta mizerie care vine dinafara si nu ne lăsa sa trăim linistiti pe teritoriul nostru.Eu personal nu vreau sa cresc copii bolnavi intoxicati cu toate substantele lor chimice care sunt cu miile degajate si in aer,si in subsol si la suprafața solului,nu vreau sa-mi vad pământul si tara distrusă de niște străini mizerabili si imputiti doar pentru ca au milioane.Nu mă interesează miliardele lor,nu mă interesează locurile lor de munca,știu ca romanul e gata sa muncească oriunde ...pentru ca a accepta sa lucrezi pentru Chevron este cea mai josnica si mizerabila munca făcută de om vreodată ,pentru ca se lucrează împotriva vieții,împotriva lui Dumnezeu ,împotriva naturii si a oamenilor !!! Dumnezeu sa ne ajute sa fim tari si sa luptat înainte pentru un drept care este 100% al nostru al romanilor al oamenilor ...acela de a trai in condiții sănătoase pe pământul tau ,in tara in care te-ai născut !!!

Musafir

#936

2013-02-14 14:26

NU exploatarii gazelor de sist.

Musafir

#937

2013-02-14 21:20

Sa nu ne mai lasam calcati in picioare de oportunismul si lipsa de spirit national a politicienilor nostrii si de vanitatea tarilor mai "puternice"
TREBUIE SA AVEM SI NOI MACAR DEMNITATEA DE A NE IMPUNE PUNCTUL DE VEDERE CA NATIUNE.

Musafir

#938

2013-02-15 14:20

Pe cine reprezintă Guvernul, că pe noi nu?

Musafir

#939

2013-02-15 14:31

PSD=PNL=PDL=PPDD=UDMR=GAZ SIST

Musafir

#940

2013-02-15 15:31

Confirmarea semnaturii petitiei.

Musafir

#941

2013-02-15 16:51

Nu sunt de acord cu acet tip de exploatare destructiv. Nu exista studii relevante privind impactul asura stucturii solului sau a mediului.
miapya
Musafir

#942

2013-02-15 17:12

Ultima solutie:otravirea pentru disparitia poporului.
De ce nu se apeleaza la energia verde?


Musafir

#943

2013-02-15 21:42

Dar USL si Guvernul de buna credinta, pe care
i-am votat NU AU NIMIC DE SPUS ???????????????
DE CE IL MAI AVEM PE BASESCU ??????????

DE CE NU RUPEM CU FMI SI SA LUAM BANI DE LA CHINA ?????????????!!!

Va rog, domnul PONTA, domnul CRIN ANTONERCU, domnul CONSTANTIN,

CITITIIIIIIIIIIIIIIIII si CURAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#944 fără exploatarea lor,ne-am descurcat in felul nostru

2013-02-15 22:33

#935: -

Trebuie sa înțelegem ,sa ieșim cu milioanele in strada si sa ne facem auziti teritoriul nostru,,,,,,, gazelor de sist este cea mai mizerabila metoda tehnologica


Musafir

#945

2013-02-16 01:37

ACEST SISTEM DE EXPLOATARE DISTRUGE ECOSISTEMUL.MARILE COMPANII AR TREBUI SA FIE VERIFICATE DE COMISII FORMATE DIN CETATENII ZONELOR AFECTATE SI PROFESORI UNIVERSITARI-CERCETATORI AI MEDIULUI!!!

Musafir

#946

2013-02-16 02:47

Vrem o Romanie curata...

Musafir

#947 Re:

2013-02-16 02:50

#934: -

Sorry!

 

The URL address is not correct. Please contact the manager of the survey.

 


Musafir

#948

2013-02-16 08:57

Privatizarea Petrom s-a facut cu concesionarea rezervelor de petrol, la un pret derizoriu.Din aceasta privatizare populatia Romaniei s-a ales doar cu pretul la pompa.Urmeaza distrugerea pinzei freatice?

Musafir

#949

2013-02-16 09:00

E nevoie de cresterea gradului de alfabetizare...

Musafir

#950

2013-02-16 09:56

NU lasati sa se distruga pamantul stamosesc , pamantul trebuie pastrat asa cum l-am primit de la inaintasii mostri- curat