Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Impotriva fracturării hidraulice a gazelor de șist în ROMÂNIA


Musafir

#26

2012-01-29 15:51

Trebuie impidicat exploatarea tarii noastre cu orice pret.

Musafir

#27

2012-01-29 17:47

Rusine celor care au nesimtirea sa distruga mediul salbatic si cel social pentru propriile interese maladive! Sa nu-i lasam sa ne distruga planeta

Musafir

#28

2012-01-29 19:04

Sa ne mai lase cu toate exploaterile chimice in tara asta! Mai bine ar gasi metode moderne si prietenoase cu mediul de obtinere a energiei si ar mai planta niste copaci, ca in curand ramanem fara - sectorului 6 din Bucuresti deja i-au disparut copacii :(((

Musafir

#29

2012-01-29 20:40


Musafir

#30

2012-01-29 21:22

Stramosii nostri au trait sustenabil, intr-adevar ducand viata mult mai simpla si consumand din resursele pamantului relativ putin si fara a distruge natura. Noi in cateva zeci de ani saracim totul si producem daune mamei naturi remediabile probabil in sute de ani. Tragic este ca lasam pe cei foarte departe sa faca acest lucru. Americanii pentru a-si sustine visul american intra sa ia si sa distruga tot...

Musafir

#31

2012-01-29 22:04

vrem apa potabila la robinet nu gaz de sist.

Musafir

#32

2012-01-29 22:21

Cateva dintre siturile vizate pentru exploatare se afla foarte aproape de CNE Cernavoda. Nu cred ca ne permitem cutremure induse de om exact langa o centrala nucleara.


Musafir

#33

2012-01-29 22:39

Exploatarile acestea pot implica efecte negative asupra mediului probabil cam la fel de importante precum cele de la Rosia Montana. Administratia nu trebuie sa accepte asemenea lucrari in tara noastra.

Musafir

#34

2012-01-30 11:40

Bravo bulgarilor pentru ca au reusit sa opreasca acest dezastru la ei in tara! E cazul sa le urmam exemplul.

Musafir

#35

2012-01-30 12:05

daca e periculos atunci nu sunt de acord!

Musafir

#36

2012-01-30 16:17

Sunt impotriva exploatarii gazelor de sist prin fractionare hidraulica.

Musafir

#37

2012-01-30 16:54

Opriti exploatarile gazului sist in Romania!

Musafir

#38

2012-01-30 19:47

NU, MULŢUMIM!
Alexandra

#39 Parerea mea

2012-01-31 03:15

Tara e bine asa cum e... ar fi cazul sa ascultati si poporul ca doar de-aia e democratie.

Musafir

#40

2012-01-31 09:09

Nu putem sa distrugem viitorul copiilor nostri.

Musafir

#41

2012-01-31 10:59

Dezastrul de la Rosia Montana se multiplica si iata, ajunge si in judetul Vaslui. Din dosul paravanului mincinos al locurilor de munca, cu care ii prind de nas pe romanii flamanzi, strainii, in cardasie cu criminalii de la putere, ne aduc moartea. A noastra si a copiilor pe care i-am adus pe lume.
Urmeaza sa ne spuna ca exploatarile vor fi facute in siguranta, ca totul e sub control, ca respecta normele. Ne vor canta celebrul refren al locurilor de munca in clipuri publicitare pentru care vor alege cativa amarati ai locului, dornici sa-si vanda si copiii pentru o bucata de paine. Vor face totul ca sa ne castige bunavointa.
Si cand vor termina, isi vor umple buzunarele cu bani, ne vor intoarce spatele si vor pleca fericiti la familiile lor carora, nu-i asa, le vor putea asigura un trai lipsit de griji. Vor avea destui bani cat sa traiasca in locuri mai putin poluate, sa respire aer curat si sa-si creasca copiii departe de maini criminale (ca ale lor). Noi vom ramane tot aici, cu casele ruinate, pe pamantul mustind de substante radioactive, iradiati si, la un moment dat, bolnavi de cancer. Dar nu-i asa ca r vom muri fericiti ca vezi, Doamne, am avut si noi odata niste locuri de munca bune de tot: ne-am vandut sanatatea, ne-am vandut viata si am parjolit totul in urma noastra. Bune locuri de munca!

Musafir

#42

2012-01-31 13:57

Politicienii nostri ar trebui sa serveasca OAMENII tarii din care fac parte, nu interesele comerciale ale unei corporatii.

Ei sunt angajati ai tarii, daca insista sa ramana lacomi si incompetenti trebuie sa-i concediem.

Nu ajuta sa schimbam conducerea actuala cu opozita.

Oricine "conduce" trebuie obligat sa administreze legislatia tarii in interesul poporului, nu sa vanda drepturile cetatenilor si resursele naturale unui exploatator inconstient care nu va fi nevoit sa isi creasca copii in zona exploatata.

Musafir

#43

2012-01-31 14:52

Pentru oprirea exploatarii de gaze de sist prin fractionare

Musafir

#44

2012-01-31 16:15

Ne consuma tot apoi ne arunca la fel ca pe un dinte stricat. Suntem atat de blegi incat ne cam meritam soarta.

Musafir

#45

2012-01-31 17:38

Asociatia mea a luptat in Franta impotriva gazelor de sist si daca daca aveti nevoie de ajutor, puteti sa imi trimiteti un mesaj.

Musafir

#46

2012-01-31 18:34

Astia sunt pur si simplu cretini! Ei nu se gandesc deloc la consecinte decat la bani. Banii nu inseamna totul,sa se gandeasca cine o sa mai dea bani la stat daca noi nu o sa mai fim in urma calamitatii ce va fi daca se realizeaza proiectul? Eu sunt studenta la Ingineria Mediului si sunt ft constienta de efectele acestui proiect si clar sunt devastatoare. Trebuie sa facem ceva! Nu ne putem lasa manipulati de niste oameni carora nu le pasa de binele tarii. Daca suntem mai multi si suntem uniti trebuie sa reusim. Impreuna vom reusi!

Musafir

#47 Re: ?

2012-01-31 18:38

Ce putem face?


Musafir

#48

2012-01-31 19:06

In razboi au asteptat romanii sa vina americanii???Pentru ce?PENTRU CA NU AVEM (inca)PUTEREA de a riposta cu politicienii nostri de MARE rahat.

Musafir

#49

2012-01-31 19:59

Pe astia cu petrolul nu-i intereseaza decat profitul,este logic ca daca amesteci apa cu tot felul de substante toxice si daunatoare mediului si le bagi in pamant se contamineaza panza freatica,solul etc ca sa nu mai vorbim de radiatii care am inteles ca pot sa apara.TREBUIE SA NE UNIM CU TOTII ASA CUM AU FACUT BULGARII,CACI DACA NOI O SA FIM MAI PROSTI CA EI O SA VINA SMECHERII SI O SA LASE UN DEZASTRU IN URMA.EI NU LOCUIESC IN ZONA NU-I INTERESEAZA MEDIUL.

Musafir

#50

2012-01-31 20:14

No fracking!