NU!desfiintarii Grup Scolar Posta si Telecomunicatii Timisoara

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția NU!desfiintarii Grup Scolar Posta si Telecomunicatii Timisoara

Anonim

#276 Re: Anonim

2012-01-18 20:18

#8: Vanessa -

In primu rand se face carte si la noi stai linistita!...Nu cred k daca voi sunteti de la un liceu cu medie de 8 puteti fii mai destepti ca noi, si in al doilea rand daca chiar ii pana acolo pe diploma ta nu va scrie cum ai spus tu "Grup Industrial CFR" va scrie "Colegiu Tehnic Dimitrie Leonida"..si cu aceea diploma te poti angaja unde doresti si de cativa ani liceu nostru nu mai are treaba cu CFR...:| da fiecare vorbeste sa se afle in trb...Si avem chiar profesori foarte buni si multe alte chesti care ne ajuta sa ne desfasuram orele:)...Si multi cand am venit la fostu CFR k akm ii Dimitrie Leonida am zis "aaa..asta ii liceu tare caterinka toata ziua, trai si viata fara stress"...si cand am intrat am luat multi teapa, daca nu inveti nu ai nici o sansa sa treci si eu puteam sa merg la un liceu mult mai bun si am intrat cu media 7.42 si sincer nu.mi pare rau de loc...


Musafir

#277

2012-01-18 21:02

Nu va bateti joc de acesti tineri si de familiile lor. De ce nu se face comasare cu un liceu cel putin egal ca pretentii daca nu mai bun? Sa plece directoarea daca se simte depasita de situatie!!!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-01-18 22:06


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-01-18 22:19



Musafir

#280

2012-01-18 23:09

nu va lasati.....
Valentina Udrescu
Autorul acestei petitii

#281 Sistem de invatamint (Finlanda)

2012-01-19 05:09

Ne dorim acelasi lucru si pentru noi!

Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200.000 de euro, de la gradinita pâna la absolvirea unei universitati. “Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre”.
Studentii platesc doar cartile si mâncarea (2.50 euro la restaurantul facultatii). Apoi, statul îi ajuta sa se emancipeze, dându-le subventii pentru închirierea unei locuinte si primul salariu.
Elevii au un respect total fata de profesori si se vede în orice moment politetea în relatiile dintre ei. Nu poarta uniforme, dar sunt întotdeauna simplu si corect îmbracati si pieptanati.
Într-o scoala din centrul capitalei Helsinki sau dincolo de Cercul Polar, nivelul este acelasi. Sistemul educational nu este elitist si nu urmareste producerea de genii, ci atingerea unui nivel general mediu cât mai înalt.
Temele sunt sfinte. Si este foarte rau vazut un elev care copiaza, chiar si de catre ceilalti elevi. Este de neconceput ca un elev sa scoata o fituica la un examen. Cel care ar face-o ar fi izolat de catre restul de elevi. “De ce sa risti, când poti sa studiezi?” Pe aceeasi linie, ca adulti nu-si vor imagina ce este evaziunea fiscala.

Nu e de mirare ca Finlanda se afla în fruntea tarilor cu cele mai ridicate statistici de transparenta si cea mai scazuta coruptie publica. Presedinta Finlandei, Tarja Halonen, licentiata în Drept si profesoara: “Când îi cert pe studentii
mei, le spun ca irosesc banii contribuabililor”.  Nu exista repetenti, desi nu exista decât o singura oportunitate de a lua un examen, “pentru simplul motiv ca viata însasi nu se traieste decât o singura data”. Se studiaza pâna când se ia examenul, dar promovarea în anul urmator este automata.

 Se stimuleaza rationamentul critic înaintea memorizarii mecanice. Orele sunt relaxate, cum ar fi cursurile de dansuri de salon, teatru, arta digitala, coafura, arte martiale, hockey, schi de tura, gastronomie, primul ajutor, dulgherie, mecanica sau muzica. Elevii cânta la vioara, ghitara electrica sau la ce prefera. Si înca o data, se încurajeaza gândirea critica si se discuta.

Da, dar secretul este altul: pe la 1600 s-a legiferat ca persoana care nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii…

Article source: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/razboiul-declaratiilor-nu-dati-petrol-americanilor-daca-noi-inchidem-stramtoarea-159577.html

 


Musafir

#282 Re: Absolvent al acestui liceu

2012-01-19 08:56

#269: - Absolvent al acestui liceu 

 cu siguranta asta este elementul cel mai important in situatia de fata: CLADIREA!


Musafir

#283

2012-01-19 09:16

Ca fost elev al Lic.Ind.3 Posta si Telecomunicatii-NU SUNT DE ACORD SA TERFELITI PRESTIGIUL ACESTUI LICEU PRIN COMASARE CU CFR-UL.

Musafir

#284

2012-01-19 09:51

posta nici nu are termopame in schimb cfr-ul are ;)

Musafir

#285 Re:

2012-01-19 15:44

Razvan M .

#286 Re:

2012-01-19 15:45

#284: -  

 Si care ii problema   ?  Noi suntem mai rustici .   .  .   ;)


Musafir

#287 Re: Re:

2012-01-19 17:56

#286: Razvan M . - Re:

Succes in sustinerea rusticitatii! :))) Pe bune! Va uram succes noi, astia ,,mult mai slabi ca voi" . Din toata inima spunem ca dorim ca voi sa aveti castig de cauza. Adica sa ramaneti acolo... MULT si BINE!

Kid

#288 Re:

2012-01-19 18:14

#284: -

Iti trebuie termopane ma? sau sa ai o educatie buna? Ramai la CFR !:-j

What?

#289 Re: Re: Re:

2012-01-19 18:40

#287: - Re: Re:

Noi nu vrem sa venim!:)) Si multumim de.."urari", si noi speram la fel.


Musafir

#290 Re: Re: Re:

2012-01-19 18:53

#287: - Re: Re:

Deci ... sa inteleg ca elevii CFR-ului nu sunt pro comasarii...SO,

Elevii de la CFR nu ne vor , noi nu ii vrem .

Avem interese comune ...punem de un protest impreuna ?SERIOS

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-01-19 20:01


Eu

#292 Re: Re: Re:

2012-01-19 21:08

#287: - Re: Re:

Bea un pahar cu apa bai baiatule !


Musafir

#293

2012-01-19 21:23

Splendid, dar in Finlanda sunt permise cacofoniile ? aia au voie sa faca copii ?

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2012-01-19 21:24



Musafir

#295 Re: Re: Re: Re:

2012-01-19 21:25

#290: - Re: Re: Re:

protest comun ? pai nu va puteti injosi cu noi, nu ?


Musafir

#296 Re: Re: Re: Re:

2012-01-19 21:32

#289: What? - Re: Re: Re:

Pasarea malai viseaza!!!!!! hahahhahha


Musafir

#297 Re: Re: Re: Re:

2012-01-19 21:38

#290: - Re: Re: Re:

Nuuuuuuuuuuuu

Ca nu ,,putem" Noi suntem acei elevi catalogati de voi in toate felurile. Ei bine, nu. Ca noua nu ne pasa. Daca nu veniti...nu se schimba nimic. Noua ne place asa. Daca veniti...Bine ati venit!!!! Ne este egal. Acum speram ca intelegeti. V-am transmis chiar si un mesaj cat se poate de ...la obiect. Noi, acesti elevi de la ,,periferie,, ,  ,,slabi ,, si ...stiti voi cum ne mai numiti chiar nu avem pentru ce sa protestam. Ne este bine oricum. Repet ...daca nu veniti : BINEEEE! daca veniti....cam veniti la aia ,, slabi, prosti,, ....si cum noi stim ca ati studiat asiduu...va aducem aminte de vorbele lui Lapusneanu..PROSTI, dar MULTI,, " la  care adaugam ...SI ACASA lA NOI.

Hai pa  ...pe la  septembrie !!!!


Musafir

#298 Re: Re: Re: Re:

2012-01-19 21:41

#292: Eu - Re: Re: Re:

Paharul ti-l las tie!!!  O sa ai nevoie! Pana te obisnuiesti cu drumul lung.  Va asteptam cu drag!

aLeX

#299 Vai Shamar!

2012-01-19 21:42

#5: anonim - ce ma bucur

Deci nu pot sa cred ce oameni sunt pe planeta asta!

Domnule oricine ai fii...nu-ti dau dreptul sa vorbesti in halul acesta despre aceasta scoala.Tu nici macar nu stii cum arata acest liceu si tu vorbesti:| ti umbra pamantului degeaba omule:| in locul tau m-as uita la Liceu Posta Si Telecomunicatii! Care sta sa cada tavanu pe ei:)) in loc sa fie fericiti ca au o scoala nou renovata conditii de 5 stele ei se plang :| Nu pot spune decat atat VAI SAMAR!


Musafir

#300 Re: Re:

2012-01-19 21:48

#288: Kid - Re:

nasol e cand e si fara termopane, si fara educatie ...