Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online)

Deschiderea şcolilor şi grădiniţelor (NU învăţământului online) / Anunțuri / Nou raspuns de la Avocatul Poporului / Comentarii


Musafir

#1

2020-12-15 21:56

Pe net se vehiculeaza ca le-ar redeschide din 11 ianuarie.Sa speram ca totusi le deschid dupa vacanta de primavara.

Musafir

#2

2020-12-15 22:35

Mulțumim de implicare!!

Musafir

#3

2020-12-16 06:44

Pai si de ce nu ne putem uni toti parintii sa depunem noi plangeri si tot ce e nevesar?? Adica asteptam sa ne faca avocatul poporului dreptate, cand se vede clar ca numai de popor nu i pasa..

Musafir

#4

2020-12-16 06:51

Din pacate asa este....nu intereseaza pe nimeni(in speta Ministerul Educatiei) ca, acesti copii vor deveni in scurt timp depresivi, lipsiti de normalitatea relatiilor sociale si nu in ultimul rand de calitatea actului pedagogic(spune asta un profesor de pian si acompaniator)!!!

Musafir

#5

2020-12-16 08:11

Am luptat cu morile de vant si am pierdut. S-a incercat atacarea in instanta a hotararilor respective de catre o avocata din Cluj, dar fara succes. S-a pierdut si recursul de la Bucuresti. Nici nu stiu daca mai are rost sa mentionez faptul ca procesul a avut niste aspecte care pun sub semnul intrebarii integritatea justitiei. Si, daca nu s-a reusit nimic inainte de alegeri si in conditiile in care majoritatea tarilor au incercat sa tina scolile deschise, acum pare imposibil sa mai putem face ceva. Putem doar sa asteptam sa se termine de facut toate jocurile de culise si sa incercam sa ne adaptam la situatia actuala. Cred ca nici protestele de strada nu ar mai rezolva nimic acum, mai ales ca sunt foarte multi parinti speriati ca s-ar putea imbolnavi si muri cu totii. Oricum, va multumim pentru efortul depus! Apreciem enorm ca ati incercat toate solutiile posibile in acest context!
Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#6 Re:

2020-12-16 12:10

#3: -  

Eu nu am nicio calitate sa redactez acte juridice, am mai precizat. Daca gasiti pe cineva sa faca acest lucru, ne implicam, de ce nu?!

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#7 Re:

2020-12-16 12:13

#4: -  

Asta este si senzatia mea. Ca ai nostri copii asa vor deveni in scurt timp. Deja se observa dezechilibre comportamentale, lacune la nivel de comportament social, lipss de orientare, confuzii etc. Sunt, evident, foarte necajita.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#8 Re:

2020-12-16 12:19

#5: -  

Da, am auzit de spetele de la Cluj, Iasi, Bucuresti.

Mai putem face inca o actiune, nu cred ca strica, dar nu pot eu sa fac. 

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#9 Re:

2020-12-16 12:24

#1: -  

Da, am vazut. Bine-ar fi.


Musafir

#10

2020-12-16 14:22

Buna seara, Poate ar trebui sa-i "atacam" la CEDO? sau alta institutie internationala? macar se fac "valuri"... Oricum "MEDIA" isi i-au multi banuti de la "guvern" si nu au nici un interes sa loveasca "mana care-i hraneste"!

Musafir

#11

2020-12-16 21:13

Buna seara. Va felicit si va respect pentru initiativa civica. Dumnezeu sa va (ne) ajute ín obtinerea unor schimbari pozitive pentru redeschiderea scolilor. In SF.Gheorghe, in grup de activisti sí medici ám redactat o petitiei mai larga Incluzind sí deschiderea institutiilor de cultura , a salilor sí terenurilor de sport , redeschiderea activitatii IMM urilor, dar mai ales monitorizare severa a DSP si a laboratoarelor unde Dr prelucreaza testele. Semnalam haosul din spitale , abuzurile si iresponsabilitatea cu care sint tratati pacientii. Speram sa lansam petitia in citeva zile. Va doresc sanatate multa.Dumnezeu sa va binecuvinteze.
Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#12 Re:

2020-12-16 22:13

#10: -  

Mi se pare ca, pentru a ajunge la cedo, trebuie epuizate  caile de atac interne. Or, noi nu am.facut actiuni in instanta. Multi dintre dvs au sugerat ca ar trebui sa atacam in instanta, ca sa avem.rezultate palpabile. Eu reamintesc ca nu pot redacta acte juridice. In plus, s-au facut deja unele actiuni in instantele interne pe aceeasi tema si nu au fost, inteleg, castiguri de cauza.

Ionela Gavril
Autorul acestei petitii

#13 Re:

2020-12-19 20:55

#11: -  

Va urez succes in demersurile dvs. de la Sf. Gheorghe si, de asemenea, si cu petitia.

Sanatate multa!


Musafir

#14

2021-01-03 12:31

Mulțumesc mult pentru răspuns. Trăim vremuri grele și trebuie să luptăm în continuare pentru drepturile noastre!



Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...