Petiție pentru un Mureșel curat

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petiție pentru un Mureșel curat


Musafir

#26

2011-12-06 15:04

Este o idee excelenta, desi nu cred ca va fi ieftina o asemenea investitie. Chira ma bucur ca cineva are o asemenea initiativa. Trebuie stie cit mai multa lume despre aceasta initiativa.

Musafir

#27

2011-12-08 07:10

Cred ca este momentul ca cei din administratia orasului sa faca ceva pentru frumusetea si sanatatea "micii Viene". Daca pana acum, au distrus stadioane(Strungul si Vagonul) pentru Mall-uri, teatrul vechi pentru interese imobiliare, teii(arata ca dupa taifun),..., au facut si investitii bune dar nu fara sa miroasa a interese financiare de grup sau de partid, proiectul pentru salvarea Mureselului ar putea fi ca o intoarcere la normalitate, asta daca mai stiu sa lucreze in primul rand pentru comunitate si pentru frumos. Doamne ajuta.

Musafir

#28

2011-12-12 13:07

Sa curatam Muresul!

Musafir

#29

2011-12-13 11:26

faceti ca ARADUL sa fie cel mai frumos si elegant oras al tarii...si nu numai....
mult succes in acest demers!

Musafir

#30

2011-12-14 08:13

As dori ca in acest oras sa se planteze arbori, arbusti, care raman si iarna verzi, vezi exemplul Germaniei, iar la locurile de joaca sa fie umbra.Acum s-au "chelit" copacii, iar noi mergem sau stam in soarele "ucigator"din oras.Sa se planteze arbori si flori si pe malul Muresului de la polivalenta la pod.Aici este grosul celor care platesc impoziletele locale.Bazinul de la padurice unde este?In 20 de ani nu am fost in stare sa construim un bazin de inot la standarde europene..........si multe altele.

Musafir

#31

2011-12-21 15:15

succes in demersul acesta

Musafir

#32

2011-12-26 19:45

trebuie sa salvam nu sa distrugem. PAMANTUL ESTE AL TUTUROR NU AL UNUI SINGUR OM SAU GASTI DE OAMENI CU MINTEA INTUNECATA .

Musafir

#33

2011-12-27 13:37

Daca doar acoperim canalul fara a recicla continutul ei mizerabil,nu rezolvam problema decat in mica masura...Consider ca le suntem datori generatiilor urmatoare sa facem treba pana la capat,chiar daca va costa mai mult.Merita!O zi buna,tuturor!

Musafir

#34

2011-12-28 11:56

toate canalizarile ilegale ar trebui desfintate

Musafir

#35

2012-01-05 10:03

Apreciez demersul pentru un Muresel curat,dar pe cand preocupari si pentru un Mures curat si de ce nu si o Vale a Halmagiului sau Valea Tacasele ori Valea Crisului Alb.
Felicit initiatorii, urandu-le succes in nobila preocupare, si fiind la un nou inceput,le urez< LA MULTI ANI!>

Musafir

#36 Re:

2012-01-05 10:05

#35: -  

 


Musafir

#37

2012-01-05 22:57

pacat de un oras atat de frumos !!!
vierme

#38 Mureselul

2012-01-10 08:29

Nu albia Mureselului este problema, nici gunoaiele aruncate pe malul lui, marea problema sunt deversarile apelor menajere in Muresel. Cum se explica faptul ca intre "uzina electrica" (unde apa este inca curata) si "cartrodrom" (unde este deja imputzita),este o diferentza uriasa de calitate???? Una sau mai multe artere principale de canalizare menajera se descarca direct in acest Muresel. De vina este Compania de Apa, dar mai precis SUSTZINEREA POLITICA a acestei companii. Mai exista si alte deversari directe in Muresel, si chiar im MURES (ex:in apropiere de statzia de pompare din Micalaca, din zona Subcetate se scurge ceva infect direct in Mures intre cele 2 poduri...etc). Dar reclamatziile pe aceasta tema nu au urmari, cred ca nici macar amenzi, darmite remedierea problemelor. Se "pierd" probabil printre mainile manjite politic.

Musafir

#39

2012-01-14 16:12

Doresc sa sprijin reamenajarea canalului în interesul arădenilor!
Cu multumiri, Loewert Valeria
amalia i

#40

2012-02-11 17:15

propun un concurs de arhitectura/landscape/urbanism la care sa fie inclusa si sa se includa societatea civila...pentru ca "singura solutie, e propria evolutie!"...daca stie cineva cum am putea demara una astfel de proiect [care sa aiba si sorti de izbanda in sensul ca ar fi bine sa se realizeze efectiv, sa nu ramana la stadiu de "planseta"]...va rog sugerati...Am putea chiar sa facem mai vizibil acest manifest, aceasta petitie prin suport grafic raspandit prin oras, in locatii cheie...

Musafir

#41

2012-02-14 20:56

Succes intiatorilor acestui demers laudabil!

Musafir

#42

2012-02-15 18:13

Exista o Intrebare fata de propunerea actuala:
- Daca Mureselul are o problema de poluare prin deversarea canalizarii orasului Arad, de ce se finanteaza acest proiect din banii Ministerului Agriculturii?

Musafir

#43 Re:

2012-02-17 20:03

#40: amalia i -

O propunere excelenta chestiunea cu concursul. Trebuie sa facem apel la arhitecti si viitori arhitecti. Orasul este al nostru ... al generatiilor viitoare si nu al celor care acum il administreaza. Trebuie sa ne organizam si sa iesim de prin "cavernele" in care ne-am ascuns privind cum altii, "pasari de prada" au pus stapanire pe oras. Mureselul trebuie sa reprezinte o demonstratie a vointei majoritatii. Oare ce vrea majoritatea? Nu ma pricep la arhitectura, dar ma pricep la organizare. :)


Musafir

#44

2013-01-21 11:32

Sper ca petitia sa aiba cat mai multi semnatari !
Daniel

#45 Sanatatea e pe primul loc!

2013-06-24 16:41

Nu e de la sine inteles ca e o prioritate a orasului?Nu inteleg de ce dureaza atat de mult pana sa-nceapa lucrarile de amenajare, de ce nu se iau masuri cat mai urgente?Cum e posibil ca intr-un oras european sa existe un loc atat de infectat , mizerabil, urat mirositor..........!!!???

Musafir

#46

2013-07-14 07:37

Oameni ai politicii aradene, dovediti ca exista si bunavointa pentru cetatetii orasului Arad din partea domniilor voastre si nu doar alte interese!Cat timp mai aveti de gand sa lasati sa treaca apa pe acest canal, pana se va rezolva problema poluarii, mirosului!?