Semnează petiția pentru ieftinirea medicamentelor cu 35%

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Semnează petiția pentru ieftinirea medicamentelor cu 35%


Musafir

#126

2016-09-27 20:33

Am semnat aceasta petitie pt amaritii de pensionari si oameni care nu au un venit. Si pt toti noi, ceilalti.

Musafir

#127

2016-09-27 20:34

Preturile speculative aplicate pe piata romanesca de VANZATORII de medicamente si firmele producatoare,intr-un dispret total fata de romani,sunt deosebit de mari in comparative cu eficienta lor.Agentia Nationala a Medicamentului ar trebui sa-si faca datoria prin a verifica cu mai multa responsabilitate si sa nu mai accepte patrunderea pe piata a tot felul de fabricanti de medicamente obscuri,iar povestea cu "suplimentele alimentare" in spatele careia se comercializeaza tot felul de medicamente ,subliniez medicamente,unele netestate si extrem de periculoase pentru sanatatea oamenilor.

Musafir

#128

2016-09-27 20:51

Eu sper ca aceasta tara pe care am lăsat-o in urma, lasandu-mi in i-a părinți si bunici pentru aerge in străinătate pentru o situație mai buna sa revină pe făgăduit normal de nu noi de aici niom satura si praf se va alege de guvern si Parlament nu mai suportam Umilință si bătaia de joc ore chiar am ajuns bătaie de joc al celor pe care ii punem la putere gata se va termina odata si cu asta multumesc de ascultare daca veți citi aceste rânduri sunt scrise din inima

Musafir

#129

2016-09-27 20:54

Sa si poata permite bolnavii sa isi ia toata reteta Da da .....

Musafir

#130

2016-09-27 21:00

Poate mor mai putin romani din lipsa medicvamentelor

Musafir

#131

2016-09-27 21:16

nu toate persoanele isi permit achizitia medicamentelor necesare. Vreau o tara sanatoasa!

Musafir

#132

2016-09-27 21:53

E foarte clar de ce...

Musafir

#133

2016-09-27 22:03

Intrucit sunt la o virsta cind am nevoie de medicamente mai multe,consider ca sunf f scumpe si doresc ieftinirea lor

Musafir

#134

2016-09-27 22:23

Pentru ca am multe probleme de sanatate si cumpar medicamentele scumpe dar nimanui nu ii pasa..

Musafir

#135

2016-09-27 22:31

Am incredere ca PSD-ul va face "randuiala" asa cum astazi declara dl.Liviu Dragnea la un post Tv. Starpiti "baietii destepti " care capuseaza , faceti astfel ca omul de rand sa simta ca traieste mai bine. Asta speram de la PSD.

Musafir

#136 ieftenirea medicamentelor

2016-09-27 22:50

 Am lucrat de la varsta de 20 ani pana la 55 ani cand,fiind militar,am fost pensionat.In aceasta perioada,21 ani am

lucrat in mediu toxic,grupa 1 de munca.Cat am fost in activitate,am fost deseori internat in spital pentru diverse afectiuni.Am fost operat de ulcer gastric,am fost internat pentru surmenaj fizic si nervos,am enfizem pulmonar si bronsita cronica,glaucom,cataracta la ambii ochi operata, poliartrita reumatoida,gonartroza,am avut un accident vascular coronarian,adenom de prostrata,hernie inghinala operata,diabet zaharat II cu neuropatie diabetica,osteoporoza,maladia Parkinson,s.a.

   Medicii care ma trateaza (si recunosc grija deosebita pe care au avut-o de mine pentru a ma mentine in viata)au facut un calcul sumar al costului tratamentului pentru cele 13(treisprezece) boli cronice asociate care necesita 20 medicamente,fara a mai adauga suplimentele alimentare (vitamine pentru intarirea organismului si cresterea imunitatii,pentru protectia ficatului,pentru inducerea somnului necesar organismului,pentru reducerea aciditatii sucului gastric si pentru alcalinizarea organismului,pentru prevenirea scaderii corporale sub limita,tratament balnear si fizioterapie in centrele de tratament pentru recuperare (cel putin odata pe an),etc.se ridica lunar, la aproape 4500 RON.O parte importanta din aceasta suma este suportata de Stat prin retete cu preturi partial compensate sau gratuite.Restul il suport eu din pensie prin cota de CAS si cumpararea medicamentelor necompensate la pret integral.Pensia mea si a sotiei,care este si ea bolnava,ne ajunge,cu greu,numai pentru medicamente,mancarea strict necesara si celelalte cheltuieli(intretinere la bloc,consum de energie electrica,telefon,cablu TV.)Am vandut casele parintilor mei si ai sotiei  ce au murit si noi am schimbat apartamentul pe care-l aveam cu unul mai mic,dupa ce copiii au plecat fiecare la casele lor(pe care si le-au procurat singuri) si cu banii obtinuti am reusit (pana acum) sa compensam lipsa lor.Dar pana cand vom mai  putea face acest lucru?Ce ne-am fi facut daca nu eram ajutati?Ce fac cei care nu au nici un ajutor de nicaieri in afara de pensia care de multe ori nu le ajunge nici pentru mancare?Din ce traiesc?Nu se pot scadea preturile  la medicamente (care uneori sunt extrem de scumpe si nici nu se gasesc?).Ne poate da cineva un raspuns cinstit?( nu o promisiune care tine numai pana la alegerle din decembrie!)  

                                                                                                                       IOAN ALEXANDRU

        


Musafir

#137

2016-09-28 00:54

Din cauza ca din 330 lei PENSIE , DUPA 30 DE ANI MUNCA ,nu poti cunpara medicamente de 100 lei compensate ??? Voi puteti ? Eu am primt de la spital DIN BUCURESTI , 30 de medicamente pe zi , 900 pe luna , daca nu dau coltu ? DIN CE SA LE IAU SI CU CE SA MAI TIN SI REGIM ???

Musafir

#138

2016-09-28 02:00

Boli multe:medicamente scumpe: pensii mici.Fara alte comentarii.

Musafir

#139

2016-09-28 02:05

Pentru că este bine venuta oentru noi cei cu pensii mici , ca de ex eu...1000 ron. Vai steaua noastra.

Musafir

#140

2016-09-28 02:45

Pe ponta chiar il intereseaza de romani!

Musafir

#141

2016-09-28 03:44

Pentru ca sunt in asentimentul initiatorilor petitiei .

Musafir

#142

2016-09-28 04:17

Am semnat si eu aceasta petitie, pentru dreptate, corectitudine, pentru a fi mai accesibil accesul catre insanatosirea noastra, daca pot sa ma exprim in acest fel.
Personal, sper faptul ca totul sa se termine cat mai bine.

Musafir

#143

2016-09-28 04:27

Intr-o tara in esenta lipsita de educatie si lovita de saracie, avem astfel de guvernanti cum este guvernul Ciolos , care ajung in varfurile puterilor statului pretinzand ca reprezinta poporul suveran si apoi confisca suveranitatea poporului, pe care o folosesc in interes propriu. De acea am semnat aceasta petitie .

Musafir

#144

2016-09-28 04:34

Mult succes!!!

Musafir

#145

2016-09-28 04:46

Vreau ca si romanii sa aiba acces la tratamentele medicale fara a renunta la alimentatie.

Musafir

#146

2016-09-28 04:53

Deoarece farmaciile obțin profituri uriașe si nimeni nu se sesizeaza;aceleași medicamente in afara sunt mult mai ieftine.Pe strada mea sunt mai multe farmacii decât orice magazin.La concurenta cu bancile !!!

Musafir

#147

2016-09-28 04:56

Felicitări PSD!

Musafir

#148

2016-09-28 04:57

Mai multe petitii mai multe.se vor rezolva pentru oamenii care n-au sansa dea fi bogati si angajati si cu pensii speciale. Bravo!

Musafir

#149

2016-09-28 04:59

Pentru ieftinirea medicamentelor.

Musafir

#150

2016-09-28 05:03

Deoarece consider ca avem deja preturi mult prea mari pentru puterea noastra de cumpărare.