Toti pentru unu' si unu' pentru toti

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Toti pentru unu' si unu' pentru toti


Musafir

#126 Re: Re: Toti baietii ar trebui sa posteze la fel.

2017-01-11 18:42


Musafir

#127

2017-01-14 20:36

G. I. Jane ,film din1997! Merita vazut! Ce se vrea acum,in 2017 ,se cheama EVOLUTIE!!


Musafir

#128

2017-01-17 16:31

Nici pana acum nu ati primit raspuns la petitii? Trebuiau sa le solutioneze in 90 de zile lucratoare de cand le -ati depus(asa zice legea)!!!!


Musafir

#129

2017-01-18 15:29

SI STEFAN CEL MARE   a fost    scund ....     DOMNILOR  GUVERNANTI    NU SPULBERATI    VISELE  TINERILOR care s-au pregatit pentru a intra   in structurile  M.A.I. doar pentru  ca nu au  1, 2, 3 cm ?


Musafir

#130

2017-01-18 15:57

Sa facem o petitie   de grup  adesata  noului  ministru de interne ,presedintelui Camerei  Deputatilor ,Senatului  si PREMIERULUI   SORIN  GRINDEANU  . ATITUDINEA si nu INALTIMEA  fac   DIFERENTA  .SPUNE  NU DISCRIMINARII !!!


Musafir

#131

2017-01-20 16:24

S-a bagat inaltimea la Academia de politie !!!


Musafir

#132 Re:

2017-01-20 16:53

#131: -  

 Si care e ?unde scrie?


Musafir

#133 Re: Re:

2017-01-20 18:22

#132: - Re:  

 Pe sit.ul Academiei,scrie de omai 140 si 177 in care limita de inaltime este 1,65 1,70 


Musafir

#134 Re: Re: Re:

2017-01-20 18:35

#133: - Re: Re:  

 Inseamna ca de petitiile noastre si-au batut joc..cncd-ul ce zice? N. I. M. I. C !


Musafir

#135 Re: Re: Re: Re:

2017-01-20 18:37

#134: - Re: Re: Re:  

 Ceva de genul...poate ne spune si noua cineva care a reuşit sa ii dea ii judecata unde a ajuns procesul sau ce raspuns au primit..


Musafir

#136

2017-01-20 21:13

DISCRIMINARE LA INSCRIERILE IN SCOLILE M.A.I.

Asa ca multi ca voi si eu m-am pregatit sa dau la una din scolile M.A.I. stiind ca inaltimea minima pentru baietii era 1,65M si ca acesti tehnocratii au marit baremul la 1,70M .

In anul 2013 sau 2014 o tanara din judetul Arges a reclamat la C.N.C.D faptul ca a fost discriminata de catre I.P.J. – Argesi si M.A.I. pentru ca , nu a fost lasata sa se inscrie la concurs pentru una din scolile M.A..I. deoarece se afla sub baremul de inaltime , C.N.C.D. a sanctionat cu amenda de 1000 de lei pe inspectorul sef de la I.P.J. – Arges si Ministru de interne, motiv pentru care sa modificat baremul inaltimi cu 5 cm pentru ambele sexe . Totodata C.N.C.D. a stabilit cu unanimitate de vot , ca a conditiona inscrierile la scolile M.A.I. in functie de inaltime a oricarui candidat constituie o fapta de discriminare iar institutile in cauza sau conformat scazand baremul inaltimii . M.A.I. trebuie sa elimine aceste forme de discriminare prin aceste favorizari , excluderi , restricti , deosebiri , preferinte , deoarece sa incalcat dreptul de egalitate si de sanse . Acest barem de 1,70M era pana in anul 1990, cand se faceau inscrieri la scolile de MILITIE, acum credem ca am depasit aceste restrictii deoarece traim intr-o tara libera si democrata unde cetatenii sunt egali in drepturi , iar Constitutia Romaniei consacra in litera si spiritul ei egalitatea intre cetatenii si interdictia oricarui fel de discriminare iar noi sa fim tratati fara privilegi . Pentru ce trebuie sa avem aspiranti la scolile M.A.I. de peste 1,70M ( oare pentru a batea cetatenii ) , eu va documentez ca si cei sub 1,70m suntem sportivi , oameni puternici si inteligenti si ca inaltimea nu este un inconvenient care sa nu faca cinste acestei profesi . In constitutie sunt specificate unele drepturi ca , principilul egalitatii si al sanselor , iar ministrul tehnocrat de la M.A.I. l-a incalcat . In constitutie se garanteaza ca toti oamenii suntem egali fara privilegi si ca statul garanteaza egalitate de sanse pentru toti cetatenii , iar ministrul tehnocrat de la M.A.I. a incalcat dinou aceste drepturi. In constitutie se mai spune ca nu exista nici o lege care sa ingradeasca exercitarea de drepturi referitoare la sansele de viitor iar ministrul tehnocrat de la M.A.I. tocmai a dat un ordin de modificare unei legi in care incalca aceste drepturi .In constitutie se garanteaza dreptul la instructie si perfectionare prin invatatura la orice scoala a statului Roman si ca alegerea profesiei a meseriei , a ocupatiei este libera iar ministrul tehnocrat de la M.A.I. mi-a ingradit aceste drepturi nerespectand aceste principi din constitutie . In constitutie se specifica ca legile stau in vigoare atat timp cat nu contravin principiilor constitutionale .In Declaratia Universala A Dreptului Omului se arata ca toate fiintele umane se nasc libere si egale in demnitate si drepturii , iar acest ministru tehnocrat de la M.A.I. mi-a incalcat acest drept de a fi egal cu ceilalti. In conventia Europeana A Drepturilor Omului exista dreptul UNIVERSAL ce se aplica peste tot si cel EGAL adica acelasi pentru toti si sunt prevazute atat in legislatia Internationala cat si Nationala , iar Romania ca stat UE este obligata sa respecte aceste drepturi ale omului cea ce nu a facut acest ministru tehnocrat de la M.A.I. . In Legislatia Internationala si Nationala se arata ca drepturile omului indiferent de sex , rasa etc sunt drepturi inalienabile si nu pot fi retrase sau restrictionate , daca acel om nu a gresit cu nu nimic si cu ce drept acest ministru tehnocrat de la M.A.I. a restrictionat drepturile noastre de a participa la un examen , daca nu am gresit cu nimic . In legislatia Nationala si Internationala se specifica ca toti oameni trebuie sa fie tratati la fel cu demnitate , respect , egalitate , sanse fara nici un fel de deosebiri privilegi si nici discriminari , iar egalitatea trebuie sa asigure si sa garanteze drepturi egale intre toti cetatenii care traiesc in Romania si sa se promoveze principii cum ar fi cel al sanselor , al egalitatilor , al oportunitatilor si nici in aces caz ministru tehnocrat de la M.A.I. nu sa conformat deoarece a efectuat o deosebire , o excludere ,o restrictie , o preferinta , bazandu-se pe o rejudecata si o idee preconceputa gresit asupra unora , fara sa ni se dea sansa da fi la fel ca si ceilalti , favorizand in felul acesta pe cei inalti fata de cei cu cativa cm mai scunzi decat acestia .Prin ordinul M.A.I. de modificare acestei legi (referitor la baremul de inaltime ) se arata ca sa incalcat flagrant legile Internationale , Nationale cat si Constitutia Romaniei care garanteaza drepturile omului , iar institutile internationale ca C.E.D.O. obliga institutiile statului vinovat sa sanctioneze astfel de discriminari si le obliga sa respecte aceste drepturi ale omului . Va dau un exemplu un tanar cu inaltimea de 1,69cm si 99mm caruia ii lipseste 1mm nu are dreptul sa se inscrie la scolile M.A.I. iar altul cu 1mm mai inalt decat acesta adica de 1,70m si cu orice greutate are dreptul sa se inscrie la scolile M.A.I. si va intrem domnilor guvernantii exista o discriminare intre cei doi , eu cred ca da , deoarece unul din acestia a fost exclus pe viata sa nu aiba voie sa participe la unul din domeniile vieti publice iar constitutia Romaniei ii da acest drept si din nou acest ministru tehnocrat de la M.A.I. a incalcat aceste drepturi. Eu si altii credem ca un aspirant la scolile M.A.I. trebuie sa fie remarcat prin inteligenta , performante atletice , aptitudini si sa fie caracterizat prin prestanta , seriozitate , credibilitate sa fie apt medicat cat si psihic sa nu aiba probleme penale si nu prin inaltime cum a facut acest ministru tehnocrat de la M.A.I. . Se spune pe surse ca M.A.I. sunt peste 1000 de angajatii sub barem de inaltime si de sa modificat inaltimea inseamna ca toti acesti angajatii scunzi nu sunt buni profesionisti , nu muncesc , nu au performante si sunt cei vinovati , atunci dece mai sunt tinuti in sistem si nu sunt dati afara . Domnilor guvernanti va instintez faptul ca , sunt discriminatori acele prevederi si criteri care dezavantajeaza anumite persoane fata de alte persoane , iar institutiile Statului Roman platite din banii parintilor si bunicilor mei si celorlalti tinerii ce sunt in situatia mea ar trebuie sa se sesizeze din oficiu , trebuie sa vegheze trebuie sa i-a masuri de combatere acesor discriminari si abuzuri , trebuie sa desfasoare actiuni de prevenire , semnalizare si sanctionare a acelor care le incalca si sa le aduca pe calea legala deoarece aceste legi sunt neconstitutionale . Domnilor guvernatii ce ne vom face daca apare un ministru la M.A.I. care va elabora ordine de modificare a legi prin care vor aparea la inscrirea in scolile M.A.I. bareme de frumusete , de uratenie , de culoarea ochilor , de culoarea parului , de culoarea pieli sau alte bareme neconstitutionale cum este aces barem cu inaltimea . Daca se tot doreste sa existe bareme de inaltime la inscrierea la scolile M.A.I. atunci pentru a nu mai exista nici o contradictie , fiindca avem precedent , trebuie ca aspirantii care vor sa se inscrie la scolile M.A.I.sa aiba ca punct de plecare la inaltime , pe inaltimea cea mai mica a angajatiilor care lucreaza in prezent in structurile M.A.I. . Trebuie sa se inteleaga pentru totdeauna de toti guvernatii care vor veni la conducerea acestei tari , ca nediscriminarea este una din valorile fundamentale ale UE si a fost inclusa in legislatia Romana .Eu am votat in acest an pe cei care mi -au comunicat cand i am intrebat ( si i am auzit vorbind pe toate canalele tv ) ca vor elimina discriminarile , vor inlatura abaterile si legile care contravin principiilor constitutionale si ca vor pune randuiala in tara si ii rog sa se tina de promisiune fiindca mai vin si alte alegeri si nu vreau sa imi schimb parerea despre ei . Guvernatii nostrii care vor veni la conducerea tari , trebuie sa inteleaga ca trebuie sa sprijine pe toti tinerii fara discriminari , fiindca acesti tineri muncesc pentru viitorul lor si sa nu le lom dreptul de a visa , de a zbura in viitor si sa nu le punem bete-n roate asa cum a facut acest ministru tehnocrat de la M.A.I. . Guvernatii trebuie sa inteleaga ca noi tinerii nu cerem pomana , nu cerem favoruri , cerem decat sa ni se respecte drepturile constitutionale . Daca dumnevoastra guvernatii nu ne auziti atunci cine sa ne asculte pe noi , fiindca in anul 2016 am urlat de durere referitor la dreptul de a participa la examen in scolile M.A.I. si nu ne a ascultat nimeni . Toti care cititi ce am postat , face-ti cam mine si adresativa cu petitii zilnice la institutile statului ca : Parlamentul Romaniei , Presedentia Roamniei , Avocatul Poporului , Curtea Constitutionala , Cancelaria Primului Ministru si Ministrului Afacerilor Interne , iar din acestia poate ne asculta cineva . Totodata adresativa cu petitii la : Organizatia Europeana pentru Drepturile Omului , Organizatia pentru Apararea Dreptului Omului din Romania , Liga Aparari Dreptului Omului , Institutul Roman pentru Drepturilor Omului , Asociatia pentru Apararea Drepturilor Omului iar la Consiliul National Pentru Combaterea Discriminarii faceti petitii zilnic fiindaca sunt cei mai in masura sa sanctioneze institutia vinovata de abuzuri si dinscriminari .


Musafir

#137

2017-01-20 21:14

Sa lase toata lumea mesaj ministrului de interne cu mesajul de mai sus... poate o sa primim si noi un raspuns....


Musafir

#138 Re:

2017-01-21 07:35

#136: -  

 Nimeni nu a primit raspuns pana in prezent la petitiile efectuate catre cncd,ministru,etc??


Musafir

#139

2017-01-21 10:34

https://www.facebook.com/Coalitiaantidiscriminare

Intrati aici si intrebati daca limita de inaltime nu reprezinta o discriminare si lasati si linkul acestei petitii,daca trimitem mai multi sigur se vor sesiza,este ultime noastra sansa...


Musafir

#140

2017-01-21 12:00

 Deci orice șansă a noastră s-a dus....bravooo lor. 


Musafir

#141

2017-01-21 13:15

C. N. C . D.,nu dezamagi atatia copii! Fa ceva!! Ai avut curaj in 2013..cu acelasi director... .  Pana vor anunta locurile pe 2017,si criteriile de inscriere ,mai e o speranta! Exista un precedent..si avem si ministru-femeie..daca nici ea nu ia atitudine,atunci cine??????


Musafir

#142

2017-01-25 10:07

Credeti ca citeste cineva din cei care au putere de decizie ; deasemenea nici petitiile individuale nu au nici o sansa; trebuie sa ne unim cumva sa semnam toti o petitie  si sa mergem la minister

 


Musafir

#143 Re:

2017-01-25 11:46

Intrebare: Initiatorul acestei petitii comune a depus-o la C. N. C. D? Daca da,ce raspuns a primit????
Bianca

#144

2017-01-25 22:24

Haideți să facem ceva în privința aceasta ,cred că în cazul în care ne-am mobiliza cu toții pe o alta pagină,chiar şi whatsapp ,am putea ajunge la o înțelegere împreună.NU suntem băgati în seamă cu această petiție ,este nevoie de mai mult !! 

Bianca

#145

2017-01-25 22:26

Haideți să facem ceva în privința aceasta ,cred că în cazul în care ne-am mobiliza cu toții pe o alta pagină,chiar şi whatsapp ,am putea ajunge la o înțelegere împreună.NU suntem băgati în seamă cu această petiție ,este nevoie de mai mult !!

Musafir

#146

2017-01-26 12:19

Sa faca cineva o pagina sau grup mai bine iar apoi sa anunte aici numele grupului iar noi il vom cauta pe facebook !!!! cred ca este mai bine pe un grup decat aici,acolo am vedea toti si zilnic postarile


Musafir

#147

2017-01-26 12:24

Toti care doresc pot cauta pe facebook Grupul "Limita de inaltime M.A.I' !!!!!!!!!!!


Musafir

#148

2017-01-31 13:58

CNCD nu ne poate ajuta :

   

Ce se poate obţine?/Sancţiuni

C.N.C.D. poate aplica următoarele tipuri de sancţiuni:

  • amenda contravenţională, care variază între 1.000 şi 30.000 de lei pentru persoane fizice şi între 2.000 şi 100.000 lei pentru persoane juridice care au săvârşit fapte de discriminare (art.26, al.1 din O.G. 137/2000)
  • avertismentul, în baza art.7 alin.3 din O.G. 2/2001, chiar dacă nu este prevăzut expres de O.G. 137/2000
  • partea care a săvârşit fapte de discriminare poate fi obligată să publice în mass-media un rezumat al hotărârii de constatare a discriminării (art.26 al.2 din O.G. 137/2000)

Ce nu se poate obţine/ce nu poate face CNCD?

CNCD nu poate obliga partea care a discriminat să plătească daune către persoana vătămată şi nici nu poate dispune restabilirea situaţiei anterioare (de exemplu, reintegrarea persoanei la locul de muncă). Aceste mijloace de reparare a prejudiciului pot fi ordonate numai de către instanţa de judecată în faţa căreia o hotărâre favorabilă din partea CNCD se poate dovedi foarte utila.

 

 


Musafir

#149 Re:

2017-01-31 16:59

#148: -  

 Adica trebuie sa dam in judecata ministerul?cum asa? Acum 4 ani cand i -a amendat si sanctionat, au schimbat de bunavoie criteriul cu inaltimea,doar pt ca a facut acea fata plangere la cncd, iar acum nu se mai poate??? Pana la urma ce a zis cncd-ul ca raspuns la plangerile din septembrie 2016? De ce e asa un mister? Are cineva curaj in tara asta sa se judece cu sistemul? De ce mai exista cncd-ul si organizatiile pt drepturile omului? Pe cine sustin???


Musafir

#150

2017-01-31 17:19

"Coalitia anti-discriminare",retea informala de lobby si advocacy,va trebui sa se autosesiseze si sa sustina cazul in fata Curtii de  Apel  Bucuresti!! Faceti petitii catre ei,cat mai multe!!! unica sansa...