Mutati evenimentele publice din Lugoj, la Plopi!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Mutati evenimentele publice din Lugoj, la Plopi!


Musafir

#26 Re:

2011-08-29 14:15

#14: Narcis Semeniuc -

ar fi bine putina publicitate si la radio

Narcis Semeniuc
Autorul acestei petitii

#27 Re: Re:

2011-08-29 14:36

#26: - Re:  

sigur, publicitatea de orice fel este binevenita in acest caz insa dati-mi voie sa subliniez ca initiativa mea este una pur civica si se bazeaza exclusiv pe suportul Lugojenilor (oriunde s-ar afla), fara a avea vreun motiv personal sa investesc bani in acest scop (stiti ca publicitatea costa..). A, daca s-ar pune problema sa contribuim cu totii intr-un fel sau altul, in folosul nostru, al tuturor, ar fi altceva.

Daca reusim, singurul meu castig va fi mandria de a spune ca m-am nascut intr-un oras mai frumos si mai civilizat si eventual ca am avut o contributie cat de mica, lucru valabil sper pentru toti cei care au acordat atentie demersului meu.

Asadar, daca cei de la radio si din mass media in general, vor dori sa ni se alature din spirit civic  (asa cum au facut-o cei de la Redesteptarea si exemplul lor sper sa fie apreciat si urmat si de ceilalti), sunt bineveniti si atunci nu as mai avea niciun dubiu ca sansele de a duce la bun sfarsit acest mesaj ar exploda (mai ales daca fiecare ar lansa in fieful sau o lista de semnaturi, pe care sa o cumulam cu aceasta)

Toate bune tuturor si un Lugoj de vis!


Musafir

#28 Re: Re: Re:

2011-08-29 14:46

#27: Narcis Semeniuc - Re: Re:

da ideea e f buna si eu dau o semnatura pt asta,multa bafta

Narcis Semeniuc
Autorul acestei petitii

#29 Re: Re: Re: Re:

2011-08-29 14:57

#28: - Re: Re: Re:  

 multumesc si astept semnatura :)


Musafir

#30

2011-09-05 01:47

abea astept sa scapam de tziganiile care sunt in centru.

Musafir

#31

2011-09-05 15:14

sper sa fim citi mai multi lugojeni,care semneaza petitia

Musafir

#32

2011-09-05 18:38

si acum dupa doua saptamini persista mirosul infect de dupa.......
si cineva se lauda in masmedia locala ca sa facut igenizare cu masini performante si solutii speciale
in concluzie "la Plopi"

Musafir

#33

2011-09-06 07:19

Pt un oras mai civilizat, mai curat

Musafir

#34

2011-09-06 14:42

in orash trebuie permis doar targul de craciun si de paste... si doar daca sunt bine organizate!
ADI.B.
Musafir

#35

2011-09-06 15:18

cred ca cu totii ne dorim sa se mute la plopi organizarea evenimentelor care se desfasoara in centru dar sa nu uitam ca totusi asta costa ceva,si stiim cu totii ca lipsa banilor hotaraste cam tot ce s-ar dori a se face in frumosul nostru oras.Sper ca atunci cand vor fi bani se va face ceva in acest sens...

Narcis Semeniuc
Autorul acestei petitii

#36 Re:

2011-09-07 01:33

#35: ADI.B. -  

sigur, orice costa. Totusi, nu zice nimeni ca lucrurile trebuie sa fie schimbate de azi pe maine. Apoi, eu as vedea acest lucru ca pe o oportunitate (inclusiv de afaceri) pentru primarie si oras in general. Iata doar cateva idei (care nu sustin ca sunt neaparat cele mai bune sau realiste si chiar v-as ruga sa le comentati, sau completati): 1)amenajarea unui spatiu civilizat destinat spectacolelor in aer liber, poate aduce mai multe manifestari in oras si implicit incasari din biletele de intrare si nu numai ( si totodata mai multi clienti  pentru sectorul horeca); 2)amenajarea de spatii comerciale specifice in zona ar putea aduce venituri la bugetul local atat din inchiriere cat si din diversele taxe ce rezulta din activitatile de comert; 3) scena ar putea fi partial sau total acoperita cu o parcare suspendata la nivelul pietei care sa descongestioneze traficul din zona atat in timpul zilelor de piata cat si in timpul diverselor evenimente - eventual cu taxa (nu neaparat mare); 4) amenajarea poate fi facuta intr-un parteneriat public/privat si sustinuta cu eventuale finantari europene, ceea ce ar insemna o "usurare" a efortului facut din bugetul local, 5) s-ar putea asigura un control mai bun al evenimentelor nedorite din partea politiei; 6) ar putea fi amenajat si un spatiu destinat unei discoteci pe timp de vara (generand alte venituri ...); 7) luand in considerare exemplul strandului din Arad, s-ar putea amenaja casute de vacanta din lemn care sa fie apoi vandute sau inchiriate;8) s-ar putea planta mai multi arbori, pune banci si ilumina zona pentru a obtine astfel inca un parc; 9) s-ar putea amenaja un loc de joaca pentru copii; 10) probabil ca s-ar putea amenaja tot pe acolo un debarcader pentru agrement, terase, etc  (insemnand alte activitati comerciale si venituri la  buget) etc. Astfel ar putea fi evitata imprastierea "lipsei de civilizatie" in tot centrul orasului. Ca sa nu mai zic ca eu estimez (poate gresesc) ca in acel areal este suficient spatiu pentru construirea intr-o zi a unui centru comercial serios (shopping mall), ale carui implicatii pot fi lesne apreciate, mai ales in cazul construirii unui nou pod peste Timis chiar in acea zona (daca am inteles eu bine) si mergand mai departe la reamenajarea plajei (insemnand posibilitatea de inchiriere de sezlonguri,etc),terenuri de sport (care pot fi inchiriate),zona de promenada pe digul care incepe din dreptul pietei catre iesirea din oras pe malul Timisului...Orice alte propuneri sau obiectii veti avea,in cazul in care reusim sa continuam strangerea de semnaturi (peste cele 126 de pana acum) macar pana la 200, voi incerca, eventual impreuna cu cei dispusi sa mi se alature in demersul efectiv catre primarie (repet: oricine este binevenit), sa le sintetizez pentru a fi prezentate.

pana atunci,va urez un Lugoj minunat!


Musafir

#37 Re: Re: Zanoaga Marius

2011-09-07 16:58

#36: Narcis Semeniuc - Re:

Sigur, ai multe idei si asta este laudabil, eu m-am gandit la atragerea Lugojului in circuitul festivalurilor moto care atrag foarte multi pasionati de motociclete din tarile invecinate ( un minunat prilej de promovare turistica). Voi ce ziceti?

 


Musafir

#38

2011-09-07 20:36

Cred că fiecare semnatar al acestei petiții ar trebui să mobilizeze pe cei din jur și astfel s-ar putea creea o reacție în lanț. În ritmul acesta penibil în care ne târâm petiția va fi un răsunător eșec.

Musafir

#39

2011-09-08 13:00

Sunt de acord cu initiativa si sper sa aiba sanse de reusita Va doresc succes
Narcis Semeniuc
Autorul acestei petitii

#40 Re:

2011-09-08 19:28

#38: -  

asta speram si eu sa se intample si mai mult, ma asteptam ca toata mass media locala sa preia mesajul (in cazul in care evident, ar fi de aceeasi parere), sa-l publice si mai mult, sa deschida puncte de colectare a semnaturilor in acest scop. Din pacate, numai Renasterea a publicat o pagina si cam atat.

Oricum, ma gandesc sa mai incercam sa mobilizam fiecare dintre noi pe cine mai putem pana la sfarsitul lunii si apoi, cu rezultatele obtinute (cate or fi ele) si cu cei care doresc sa mi se alature (chiar v-as ruga sa va anuntati in cazul in care aveti astfel de intentii) si din respect pentru cei care au facut totusi efortul de a semna, sa cerem audienta la primar si sa o prezentam (aici, iarasi as sublinia suportul realmente URIAS, pe care reprezentantii mass media l-ar putea oferi).

Sunt acum 130 de semnaturi asumate (plus inca vreo 5 prin reprezentare - conform unuia din comentarii). Mult? Putin? Ramane de vazut.... Eu o duc pana la capat oricum.

ce ziceti? Mai putem spera sa ajungem macar la 200 pana la 1 Octombrie?

un Lugoj minunat tuturor!

 


Musafir

#41

2011-09-11 11:56

MULT NOROC!!!