Petitie impotriva faradelegilor comise de TEODOSIE al Tomisului

Ionita

#51

2016-08-02 06:13

Cel mai controversat episcop. O rusine pt neamul romanesc ortodox!


Musafir

#52

2016-08-02 16:39

Am semnat petitia IN CUNOSTINTA DE CAUZA a ceea ce se intampla la Constanta. Confirm informatiile media si nu numai.....
Un creștin

#53 Petiția

2016-08-03 08:03

Să știți că PF DANIEL, tocmai a vândut credința ortodoxă prin sinodul de la Creta! Îps Teodosie nu a semnat documentele de aprobare a rugăciunii cu ereticii! Și spunea cineva să vină un ierarh blând, smerit și curat! Dați-mi și mie exemplu de un asemenea ierarh în România! Eu zic așa că dacă tot s-a făcut petiția să fie schimbat Îps Teodosie, să fie schimbat și PF DANIEL și ceilalți episcopi cu aceste comportamente și politicienii corupți: Făgădău, Iohanis și toți falșii din parlament! Ce ziceți? Sau fiecare are interesele lui meschine și prin această schimbare se vor anumite jocuri politice? Cu o floare nu se face primăvara! Ori îi schimbăm pe toți ori pe niciunul!

mai ganditzi / mai reflectatzi, pe cine punetzi in loc !

#54 crestin

2016-08-03 14:20

            TOTZI  ROMANII,  ASA  AM  FACUT  IN  1989,  NE-AM  BUCURAT,  NE-A  PARUT  BINE  CAND  A  FOST  INLATURAT  NICOLAE  CEAUSESCU,  SI  PE  TIMP  CE  A  TRECUT,  AM  AJUNS  DIN  RAU,  MAI  RAU  !  ACUM  IL  INLATURATZI  PE  IERARHUL  TEODOSIE,  CA  NU-I  BUN,  DAR  PE  CINE  PUNETZI  IN  LOC ?!  SA  NU  VA  FIE  SI  MAI  RAU !  CEL  CARE  ARE  SA  VINA-N  LOCUL  SAU,  ARE  SA  VINA  CU  OAMENII  LUI  SI  PE  RAND,  PE  RAND,  PE  NEOBSERVATE  SI  PE  NESIMTZITE,  VETZI  FI  ELIMINATZI  !  PESEMNE  CA  NU  ATZI  PUS  IN  CALCUL  SI  ACEST  ASPECT.  LUATZI  IN  CALCUL,  CA  CEL  CARE  ESTE  PREGATIT  PENTRU  A  LUA  LOCUL,  NU   ARE   SA   VA  TZINA   IN   BRATZE ! REGRETELE  SA  NU  VA  FIE PREA  TARZII !


Musafir

#55

2016-08-03 17:04

Sa fie schimbat din funcție
Un creștin

#56 Re: mai gândește-te

2016-08-03 17:25

#55: -  

 Să fie schimbat cu cine? Arătați-mi și mie un exemplu de episcop model din România! Tot timpul îi schimbăm, îi schimbăm! Bun nicio problemă! Eu nici nu vreau să-l apăr, nici să-l acuz pe ÎPS Teodosie, dar arătați-mi omul capabil care poate să vină în locul dumnealui și ca această petiție să fie pentru bunăstarea poporului român nu pentru realizarea altor interese meschine ale anumitor politicieni! Credeți că dacă strigăm doar : "Hoțul, hoțul să fie schimbat!" oamenilor le va fi mai bine? Arătați-mi omul ideal și exemplar care chiar să merite să vină în locul ÎPS Teodosie și voi fi prima persoană care va susține această idee! Ori sunt toți schimbați ori niciunul! 

 


Musafir

#57

2016-08-03 22:47

Sa faca Domnul dreptate si sa ne lipseasca de toti nevrednicii vicleni!

Musafir

#58

2016-08-04 04:58

Semnez in numele Domnului IIsus Hristos,pentru apararea credintei,invataturii,,si acest plin de erezi,,abateri grave,,este de neacceptat in biserica ortodocsa,,,
cata lucrătură a

#59

2016-08-04 12:54

Cel  pregătită, să-i ia locul ierarhului TEODOSIE, poarta cruce de aur  mai mare ca ierarhului Teodosie

Creștin și nu eretic ! Catzi eretici slujesca-n altar, multzi ?! V-a al

#60 Re:

2016-08-04 13:16

#59: cata lucrătură a lichelelor din biserica cu cei din afara bisericii ?! Gay, ecumeniști...... 

 

 

 

Creștin și. Nu fariseu ca multzi din sf altar !

#61 Re:

2016-08-04 13:39

#59: cata lucrătură a lichelelor : din biserica din afara bisericii : Gay, ecumeniști.....  ?!

 

cata nerozie, PE CAPUL UNORA ?!

#62 nu-s eretic !

2016-08-04 16:23

Mitropolitul  Ardealului  Laurentziu  Streza, atzi  vazut  cu  ce   bolid  se  deplaseaza  si  cel  de  la  Vaslui, ierarhul  Ioachim  Bacaoanul,  ierarhul  TEODOSIE,  ARE  ASA  CEVA  ?! Suntem  degeaba  crestin  ortodoxi,  pentru  ca   ne  spalam   rufele  duhovnicesti-n  public,  la  alte  culte  n-am  auzit  pana  acum,  asa  ceva  ?!  Urat  si   Rusiiiiiiiiine din  partea  celor  care  balacaresc  biserica  crestina  ortodoxa  si  pe  acele  fetze  bisericesti  merituoase  si  respectabile !


Musafir

#63

2016-08-04 18:50

Nu vreau ca o persoana sa isi faca averi in numele Domnului...e o batere de joc...
INMARMURIT DE CE SE PETRECE-N EPARHIA NOASTRA !

#64 RUGAM PE D-ZEU, SA FACA LUMINA !

2016-08-05 11:04

   De  ce  datzi  unele / altele,  unor / multor  fetze  bisericesti,  care   fac  ce  fac ,  MAI   BINE  DATZI   , SPRIJINITZI  OAMENII  CARE  SUNT  cu  adevarat   NECAJITZI,  NEAVUTZI  SI  NEAJUTORATZI ?!   NU  DATZI  CELOR   NEVOIASI,  PENTRU  CA  NOI, OAMENII  CREDEM,  CA  MILOSTIVIREA  LUI  DUMNEZEU  SE  CUMPA RA  CU  CELE  CE  CREDEM,  NOI  :  CU  POMEMELNICE  GRASE,  CU  DANII  SI  MUUUUUUULTZI   BANI,  MITRE  SCUMPE,   VESMINTE  LUXOASE......... !  DUMNEZEU,  NU  VREA  DE  LA  NOI,  CELE   LUMESTI,  CI  : CREDINTZA   NOASTRA,  IUBIREA   DE   APROAPELE  SI  SA  NE  RUGAM  PENTRU  CEL  /  CEI  IN  NEVOI  SI   SUFERINTZE,  FAPT  PENREU   CARE   NOI,  TRECEM   NEPASATORI   PRIN   VIATZA,  VREAM  CA   NEAPARAT  PROBLEMELE   NOASTRE  COTIDIENE  SA   SE   REZOLVE,  CU  :  POMELNICE   GRASE,  SA  SE   ROAGE  UNII  /  ALTZI  SI  NOI  GATA,  AM  REZOLVAT !  VREM  CA  FARA   EFORT, SA   REZOLVAM  SI  SA  TRECEM  USOR  PRIN   ACESTA  VIATZA   TRECATOARE,   FARA  A   LASA   CEVA   BUN  IN  URMA  NOASTRA  !   EPARHIA TOMISULUI  BALACARITA  DE  CEI  CU  INTENTZII  RELE.  D-NE AJUTA .


Musafir

#65

2016-08-05 12:45

Prea multe fărădelegi !
Trezitzi-va !

#66 Poate stitzi, vorba : păduchele când se ingrasa....!

2016-08-05 15:13

 Domnilor atzi casunat precum vacarul pe sat ! Căldura de afară, v-a înfierbântat mintea ! Ca slujitori ai sf-lui altar, atzi purtat vorbele de colo / colo, în loc să vă vedeți de treburile din parohie si vedetzi, acum râde dracul de fariseii din biserica ! Rușine !!!! Caitzi-va, așa v-ar sta mai bine ! Teodosie ierarhul, dacă ar fi tatăl trupesc, așa l-ați fi balacarit, eu cred ca da, așa i-atzi fi facut, pentru că asta va este caracterul ?! Ce exemplu de luat, sunteți pentru creștinii din paro hie,ii ?! Când are sa se imputzineze lumea în biserică, atunci va vetzi da seama de neroziile comise ?! Mult până departe nu-i, cei interesatzi acum, atunci vor jubila ! Reflectați / Trezitzi-va din agonie, va rog, până nu-i tarziu !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-05 15:16


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-05 18:45


Creștinși nu eretic ! Catzi eretici slujesca-n altar, multzi ?! V-a al

#69 Crestini constănțeni

2016-08-05 19:32

NU suntem de acord cu alungarea ierarhului Teodosie ! Rusineeeeee  !  Celor care instigă oamenii împotriva ierarhului tomitan TEODOSIE.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-08-05 20:22



Musafir

#72 Re: crestini constantzeni

2016-08-05 20:24

#71: Atzi casunat pe ierarhul Teodosie ! - crestini constantzeni 

 

        Din  unele comentarii,  am  aflat,  ca  vretzi  un  ierarh  bun  si  bland.  Daca  vom  avea  parte de  un  ierarh : bun  si  bland,  ca  ultimii  doi  presedinti  din  ultimii  aproximativ 12 ani,  chiar,  ca  am  scrantit-o !  Tinerii  frumosi  si  liberi,  nu  prea  au  mana  buna  si  blanda,  la  ales  conducatori  pentru  cele  lumesti  si  chiar  sufletesti,  cu  toata  bunavointza  lor  !  Le  multzumim !  Mai  bune, sa-si  vada-n  continuare  de  activitatea  dansilor ! Ca  ierarhul  Teodosie,  ni  l-a  dat  Dumnezeu,  LA  TOMIS,  ca  tata  spiritual  si  nu,  PFP  Teoctist si  altzii,  sa  nu  incurcam  "borcanele"  duhovnicesti  cu  cele  lumesti,  domniloooooor  !

 

 

Trezitzi-va, până nu-i prea târziu !

#73 Romani de buna credință !

2016-08-06 19:46

Căutați cu lumanarea semnatarii, ii căutați peste mări și țări si-lungul, si-n latul României, petiția se referă le eparhia Tomisului si, apar semnatari de dincolo de granițele Romaniei, vedem că totul este cusut cu toate culorile de ata, ați tansferat cazul la nivel internațional, mai aveți puțin si-l faceți  pe Teodosie ca fiind și terorist,  RUSINEEEE, domnilor  ! Cu ani în urmă, peste 8 milioane de români au votat la referendum si nu l-au putut da jos din funcție pe presedintie, dar acum vedem / observam că, tot mai putzini se hotărăsc ca să faca rău, ierarhului de la Tomis, ierarhului Teodosie !  A face rău este ușor, a repara este mai greu !  Lasti-va pagubasi,ca-i mai bine !


Musafir

#74

2016-08-07 09:23

persoana in cauza a autorizat printre altele construirea de biserici in zone fara comunitati, fara enoriasi la slujba (ex. in drumul spre Nazarcea, spre Galesu, pe la Gura Dobrogei etc) dar ai caror preoti sunt acum fermieri, cu cirezi de vite, porci etc. De ce oare?
Mitrea

#75

2016-08-07 21:19

Faptele nevrednice ale lui Teodosie vorbesc si nici un om de buna credinta nu poate sa spuna ca este de acord cu ceea ce face acest ierarh. Atitudinea gen" lasati-l in pace ca oricum nu exista altul mai bun", nu face decat sa incurajeze mojiciile acestui om. Exista oameni vrednici, dar poate nu vor sa iasa la iveala, tocmai pt ca vad atitudini de genul asta! Crestinii adevarati lupta cu pacatul pt ca asa a poruncit Insusi Dumnezeu, iar daca un om, fie el si ierarh( pt ca si ierarhii pacatuiesc) pacatuieste, noi nu suntem datori sa acceptam, ci sa luptam in numele Domnului cu pacatul asa cum spune Sf. Ioan Gura de Aur: " Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, leapada-te de el".