Cerem scăderea notei minime de promovare a examenului de DEF


Musafir

#26

2016-07-20 20:14

cred că mai degrabă ar trebui să cerem ca nepromovarea examenului de definitivat să nu mai ducă la anularea unui examen cum este titularizarea, nu cred că e normal, și o formulare a subiectelor astfel încât  corectarea să nu mai fie subiectivă

 


Musafir

#27 Re:

2016-07-20 20:14

#24: alin -  

 Sa revizuiasca programa!sa scoata literatura pt copii..gramstica..


Musafir

#28

2016-07-20 20:18

Doresc sa fie dreptate,egalitate si sa incurajam tineretu sa profeseze in invatamint.de ce mereu trebuie sa descurajam viitorii,educatori,invatatori,profesori,prin,multitudinea de examene,si cu note care oscileaza de la un ministru,la altu.Nu toti au absolvit aceiasi scoala,deci sa fie ptr.toti note egale la def. Si titularizare.Trebuie tinut cont ca profesind aceste meserii,pina iesi la pensie,mereu studiezi.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-20 20:18



Musafir

#30 Re:

2016-07-20 20:23

#25: -  

 


Musafir

#31

2016-07-20 20:25

Felicitari pentru initiativa

Musafir

#32

2016-07-20 20:29

Da,sa revina la nota amterioara,sau daca nu vor sa dea posobilitatea la exemene pina reusim.Hai cu totii sa ne unim si sa protestam,sa ne intilnim la bucuresti

abcdef

Musafir

#33

2016-07-20 20:33

Prin mentinerea pragului minim la nota 8 se promoveaza memorarea mecanica.

 


Musafir

#34

2016-07-20 20:50

Am semnat deoarece si eu sunt cadru didactic si stiu câte sacrificii implică

Musafir

#35

2016-07-20 21:18

Deoarece un an de activitate este mult prea putin pentru 8,oricata teorie cunosti!

Musafir

#36

2016-07-21 03:17

Marirea notei a fost facuta de Androneasca care este o nemernica in politica romaneasca o pupincurista a sistemului actual

Musafir

#37

2016-07-21 04:37

E groaznic sa înveți pana la epuizare si in concluzie sa nu poti lua 8 atâta timp cat la examenul de titularizare ai luat o notă mare.
Sper sa se schimba ceva si pentru noi debutanți! Multumesc frumos!

Musafir

#38

2016-07-21 04:54

Pentrupa ca nu mise pare corect ca acum sa se tina 2 inspectii la clasa în loc de una și nici măcar sa nu se tina cont de ele.

Musafir

#39 Re:

2016-07-21 05:25

#1: -  

 Nu este corect nicicum,indiferent cand a dat examenul,sistemul a fost anapoda.

Cei care au dat examen,cand se lua nota 6,se confrunta acum cu examenul gradului II,unde trebuie sa obtina tot nota 8.Ca sa nu mai vorbim de formularea cerinteleor subiectelor.Isi bat joc de noi!!!!Nu se tin cursuri de pregatire,nu afiseaza toate programele,DEZASTRU!!!Dar cer note maxime si performanta!!!!


Musafir

#40

2016-07-21 05:48

Si nota examenului pentru gradul II,aceeasi Marie cu alta palarie,pana cand au de gand sa-si bata joc?Formularea cerintelor,de asemenea,sa fie cat mai clara si mai cu bun simt.Oricum nu ne creste cu mare lucru salariul in urma acestui examen(trebuie sa spunem ca avem nevoie si de bani,pe care ii bagam de foooarte multe ori in materiale).Si ne cer performanta?In conditiile in care dotarea scolilor e la pamant,igienizarea,asemenea si multe altele.Inspectoratele nu permit decat mascarea adevarului,sindicatele se urca ba in caruta,ba in teleguta si uite asa trece timpul,iar noi avem nevoie de oameni ai viitorului care sa fie usor de condus.Profesorilor le strangi cureaua,le dai mai si putini bani,ca sa nu poata sa manace sau gandeasca,ii mai dai si un examen sau cursuri la greu, sa-i ti mintea ocupata,ca altfel....se trezeste si va pune la colt...da,nu-i asa?Ce va pasa voua de amaratii astia de profesori????

Musafir

#41

2016-07-21 05:49

Avand in vedere ca mare parte din teoria psihopedagogiei nu foloseste la nimic aplicabil la clasa mi se pare inutil sa ni se pretinda o nota atat de mare.( pentru ceva inutil). Daca ar fi doar metodica si specialitate am pune altfel problema.
Multumesc

Musafir

#42

2016-07-21 06:16

Egalitatea de șanse

Musafir

#43

2016-07-21 06:33

Pentru ca m-am saturat de nedreptatea din sistemul de invatamant romanesc!

Musafir

#44

2016-07-21 06:45

Am semnat aceasta petitie deoarece,acum 16 ani,cand am dat eu definitivatul,era notă minima 7.E un prag psihologic.Chiar daca vrei o nota mai mare, cand stii ca minima e 7 ai mai mult curaj. De asemenea sunt de acord cu prelungirea valabilității inspectiilor la clasa,nu numai pt definitivat ci si pentru celelalte grade.Mai ales pt celelalte grade, deoarece daca la 20-21 ani,cand dai definitivatul poate ca nu iti formezi o familie,la 30 ani, cand pregateste gradul 1 cu siguranta pot aparea neprevăzute care te obligă sa renunti ( cum ar fi nasterea unui copil). Succes!
Vasile

#45 Re:

2016-07-21 06:55

#6: georgiana -  

Georgiana, habar nu ai ce vorbesti! Decat sa spui prostii lipsite de continut citite in presa, mai bine taci!

Pe de o parte, ministerul se lamenteaza de lipsa de profesori, dar pe de alta parte nu scot destule posturi la concurs, iar pentru ocuparea putinelor posturi disponibile impun criterii extrem de drastice;

In al doilea rand, materia examinata nu are nici o legatura cu activitatea profesorului, ci doar cu cunostintele strict tehnice din domeniul respectiv - ceea ce, in caz ca nu stiai, nu defineste un profesor bun.

In schimb, nu au fost examinate niciodata - si personal cred ca cei din minister habar nu au cum sa o faca - abilitatile pur pedagogice, discursul, psihologia elevului, metode de comunicare samd..., adica exact acelea care fac diferenta intre un profesor si un profesionist obisnuit.

In al treilea rand, subiectivismul monstruos si orgoliul arogant al celor care corecteaza. N cunosc nici o persoana care dupa contestarea notei primite, sa fi obtinut o nota mai mare. Aproape intotdeauna, cei care au facut contestatie au primit note mai mici decat initial. Intamplator? Nu cred, aqbsolut deloc.

In final te-as intreba: tu, Georgiana, in meseria ta, cat de bine pregatita profesional esti? de cate ori pe an esti evaluata profesional? si dupa ce criterii?

Nu intreb ce studii ai, pentru ca imi e evident ca nu prea multe...


Musafir

#46

2016-07-21 07:01

Pentru ca este ff mare nota !

Musafir

#47

2016-07-21 07:22

Pentu ca asa cred eu ca este normal

Musafir

#48

2016-07-21 07:25

Pentru ca in acest mod ajungem sa ne distrugem sanatatea, memoram mecanic, ne neglijam familia dar mai ales copiii....ne scurtam viata.Nu cred ca exista cineva care sa pretinda sa promoveze examenul fara sa invete (cum se intampla acum ceva timp)!Am stat de vorba cu un profesor de psihologie (x) care a sustinut examenul la facultatea si care la partea de psihopedagogie nu a stiu sa raspunda iar profesorul evaluator l-a sucit pe toate partile si l-a intrebat ceea ce stia pentru a-l promova! Acest profesor (x)  fost si evaluator acum 3 sau 4 ani pe vremea cand se corectau la judet lucrarile si care citez: ,,Nu stiam ce sa punctez,evaluez,corectez.....noroc ca ne-a facut o doamna de acolo o schema..."

Deci se merita?Oare nu ar trebui sa schimbam ceva?Asta se promoveaza?


Musafir

#49

2016-07-21 07:55

Am semnat această petiție pentru că susțin și eu acest examen,si m-am săturat de discriminare.Ceea ce ne fac se numește discriminare față de aceia care au luat note mici si totuși au promovat acet examen care după părerea mea se putea promova doar cu inspecția la clasă.Acolo se reflectă munca unui cadru didactic.Si dacă tot se vaită că nu au bani de ce cheltuiesc inutil cu acest examen!

Musafir

#50 Re:

2016-07-21 08:13

#12: -  

 Nu , dragă doamnă!  Sunt printre fericiții care au obținut peste 9 la majoritatea examenelor! Vă agitați cam degeaba . Am impresia că dvs. faceți parte dintre cei care abia reușesc sa obțină o notă mediocră de 6-7.