Scrisoare deschisă - respectarea drepturilor omului în Turcia


Musafir

#76

2016-07-18 18:47

Sunt impotriva folosirii unei lovituri de stat pentru atacarea opozitiei si subjugarea justitiei.Acest lucru nu poate duce decat la instalarea unui regim dictatorial care sa isi ascunda coruptia mai eficient.

Musafir

#77

2016-07-18 19:10

Sunt impotriva discriminarilor si abuzurilor de ori ce fel.

Musafir

#78

2016-07-18 20:28

Drepturile omului trebuie in mod obligatoriu respectate intr-un stat democratic modern. Prin actiunile sale din ultimele zile, Erdogan ne arata cat de mult pune pret pe aceste notiuni si care sunt intentiile lui cu privire la viitorul Turciei.

Musafir

#79

2016-07-19 02:46

Ceea ce se intampla acum in Turcia nu poate sa lase indiferenta nici o minte lucida, constienta de gravitatea faptelor acestui dictator si solidarizarea cu judecatorii, militarii,politistii si cu ceilalti arestati este o datorie si a societatii civile din tara noastra!!

Musafir

#80

2016-07-19 05:11

Statul de drept trebuie respectat!
Ce se intampla acum e o eliminare a tuturor opozantilor lui Erdogan.
D-aia Turcia nu trebuie primita niciodata in UE.....acolo nu a fost si nici nu va fi vreodata democratie!

Musafir

#81

2016-07-19 05:17

Felicitari pentru initierea acestei petitii.

Musafir

#82

2016-07-19 05:30

Sustin punctul de vedere exprimat in petitie si-mi exprim profunda ingrijorare fata de respectarea Drepturilor omului in Turcia in gestionarea tentativei de lovitura de stat.

Musafir

#83

2016-07-19 06:02

Simt o umana consolare cand vad pe altii mai prosti ca noi. Acum, turcii 'mobilizati' in strada sa-l apere pe Erdogan, cum stateam noi ca prostii (unii si murind) in 89 sa 'aparam' TV "libera".
In urma cu 3 saptamani, britanicii dusi de nas de actualul ministru de externe (omul si-a realizat scopul, restul nu conteaza) pt a iesi democratic din UE.
Om fi noi cei mai la multe capitole, dar iata ca nu suntem cei mai imbecili din Europa, sunt altii mult mai grozavi.

Musafir

#84

2016-07-19 09:25

sper sa ajute cu ceva :(

Musafir

#85

2016-07-19 09:29

Turcia, de când este Erdogan, țara a alunecat spre un islamism fundamentalist și sunt încălcate drepturile omului într-un stil grosolan și ordinar.

Musafir

#86

2016-07-19 09:37

De fapt Erdogan da acum o lovitura de stat statului de drept si libertatilor civice din Turcia si se afla in plin proces de islamizare a tarii

Musafir

#87

2016-07-19 11:21

Dictatorii trebuie sa dispara, indiferent de forma in care se manifesta

Musafir

#88

2016-07-19 14:19

Inainte de a fi judecatori, procurori, militari, politisti sunt oameni.Dumnezeu a dat viata si numai el are dreptul sa hotarasca orice in legatura cu ea.Nimeni altcineva, cu atat ma putin "Marele Sultan"! Dumnezeu este mare si va face ce trebuie. Doamne ajuta.

Musafir

#89

2016-07-19 17:54

s-a declansat teroarea; va urma haosul; ne intereseaza direct. ne poate exploda in fata - la propriu si la figurat. noua, aici, in Romania.

Musafir

#90

2016-07-19 21:46

Cu turbatii e mai greau dar sper si eu sa le ajute Dumnezeu acelor oameni care sunt totrurati si batjocoriti de un tiran!

Musafir

#91

2016-07-20 03:32

Nu se poate ca Turcia sa se intoarca la vechile metehne, carora Kemal Ataturk le'a pus botnita, datorita unui psihopat (si sotiei lui !) ahtiat dupa putere !!! Jos dictatorul / clanul Erdogan !

Musafir

#92

2016-07-20 06:34

conținutul acestei petiții exprimă și punctul meu de vedere.
abuzurile nu se vindecă folosind abuzul.
acesta este modul meu de a vedea lucrurile.

Musafir

#93

2016-07-20 07:30

Cred că Turcia este o țară importantă atât pentru România cât și pentru Europa.Descurajarea ab ovo al oricăror derapaje asigură suplimentar CONCRETIZAREA faptului dezirabil că locul acestei mari țări și culturi este în Europa,este în NATO.

Musafir

#94

2016-07-20 08:13

Pentru că subscriu la conținutul ei!

Musafir

#95

2016-07-20 08:20

În calitatea mea de cetățean democrat, de profesor, scriitor și coautor al Proclamației de la Timișoara, protestez împotriva abuzurilor medievale ale regimului Erdogan. Atrag atenția opiniei publice și asupra situației Liceului Turc din Capitală cu o activitate pedagogică prestigioasă, cu elevi olimpici și profesori de elită creștini și musulmani în legătură cu care se fac presiuni prin ambasada Turciei să fie închis deoarece face parte din rețeaua de școli ale lui Fethullah Gulen.

Daniel Vighi, scriitor și profesor


Musafir

#96

2016-07-20 08:35

pentru că situația din Turcia a devenit extrem de gravă pentru catățeanul de rând din această țară ,în numele căruia vorbește un dictator cu vise mesianice și un răzbunător feroce,sub privirile îngăduitoare ale politicienilor occidentali.

Musafir

#97

2016-07-20 13:00

Pentru ca mă doare sufletul ptr ceea ce se întâmplă în lume,ptr ca vreau liniște și pace și drepturi egale ptr femeiVreau ca femeia sa fie respectata în toate țările indiferent de conducere sau religie.

Musafir

#98

2016-07-20 15:55

Nu vă amestecați în treburile interne ale altui stat!


Musafir

#99

2016-07-21 10:26

Pentru că vreau să-mi mențin statutul de ființă umană. Și dacă, oriunde pe planetă, cineva răpește cuiva acest drept fundamental, nu se poate să nu reacționez.

Musafir

#100

2016-07-21 10:45

Situatia internationala este dezastroasa, eu facand o comparatie cu anii "30, cand s-a facut alianta Hitler, Mussolini + Japonia, adica exact ce se preconizeaza acum ( vezi ce va fi in august ), respectiv o alianta ( clar antioccidentala) intre Putin, Erdogan + IRAN.Sa nu uitam de pretextul incendierii Reichstagului, care a permis nazistilor suprimarea tuturor micilor drepturi democratice; exact asta se intampla acum cu " lovitura de stat" cu nechezol.Noi nu avem alta cale decat sustinerea ferma si clara a pozitiilor viitoare ale aliatilor nostri, respectiv USA, NATO & UE.Situatia actuala este cert o mare lovitura data de serviciile rusesti, care s-au dovedit ( din pacate, inca odata) mult mai profesioniste decat cele americane, slabite de incompetenta administratiei Obama.