Scrisoare deschisă - respectarea drepturilor omului în Turcia


Musafir

#1

2016-07-17 12:03

Imperativ necesară.

Musafir

#2

2016-07-17 12:05

Statul de drept nu exista acum in Turcia controlată de președintele Erdogan!
Mădălin Blidaru

#3 Petiția este binevenită

2016-07-17 12:30

Dincolo de preocupările pentru asigurarea securității regionale și a ordinii constituționale, România trebuie să arate o reală preocupare nu numai față de guvernul democratic ales, ci și față de democrația și procesul de democratizare din Turcia, mai ales în privința statului de drept și respectării drepturilor omului, existând dubii cu privire la existența unui climat în care drepturile civile și politice sunt asigurate. Petiția este binevenită.


Musafir

#4

2016-07-17 12:32

Mobcracy is not Democracy


Musafir

#5

2016-07-17 12:41

Pentru intangibilitatea Drepturilor Omului!

Musafir

#6

2016-07-17 12:47

Democraţia este inexistentă într-un stat în care nu există justiţie sau aceasta este pusă în slujba politicului. Colegi de ai mei din Turica sunt arestaţi sau demişi pentru simpla vină de a fi judecători. Aşa ceva este inacceptabil!

Musafir

#7

2016-07-17 13:00

Argumentele scrisorii se suprapun cu felul in care si eu vad lucrurile.

Musafir

#8

2016-07-17 13:01

Democraţia trebuie să învingă tirania.

Musafir

#9

2016-07-17 13:11

Pentru ca deocamdata e singurul lucru pe care-l pot face si pentru ca-mi exprima destul de adecvat atitudinea fata de evenimente.

Musafir

#10

2016-07-17 13:15

For any kind of conflicts the solution is more negotiation and the blind justice, not blind fury

Musafir

#11

2016-07-17 13:21

Sper ca scrisoarea deschisă să ajungă la destinatarii acesteia și să vad/aud/citesc/aflu reacția acestora.
Zi buna!

Musafir

#12

2016-07-17 14:11

Sunt judecator si vreau sa cred ca drepturile omului sunt respectate peste tot!

Musafir

#13

2016-07-17 14:36

Apărarea statului de drept nu se poate realiza prin încălcarea valorilor democrației. Cum nici valorile democrației nu pot fi protejate prin încălcarea principiilor în baza căruia funcționează un stat de drept.
Andy Mihutescu

#14 Atentie !

2016-07-17 14:43

Acesti judecatori/procurori care sunt acum arestati si a caror viata este in mainile unui regim politic vorbindu-se despre pedeapsa cu moartea pentru a fi adusi la tacere si pentru ca puterea sa isi acopere abuzurile, s-au dedicat probabil multi dintre ei meseriei, bunului mers al societatii, oamenilor pentru a li se respecta drepturile, de a trai in pace si in corectitudine, ma uit cu ingrijorare la ce au patit acei oameni acolo ca nu ii sustine nici macar poporul pe care ei l-au servit, si fac o comparatie cu presiunile si razboiul pe care il duc unii cu justitia in tara noastra, si cum se incearca sa se pateze imaginea justitiei pentru a intoarce populatia impotriva. Este adevarat ca nici justitia nu este perfecta de asta vedem si la noi judecatori,procurori,avocati etc. arestati. Dar in ultimul timp magistratii din tara noastra dovedesc ca au coloana vertebrala si ca nu sunt animalele de casa a unui partid. Din aceste motive trebuie sa sustinem justitia, pentru a fi independenta, si daca cineva merita sa iesim in strada pentru el avand in vedere ce s-a intamplat in ultimii ani acel cineva este magistratul care si-a riscat viata, si-a respectat meseria, si a respectat legea si NU un Partid. Pentru partid lumea a iesit mereu in strada, dar pentru oamenii care le garanteaza drepturile cati au iesit?


Musafir

#15

2016-07-17 14:44

Este evident ca Erdogan doreste eliminarea completa a opozitiei.Turcia va fi astfel pe lista statelor dictatoriale,iar islamismul e posibil sa devina si aici fundamentalist.Pericolul e ca Turcia e stat NATO,cu pretentii de accedere in U.E.......

Musafir

#16

2016-07-17 15:42

Inamovabilitatea judecatorilor trebuie respectata pentru ca justitia sa garanteze in continuare democratia intr-un important stat membru nato.

Musafir

#17

2016-07-17 15:58

Semnat petitia.


Musafir

#18

2016-07-17 16:19

regimul dictatorial ERDO-GUN...

Musafir

#19

2016-07-17 16:27

'Turcia este rezultatul unor alegeri libere nu este un garant al respectării valorilor democratice. Istoria cunoaște cazuri de tristă amintire în care regimuri alese democratic s-au transformat în dictaturi sau totalitarisme. Turnura pe care o iau evenimentele din Turcia în aceste zile s-ar putea să pună în mod ireversibil țara pe o pistă nedemocratică, fapt semnalat deja de mare parte a presei occidentale.

Domnule Președinte, domnule Prim Ministru, domnule Ministru de Externe, până în acest moment v-ați exprimat public doar speranța că ordinea publica va fi restabilită în cel mai scurt timp, amintind faptul că Turcia este un partener strategic al țării noastre, iar stabilitatea țării e esențială pentru arhitectura de securitate regională și europeană. Nici un oficial roman nu a exprimat până în acest moment vreo poziție cu privire la necesitatea respectării drepturilor omului și a principiilor statului de drept în procesul de stabilizarea a situației din Turcia. Este inacceptabil ca această dimensiune să fie ignorată complet, în condițiile în care există indicii solide cu privire la riscul sporit de încălcare a drepturilor fundamentale ale omului.'

Musafir

#20

2016-07-17 16:31

Nu imi placece se intampla in Turcia,nu sunt respectate drepturile si demnitatea oamenilor!ste o falsa lovitura de stat,urmeaza instaurarea unei dictaturi!

Musafir

#21

2016-07-17 17:08

Facem parte din aceeași familie -" NATO" și avem dreptul să cerem Turciei să respecte drepturile omului, statul de drept! Vă rugam dle președinte Iohannis, dle premier Cioloș, dle Lazăr Comănescu să vă adresați omologilor dvs turci în consecință! Cu respect, Camelia Coman!

Musafir

#22

2016-07-17 17:19

Sunt pe deplin de acord cu conținutul petiției. Mi se pare că, în numele alegerii democratice, s-au încălcat prea multe! Ce mă uluiește este faptul că a fost blocată baza NATO pentru o bănuială!Prea mult e prea mult!

Musafir

#23

2016-07-17 17:20

Orice tara democratica are nevoie de sprijin împotriva dictaturii. Am supraviețuit unei dictaturi și nu o doresc nimănui.

Musafir

#24

2016-07-17 17:22

Am semnat această peteție din respect pentru democrație, pentru statul de drept și din solidaritate cu magistrații turci.

Musafir

#25

2016-07-17 17:25

pentru respectarea Drepturilor Universale ale Omului !