Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#951

2016-07-04 21:14

Ő sa se Ia in considerare Morometii,Cum s a luat si8 la evaluarea nationala


Musafir

#952

2016-07-04 21:17

Sustin ideea.

Musafir

#953 Morometii

2016-07-04 21:17

Cand ma gandesc ca aceste maimute au drept de vot...


Musafir

#954

2016-07-04 21:17

Daca o sa am copii, cand vor ajunge la bac o sa le povestesc de anul 2016 si de petitia asta ca sa le dau motivare sa invete


Musafir

#955

2016-07-04 21:19

foarte bine zici , o sa ramnem in istorie 

Morometii sa se accepte

 

Alex

#956

2016-07-04 21:20

Hai ca sunteti penibili. Pur si simplu. Cati "puradei" care s-au plans la parinti ca ei au stiut sunt aici si cati parinti ignoranti care cred ca se cuvine totul copiilor lor. Ati gresit si gata. V-ati incurcat. Cerinta a fost clara. Sa va fie de bine acum. Nu va convine? Mai aveti o sansa in toamna. Duceti-va si plangeti acum. Imi este mila de voi. Mai erau romane de scris.


Musafir

#957

2016-07-04 21:22

sa picati toti la mate va doresc celor care comenteaza aiurea , mai bine va abtineti 

 


Musafir

#958

2016-07-04 21:27

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca subiectul 3 a fost o capcana pentru multi elevi . In conditii de examen , cand presiunea psihica este maxima ,si stii ca actiunea romanului s-a desfasurat in perioda interbelica , nu te mai gandesti ca a aparut in perioda postbelica .sustin ca subiectul III sa fie punctat si pentru ROMANUL MOROMETII..Mentionez ca in urma cu patru ani la examenul de capacitate la limba romana ,noi elevii de azi de la bac ,am avut surpriza ca la gramatica sa fie aceeasi ambiguitate ca si acum ,sa nu sa cunoasca co o propozitie este subiectiva sau predicativa . In urma unui scandal mediatic s-au luat in considerare ambele variante .Faceti, acelasi lucru si acum !!!
Ministerul Educaţiei Naţionale

#959 Ministerul Educaţiei Naţionale

2016-07-04 21:27

        Datorită faptului că opera "Moromeții'' scrisă de Marin Preda a fost publicată în perioada postbelică, ci doar acțiunea s-a desfășurat în perioada interbelică, punctajul celor care au luat în considerare ca fiind corectă această variantă, va fi în funcție de reperele scrise, excluzând punctarea alegerii operei: "Moromeții".

 

© 2006-2015 Ministerul Educaţiei Naţionale și Cercetării Științifice

Camulus

#960 vrei sa ajungi cineva. pune mana pe carte.

2016-07-04 21:31

 :)) ce de analfabeti pe aici. generatia plina de ifose care habar n-are sa scrie corect in Limba Romana. in fond nimeni nu a zis ca ne trebuie doar ingineri si medici in tara. cineva trebuia sa munceasca si la banda sau casier la selgros. asta e realitatea.  


Musafir

#961

2016-07-04 21:34

Mi se pare ceva normal ca sa ne puncteze si noua ceva acolo, asa ar fi corect!

Bravo

#962 Re: Re: Re: INTERBELIC

2016-07-04 21:36


Musafir

#963

2016-07-04 21:36

Sper sa ne puncteze si noua.cei care am scris Morometii!

anonim

#964 ,,,,

2016-07-04 21:37

De ce vin acum niste parinti care nu au treaba cu literatura sa faca acest roman ca fiind un roman interbelic?


Musafir

#965 Re:

2016-07-04 21:40

#958: -  

 Daca nu esti in stare sa te concentrezi la atata lucru, atunci nu din cauza Morometilor va fi nota mica. Am fost si eu la liceu, am dat si eu BAC, am avut si eu emotii la vremea mea, cand aveam 6 probe si ne stresam 2 saptamani. Dar o astfel de greseala este una majora, cerinta nu a fost deloc ambigua, a fost extrem de clara: roman interbelic. Si oricine a invatat macar putin din Morometii stie ca e roman autobiografic. Daca Preda era copil in primul volum, care intr-adevar se desfasoara in perioada interbelica, cum ar fi putut sa scrie atunci romaul?

Ati gresit si gata. Asumati-va greseala! De asta se presupune ca ati ajuns sa dati BAC-ul. Nu ca sa va pierdeti, sa scrieti pe langa subiect si sa va cereti dupa "drepturile".


Musafir

#966

2016-07-04 21:41

Am invatat pentru acest bac , m-am straduit dar din pacate am scris gresit,Morometii, stiam si celelalte romane dar nu mi-am dat seama, am ales morometii, de trei ori am zis in gand sa scriu ion de rebreanu dar nimic tot la marin preda m-am intors , am scris aici 6 pagini, dar degeaba, asta e, drept ar fi sa ne dea si nou puctaj.sustina aceasta petitie.Doamne Ajuta!

Camulus

#967 Re:

2016-07-04 21:45

#966: -  

 deci puteai scrie orice chiar si Luceafarul fiindca din pctu tau da vedere ar fi "drept" sa-ti dea punctaj fiindca ai scris 6 pagini. bravo natiune de inculti.


Musafir

#968

2016-07-04 21:47

Sustin ideea!


Musafir

#969 Re: Ministerul Educaţiei Naţionale

2016-07-04 21:48

#959: Ministerul Educaţiei Naţionale - Ministerul Educaţiei Naţionale 

 Din surse sigure : carti, referate, comentarii, referate si portofolii, dar si de pe internet se observa faptul ca si romanul "MOROMETII" este un roman psiholog. De ce nu se ia in considerare si acest fapt( caracterizarea lui Ilie Moromete), atata timp cat nu a fost mentionat nici autorul, nici perioda sau curentul literar?

Va rugam sa dati un raspuns si pentru cei de la profil uman, care au ales pt. caracterizarea personajului dintr-un roman psihologic " Morometii"! 


Musafir

#970 bullshit-ul acesta miroase

2016-07-04 21:53

De cand emotiile afecteaza privirea?Daca invatati stiati tematica publicatiei 


Musafir

#971

2016-07-04 21:53

Se ia bacu și fără s3


Musafir

#972

2016-07-04 21:55

Am semnat aceasta petitie deoarece nu ar fi corect sa nu ia Morometii in considerare pt ca nu este nimic gresit. Daca ne-ar fi explicat poate putin mai detaliat am stii exact despre ce e vorba!!

Musafir

#973

2016-07-04 21:56

in Morometii vol 1 se vb despre perioada interbelica. 

 

 

A.

#974 Opinie proprie,nu e ogligatoriu sa cititi

2016-07-04 21:58

Tema operei este constituita din viata comunitatii rurale din Campia Dunarii, inainte si dupa al II-lea Razboi Mondial. Subtemele romanului sunt problematica pamantului si familia, iar motivul este timpul.

Actiunea primului volum este plasata in vara anului 1937, iar actiunea celui de-al doilea volum surprinde o perioada temporala vasta situatia intre 1938-1962. 

Morometii” de Marin Preda este un roman realist social obiectiv, oferind o imagine ampla asupra conceptiei scriitorului despre lumea rurala inainte si dupa cel de-al doilea Razboi Mondial.

Deci concluzia este ca cerinta poate fi interpretabila,iar elevii ar trebui punctati cu ub punctaj mai mic dar nu deloc.Nu este normal ca din cauza unei greseli minore,majoritatea elevilor care s-au straduit sa nu fie punctati deloc,Aceasta depunctare si dezapreciere ii va afecta in viitor,ii va descuraja si indeparta de sistemul de invatamant romanesc,limba romana de exemplu,care sincer este o materie plina de opere care nu ii ajuta pe copii in viitoarele profesii si nici in dezvoltarea lor personala.

UNUCAREALUATBACU

#975 WTF

2016-07-04 21:58

"multi dintre noi ne-am gandit ca este corect sa scriem Morometii doar din aceasta cauza..." 

Si daca v-ati gandit multi dintre voi la asta , inseamna ca a fost corect ? Sunteti niste ratati cu petitiile astea, daca nu sunteti in stare nici macar sa intelegeti un enunt, inseamna ca nu meritati  sa luati BAC-ul !!!!! Si chiar sper ca cei care au semnat, sau cred in mizeria asta de petitie, sa pice! Asumati-va greseala(sau prostia, 95% dintre voi) si treceti mai departe.