Morometii la subiectul 3 la bac

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Morometii la subiectul 3 la bac


Musafir

#1151 Re:

2016-07-05 07:54

#1139: -  

E asa o mare enigma pentru unii Morometii asta. Hai sa-l inviem pe Marin Preda sa vedem si ce zice el, ca doar e cartea lui.


Musafir

#1152 Re: Re:

2016-07-05 07:54

#1098: - Re:  

 Daca conta asa mult trebuia sa invatati.. exemplu de la minister a fost deatul de clar si trebuia sa invatati perioadele sau anii in care au fost scrise romanele..

Harry Potter

#1153 Re:

2016-07-05 07:54

#1144: -  

 Si gramatica ta ne induce in eroare dar nici o problema. 

  O carte/opera de arta apartine unei perioade de timp dupa ANUL IN CARE ESTE PUBLICATA. Este scris peste tot. Cat despre copiii de care vorbesti, la 19 ani nu stiu eu cat de copil ar mai trebui tratat


Musafir

#1154

2016-07-05 07:56

Mai e si maine bacu, sper sa nu mai apara si alte petitii

Razvan

#1155 Serios?

2016-07-05 07:56

Ati scris Morometii pentru ca actiunea din el are loc in perioada interbelica.Sunteti retardati?Morometii e scris in 1955 (Primul volum) si este singurul roman postbelic invatat in liceu.Acum in loc sa va asumati greseala si sa va concentrati pe urmatoarele probe stati si va plangeti ca niste p***e pe net.Abia astept sa va dau cardu'  sa mi-l scanati la Kaufland sau sa imi spalati parbrizul.Sunteti penibili.


Musafir

#1156

2016-07-05 07:56

Pentru că ar trebui să se termine odată cu ambiguitățile de orice natură, de la formulările deștepte de la diferitele probe de evaluare, până la formulările `deștepte` din legislație...
Anonim

#1157 Prostiile de la bac

2016-07-05 07:58

Eu chiar nu inteleg aceasta petitie, romanul a aparut in 1955 e clar e postbelic eu nu cred ca vreo profesoara de lima romana a spus vreodata ca e interbelic... In plus observ ca atunci cand sunt cativa care gresesc se resemneaza dar cand sunt peste 4000 doar in aceasta petitie care au gresit se unesc si cer sa le fie punctata greseala. De ce ar trebui sa va puncteze?? Doar pentru ca sunt asa multi cei care au gresit?


Anonymous

#1158 Re:

2016-07-05 07:59

#1132: -  

 "Le stiam pe toate romanele"? Vai de capul ei gramatica limbii romana. Esti absolut cel mai penibil personaj din cati cunosc si nu inteleg cum ai putut, tocmai tu, sa iti ceri drepturile. Nu o sa primiti nimic si asta ma bucura enorm! Pentru ca asa se va delimita putin treaba. Voi cei mai putini destepti, la sapa si restul, pe bancile scolii, in facultate.

Harry Potter

#1159 Re: Prostiile de la bac

2016-07-05 08:00

#1157: Anonim - Prostiile de la bac  

 Tu chiar nu le-ai inteles punctul de vedere nu? Daca exista un numar mare de oameni care au gresit, inseamna ca e scris subiectul aiurea, nu ca a fost un numar mare de oameni care nu au putut sa gandeasca intr-un mod corect sub presiune. 

  In traducere libera, daca la un examen pe care il sustin 10.000 de oameni, 8.000 vor scrie ca 1+1 = 3, atunci inseamna ca trebuie sa se puncteze


Musafir

#1160

2016-07-05 08:00

De ce nu e considerat Morometii roman interbelic?

"Ca sa se mire prostii"


Musafir

#1161

2016-07-05 08:02

In alti ani aveam doar celebrele "perle la bac", dar anu asta e si mai si


Musafir

#1162 Re: Re:

2016-07-05 08:04

#1153: Harry Potter - Re:  

 Apropo de gramatică:: ` nici o` se scrie corect nicio conform normelor în vigoare. Ca să înțelegem că nimeni nu deține adevărul absolut...

X.fun

#1163 Petitie degeaba

2016-07-05 08:05

 Pai voi sunteti in stare sa faceti petitie pentru orice.voi o sa faceti petitie ca sambata sa aibe 48 de ore in loc de 24.e postbelic clar si emotiile nu-si au scuza.si de va punea sa scrieti o strofa din luceafar,tot la fel ati fi facut ca habar nu aveti...plus emotiile.sa dea domnul sa nu se in considerare nicio petitie.generatia Facebook,va meritato soarta.

Yggdrasil

#1164 Errare humanum est, perseverare autem diabolicum.

2016-07-05 08:06

Nu contesta nimeni ca unii elevi au fost indusi in eroare, crezand ca cerinta se refera la perioada de desfasurare a actiunii romanului, nu la perioada in care autorul l-a scris!... Insa.... dragi initiatori ai petitiei, probabil ca din cauza "emotiilor si a altor CHESTII" (!!!) ati produs urmatoarea fraza : "Daca insultati in aceasta petitie , nu arata decat , ''buna crestere'' pe care voi o aveti . !" ... I mean.... WTF!!!... e limba romana, totusi?!... "Chestia" e ca exprimandu-va astfel, doar accentuati niste adevaruri... triste...


Musafir

#1165 Re: Re: Prostiile de la bac

2016-07-05 08:07

x.fun

#1166 Re: Re: Prostiile de la bac

2016-07-05 08:08

#1159: Harry Potter - Re: Prostiile de la bac  

 O sa faca petitie si pentru 1+1=3 :))

dragos

#1167 Re: INTERBELIC

2016-07-05 08:09

#2: Bogdan - INTERBELIC 

 Interbelic inseamna intre razboaie. Al doilea razboi mondial se termine in 1945. Primul volum e publicat in 1955. Bafta.


Musafir

#1168

2016-07-05 08:11

"Petitia" asta spune multe despre situatia derapanata in care am ajuns. Anul asta au fost subiecte super usoare mai ales la profil real, si poporul tot o da in branza. O sa ajungem sa avem subiecte pentru redusi mintal, POATE doar asa o sa promoveze mai multi.

deschide ochii tinere

#1169 Re:

2016-07-05 08:12

#1078: -  

 Usor Hercules, si in 2006 a fost exact aceeasi problema, si tot s-a dat punctaj dupa o cearta foarte mare, si atunci era tot Morometii


Musafir

#1170

2016-07-05 08:12

Si Mihai Eminescu e interbelic dupa mintea voastra

Harry Potter

#1171 Re: Re: Re:

2016-07-05 08:14

#1162: - Re: Re:  

 Or, aceste structuri pot apărea şi scrise separat, atunci când componentele respective au alte valori gramaticale, de exemplu:nici - conjuncţie (de multe ori cu sens disjunctiv, adică de excludere), un/o - numeral şi atunci vom scrie: în punga aceasta nu-i nici un kilogram de fructe (şi nici două); eu nu am dat nici o sută (şi nici o mie) de lei. Avem şi aici o posibilitate de verificare: deoarece în aceste exemple nici un, nici o reprezintă cuvinte separate, între ele se poate intercala un alt cuvânt, de exemplu,măcar: în această pungă nu-i nici măcar un kilogram.

  Nici macar o idee* sau ce scrisesem eu..adica merge sa introduc un alt cuvant intre ele. Spre deosebire de tine unde la "ia indus in eroare"..nu exista nimic de interpretat la "ia"-ul tau.

  Asta doar pentru cultura ta generala.

12345

#1172

2016-07-05 08:14

Dar nu va este rusine,un pic sa nu stiti ce inseamna ROMAN INTERBELIC=ROMAN SCRIS INTRE ANII 1918-1939...Asta tine de cultura generala...Si daca actiunea din primul volum roman se petrece intre cele doua razboaie nu inseamna ca e interbelic primul volum din Morometii a aparut in anul 1955,de aici rezulta ca acest ROMAN APARTINE PERIOADEI POSTBELICE

Harry Potter

#1173 Re: Re: INTERBELIC

2016-07-05 08:15

#1167: dragos - Re: INTERBELIC 

 Intre razboaie..doar ca poate ei credeau ca intre al doilea razboi mondial si razboiul din Iraq. Zic si eu..nu am cum sa ma cobor la logica lor dar incerc sa o studiez de sus

INTERESANT SI TOTUSI TRIST

#1174

2016-07-05 08:15

HAIDETI  SA FIM OAMENI SERIOSI SI SA NU INCURCAM DATA PUBLICARII ROMANULUI (1955-POSTBELICA) CU TIMPUL NARAT, CEL AL DESFASURARII ACTIUNI. NU VREAU SA FIU O PERSOANA REA, DAR ACESTA ESTE ADEVARUL. SI MAI CRED CA CEI DE LA UMAN (CU ROMANUL ION) AU MAI MULTA DREPTATE DECAT VOI(CHIAR FOARTE MULTA, PENTRU CA ESTE INTRADEVAR UN ROMAN DE ANALIZA PSIHOLOGICA), CHIAR DACA SUNTETI MAI MULTI LA NUMAR IN SEMNAREA ACESTEI PETITII.

CHIAR IMI PARE RAU SA VAD CA ATATIA CAT ATI SEMNAT(3 633-NR DE ADRESE IP DIFERITE-ADEVARATUL NR AL PERSOANELOR CARE AU SEMNAT)  SAU APROAPE ATATIA (IN CAZUL IN CARE V-ATI PUS SI PARINTII SI RUDELE SA SEMNEZE ACEASTA PETITIE) ATI FACUT O ASEMENEA GRESEALA MAJORA. ASTFEL, SI ANUL ACESTA PERLELE DE LA BAC SUNT PREZENTE SI ELE IN LUCRARILE ELEVILOR.

INTERESANTA SITUATIE...SI CU PARERE DE RAU VA SPUN CA PETITIA ACESTA NU VA FI ACCEPTATA.

(UN ANUMIT PROFESOR DE LIMBA ROMANA

DIN TARA NOASTRA-TARA IN CARE

IMPOSIBILUL INIMAGINABIL(PLEONASM) DEVINE POSIBIL )

Ala bala

#1175 Prostie ptr prosti

2016-07-05 08:17

Daca pentru orice ra*at se ajunge la petitii,e clar.Baietii cu bac-ul si acel baiat care a facut petitia,enumerati 3 bauturi la care sa adaugati si anul fabricatiei.Cred ca ai sa-mi spui vreo 10.Gata banutii lu mamica si taticu,sau cat de cat si-a mai revenit "sistemul"...oricum,ptr initiator,daca nu ai bani sa treci bac-ul,nu e nevoie sa faci petitie,ne vedem intr-o zi la braila si te ajut eu sa-l treci.

Vai de capul vostru,o sa ajungeti la facultate ca la muzeu,platind intrare si admirand.