SEMNEAZA pentru EXCLUDEREA MAGISTRATILOR CARE FAC ABUZURI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SEMNEAZA pentru EXCLUDEREA MAGISTRATILOR CARE FAC ABUZURI


Musafir

#226

2016-07-12 14:49

Am semnat dar sînt mici sperante de reusita

Musafir

#227

2016-07-12 14:54

Asa cum si eu raspund pentru greselile mele asa si un magistrat trebuie sa raspunda. Neglijenta nu se pedepseste penal dar se penalizeaza civil.

Musafir

#228

2016-07-12 15:08

DA,este strict necesara Legea rRaspunderii Magistratilor !
Romania are nevoie de o astfel de Lege pentru indepartarea din Magistratura a tuturor neprofesionistilor si coruptilor !

Musafir

#229

2016-07-12 15:09

Această lege,este foarte importantă.
Acum se încalcă drepturile libertățile fundamentale ale omului,tocmai pentru faptul că procurorii și judecătorii,nu plătesc pentru abuzurile și erorile judiciare.
Sper, să faceți modificări la codul penal și de procedură penală,pentru că 90%din aceste coduri,sunt proaste,conform specialiștilor.

Musafir

#230

2016-07-12 15:31

Acest poiect de lege trebuia de mult trecut prin PARLAMENT si investit cu titlu de LEGE. Nu este posibil ca intr-un stat de drept,asa cum pretintem ca suntem,persoane din institutii de forta,platite din banii nostri,sa considere libertatea cetateanului o jucarie a lor si sa nu raspunda in nici un mod. Acesta este motivul pentru care acestia se considera ZEI,si din OLIMPUL lor isi bat joc de cetateni,stiind ca nu pot fi trasi la raspundere.INTR-UN STAT DE DREPT ORICE PERSOANA CARE GRESESTE TREBUIE SA PLATEASCA SI ASTFEL NIMENI NU VA FI CONSIDERAT DEASUPRA LEGII .

Musafir

#231

2016-07-12 15:32

Ca urmare a faptului ca am fost furat de tot ce am investit in Romania.Cei care au contribuit la aceasta mârșăvie au fost avocatul ce M-a reprezentat si judecătoarea de caz,ce-N prima instanța a declarat ,,ca nu este de COMPETENTA ei ,apoi prin hotărâri ce au sfidat Codul Civil si-a creat COMPETENTA !!!!!

Musafir

#232

2016-07-12 15:55

Pt o justitie dreapta!

Musafir

#233

2016-07-12 15:55

Este un principiu de drept aplicabil in toate tarile democratice.
Abuzurile de tip stalinist trebuie sa inceteze.

Musafir

#234

2016-07-12 16:00

Nimeni nu este mai presus de lege.Pentru abuzuri să fie sancționați iar procurorii să nu mai fie magistrați. PROCURORII ȘI AVOCAȚII SA FIE EGALI.
Să fie egali în instanță.

Musafir

#235

2016-07-12 16:19

pentru ca imi este greata ...la propriu...de ce au ajuns sa faca procurorii si unii judecatori romani...abuzul a ajuns sa fie cotidian,iar arestul preventiv folosit ca regula...

Musafir

#236

2016-07-12 16:55

Urasc hienele din Justitie si mai ales pe cei care dirijeaza - Servicii, DNA, CSM, SUA.............

Musafir

#237

2016-07-12 16:59

"In mintea stramba si lucrul drept se stramba"
- parintele Arsenie BOCA .... ptr.unora astfel nu se poate...decăt prin acest demers....

Musafir

#238

2016-07-12 17:10

pentru eliminarea abuzului de putere

Musafir

#239

2016-07-12 17:16

Atat eu cat si sotul meu suntem condamnati pe nedrept de niste judecatori care executa ordinele DNA-ului.
Ne plangem peste tot dar cancerul din justitie este extins si nu raspunde nimeni pentru abuzurile facute de un procuror DNA , procuror pe care l-am invatat si i-am dat o paine.
Acest procuror cat si sefii lui stiu de abuzurile pe care le fac dar nu le pasa de nimic pentru ca ei au imunitate . La aceste abuzuri au fost partasi inclusiv judecatori de la ICCJ.
Pana cand aceste abuzuri vor mai fi tolerate ?
Sa raspunda toti magistratii pentru abuzurile savarsite !!!!
Daca doriti puteti sa ma contactati la tel.0744862743

Musafir

#240

2016-07-12 17:20

OBLIGATORIU! Este o lege care e prezenta in toate tarile civilizate ! Chiar si Republica Moldova are o lege a raspunderii patrimoniale ale magistratului !

Musafir

#241

2016-07-12 17:22

prea multe abuzuri....

Musafir

#242

2016-07-12 17:35

1.fiindca ma aflu intr-o situatie similara...desi au fost "n" probe si inscrisuri in favoarea mea, magistratii nu au tinut cont de ele, in schimb au considerat ca sunt f importate in sustinerea condamnarii o declaratie a unui martor care spunea ca "s-ar fi putut", "tot ce se poate", " probabil" etc
2. fiindca nu suport indolenta, nesimtirea si in mod deosebit prostia...si aici as putea sa dau fff multe exemple dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni, doar un singur exemplu va dau....pe data de 8.06. 2016, ICCJ ( complet DCD/P) respinge ca inadmisibila cererea CA Constanta, prin care solicitase sa se pronunte cu privire la contopirea unor fapte savarsite sub imperiul CP vechi...pe buna dreptate ICCJ a respins cererea fiindca se pronuntase atat CCR cat si ICCJ in cauze similare, dar cine sa le citeasca?, este mai usor sa se mearga pe premiza ca "nu iese fum fara foc" ...eu daca as fi fost in locul CSM-ul as fi trimis acel complet sa-si desfasoare activitatea vreo 4-5 ani de zile la o Judecatorie din judet, pe un salariu de "stagiar" si poate asa ar mai pune mana domnii magistrati sa citeasca probele din dosar, legislatia, etc si cand dau o sentinta sa fie corecta...

Musafir

#243

2016-07-12 17:42

TOATE FUNCTIILE DIN ROMANIA PLATESC DACA GRESESC JUSTITIA DE CE NU PLATEASTE???????????.MEDICII .FUNCTIONARII .PROFESORII .ETC ........VREAU SA NU MAI FIE OAMENI NEVINOVATI LA PUSCARIE

Musafir

#244

2016-07-12 17:44

Numai asa vor inceta abuzurile magistratilor in Romania. Calca cu bocancii pe sufletele unor nevinovati, fara sa le pese ca distrug destine. Majoritatea nu au nici constiinta, nici frica de Dumnezeu.
Sa plateasca TOTI pt abuzurile pe care le-au facut. Sa le dea Dumnezeu dupa faptele lor!

Musafir

#245

2016-07-12 17:49

Imi doresc ca in tara in care traiesc, sa nu mai fie romani carora li se prelucreaza dosare, iar altii vinovati sunt protejati !

Musafir

#246

2016-07-12 17:51

raspunderea pt. o activitate deficitara , abuziva reprezinta una din solutiile necesare inbunatatirii sistemului judiciar. Cred ca se impune si o modificare a constitutiei in sesnsul eliminarititlului de magistrat acordat procurorului. Clarificarea categoriilor profesionale in sistemul judiciar romanesc este absolut necesara . G. Albulescu

Musafir

#247

2016-07-12 17:55

Nu rezolvati nimic cu aceasta petitie, dar e alegerea DVS. Sunt de acord cu ea pentru ca judecatorii, nu de putine ori, nu trateaza indtitutiile ca parate, ci le slujeste acestora, chiar si cu pretul profesional.

Musafir

#248

2016-07-12 18:02

De ce magistratii sa nu aiba nici o raspundere si muncitorul care produce un rebut trebuie sa plateasca ? De ce sa suportam de la la bugetul statului {deci din contributiile noaste prin taxe si impozite}, costul erorilor judiciare ? Este singura categorie profesionala care nu raspunde pentru faptele sale.

Musafir

#249

2016-07-12 18:13

Pentru ca este imperios necesara în raport de comportamentul acestor așa zișii infaptuitori ai actului de justiție și pentru care în plus sugerez o expertiza psihiatrica și psihologica reala și periodica a acestor personaje care se joaca cu destinele semenilor lor! Succes!

Musafir

#250

2016-07-12 18:19

De ce judecătorii și avocații statului (procurorii)sunt considerați supraoameni care nu se supun legilor,iar ceilalți oameni să fie niște jucării în mâinile unora care dispun ,după bunul plac,de viața sau moartea altor semeni?!?