SEMNEAZA pentru EXCLUDEREA MAGISTRATILOR CARE FAC ABUZURI

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția SEMNEAZA pentru EXCLUDEREA MAGISTRATILOR CARE FAC ABUZURI


Musafir

#126

2016-07-06 19:40

Este absolut necesară această corecție, pentru sistemul de justitie!
marianab

#127

2016-07-06 20:38

In majoritatea cazurilor nu sunt greseli, sunt facute cu buna stiinta pentru avantaje materiale si financiare.  Asadar "au gresit " , sa plateasca ei  nu noi ! Afara !

 


Musafir

#128

2016-07-06 21:14

pentru o speranta!

Musafir

#129

2016-07-07 05:36

Daca fiecare dintre noi raspunde pentru faptele sale,asa si magistratii trebuie sa raspunda de faptele dare le fac.

Musafir

#130

2016-07-07 10:21

Am semnat aceasta petitie pentru ca am fost nedreptatită intr-un proces avut de curand.Judecatoarele au fost partinitoare,norocul meu este ca mai exista o cale de atac,foarte sigură.

Musafir

#131

2016-07-07 12:38

Fiecare cetatean al acestei tari trebuie sa raspunda pentru faptele sale,fie civil,penal sau administrativ !!!!
Am ajuns tara procurorilor care se cred cel putin Dumnezeu pe pamant !!!!
Am ajuns tara judecatorilor timorati de procurorii Dumnezei !!!
Am ajuns tara judecatorilor spagari mana in mana cu infractorii si interlopii !!!
Am ajuns tara cu cei mai bogati si acuti procurori si judecatori - din salariu ?????!!!
Am ajuns tara de cacao in materie de stat de drept !!!
Pentru furtul unei gaini 3,4,5 ani cu executare !!!!
Pentru milioane de euro furate 2,3,3,5 ani cu suspendare !!!!
Ce stat de drept avem ???
Niste "" bisnitari " care pentru bani se joaca cu vietile oamenilor ,,,,!!!!!?
NU SPUN CA TOTI PROCURORIISI JUDECATORII SUNT ASA !!!!!
DAR MA DOARE CAND VAD CA CEI CINSTITI SI ONESTI NU IAU ATITUDINE IMPOTRIVA CELOR CARE SUNT USCATURILE SI JEGURILE DIN SISTEMUL DE JUSTITIE !!!!
DE C S M CE SA MAI VORBIM !!!! ROTATIA CADRELOR CA PE VREMEA LUI NEA NICU !!!
UNII DINTR EI NICI NU AU CE CAUTA IN C S M !!! II FAC DE RAHAT PE PROCURORII SI JUDECATORII DREPTI SI ONESTI !!!!!
IN REST CE SA MAI ZIC ??? HUUUOOOOOO LICHELELOR SI PARVENITILOR DIN SISTEMUL DE J6STITIE "" SMARDOII "" STATULUI DE DREPT CREAT DE MACOVEI DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA EI !!!!!!

Musafir

#132

2016-07-07 13:39

Cred că abuzurile magistraților români este cea mai gravă problemă a societății românești în acest moment. Magistrații români sunt deasupra tuturor legilor și a Constituției. Singura categorie socio-profesională care nu răspunde, practic, pentru niciun abuz, neglijență în serviciu, rea-credință, pentru nimic. Foarte mulți dintre ei nu fac altceva decât să-și bată joc de legile țării, de democrație și de drepturile omului. Avem foarte multe exemple, prea multe exemple de acest gen.

Musafir

#133

2016-07-07 14:31

Pentru ca este normal sa raspundem toti la locul de munca pentru ceea ce suntem platiti sa facem ,iar atunci cand gresim sa raspundem pentru faptele noastre.

Musafir

#134

2016-07-07 14:33

Puscariasii din injustitie trebuie eutanasiati cat mai repede ...

Musafir

#135

2016-07-07 15:24

Mi se pare normal sa platesti pentru greselile facute, noi toti platim intr-un fel sau altul daca gresim, iar ei, care se joaca cu vietile oamenilor, sa nu aiba absolut nici o urma de raspundere atunci cand o dau in bara? Este una din cele mai mari nedreptati fatate de mintile bolnave ale conducatorilor post decembristi!


Musafir

#136

2016-07-07 16:45

Ptr că nimeni nu e mai presus de lege, deci și magistrații trebuieasă răspundă ptr faptele lor săvârșite cu intenție directă sau indirectă, în atribuțiile serviciu

Musafir

#137

2016-07-07 17:03

E necesara responsabilizarea magistratilor pentru corectitudinea actului de justitie! Niciun nevinovat sa nu ajunga victima abuzului sau a comenzii politice!

Musafir

#138

2016-07-08 06:36

Ar trebui sa piarda si pensiile nesimtite care si le-au facut

Musafir

#139

2016-07-08 06:46

Ca si mine, exista multe victime ale mafiei din Justitie. Desi ni s-a dat dreptate la CEDO, magistratii corupti ne-au distrus vietile. Nu merita sa-si manance linistiti pensiile nesimtite, acesti criminali.

Musafir

#140

2016-07-08 07:09

Pentru a se face odata pentru totdeauna, si la noi dreptate.

Musafir

#141

2016-07-08 08:26

Nu doar excluderea lor, ci si recuperarea prejudicilor materiale cauzate in urma sentintei date.

Musafir

#142

2016-07-08 08:43

Am semnat aceasta petitzie, deoarece, am avut cauze in care magistratzii judecatori, in discordantza cu prevederile legale,au dat sentintze / decizii, motivate dupa bunulplac.De asemenea,plangeri penale care sunt chiar blocate de procurori.

Musafir

#143

2016-07-08 10:12

Nu doar sa fie exclusi, sa fie condamnati si sa plateasca toate prejudiiciile create.

Musafir

#144

2016-07-08 11:55

Odata si odata, trebuie sa se faca dreptate si magistratii trebuie sa dea socoteala pentru deciziile pe care le pronunta,si pentru vietile distruse sau chiar pierdute ale celor ce ajung in fata lor !

Musafir

#145

2016-07-08 16:37

Abaterea disciplinara savarsita de un judecator ,chiar constatata de Inspectia Judiciara si CSM (caz mai mult teoretic,pentru cele 2 institutii au rolul doar de a musamaliza) este cauza de revizuire doar in CIVIL si nu si in PENAL,cum ar fi normal. De ce aceasta ABERATIE ? Pentru a folosi magistratul in represiune penala nedreapta ,fara teama pentru aceasta ca in cazul descoperirii ticalosiei lui i se va desfiinta hotarirea definitiva cu consecintele cunoscute ( dreptul si obligatia statului de a se intoarce in regres impotriva magistratului pentru sumele platite celui condamnat pe nedrept)

Musafir

#146

2016-07-08 16:46

Pt abuzul practicat si teroarea psihica a celui condamnat precum si a familiei

Musafir

#147

2016-07-08 19:33

Abuzurile facute de magistrati distrug destine omenesti, curma vieti, invrajbesc oameni, ucid suflete. Astfel de oameni nu mai au ce cauta in magistratura. Tara pierde anual, milioane de Euro pentru procesle castigate la CEDO de cei napastuiti de magistrati ajunsi pe aceste functii 'impotriva naturii'.

Musafir

#148

2016-07-08 20:40

Sau inmultit cazurile de coruptie si sentinte date cu rea credinta in randul magistratilor si cred ca nu vor raspunde ptr asta se cred un fel de Dumnezei dau sentinte dupa criterii politice in functie de spaga si vor trebui si ei pedepsiti ca nu sunt mai presus de lege.

Musafir

#149

2016-07-08 21:12

Am semnat pentru ca nu este drept ca o mama care a furat mancare sa isi creasca copilul sa stea un puscarie, iar cei care au devastat tara si ne-au adus in saracie furand si facandu-si viloaie, cumparandu-si avioane, bilizi ...etc sunt liberi si sunt plecati din tara cu banii furati...mormane !

Musafir

#150

2016-07-09 04:41

Pe langa excludere ar trebui sa fie trasi la raspundere si sa plateasca pentru ceea ce au facut. Uneori deciziile lor cantaresc foarte mult si pot schimba definitiv si ireversibil viata unui om. O spun din propria experienta. Sa judece corect in spiritul legii si nu al intereselor personale. Majoritatea sunt corupti pentru ca nu poti intra in magistratura fara sa dai spaga de peste 100 mii de euru. Indiferent cat de bun ar fi un candidat, nu poate accesa acest sistem. Si daca pleci manjit de la inceput in cariera, asa ramai si nu mai poti iesi din cercul vicios. Ca-n reclama cu doctora: "coruptia ucide"! E o chestiune valabila si universala.