Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National


Musafir

#3926 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-06-29 21:26

#3918: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 ia si te uita , daca te uiti la diagrama de la cifra 3  se inalta partea hasurata pana la 1 , deci  3 elevi au luat nota 1

 


Musafir

#3927 Re: Re: Re:

2016-06-29 21:26

#3909: - Re: Re:  

 Presupun ca daca-ti stropesc o flegma peste ochi, nici tu n-ai sa mai vezi clar

ZORRO

#3928 Subiect 6 la Matematica-Evaluare Nationala

2016-06-29 21:27

Orice diagrama/grafic trebuie sa detina titlu, sistem de axe xoy, denumirea abscisei si denumirea ordonatei.
Confuzia s-a datorat faptului ca nu s-a precizat ce cuantifica abscisa si ce cuantifica ordonata.
De asemenea, confuzia s-a datorat si indiciului prezentat printr-un patratel hasurat care desemneaza numarul de elevi iar coloanele cu aceeasi hasura privind numarul de elevi sunt postate in dreptul cifrelor de la 3 la 9 si in dreptul numarului 10 de pe abscisa.
Practic, graficul poate fi considerat incomplet si poate crea confuzii mari nu numai pentru un elev de clasa a VIII-a ci si pentru un absolvent de liceu sau facultate.
Modul de prezentare al diagramei nu este corect si complet.

Avand in vedere acest fapt propun sa se excluda acest subiect iar cei care au creat aceasta diagrama sa isi asume responsabilitatea, sa invete sa lucreze corespunzator in Excelsi sa redacteze corect exercitiile matematice. Precizia este firul rosu care trebuie sa guverneze aceasta materie si nu trebuie sa permita confuzii, loc de interpretare, capcane sau altecele.

anca

#3929 Si daca nu erau note,ce logica mai aveai?Re:

2016-06-29 21:28

#3905: Mircea -  

 Si daca nu erau note,ce logica mai aveai?


Musafir

#3930 Re:

2016-06-29 21:28

#3921: andreeacatalina -  

 OH, te rog.

Problema este ca intre mine, un copil care va lua 10, si ceilalti care au gresit la exercitiu nu va mai fi nicio diferenta, cand este clar ca ei au gresit!

Nu am dat "la nimereala", am analizat logic si asta ar fi trebuit sa faca si ceilalti, care au dat raspunsul gresit. Acum, e strict vina lor si nu vad de ce ar trebui sa platesc eu, pentru ca ei au rezolvat gresit!

Si va asigur ca eu am muncit, tocmai de aceea am rezolvat corect. 

Pana la urma, e un concurs. De ce ar trebui acordate puncte NEMERITATE? 

Va rog, terminati cu prostiile.

Viorel

#3931 Sunt aproape 40000 de semnaturi

2016-06-29 21:29

Sunt aproape 40000 de semnaturi. Probabil au gresit vreo 10000 de copii restul sunt sigur parinti rude sau prieteni pe facebook. Facem petitie pentru ca au gresit copii la examen? Oameni buni este noaptea mintii. Ce va asteptati sa se intample? Sa fie valabile doua raspunsuri intr-un examen la matematica ? Sunt o gramada pe aici care sustin ca au fost olimpici, sefi de promotie si au invatat de au rupt 8 ani de zile. Cum puteti sustine asemenea ineptie? Subiectul a fost extrem de clar si raspunsul este 3. 


Musafir

#3932 Re:

2016-06-29 21:29

#3917: -  

Nu inteleg...Care e problema astora daca se iau amandoua ? Bravo ca copilul tau e un geniu , dar credeti-ma ca daca erati acolo, faceati pe voi.Care e problema voastra? Ca nu ii sunt recunoscute meritele copiilor vostri...? "Vai, copilul meu e un geniu.Gandeste perfect!" Sau ce vrei sa vada lumea? E penibil...Nu puteti dormi noaptea ...? Sunteti niste ipocriti, inganfati si nesimtiti.Poate e un copil care chiar merita sa ia 10 sau 9,50...pt ca a muncit mai.mult decat ala care a dat-o la nimereala si e vai de el....Asa ca gura mica si acceptati realitatea.Daca si la matematica se dau prostii din astea care sa ii bage in dificultate pe copii, ce sa mai ceri.Daca acolo scria ca partea hasurata e nr de copii, ce pana mea ... Incopetenta..Intr-un cuvant, ROMANIA. 


Musafir

#3933 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-06-29 21:29

#3918: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Nu, e numarul elevilor.

Acolo e o singura casuta neagra, adica un singur elev.

La nota 5 sunt 3 casute, adica trei elevi.


Musafir

#3934 Re: Re: Re: Re: Petitie pentru parinti

2016-06-29 21:29

#3923: #Viorel - Re: Re: Re: Petitie pentru parinti 

 Problema respectiva a fost enuntata in mod diferit. "Asemanator" spune totul, nu?

Am vazut subiectul despre care vorbesti. Exercitiul de la Evaluare a fost cat se poate de OK.

Deci, fie nu esti bine informat, fie incerci sa manipulezi. Oricum, mai bine lasa subiectul "prostie".


Musafir

#3935

2016-06-29 21:30

Consider inadmisibil ca insasi cerinta unui exercitiu sa fie gresita sau neclar exprimata. Nu exista scuze pentru asa ceva. Mai mult, cred ca cei care isi permit astfel de "greseli" ar trebui sa raspunda pentru asta.
Nu-i corect

#3936 Serios?!

2016-06-29 21:31

Cu riscul de a-mi lua injuraturi de la voi, mi s-ar parea corect in caz ca o sa ia ambele variante sa primim si noi, cei ce am facut corect 5p, cum le primiti voi. Aceasta petitie e pentru persoanele care nu stiu ca notele sunt de la 1 la 10. Daca o sa va ia voua in considerare, sa ne dea si noua 5p, mi s-ar parea corect asta. Petitia e facuta pentru cei ce au gresit, dar unde e corectitudinea de care ar trebui sa se dea dovada? Voi practic cersiti 5p si faceti aceasta generatie de tot rahatul. Macar daca ati alege ceva ce ar trebui sa ne ajute pe toti am mai zice.


Musafir

#3937 Re:

2016-06-29 21:32

#3917: -  

 stiu=)))

sunt comici.


Musafir

#3938 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-06-29 21:32

#3933: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 E greu. Cu oamenii astia "buni", da' ...


Musafir

#3939 Re: Re:

2016-06-29 21:32

#3930: - Re:  

 Si care e problema ta? De depuncteaza cumva? Vai de capul tau de crestina ...Biblia aia in care crezi tu zice sa.ti iubesti si ajuti aproapele....Numai gelozie si egoism in tara asta...Cu ce mortii lor de deranjeaza oe tine daca ii dau aluia 0,5 in plus.??..Ai lus si tu la nimereala si acum te crezi inteligenta...Mi.ar f rusine in locul tau...Crestini de 2 lei.

Nu-i corect

#3940 Re: Subiect 6 la Matematica-Evaluare Nationala

2016-06-29 21:32

#3928: ZORRO - Subiect 6 la Matematica-Evaluare Nationala 

 Dar noi cei ce am facut corect cum ne simtim? Nu e oarecum discriminare? Ar fi corect sa va dea voua 5p pt exercitiul 6 si noua 5p pentru ca atat vi s-au dat si voua.


Musafir

#3941 Re: Serios?!

2016-06-29 21:33

Deni

#3942 Re:

2016-06-29 21:34

#11: Musafir -  

 Adevărat!


Musafir

#3943 Re: Sunt aproape 40000 de semnaturi

2016-06-29 21:34

#3931: Viorel - Sunt aproape 40000 de semnaturi 

Nu inteleg...Care e problema astora daca se iau amandoua ? Bravo ca copilul tau e un geniu , dar credeti-ma ca daca erati acolo, faceati pe voi.Care e problema voastra? Ca nu ii sunt recunoscute meritele copiilor vostri...? "Vai, copilul meu e un geniu.Gandeste perfect!" Sau ce vrei sa vada lumea? E penibil...Nu puteti dormi noaptea ...? Sunteti niste ipocriti, inganfati si nesimtiti.Poate e un copil care chiar merita sa ia 10 sau 9,50...pt ca a muncit mai.mult decat ala care a dat-o la nimereala si e vai de el....Asa ca gura mica si acceptati realitatea.Daca si la matematica se dau prostii din astea care sa ii bage in dificultate pe copii, ce sa mai ceri.Daca acolo scria ca partea hasurata e nr de copii, ce pana mea ... Incopetenta..Intr-un cuvant, ROMANIA. 

 


Musafir

#3944 Re: Serios?!

2016-06-29 21:34

#3936: Nu-i corect - Serios?! 

 Frate , daca tu ai scris corect bravo tie , dar unii o iau dupa logica , tu nu ai fara suparare ,deci mai bine taci


Musafir

#3945 Re: Re:

2016-06-29 21:34

#3932: - Re:  

 OH, te rog.

Problema este ca intre mine, un copil care va lua 10, si ceilalti care au gresit la exercitiu nu va mai fi nicio diferenta, cand este clar ca ei au gresit!

Nu am dat "la nimereala", am analizat logic si asta ar fi trebuit sa faca si ceilalti, care au dat raspunsul gresit. Acum, e strict vina lor si nu vad de ce ar trebui sa platesc eu, pentru ca ei au rezolvat gresit!

Si va asigur ca eu am muncit, tocmai de aceea am rezolvat corect. 

Pana la urma, e un concurs. De ce ar trebui acordate puncte NEMERITATE? 

Va rog, terminati cu prostiile.

#26

#3946

2016-06-29 21:36

Diagrama nu a fost bine reprezentata.  Sa se accepte petitia!  


Musafir

#3947 Re: Re: Re:

2016-06-29 21:36

#3939: - Re: Re:  

 WTF, esti idioata?
SUNT ATEE: NU CRED IN BIBLIA TA SI IN DUMNEZEU.
Lol, nu stiu de unde ai ajuns la concluzia ca sunt crestina. Dar, n-ar trebui sa ma surprinda, nu stai prea bine cu logica, din moment ce faci parte din cei ce au gresit.

MA DEPUNCTEAZA PENTRU CA ALTII PRIMESC PUNCTE IN PLUS
PUNCTE NEMERITATE

Si am analizat, daca dadeam la nimereala, puneam 8:*


Musafir

#3948

2016-06-29 21:36

Pentru că a fost prost făcut exercitiul
Nu-i corect

#3949 Re: Re: Serios?!

2016-06-29 21:36

#3944: - Re: Serios?! 

 Fara suparare, dar daca nu aveam logica scriam 8 :-*


Musafir

#3950 Re: Re: Subiect 6 la Matematica-Evaluare Nationala

2016-06-29 21:36

#3940: Nu-i corect - Re: Subiect 6 la Matematica-Evaluare Nationala 

 Ce vina avem noi ca cei de la minister nu stiu cun sa faca subiectele logice , care totusi sa fie de nivel mediu dupa cum se spunea