Examen National

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Examen National

Ionut

#3851

2016-06-29 21:01

Trebuie sa fiti retardati rau sa votati asa ceva, nu e vina nimanui ca nu sunteti atenti.


Musafir

#3852 Re: Re: Re: Re:

2016-06-29 21:01

#3819: - Re: Re: Re:  

 Ai perfecta dreptate.


Musafir

#3853 Re: Re: Re: Re: Echipa McDonald’s - Cautam pe cei ce-au semnat petitia

2016-06-29 21:02

G

#3854 Examen national

2016-06-29 21:02

De ce in sesiunea speciala pentru olimpici la evaluarea din 08.06.2016 pe acelasi tip de grafic este notata clar fiecare axa cu toate detaliile, pe verticala sunt "Numar de elevi"iar pe orizontala este grupa de varsta -"ani" iar la evaluarea din 29.06.2016 axele trebuiesc deduse si elevul trebuie sa fie atent la detalii. Pentru mine e clar, raspunsul e 3 dar nu e corect nivelul de evaluare diferentiat aplicat aceleeasi generatii. De la primul subiect se presupunea ca orice elev, olimpic sau nu, ar trebui sa obtina  maximum de punctaj. Formularea nu se potriveste cu nivelul de dificultate pe care ar trebui sa-l aiba primul subiect.

Deci cei ce au facut subiectele nu au tinut cont nici ei de detalii. Asa ca sunt la fel ca si unii din elevii care au raspuns gresit. Pacat ca asemenea pesoane influenteaza viitorul unor copii.

O intrebare: daca unui elev olimpic i se dau toate detaliile si raspunde corect iar unui elev obisnuit i se dau detalii minime sau formulare ambigua si raspunde corect, cine este mai bun? In mainile cui ar trebui sa fie viitorul nostru?

Eu sper sa contribuie amandoi la viitorul nostru. Problema nu sunt copiii pana la urma, ei au aratat nivelul invatamantului romanesc, in care se face carte si cu meditatii. Motive sunt nenumarate: programa supraincarcata, timp insuficient de aprofundare a notiunilor, multitudinea de manuale pentru aceeasi materie din an sau chiar semestru, profesori nemotivati dpdv personal sau financiar, respectul pe care l-a pierdut profesia de profesor din vina multor factori, etc. Meditatiile n-ar trebui sa fie in schema de invatamant a unui elev obisnuit.

 


Musafir

#3855 Re:

2016-06-29 21:04

#3845: -  

 Aveti dreptate cu privire la detaliile care trebuiesc sa fie prezente intr-un grafic ca cel din problema. Insa, in graficul cu pricina, nu cred ca era nevoie. Un grafic generat automat in Excel este generat fara toate elementele mentionate de dumnevoastra.

 

Off topic:  sper ca va referiti la absolventi de Spiru Haret sau alte aberatii de facultati

14

#3856 Re: Evn

2016-06-29 21:04

#3838: - Evn 

 In caz ca nu știai, 0 este pe ambele axe,iar in enunț nu precizează ca s-au luat note de zece. Asta dacă vrei sa despicam firul in 14. 

Viorel

#3857 Re: Re: Petitie pentru parinti

2016-06-29 21:05

#3830: Punct - Re: Petitie pentru parinti 

 Pentru sefi de promotie nu ar fi trebuit o sageata care sa indice raspunsul? Asa ar fi corect !? Legenda arata clar ca zonele negre arata numarul de elevi, adica marimea lor arata numarul de elevi nu faptul ca axa OX este nr de elevi. Se raspunde corect cu 3 indiferent cat a muncit candidatul inainte de examen. Vorbim de logica elementara in ceea ce priveste subiectul si de bun simt in ceea ce priveste acceptarea unei greseli.

Zorro

#3858 Subiect exercitiul 6 la Matematica - Evaluare Nationala

2016-06-29 21:05

Orice diagrama/grafic trebuie sa detina titlu, sistem de axe xoy, denumirea abscisei si denumirea ordonatei.
Confuzia s-a datorat faptului ca nu s-a precizat ce cuantifica abscisa si ce cuantifica ordonata.
De asemenea, confuzia s-a datorat si indiciului prezentat printr-un patratel hasurat care desemneaza numarul de elevi iar coloanele cu aceeasi hasura privind numarul de elevi sunt postate in dreptul cifrelor de la 3 la 9 si in dreptul numarului 10 de pe abscisa.
Practic, graficul poate fi considerat incomplet si poate crea confuzii mari nu numai pentru un elev de clasa a VIII-a ci si pentru un absolvent de liceu sau facultate.
Modul de prezentare al diagramei nu este corect si complet.


Musafir

#3859 Re:

2016-06-29 21:05

#3845: -  

 Aaaa, n-a fost bine cuantificat patratelul. Asta explica totul !

Titlu, sistem xoy, denumirile abscisei si ordonatei. Si modul de prezentare...

Liceu, facultate, chestii.

E dezolant. Ca poti sa citesti astfel de comentarii, care nu sunt bune decat de luat peste picior. Atat.


Musafir

#3860 Re: Re:

2016-06-29 21:06

#3846: Cori - Re:  

 Ba cacamas pe masa lu tipa aia de pe fb si pe masa lu xulescu


Musafir

#3861

2016-06-29 21:06

 Eu am scris 8 , alți colegi au scris 3 , diagrama nu a fost făcută corect , am avut colege care plângeau că au pierdut 0,5 punct pentru o fază de cacat ! Se le fie rușine celor care au făcut subiectul! Sper să se accepte petiția!

PDA

#3862 Opinie proprie

2016-06-29 21:07

Este aberant ceea ce se intampla. Nu consider ca este normal faptul ca la un examen de Evaluare Nationala sa se solicite acordarea unui punctaj pe un exercitiu rezolvat gresit doar pentru ca "marea majoritate a gresit". Ati gresit, va asumati greseala. Invatati sa ganditi, sa rezolvati cat mai logic totul. 

In primul rand, orice sistem de axe de coordonate se citeste incepand cu axa oX (reprezentand notele). Asta pentru cei nelamuriti. Asadar, pe axa oX la nota 5 corespund 3 elevi de pe axa oY. 

Cu multa stima, va rog nu mai incurajati prostia si lenea, voi parinti care semnati petitia doar pentru a va "ajuta" odraslele. Si voi, odraslele, invatati sa ganditi, nu mai cersiti mila. Intr-adevar sistemul de invatamant are problemele sale, dar schimbarea se face cu pasi mici. Sa incercam sa nu mai promovam prostia si "plansul de mila". Nu ii nedreptatiti pe cei care au fost capabili sa gandeasca si sa raspunda corect la acea cerinta. Si nu ii favorizati pe cei care nu si-au folosit creierul la rezolvarea cerintelor doar pentru ca "nu asa arata in cartea de la scoala". Manualele, auxiliarele, culegerile au defecte.

Totusi, e nevoie de putina gandire logica. Schimbarea vine din interior. Asadar, ma voi repeta. Va rog, eu, o adolescenta in pragul examenelor, nu mai incurajati prostia si nu mai cersiti mila! 

aoleu

#3863 Re:

2016-06-29 21:07

#3845: -  

 "nu numai pentru un elev de clasa a VIII-a ci si pentru un absolvent de liceu sau facultate"

Am priceput, te oftici ca ai fost neatent(a) la acel exercitiu, se mai intampla, dar daca tu nu stii sa citesti un grafic nu ii pune pe astia de la liceu sau facultate in aceeasi oala, graficul a fost clar si foarte simplu din punctul meu de vedere de licean.


Musafir

#3864 Re: Subiect exercitiul 6 la Matematica - Evaluare Nationala

2016-06-29 21:07

WIcked.

#3865

2016-06-29 21:07

EXACT CUM SPUNE TIPUL DE MAI SUS LEGENDA CONTRAZICE DIAGRAMA BATUTILOR IN CAP CARE "ESTETI" .

Intrati si combateti un subiect despre invatamant dupa ce luati corigentele/bacul

Elena

#3866 Re: Re: Re:

2016-06-29 21:07

#482: - Re: Re:  

 Asa am interpretat si eu cerinta. Cred ca s-a gresit prin prezentarea acelui indice cu numarul elevilor. Problema este ca elevi de nota 10 au dat raspunsul 8 si nu niste elevi slab pregatiti. Spun elevi de nota 10 deoarece au rezolvat integral subiectul III si atunci ma intreb: cel care a facut aceste subiecte si-a luat banii, dar nu a si citit asa cum fac oamenii simplii.


Musafir

#3867 Re:

2016-06-29 21:07

#3832: JOS FRUSTRAREA!!! -  

 Realizezi ca ai insultat copii care au stiut sa rezolve exercitiul, care iau zece fix, spre deosebire de "geniile" tale, care nu sunt in stare sa rezolve o simpla diagrama.

Nu imi e frica ca imi va fi furat locul la liceu, DAR e simplu nedrept sa li se ofere puncte in plus, cand eu le-am obitnut pe drept, fiindca am rezolvat corect.

Raspunsul lor a fost gresit si punct.

Imi pare rau ca dati dovada de o asemenea incultura, incat sa credeti ca rezultatul corect a fost 8.

Imi pare rau ca sunt inconjurata de ipocriti care privesc totul din perspectiva lor.

Imi pare rau ca sunt inconjurata de oameni care nu pot accepta ca au gresit, oameni frustrati si lipsitit de logica.

Imi pare rau ca este "vina" mea ca nu vreau sa am acelasi punctaj cu un copil care a gresit la un exercitiu simplu, pentru ca de ce as vrea? De ce sa fiu la egalitate, cand eu am oferit raspunsul corect, iar el nu?

Spuneti ca noua ne e frica, dar ceilalti au gresit pe buna dreptate si merita sa suporte consecintele. Ar fi nedrept fata de noi altfel.

Va rog, nu mai promovati incultura.

 


Musafir

#3868

2016-06-29 21:08

am pus 8 da nui nimica a zis tata ca pot sa ma angajez ca ospatar la restaurantul lui unchiu meu cand fac 18 ani


Musafir

#3869 Re:

2016-06-29 21:09

#3836: -  

 Eu sunt olimpica, sefa de promotie si cea mai buna la matematica din clasa mea. De asemenea, am rezolvat integral lucrarea corect.

Am scris 3. Si? 


Musafir

#3870

2016-06-29 21:09

Ambiguitatea in acest caz apare datorita existenta legendei incomplete, cauzata de incompetenta unui "personaj" - pe care nu pot sa il numesc cadru didactic - si care la redactare in excel a graficului a folosit functia basic a excelului "construind" un grafic pe o singura axa de aceea in legenda apare doar "nr elevilor" (Cei care folosesc in mod curent excel-ul inteleg la ce ma refer)
Ulterior ptr a-si masca incompetenta vin si declara public ca e conform programei ? Care programa ? Dupa care ati invatat dumneavoastra operare PC?
E jenant si rusinos ca ministerul vine si sustine astfel de personaje prin declaratii publice ca cea din aceasta seara. In plus mai apar cu comentarii gen " elevii nostri sunt incapabili sa gandeasca" anumite personaje care daca probabil le pui un fata un excel isi iau o pensula si incep sa picteze.
Dati-mi voie sa-i raspund doamnei ca ei sunt cei care ar trebui sa i invete asta dar din pacate incapabili sa o faca datorita subiectelor de genul....


Musafir

#3871

2016-06-29 21:09

Pentru a putea corecta aceasta eroare.

Musafir

#3872 Re: Re:

2016-06-29 21:10

#3840: - Re:  

 Da, ar fi incorect pentru cei care au raspuns corect!

Dar, se pare ca ipocritii de aici n-au destula logica incat sa priceapa asta -nu ma mir, sincer, din moment ce n-au putut rezolva o problema simpla-.

un cacat

#3873 Re: nu e bn uatafac

2016-06-29 21:10

#61: BAHOI - nu e bn uatafac 

 Mie-mi place ca tu stie bina sa vorbeste romaneste. Mai lucreaza doar un pic la ortografie. Dumnezeu cu mila!

Elena

#3874 Re:

2016-06-29 21:10

#3851: Ionut -  

 Nu ai dreptul sa faci un copil de nota 10 retardat din vina unui nepasator care nu stie ce scrie. Indicele cu numarul copiilor a fost pus probabil pentru a incurca in mod intentionat. Retardatii nu ar fi rezolvat nimic din subiectul III !


Musafir

#3875 Re: Re:

2016-06-29 21:10

#3863: aoleu - Re:  

 A fost clar si pentru suficienti elevi de cls a VIII-a care au dat azi examenul. Restul sau (mai degraba) apartinatorii lor sunt penibilii amarati care au creat aceasta petitie si "comenteaza" cat ii duce capul lor sec. Desigur, inutil, decizia a fost deja luata. Doar raspunsul [3] este valabil, indiferent cat se strofoaca acesti ridicoli.