Instituționalizarea Casei Regale a României - un act de dreptate

Iulius

#201 Monarhia Constitutionala reala

2016-09-26 06:20

Eu sunt pentru Monarhie Constitutionala, cu o Casa Regala curata, in deplinatatea drepturilor si obligatiilor sale. Eu nu cred ca acest proiect legislativ va lucra pentru repunerea in drepturi a Casei Regale, ca reparatie istorica  si ca ultima etapa a Procesului Comunismului. Sunt de acord cu ceea ce s-a spus mai sus si anume , ca se incearca amputarea functionala a Casei Regale de catre clasa politica actuala, urmasi de nadejde ai comunistilor uzurpatori din 1947. Se incearca, simt eu, o mare diversiune. Coroana institutie republicana ? - ce gluma buna ! Daca-i asa, de ce nu s-a incercat atunci , in 1947 , sub Rege, implementarea conceptului republican in concordanta cu statutul monarhic ?! 


Musafir

#202

2016-10-20 17:13

Consider ca istoria Romaniei moderne se confunda cu istoria Monarhiei. De aceea mi se pare foarte normal ca Monarhia sa existe nu numai in sufletele si constiinta noastra dar si in cotidianul romanesc.

Musafir

#203 Re:

2016-10-20 17:22

#25: -  

 Consider ca istoria Romaniei moderne se confunda cu istoria Monarhiei. De aceea Monarhia nu trebuie sa fie decat in sufletul si constiinta noastra dar si in cotidianul romanesc !


Musafir

#204

2017-11-25 10:09

Ester o normaliteten institutionalizarea Casei Regale a Romaniei. In acest fel , Casa Regala a Romaniei isi poate continua activitatile oficiale pt Romania si Natiunea Romana ,prin contact direct cu toate Casele Regale din Monarhiile Constitutionale din Europa si din Lume ! Doamne ajuta ! Stiu ca sunt multi care nu vor , spunand ca sunt bani in plus de la buget. Dar acesta este un argumet care provine din ignoranta neavand informatiile activitatilor Casei Regale, deoarece nu urmaresc Ora Regelui emisiune tv. si site-uri ale Casei Regale, deoarece nu au interes .Interesul pt Casa Regala a Romaniei nu a fost dezvoltat de catre lider i de partid.Pt ca totul pleaca de la éi. Lideri de partid si membri in consiliile lor de conducere dau trendul intr-o organizatie de partid . Pt o munca grea si asidua ale MS Regele Mihai l , Regina Ana, ASR Principesa Mostenitoare Margareta Custodele Coroanei si Principele Radu, pt aderarea Romaniei la NATO si UE facand lobby in Tarile Monarhice si USA , Pentru toate activitatile interne in sprijinul persoanelor si copiilor fara posibilitati au reusit sa aduca la acest nivel de functionalitate Casa Regala a Romaniei.De aceea este normal sa fie sprijinita pt ca ESTE UTILA NATIUNI ROMANE.Altfel o sa fie privita Romania pe plan International, mult mai pozitiv. Nu va mai fi tratata ca o tara de tigani si corupta la toate nivelurile. Asteptam de mult sa se intample acest lucru , aveam acum un avans de cel putin 5 ani. Toate Casele Regale din Monarhiile Constitutionale din Europa primesc buget de la bugetul de Stat pt activitatile oficiale pt care fac raport anual,pt bugetul primit. Sa nu mai aud pe Marius Oprea, Marius Ghilezan, etc. ca:- cum sa stea ASR Principesa Mostenitoare Margareta Custodele Coroanei in fata Guvernului-Parlamentului sa faca raport financiar. Va rog , atunci cand mai ies public acesti domni si dna Marinela Rotaru sa le fie explicat tot public cum functioneaza actualmente toate Casele Regale din Europa si normele de functionare de la care nu se abat.SI ........poate in curand sau putin mai tarziu vom avea si Coroana Regala a Romaniei pe locul cuvenit ,Nihil Sine Deo!