Instituționalizarea Casei Regale a României - un act de dreptate


Musafir

#1

2016-06-28 15:13

Sunt pentru restaurarea Monarhiei !

Musafir

#2

2016-06-28 15:32

Imi doresc restaurarea monarhiei pentru ca este o forma de guvernare net superioara republicii, iar acest lucru se poate realiza actionand pragmatic si urmarind fiecare tel.

Musafir

#3

2016-06-28 15:43

Sunt monarhist

Musafir

#4 "Ori sa se revizuiasca, primesc ! Dar sa nu se schimbe nimica..."

2016-06-28 15:46

Asta ar trebui sa fie edificator pentru orice asociatie pro-monarhie (cu conditia sa-si reciteasca statutul)...

"În expunerea de motive se mai arată că legea e conformă cu Constituția României "deoarece în conținutul său normativ nu se instituie privilegii și nu tinde la revizuirea Constituției sub aspectul formei de guvernământ"

"Ori sa se revizuiasca, primesc ! Dar sa nu se schimbe nimica..."


Musafir

#5

2016-06-28 16:03

Din convingere ca Monarhia Constitutionala este unica forma de guvernamant viabila.

Musafir

#6

2016-06-28 18:04

TRAIASCA REGELE!

Musafir

#7

2016-06-28 18:31

O prezenta mai vizibila a Casei Regale in societatea romaneasca, intr-un cadru institutional care recunoaste valoarea si contributia acesteia si a Familiei Regale la constructia Romaniei moderne si a binelui poporului roman, nu poate fi decat in interesul Romaniei si a Romaniei. Este un pas necesar si benefic. Acestui pas ii pot urma si altii, intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, care sa restaureze in viata tarii si poporului valorile, suveranitatea si demnitatea reprezentate de Monarhie.

Musafir

#8

2016-06-28 19:25

Sunt intru totul de acord cu prezenta Petitie
Doresc din inima Revenirea la Monarhie Constiotutionala asa cum am fos pana in Decembrie 1947 cand comunistioi au de4clarat
ilegal Republica Populara Romana, neavand cvorum si 70 de ani
am fost umiliti si lipsiti de demnitate, moralitate si de valor4ile tipice poporului roman.
Traiasca Monarhia! Traiasca Regele Mihai I al Romaniei cu intreafa Familie Regala!
Traiasca Romania. Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu! Amin!
Monarhistul

#9 Să rămânem loiali Restaurației Monarhiei Constituționale

2016-06-28 19:32

Citat din petitie: ”Casa Regală patronează inițiative culturale, educaționale, de caritate și sportive, promovează interesele Statului Român, ale românilor și ale companiilor românești, acordă titluri de furnizori oficiali ai Casei Regale, încearcă să reducă inechitățile sociale prin proiecte cu un puternic impact și susține personalități care aduc un bun renume României.” Dvs. susțineți, prin această petiție, transformarea Casei Regale în ONG, contra sumelor importante de bani pe care le va primi Casa Regală de la bugetul Republicii. Toate activitățile pe care le prezentați descriu o structură neguvernamentală (asociație, fundație) de utilitate publică. Aspectul aberant este că dvs. susțineți ca fiind un fapt pozitiv promovarea ”intereselor Statului Român” de către Casa Regală. Statul Român este Republică, o Casă Regală are datoria să promoveze activ Restaurația, nu să susțină activitatea Republicii. Din momentul în care Casa Regală va fi dependentă de banii Republici, orice acțiune în favoarea Restaurației va fi aproape imposibilă sau va induce riscul pierderii acestor bani. Dacă iubiți cu adevărat Familia Regală, asumați-vă să spuneți adevărul pentru ca această tristă eroare să nu fie comisă. Trăiască Regele în pace și onor!


Musafir

#10

2016-06-28 20:35

Traiasca Regele!

Musafir

#11

2016-06-28 20:49

Pentru casaRegala si revenirea La Monarhie. Traiasca Regele!


Musafir

#12

2016-06-28 21:03

Suntem alaturi de,MS Regele Mihai I,ASR Custodele Coroanei Principesa Margareta,Familia Regala si Casa Regala!!!

Musafir

#13

2016-06-29 04:59

Am semnat imediat această petiție. Atrag însă în mod serios atenția că inițiative de acest fel nu sunt deloc de apreciat. Casa Regală Română nu poate forma obiectul unei petiții obișnuite, indiferent cât de generoase ar fi dezideratele sale și indiferent cât de prestigioase ar fi semnăturile. Dimpotrivă, o astfel de inițiativă va fi oricând aplaudată de adversarii monarhiei constituționale, de adepții mult trâmbițatului „referendum”, așa cum s-a dovedit de multe ori de-a lungul timpului. Să protejăm sfânta noastră Familie Regală de astfel de site-uri, în chestiuni care, în definitiv, o privesc în exclusivitate! Cu sinceritate,
Dr ing. Cristian Zăinescu, fost deputat PNL, secretar general al Mișcării pentru Regatul României - Iași

Musafir

#14

2016-06-29 06:17

Pentru ca găsesc corect ca casa regală sa fie legalizata acest lucru trebuia făcut imediat tupa revoluție din 89
Trăiască Regele

Musafir

#15

2016-06-29 06:59

Este un act de reparatie istorica, pentru Casa Regala. Asa putem privi cu respect la Istoria Romaniei. Traiasca Casa Regala a Romaniei, Traiasca Regele.

Musafir

#16

2016-06-29 08:04

La cuvintele lui Hegel : " Istoria nu e terenul fericirii", Alexandru Paleologu venea cu o sublima si necesara completare: " Dar e al sperantei ".
Am semnat aceasta petitie pentru ca am fost, sunt si voi ramane un umil supus si slujitor al Coroanei Romane si pentru ca toata speranta mi-o asez la picioarele Custodelui Coroanei, Altetei Sale Regale Principesa Moștenitoare Margareta a Romaniei, si prin aceasta la picioarele Regelui meu ! Dumnezeu sa binecuvanteze Familia Regală a Romaniei si neamul românesc ! Nihil Sine Deo ! Nihil Sine Rex! Trăiască Regele!

Musafir

#17

2016-06-29 11:41

Pt că Casa Regală merită acest lucru

Musafir

#18

2016-06-29 12:42

Sa fie cu noroc !

Musafir

#19

2016-06-29 12:47

Felicitări

Musafir

#20

2016-06-29 12:49

Ma bucur ca dupa aproape 70 de ani, Casa Regala a Romaniei este repusa in drepturile sale legitime! Vive le roi!

Musafir

#21

2016-06-29 13:12

Doresc revenirea la monarhie si este un act reparator vizavi de Casa Regala a Romaniei.

Musafir

#22

2016-06-29 13:14

Monarhia poate salva Romania!

Musafir

#23

2016-06-29 13:52

Un act de normalitate. Nihil Sine Deo!

Musafir

#24

2016-06-29 14:05

Tara mea dupa mine nu are nici-o sansa, decit daca nu va mai participa nici-un partid! sansa noastra este casa Regala!

Musafir

#25

2016-06-29 14:21

Un gest de normalitate in context istoric menit sa restabileasca prin recunoastere istoria natiunii romane