Fetița care a fost violată la doar 2 ani este din nou în pericol!


Musafir

#851

2016-04-26 09:10

Trezitiva conducere! ! Pe 5 minute punetiva in situatias data. .... si cintariti bine deciziile ....sa fie corecte. ..cum este posibil asa Caz grav sa fie ajuns la Petitie ?..fara petie trebuie rezolvat. ..

Musafir

#852

2016-04-26 09:13

Nu este corect să sufere copii din inconștiență adulților.le-as tăia mumbrul ălora 2

Musafir

#853

2016-04-26 09:15

Am semnat pentru viitorul mai luminos si fara durere a acestor copii si sa curatim societatea de acesti paraziti..

Musafir

#854

2016-04-26 09:19

Trebuie bagata la Puscarie in lanturi si ea si masa aia este bunica??? Nerusinatele si criminalele ce sunt !!!!! M-am speriat ce am putut citit asa ceva nu este normal dar asta este sper ca firma mea sa fie de folos .Va doresc o zii buna.

Musafir

#855

2016-04-26 09:20

Doamne ajute viața acestor copii.

Musafir

#856

2016-04-26 09:21

Am si eu fetita dar o iubesc ca pe ochi din cap.....astia nu sunt oameni care fac asa ceva sunt niste nenorociti eu ias impusca ...

Musafir

#857

2016-04-26 09:22

M-a impresionat ac caz , dar în special soluția instantei...ce fel de judecători au putut sa pronunțe a astfel de soluție? Asta este justiția din tara , plina de incompetenți și de corupție! !!
Avocat

#858 Re:

2016-04-26 09:30

#1: -  

Va  rog  nu  duceți  societatea  în  eroare!!!! Decizia  este  luată  de  Curtea  Supremă  de  Justiție,  care  este  irevocabilă (nu  se  supune  nici  unei  căi de  atac),   Direcția  nu  va  face  nimic!!!!  Ma  bine  semnați  ca  Direcția  să  lucreze  mai  bine  și  să  susțină  ca  copiii  să  rămînă  lîngă  mama,  este  pentru  copii  mai  bine,  decît   cu  oameni  străini  în  condițiile  reale  a  Moldovei.

În  decizia  este  clar  stipulat,  ceea  ce  sa  întîmplat  cu  fetița  nu  este  în  legatura  cuzală  cu  comportamentul  mamei.  Mîne  o  astfel  de  tragedie  poate  se  întîmpla  cu  oricine,  fiind  că  copiii  la  țară  nu  stau  supraveghiați  de  părinți  numai  în  casă  și  în  cazul  dat  ar  fi  așa  pregedent  prost,  orcine  poate  să  fie  decazut  din  drepturile  părintești.

Instanța  o  sublinizt  că  în  mod  arbitrar  au fost  apreciate  probele  și  au  fost  eronat  aplicate  normele  de drept  material.


Musafir

#859

2016-04-26 09:36

Pentru ca asa ceva nu are voie sa existe. Punct.

Musafir

#860

2016-04-26 09:38

De cand am citit articolul nu mai ma pot opri din plans! Cine poate sa-mi spuna daca nu se poate infia fetita sau chiar toti copiii impreuna? Sau in ce fel putem sa ajutam acest sufletel nevinovat? Macar au fost inchisi monstrii care au distrus fericirea si inocenta copilasului?


Musafir

#861

2016-04-26 09:42

Norvegia asta exagereaza cum le iau copiii parintilor din nimic , dar la noi e crunt. Cum ra returnezi un copil la mama naturala dupa ce i s-a intamplat, si dupa ce spuneti ca nu a stat cu fetita in spital si ca e alcoolica, pai numai astea si aceasta femeie nu ar trebui sa aiba un copil, sau vreo pisica in grija!

Musafir

#862

2016-04-26 09:42

Psihicul fragil si atît de traumat al fetiței,trebuie reabilitat cu grija,in mediu social sanatos iar mizeriile bețive ce au schilodit-o castrate si închise pe viața fara drept de apel.

Musafir

#863 D

2016-04-26 09:43

#858: Avocat - Re:  

 Plus  Instanța  a  confirmat  că  nu  au  fost  prezentate  probe  a  specialiștelor  că  mama  duce  un mod  de  veață  nesănătos  și  face  abuz  de  alcool.

Copii  în  vizorul  Direcției  pînă  la  tragedia  acestă  nu  au  fost,  practic  Direcția  nu  a  monitorizat  familia  dată.  

Cum  se  poate  de  aplicat  acestă  măsură  drastică,  fără  a  întreprinde  alte  măsuri  de  responsabilizare.

Mama  are  două  apartamente,  trăiește  în  apartamentul  cu  două  camere,  altul  dă  în  chirie.

Informația  este  prezentată  foarte  subiectiv,  nu  credeți  la  tot  ce  să  scrie.

Opiniea  mea,  că  Curtea  Supremă  de  Justiție  o  emis  o  Decizie  legală  și  a  casat  hotărîrile  instanței  de fond  și  Curții  de  Apel.  Eu  vă  spun  că  sa  facut  un  lucru  bun  și  eu  în  așa  justiție  cred,  în  caz  contrar  era  un  dosar  de  cîștig  la  CEDO!!!!  Avem  să  plătim  noi  din  bugetul  statului.

Acuma  Direcția  va  controla  mai  des,  va  face  obligațiile  corect,  dar  nu  se  ocupa  cu  adobția  copiilor  în străinătatre (copii  invalizi  trec  printr-o  procedura  mai  simplă).  Lasă  mai  bine Direcția  să  publică  statistica  lor  cîți  copii  sunt  adoptați  de  străini  și  să  ne  arată  confirmările  statelor  primitoare  cîți  au  ajuns  la  destinație,  eu  am  informație  fiecare  an  diferența  este  min  5  copii,  care  să  pierd?????


Musafir

#864 Re: D

2016-04-26 09:46

#863: - D 

 Persoana  care  a  făcut ........   este  condamnată  pe  viață!!!

Mama  nu  este  alcoolică,  eu  am  lucrat  cu  ea în  calitate  de  avocat  la  toate  etapele.

Cum  puteți  să  fiți  așa  simplu  manipulați,  fără  dovezi!

 


Musafir

#865

2016-04-26 09:47

De ce ?
De ce acea bestie umana e inapoi in casa si nu la inchisoare?
De ce nu sunt parintii decazuti din drepturi?
De ce copilele sunt inapoi ?
De ce trebuie sa sufere suflete nevinovate?

Musafir

#866

2016-04-26 09:57

Nu putem semna o petitie si pt impuscarea celor care si-au batut joc de copile ?
Avocat

#867 Re:

2016-04-26 10:03

#865: -  

 De  ce  copiii  nu  au  fost  în  vizorul  Direcției  pînă  la  această  tragedie,  dacă  ea  este  atît  de  rea?

De  ce  copiii  vor  fi  mai  fericiți  în  casa  de  copii (în realitatea  Moldovei)  decît  cu  mama?

De  ce  copiii  și  mama  trebuie  să  sufere  din  cauza  acțiunile  unui  animal  care  a  fost  pus  la  pușcărie?

Cînd  s-a  întîmplat  cazul,  cine  va  o  susținut, toți  au  creat  impresii  cînd  ea  era  în  stare  de  șoc?

Înainte  de  a  ridica  piatra  și  de  a  arunca  în  cineva,  puneți  vă  pe  voi  în  situația  dată, și  gîndițăvă  bine,  reeșind  din  interesele  copiilor.  Mama  pentru  ei  este  mama!!!!  Cînd  ea  le-a  luat,  ei  strigau  mamico,  hai  acasă!!!

 


Musafir

#868

2016-04-26 10:03

Astfel de oameni trebuie omorati!!!!!!Nu merita sa traiasca.

Musafir

#869

2016-04-26 10:06

sint revoltata de acest caz. nu cred ca poate fi asa ceva in realitate. e inuman, inadmisibil.

Musafir

#870

2016-04-26 10:09

Fiindca imi pasa de viata acestor copile si as vrea sa fie luate masuri pentru a evita o potentiala tragedie decat sa ne plangem de consecinte.

Musafir

#871

2016-04-26 10:10

Copii sunt niște îngerași nevinovați ce merita tot ce este mai bun pe lume iar viata alături de mama lor nu este ceea ce le corespunde...sper din suflet sa se facă dreptate și acei câini sa fie băgați la închisoare multi multi ani

Musafir

#872

2016-04-26 10:10

Nu se poate asa ceva ! Este inuman :( legi romanesti tampite! Oriunde in Europa, erau condamnati la inchisoare pt ani buni !!

Musafir

#873

2016-04-26 10:14

Sint socata de decizia instantei! La ce bun mai faceau atita reclama "Fii asistent parental"?! Si asa avem o societate bolnava. Aceste fetite eveau sansa sa vada un trai normal, ce inseamna dragoste si caldura de familie. Acum ce sa vada, cum sa bei de dimineata pina seara fara trezire? Asa "mame" trebuiesc duse la sterilizare cu forta!
NICO

#874 Revoltator!!!!

2016-04-26 10:16

Cum au putut nenorocitii sa i faca asta fetitei?Ce minte bolnava poti sa ai sa faci asta?Trebuie chinuiti si ei sa vada ce inseamna...sper sa aiba parte doar se nenorociri..acei jegosi nu meritau sa se nasca pe acest paman.Cat despre carpa de masa care ii trebuie concubini si alcool in loc sa isi vada de copii oferindu-le o viata decenta..imputita dracu'...sterilizati-o ca se culca cu tot satul si raman copiii de mama amarului.VAI SI AMAR de statul roman care trateaza problemele societatii cu indiferenta..cum sa dati fetele inapoi acelui monstru?oricum ei nu i pasa de copii..vreti ca sa se mai intample ceva?de ce nu pot ramane unde le-a fost bine?Am semnat petitia si sper sa se faca dreptate!!!!


Musafir

#875

2016-04-26 10:18

Nu pot permite ca aceste copile să mai trăiască acele momente de groază pe care le-au avut, alături de "părinții lor".
Sper cu tot dinadinsul că veți reuși să salvați aceste vieți.