Petitie pentru Anularea Pensiilor Speciale pentru parlamentari


Musafir

#7376

2016-08-07 22:36

Un cadru didactic care a educat si format 40 de generatii are o pensie de 1.300 lei. O viata intreaga a avut un salariu de mizerie, acum are o pensie la fel .Voua, parlamentarilor, chiar nu va este rusine ?

Musafir

#7377

2016-08-08 02:16

Eu am castigat in instanta niste drepturi salariale.Plata lor print-o ordonanta de guvern a fost repartizat pe o perioada de cinci ani, deci nu s-au gasit bani pentru omul de rand, pentru parlamentari imediat si pentru plata imediata si retroactiva. Guvernul nu se amesteca in treburile justitiei? Nu este smechertie curata?Nu este scuiparea in fata a omului simplu?

Musafir

#7378

2016-08-08 05:20

Pentru a opri faradelegea,,umilireA si dispretuirea poporului roman Aceste personaje trebuie sa inteleaga ca Romania este a noastra si nu a lor,sa stie ca ei sunt in slujba noastra si nu stapanii nostriii Trebuie gandit un sistem legislativ care sa puna capat acestor abuzuri care sunt dovada clara a lipsei de moralitate,de educatie si ,de bun simt Acesti indivizi nu au ce cauta in institutia care ar trebui sa poarte stindardul democratiei ,iar ei trebuie sa fie exemple si modele pentru societatea romaneasca si nicidecum o tagma de profitori ,de oameni certati cu legea ,lacomi si doritori de imbogatire prin furt ,imcompetenti si imorali .
Trebuie propusa o lege care sa nu permita mai mult de doua mandate nici la parlament si nici la alesii locali ,numarul parlamentarilor sa nu depaseasca nici macar cu unul munarul, de 300 .Cine nu stie sa numere ,sa plece acasa . Poporul trebuie sa SE TREZEASCA SI SA SCAPE de complexul inferioritatii fata de acestI indivizi care TREBUIE SA STIE CA MERGAND IN PARLAMENT SUNT SLUJBASI SI NU STAPANI NIMENI, DAR ABSOLUT NIMENI NU ESTE OBLIGAT SA CANDIDEZE .Poate mai salvam ceva din Romania daca ne trezim .

Musafir

#7379

2016-08-08 05:43

Parlamentarii au deja pensii enorme pe care nu le merita...banii care ii luam noi ar trebui sa incerce ei sa se descurce o luna si sa vada cum traim noi...in plus sunt mai multi puscariasi in parlament,dar problema ii ca scapi de 1 si dai de 100 mai hoti!

Musafir

#7380

2016-08-08 06:01

Este incredibila jotaratea parlamentarilor ! Muncesti 40 de ani in mina di ai pensie de 1000 lei si pentru o legidlatura de patru ani, in care te duci sau nu la munca, ai o multime de avantaje, nu faci nimic, nu esti evaluat de nimeni etc., nu respecti legile iei 1500 lei. Sunt multe de scris....

Musafir

#7381

2016-08-08 06:27

Tara geme... Se spune ca nu vor mai fi bani pentru batrani ... Doar pentru hoti. Daca as putea i-as da pe toti jos. Sunt doar niste babalaci care doar se cearta intre ei si se gandesc doar la ei

Musafir

#7382 Re:

2016-08-08 06:27

#4: -  

 Sint de o nesimtire crasa si nu FAC nimic bine 


Musafir

#7383

2016-08-08 06:30

Niste nemernici care își văd decât de propriul interes.

Musafir

#7384

2016-08-08 07:31

venti minim garantat 400 lei Oare se poti trai cu bani acestea ? DUPA 31 DE ANI DE MUNCA


Musafir

#7385

2016-08-08 07:37

Am facut studii superioare si am lucrat 25 de ani cu handicap auditiv. In toti acest timp mi-am cumparat aparate auditive din propriile venituri. Cand am iesit la pensie cu 1500 lei pe luna si alocatie de handicap 39 de lei pe luna (nu ajunge nici pentru bateriile necesare aparatului auditiv fara sa vorbim de intretinerea lui) am cerut ajutor la Casa de Sanatate pentru a cumpara un aparat auditiv. Dupa luni de zile, am primit aproape 1000 de lei in conditiile in care un aparat acceptabil costa peste 2000 de lei, asa ca, a trebuit sa pun restul din buzunar. Sunt revoltata de usurinta cu care guvernul da bani nejustificati din buzunarele noastre pentru acesti trantori care nu au facut mai nimic pentru tara. Rusine!

Musafir

#7386

2016-08-08 07:37

Pentru ca nu este corect sa-si petreaca 4-16-32 de ani din viata linistiti, dormind, fara sa faca ceva pentru cei care i-au trimis in parlament si dupa o perioada de astfel de relas, sa mai aibe si pretentia de a avea pensii speciale, sau cum le-or numi. Nu este o incalcare a principiului contributivitatii. Este rezultatul muncii dumnealor asidue, pentru dezvoltarea si propasirea intereselor personale. avem pensionari cu activitate de 30-35 de ani in grupa I sau 10-15 in grupa 0 si nu-si primesc pensiile, avem instante care nu aplica legi speciale pt ca nu sunt bani.....si astia cum au bani?

Musafir

#7387

2016-08-08 07:42

cat au functionat au avut destule privilegii care I-au oprit sa mai gandeasca pentru binele celor care I-au ales....P.S. NU MERITA

Musafir

#7388

2016-08-08 08:15

Pentru ce sa primeasca pensii speciale, pentru faptul ca dorm in Parlament, pentru ca s-au imbogatit pe spinarea poporului, pentru ca au furat tara asta, pentru ca nu au facut nimic pentru acest popor, care este mai urgisit si mai aplecat de poveri ca niciodata in istorie. Daca erau in China de atunci erau executati, dar noi blanzi, toleranti, ii lasam sa ne jefuiasca de tot ce mai avem. Trebuie sa punem capat jafului de tot felul, mitei, spagii si tuturor celor care ne batjocoresc atat pe noi, cat si valorile acestei tari.

Musafir

#7389

2016-08-08 08:29

Eu cred ca oamenii din fruntea tarii sunt ireali si cred ca cei conduși de ei sunt obligați sa fie sclavi .Este timpul sa ridicam capul din pământ si sa pedepsim clasa politica învățată sa trăiască regeste dintr-o tara de oameni saraci unde cuvintul de ordine este hoția asuprește Romania.
magdalena leca

#7390

2016-08-08 08:35

Este o mare nesimtire si nedreptate, in acelasi timp.Pentru asta am putea iesi in strada!!

 


Musafir

#7391

2016-08-08 09:11

PENTRU CA INCALCA LEGEA SI NU MERITA.

Musafir

#7392

2016-08-08 09:44

.......somn si odihna pentru toti la fel. Ei dorm platiti in euro, iar noi am muncit,muncim si vom munci pe lei. Sanctiune drastica se aplica, daca dormeai in timpul serviciului. Sa se termine o data "traiul pe vatrai"cu spunea bunica. Dupa aproape 40 ani de munca zi pe zi,am o "pensie speciala"de 1199 lei. Dupa minim o legislatura......maxim cit vor"cei ce-i vor acolo"....????? Nu..... de mii de ori nu pensii speciale lor,din fondul de pensii actual. Si sa nu ne razvrateasca ei pe noi cei multi,amariti de multe alte probleme create tot de ei.......ca o fi vai si amar de "curul lor". Sintem mici dar nu si prosti...... sintem multi dar nu slabi......sa nu uite ca unde-s multi puterea creste.....si spor nu vor mai avea in veci. Diaspora ce face......nu au parinti,rude....in asa situatie ce se preconizeaza a fi si reala? Sau poate asteapta sa li se impoziteze veniturile realizate......ca apoi sa aplice"legea lor".......


Musafir

#7393

2016-08-08 10:01

Nu le ajunge cat fura( o mare parte)?Pentru tara nu au facut nimic.Nu este legal .Si eu muncesc si vreau o pensie la fel de mare.

Musafir

#7394

2016-08-08 10:23

nu merita nici pensie normala

Musafir

#7395

2016-08-08 10:33

Ar treb.sa ridice salariu minim pe economie si sa ajute tinerii care au copiii,nu sa isi bata joc d noi care traim de cu un salariu de mizerie de pe o luna pe alta.Sa le fie rusine...vor sa creasca natalitatea,dar nu sa ajute

Musafir

#7396

2016-08-08 10:46

Pentru ca nu merita pensi suplmentare sunt romani care are pensie 7 roni , de ce acceasta nedreptate cine a jefuit tara si ei vor pensi suplimentare!!

Musafir

#7397

2016-08-08 11:39

Atata timp cat marea majoritate au pensii sub limita de subsistenta, iar alesii nostri in loc sa apere interesele celor care i-au ales, dorm in parlament sau isi aranjeaza diferite afaceri, aceste pensii nu isi au rostul. Nimeni nu este mai presus de lege, deci si lor sa li se aplice legea de pensionare exixtenta.

Musafir

#7398

2016-08-08 11:47

Nu cred ca are importanta ce vrem noi, cetatenii, sant prea ahtiati dupa averi, altceva nu mai conteaza.

Musafir

#7399

2016-08-08 12:24

Pentru anularea deciziei.

Musafir

#7400

2016-08-08 12:30

pentru a se anula o nedreptate facuta tuturor romanilor.