Petitie pentru Anularea Pensiilor Speciale pentru parlamentari


Musafir

#7426

2016-08-09 07:37

Consider ca este o bataie de joc la adresa poporului si a tarii. Nu vad ca acesti parlamentari sa fi facut ceva concret pentru imbunatatirea traiului nostru. Romanii se zbat sa supravietuiasca, sa-si pastreze un loc de munca, sa apuce cat de cat o pensie dupa ce au muncit in stres mai bine de 30 de ani, iar parlamentarii nostri propun si aproba legi pentru pensiile lor speciale (pentru un mandat de parlamentar sau pentru ca au apucat vreo 3-4 mandate ca parlamentari fara sa fi facut ceva in mod special pentru interesul national, ci numai pentru interesul lor personal si meschin).
Parlamentarii acestia au uitat demult care este rolul lor in statul de drept. Nu au niciun drept la pensii speciale!
In loc sa propuna si sa aprobe pensii speciale, sa se gandeasca mai bine cum de este posibil un om la varta senectutii sa traiasca cu 7 lei sau cu cateva sute de lei pensie dupa ce a muncit la CAP, altii dupa 30 de ani de munca sa aiba pensii de mizerie si asta dupa cateva recalculari, iar noi tinerii, care muncim astazi, sa fim supusi unui stres continuu ca este posibil la pensie sa nu avem bani, asta dupa ce am cotizat ani buni.
Sa le fie rusine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#7427 Re:

2016-08-09 07:42

#10: -  

 


Musafir

#7428

2016-08-09 08:43

Pentru ca nu este normal asa ceva. Ei îsi fac pensii speciale si noi oamenii de rand stam si murim de foame nu? Nenorocitii dracului!!! Au furat toata tara.

Musafir

#7429

2016-08-09 08:57

Pentru ca este lipaita de moralitate si bun simt legea care le da drepturi in plus parlamentarilor. De ce pensii speciale? De ce preturi sociale la cantina lor? De ce nu trebuie sa justifice ca oricare alt cetatean anumite cheltuieli? De ce se cred mai presus decat noi ceilalti?

Musafir

#7430

2016-08-09 09:10

Am 400 de lei pensie si fiind bolnava o viata 39 lei (!!!) indemnizatie de handicap.Vreau sa traiasca si ei cu o astfel de bataie de joc.Pe de alta parte sunt cetateni obisnuiti ca si noi si nu au facut nimic special pentru tara asta,ba as spune,chiar din contra.Sa se multumeasca cu onoarea ce le facem pentru a ne decide soarta.Nu au venit in parlament sa leneveasca si sa se imbogateasca pe spatele nostru.Nu ne trebuie paraziti.Vrem oameni care sa merite aceasta pozitie.

Musafir

#7431

2016-08-09 10:37

Nu sunt de acord ca după ce-i plătim din banii noștri cate 1, 2 sau chiar 3 mandate ca să doarma ca niște nesimțiți, să mai vrea și pensii speciale.Unde este unicitatea pensiilor? Dacă pentru un necăjit care a muncit 40 de ani pe bani proști(știm cu toții că muncile grele au fost prost plătite), pentru o pensie mizeră, ei de ce ar avea alte drepturi decat pe principiul contributivității ?

Musafir

#7432

2016-08-09 11:27

sa nu fie doar o pierdere de timp/sa se concretizeze rezultatul petitiei...

Musafir

#7433

2016-08-09 11:27

Ei si asa nimic nu fac pentru tara,pentru oameni?Da ei muncesc numai pentru buzunarul lor.Mai bine ar hotari sa dee salariul la calea ferata au o intirziere de 5 luni.

Musafir

#7434

2016-08-09 11:38

Am semnat aceasta petitie deoarece avem profesori si medici care pleaca din tara din cauza asta. Avem parlamentari care dorm la sedinte si sunt platiti pentru asta. Platiti din taxele trase de la cetateni care muncesc zi si noapte!

Musafir

#7435

2016-08-09 12:08

Am semnat această petiție deoarece pe acest Parlament actual nu îl interesează ce se petrece în România,nu îi interesează de problemele cetățenilor! Pe dumnealor ii doare ca după patru ani de dormit în Palatul Cotroceni si Palatul Republicii,să aibă pensii mari ,exorbitante,ce nu li se cuvin cu siguranță!Acești bani sunt banii poporului român care muncește din greu să plătească impozite ,chirii,gaz metan,energie electrică,lemne,motorina,benzina,asigurari auto,asigurari case,reparatii mașini care se strică din cauza șoselelor cu gropi,s.a.m.d.Rusine domnilor guvernanți,rusine să vă vă fie!

Musafir

#7436 COMENTARIU

2016-08-09 12:59

AM LUCRAT IN TREI SCHIMBURI 28 DE ANI,,SI MA CHINUI CU O PENSIE DE 590 RON PE LUNA,,AM NASCUT SI CRESCUT TREI COPII,,SI LA PENSIONARE MI-AU TAIAT 2ANI DIN VECHIME,PT MEDICALELE LUATE PT INGRIJIREA COPIILOR CAND ERAU BONLAVI,,,,ASTEA SUNT LEGII IN TARA ASTA ??SI VOI PARLAMENTARILOR NU AVETI CE MANCA,,VRETI BANII MULTI ?? VA DAU PENSIA MEA PE O LUNA,,IN SCHIMBUL PENSIEII VOASTRE,,,SA VEDEM DACA CE FACETI ????????


Musafir

#7437

2016-08-09 13:12

Cred ca au deja destule drepturi fata de majoritatea populatiei.

Musafir

#7438

2016-08-09 14:00

Consider ca nu este normal ca pentru 4 ani de parlamentar sa iei o pensie suplimentara, Consider ca este o lege a pensiilor asa ca sa faca bine sa-si plataeasca toate darile la salariul pe care il primesc. Multi oameni care au muncit 30 de ani nu primesc o astfel de pensie,Eu consider cea mai mare nedreptate, mai ales ca nu fac absolut nimic si fura pe capete.

Musafir

#7439

2016-08-09 14:43

Cu ce au cotizat sa ramana ..au dormit frumos in fotoliile de parlamentari. Sa lucreze in Justitie, arhivar, registrator sau grefier sa plece seara tarziu, fara ore suplimentare doar sa-si faca treaba si sa le fie mila si rusine de oamenii care vin sa-si ceara dreapturile. ....daca vor pensii suplimentare....

Musafir

#7440

2016-08-09 14:48

Economia Romaniei nu permite astfel de privilegii!


Musafir

#7441

2016-08-09 16:29

Pt eradicarea coruptiei,a hoției.....etc!?Vrem o țară cum e Finlanda.....zero corupție.....!?Şi ei se trag din.....daci.....!?La ei de ce se poate fără corupție.....fără gunoaie în parlament.....!?Spurcă pământul degeaba năpârcile astea din parlament.....

Musafir

#7442

2016-08-09 17:14

Deoarece este o discriminare.Sa primeasca toti pensie in raport cu cat au cotizat la CAS.Cei care lucreaza in conditii dificile,primesc sporuri adecvate si nu este corect sa primeasca si o pensie speciala.

Musafir

#7443

2016-08-09 17:17

Credeti ca ne baga cineva in seama??

Musafir

#7444

2016-08-09 17:28

Cand e vorba de salariile lor, parlamentarii alesi de noi nu ne cer parerea. Noi i-am ales deci noi ar trebui sa hotaram daca merita aceste pensii nesimtit de Mari pentru doar 4-5 ani de leneveala tot pe banii nostrii. Rusine voua, celor care ar trebui sa ne ajutati, nu sa ne jupuiti de cate ori puteti!

Musafir

#7445

2016-08-09 18:07

Un om obișnuit muncește 40 de ani și are o pensie de 1000 de lei. Un parlamentar, pentru doar 4 ani de chiul și somn, primește 1500 de lei ! NESIMȚIRE TOTALĂ !

Musafir

#7446

2016-08-09 19:10

Consider ca fiecare cetatean trebuie sa ia pensie pentru cat a cotizat.

Musafir

#7447

2016-08-09 19:18

Consider că este o nedreptate şi o mare umilinţă pentru cei care merită să puse cuvina mai mult. Este o discriminare colosală. Pentru acest fapt solicit anularea pensiilor speciale pe motiv de încălcarea principiului de egalitate pentru şanse egale şi acordare de beneficii impartite şi insusţie în mod discreţionar...

Musafir

#7448

2016-08-09 21:36

Am semnat această petiție pentru că o clică sus-pusă de peste 20 de ani chiar nu cunoaște decât legea profitului personal, nimic altceva.

Musafir

#7449

2016-08-09 23:47












sunt oameni care muncesc de zeci de ori mai mult ca ei si sunt de zeci de ori mai prost platiti


















Musafir

#7450

2016-08-10 03:33

so chiar mai mulr acestia sug ceea ce altii au lucrat enorm si ei vin absolut sa fure si la fel este cu subiectele de titularizare sau pentru suplinire expuse cu greseli in totalitate deci se noteaza raspunsuri false oentru ca cei care le formuleaza n-au cunostiinte necesare iata cine ia bani de pensii sau altfel